Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:26:33

Αποστολέας Θέμα: Χειρόγραφη Συνταγογράφηση -εκ νέου ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ ;;  (Αναγνώστηκε 18862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Μαρτίου 2019, 21:43:01
Αναγνώστηκε 18862 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας,

Συγχωρέστε με αν το εν λόγω ζήτημα έχει, ενδεχομένως, αναλυθεί σε προηγούμενη ανάρτηση στο Forum.

Παρόλα αυτά,
η σχετική εγκύκλιος είναι σαφής,
προβλέποντας ακόμα και κυρώσεις τόσο στον θεράποντα (συνταγογράφο) γιατρό, όσο και στον φαρμακοποιό που εκτελεί την ιατρική συνταγή...


Τελικά,
η παραπάνω "καινοτομία" υφίσταται και (υποχρεωτικά) εφαρμόζεται, σε επίπεδο Τακτικού ιατρείου,
ή έχει ήδη αποσυρθεί δυνάμει κάποιας νέας (διορθωτικής) εγκυκλίου ;;;

Σας ευχαριστώ πολύ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


28 Μαρτίου 2019, 21:49:58
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κανείς δεν γνωρίζει με σιγουριά, γιατί έχουν βγει κατά καιρούς εγκύκλιοι με αντικρουόμενα μηνύματα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Μαρτίου 2019, 22:19:38
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κανείς δεν γνωρίζει με σιγουριά, γιατί έχουν βγει κατά καιρούς εγκύκλιοι με αντικρουόμενα μηνύματα.

Γειά σας κ. Αργυρίου,

Το θέμα είναι,
Έχετε υπόψη σας συγκεκριμένη εγκύκλιο, με ημερομηνία σύνταξης-δημοσίευσης μετά τις 28/01/2019,
που να αναιρεί το περιεχόμενο της προαναφερθείσας ;;

Γιατί αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, δυστυχώς, την πατήσαμε (και με τον νόμο)......

29 Μαρτίου 2019, 10:55:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Χαλάρωσε και μην ασχολείσαι με τις βλακείες του καθενός!
Γράψε (χώρεσε) αγωγή φίλε μου με 10 φάρμακα στο μικροσκοπικό βιβλιάριο του ΟΠΑΔ να σε παραδεχτώ!
Αλήθεια στους ανασφάλιστους που δεν έχουν βιβλιάρια που θα γράφουμε την αγωγή;
Αλήθεια το (σχεδόν υποχρεωτικό όπως το είχαν παρουσιάσει) token το χρησιμοποιείς για τη συνταγογράφηση;  ;D

29 Μαρτίου 2019, 11:36:19
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στο ΙΚΑ της πόλης μου πάντως, πριν κανένα μήνα, ξέρω με σιγουριά ότι δεν είχαν να δώσουν βιβλιάρια.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαρτίου 2019, 13:34:16 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Μαρτίου 2019, 14:13:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Το άρθρο δεν μιλάει για χειρόγραφη συνταγογράφηση αλλά για αναγραφή των φαρμάκων (όχι των εξετάσεων) στο βιβλιάριο του ασφαλισμένου (φυσικά όταν έχει). Καλό είναι να γίνεται, είναι ισχύων κανονισμός του ΕΟΠΥΥ που ποτέ δεν καταργήθηκε. Αν γίνει όποια στραβή και έλεγχος είναι το πρώτο που λένε οι ελεγκτές. Τα ""τα καταργημένα «χάρτινα» συνταγολόγια του ΙΚΑ"" είναι εύρημα του συντάξαντα που ακούγεται ως "σουξέ" και πουλάει.
   Αν ρωτάτε την πρακτική και προσωπική μου άποψη, φυσικά είναι γελοίο και αχρείαστο. Από την άλλη προστατεύει μερικώς το τίμιο γιατρό γιατί δεν μπορεί να πει ο ασθενής (σε έναν έλεγχο) ότι "εγώ δεν πήρα αυτό το σκεύασμα, ο γιατρός μόνος του το έγραψε".
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο ΙΚΑ της πόλης μου πάντως, πριν κανένα μήνα, ξέρω με σιγουριά ότι δεν είχαν να δώσουν βιβλιάρια.
   Έχει δοθεί οδηγία να βγάλουν φωτοτυπίες που να τις συρράψουν (κάποια στιγμή το ανέφερε εδώ ο Αδαμάντιος). Ή να δίδονται συνταγολόγια του ΟΑΕΕ που μάλλον περισσεύουν. Σε ασθενή που έγραψα Φ/Θ προ τριμήνου χωρίς βιβλιάριο (τις σφράγισε πάντως ο ελεγκτής) τώρα ήρθα με ένα μάτσο συρραμένες φωτοτυπίες (μεγέθους βιβλιαρίου ΙΚΑ). Φυσικά και αυτό γελοίο...

29 Μαρτίου 2019, 15:44:06
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Να το πάμε λίγο παρακάτω;
Ο φαρμακοποιός τι πρέπει να κάνει όταν του πάνε μόνο συνταγές;
Να πει "Δε μπορώ να τις εκτελέσω, φέρε μου και το βιβλιάριο μαζί για να το σφραγίσω"
Ο φαρμακοποιός τι πρέπει να κάνει όταν του πάνε συνταγές και βιβλιάριο που δεν έχει αναγραφή της αγωγής;
Να πει "Δεν μπορώ να τις εκτελέσω, πήγαινε στο γιατρό να γράψει την αγωγή μέσα στο βιβλιάριο για να τη σφραγίσω με την εκτέλεση"
Επομένως, ποια είναι η τελευταία ασφαλιστική δικλείδα πριν τη σύννομη εκτέλεση της συνταγής;
Ποιος ευθύνεται περισσότερο για τη μη σύννομη εκτέλεση συνταγής και την όποια επιβάρυνση του ΕΟΠΥΥ;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν ρωτάτε την πρακτική και προσωπική μου άποψη, φυσικά είναι γελοίο και αχρείαστο. Από την άλλη προστατεύει μερικώς το τίμιο γιατρό γιατί δεν μπορεί να πει ο ασθενής (σε έναν έλεγχο) ότι "εγώ δεν πήρα αυτό το σκεύασμα, ο γιατρός μόνος του το έγραψε".
Υποτίθεται στο φαρμακείο υπογράφει ο ασφαλισμένος ή/και ο παραλήπτης των φαρμάκων.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2012, 01:16:28
από Denominator
6 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Απριλίου 2014, 21:48:25
από Ορθοπαιδικός
2 Απαντήσεις
5224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Αυγούστου 2015, 17:19:04
από Denominator
2 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιανουαρίου 2016, 11:41:49
από Denominator
0 Απαντήσεις
10722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou