Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 20:37:16

Αποστολέας Θέμα: Δικαίωμα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης;  (Αναγνώστηκε 51678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Ιανουαρίου 2019, 18:23:57
Αναγνώστηκε 51678 φορές
Αποσυνδεδεμένος

liakos


Αγαπητοί συνάδελφοι γεια σας

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση (φαρμάκων, παραπεμπτικών, εξετάσεων) και ειδικότερα ποιοι έχουν δικαίωμα να συνταγογραφούν. Έψαξα στο forum - όσο άντεξα - αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό ή να το πω καλύτερα βρήκα - εμμέσως - κάποιες πληροφορίες αλλά δεν ήταν από πρόσφατη καταχώρηση. Ακόμα και αυτά που κατάφερα να βρω από τη σχετική νομοθεσία στο Διαδίκτυο δεν ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικά.

Συγκεκριμένα εγώ για παράδειγμα μπορώ να συνταγογραφήσω ηλεκτρονικά ή να ¨γράψω¨ εξετάσεις π.χ. σε συγγενείς ή σε γνωστούς/γείτονες; Είμαι ειδικευμένος Εσωτερικής Παθολογίας με απόκτηση τίτλου ειδικότητας στη Γερμανία, αναγνωρισμένη στην Ελλάδα και επί του παρόντος δεν ασκώ το επάγγελμα ούτε στο δημόσιο, ούτε στον ιδιωτικό τομέα. Έχω όμως άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, Α.Μ. στον οικείο ιατρικό Σύλλογο και Α.Μ. ΕΤΑΑ-ΤΣΑΥ (μέσω προεγγραφής - ολοκλήρωση εγγραφής φαντάζομαι δεν μπορώ ακόμα να κάνω διότι δεν εργάζομαι κάπου εκτός κι αν κάνω αυτασφάλιση). Ήμουν αρκετά χρόνια στο εξωτερικό και έχω χάσει αρκετά την επαφή με την ελληνική πραγματικότητα.

Επικοινώνησα επίσης με τη νομική υπηρεσία του ιατρικού Συλλόγου της περιοχής μου και μου απάντησαν ότι γίνεται αλλά θα πρέπει αρχικά να ενημερώσω τη ΔΟΥ που ανήκω ότι κάνω έναρξη επαγγέλματος δηλώνοντας ως επαγγελματική και φορολογική μου έδρα την κατοικία μου (εφ'όσον δεν ανοίγω/έχω/διατηρώ ιατρείο) και στη συνέχεια να ζητήσω κωδικούς από την ΗΔΙΚΑ. Τότε θα μπορώ να κάνω όλα τα ανωτέρω αλλά με κάποιους περιορισμούς ως προς τη συνταγογράφηση. Δε μου φάνηκαν όμως και ιδιαίτερα σίγουροι. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

30 Ιανουαρίου 2019, 19:12:43
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Επικοινώνησα επίσης με τη νομική υπηρεσία του ιατρικού Συλλόγου της περιοχής μου και μου απάντησαν ότι γίνεται αλλά θα πρέπει αρχικά να ενημερώσω τη ΔΟΥ που ανήκω ότι κάνω έναρξη επαγγέλματος δηλώνοντας ως επαγγελματική και φορολογική μου έδρα την κατοικία μου (εφ'όσον δεν ανοίγω/έχω/διατηρώ ιατρείο) και στη συνέχεια να ζητήσω κωδικούς από την ΗΔΙΚΑ. Τότε θα μπορώ να κάνω όλα τα ανωτέρω αλλά με κάποιους περιορισμούς ως προς τη συνταγογράφηση. Δε μου φάνηκαν όμως και ιδιαίτερα σίγουροι. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο;
   Nομίζω η απάντηση του ΙΣ είναι σωστή. Για να έχετε πρόσβαση στην Ηλ. συνταγογράφηση πρέπει να εργάζεσθε σε κάποια δομή (κρατική ή σε κλινική) ή να είστε ελευθεροεπαγγελματίας. Οπότε ή κάπου θα προσληφθείτε ή πρέπει να κάνετε έναρξη δραστηριότητας στην Εφορία (έστω με την οικία ως έδρα). Μετά χρειάζεται πιστοποίηση στον ΕΟΠΥΥ και στην ΗΔΙΚΑ.... (αν ρωτήσετε εκεί θα σας εξηγήσουν μάλλον καλύτερα)
   Φυσικά η έναρξη στην εφορία σημαίνει μπλοκ αποδείξεων (θα πρέπει να "κόβετε" απόδειξη σε κάθε Συνταγογράφηση.... ακόμα και δωρεάν) και φυσικά πληρωμή φόρου εισοδήματος και ασφαληστρικών εισφορών. Ίσως συμφέρει -αν δεν πληρώνεστε από τους ασθενείς λόγω συγγένειας ή φιλίας- όχι μόνο να τους εξετάζετε τζάμπα αλλά και να τους αγοράζετε απο το φαρμακείο τα φάρμακα που χρειάζονται. Πιο φθηνά θα σας έρθει (από το να κάνετε έναρξη - η φιλανθρωπική ιατρική είναι πολύ ακριβή στην Ελλάδα).

31 Ιανουαρίου 2019, 20:40:13
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

liakos


Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση και για τις πληροφορίες. Θα επικοινωνήσω με ΕΟΠΥΥ και ΗΔΙΚΑ να δω τι θα μου πουν και εάν μπορούν να με βοηθήσουν περαιτέρω.

5 Απριλίου 2019, 21:21:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

giorgosbr


Καλησπέρα!

Είμαι ακριβώς στην ιδια φάση. Εναρξη ελεύθερου επαγγέλματος με έδρα την οικία:

- Τελικά παίρνω πιστοποίηση για την ηλ. συνταγογράφηση κανονικά με έδρα το σπίτι μου;

- Επίσης αν κάνω επίσκεψη σε ασθενή κόβω κανονικά απόδειξη λιανικών συναλλαγών (εχοντας εδρα το σπίτι μου)?

- πρέπει να τηρώ βιβλίο ασθενών έχοντας την έδρα σπίτι μου?


Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2013, 20:55:07
από Ορθοπαιδικός
6 Απαντήσεις
78239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2013, 13:11:47
από Denominator
17 Απαντήσεις
9182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιανουαρίου 2015, 09:17:25
από D-Michalis
0 Απαντήσεις
4725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2023, 18:44:26
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2024, 21:20:04
από Argirios Argiriou