Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Γαστροπροστασίας.. το Aνάγνωσμα πρόσχωμεν...

(1/3) > >>

anasm:

Γειά σας,

Στην προσπάθειά μου να γράψω γαστροπροστασία, επί εδάφους χρόνιας λήψης SSRIs ....

1. Μου έκανε εντύπωση που, το Losec χαρακτηρίζεται από το σύστημα ως "μη συνταγογραφούμενο" φάρμακο...
Ενώ,
το Belifax, και ΠΛΉΘΟΣ άλλων σκευασμάτων Omeprazole, "αναγνωρίζονται" από το σύστημα ως συνταγογραφούμενα...

2. Λόγω της διαβόητης ένδειξης :
<< Οι διαγνώσεις του SPC του φαρμάκου δε βρέθηκαν στις συσχετισμένες διαγνώσεις με το φάρμακο XVWW >>
προφανώς,
το σύστημα σε μπλοκάρει, ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΆ, στην συνταγογράφηση οποιασδήποτε γαστροπροστασίας τύπου PPIs ....

Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι, τα φώτα του ....

Ευχαριστώ πάρα πολύ !

Argirios Argiriou:
Μην μπλέκεσαι με ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Ας πάει να το πάρει ο ασθενής μόνος του:

Tabl. Ozepran 40 mg x 30 (της Πολυεθνικής Sandoz με έδρα την Αυστρία) με λιανική τιμή 2,65 € !!!

anasm:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΜην μπλέκεσαι με ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Ας πάει να το πάρει ο ασθενής μόνος του:

Tabl. Ozepran 40 mg x 30 (της Πολυεθνικής Sandoz με έδρα την Αυστρία) με λιανική τιμή 2,65 € !!!

--- Τέλος παράθεσης ---

Αργύρη μου, σ'ευχαριστώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ για την άμεση ανταπόκρισή σου !!


Τσεκάροντας στον Γαληνό, βλέπω ότι, πράγματι,
και το γενόσημο pantoprazole της Mylan και της Pharmathen (και όχι μόνο), είναι στην ίδια λιανική τιμή !!

Πάντως, το συμπέρασμα, τελικά,
Το σύστημα ΔΕΝ επιτρέπει στον (υποτίθεται θεράποντα) γιατρό να συνταγογραφήσει, επίσημα, γαστροπροστασία ???

Δηλαδή,
η (προληπτική) στρατηγική της γαστροπροστασίας ΔΕΝ αποτελεί ιατρική πράξη ?? -είναι κάτι σαν "optional" ή μάλλον "πρόταση πολυτελείας" στον ασθενή ??

 

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά σας,

Στην προσπάθειά μου να γράψω γαστροπροστασία, επί εδάφους χρόνιας λήψης SSRIs ....

1. Μου έκανε εντύπωση που, το Losec χαρακτηρίζεται από το σύστημα ως "μη συνταγογραφούμενο" φάρμακο...
Ενώ,...

--- Τέλος παράθεσης ---
   Το LOSEC συνταγογραφείται κανονικά (όχι τα 10 μγ και όχι το Blister). Όλες οι γαστροπροστασίες έχουν συγκεκριμένς-κλειδωμένες ενδείξεις (που συμπίπτουν πάνω-κάτω με τις πραγματικές) ΑΛΛΑ συνταγοραφούνται μέσω πρωτοκόλλου. Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα.
   Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς η λύση του Αργύρη (να αγοραστούν με απλή συνταγή) είναι μάλλον η καλύτερη. Φυσικά κάποιοι ασθενείς σκέφτονται και τα 2.5 ευρώπουλα...

anasm:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά σας,

Στην προσπάθειά μου να γράψω γαστροπροστασία, επί εδάφους χρόνιας λήψης SSRIs ....

1. Μου έκανε εντύπωση που, το Losec χαρακτηρίζεται από το σύστημα ως "μη συνταγογραφούμενο" φάρμακο...
Ενώ,...

--- Τέλος παράθεσης ---
   Το LOSEC συνταγογραφείται κανονικά (όχι τα 10 μγ και όχι το Blister). Όλες οι γαστροπροστασίες έχουν συγκεκριμένς-κλειδωμένες ενδείξεις (που συμπίπτουν πάνω-κάτω με τις πραγματικές) ΑΛΛΑ συνταγοραφούνται μέσω πρωτοκόλλου. Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα.
   Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς η λύση του Αργύρη (να αγοραστούν με απλή συνταγή) είναι μάλλον η καλύτερη. Φυσικά κάποιοι ασθενείς σκέφτονται και τα 2.5 ευρώπουλα...

--- Τέλος παράθεσης ---

Σας ευχαριστώ ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ !

Ώστε λοιπόν, και εδώ "Πρωτόκολλο"...
Μανούρα μεν, αλλά, κάποιες φορές, ίσως και να αξίζει τον κόπο...

Άραγε,
τα ενσωματωμένα guidelines στο Πρωτόκολλο της ΗΔΙΚΑ,
αναγνωρίζουν την επιλογή (recommendation) του συνταγογραφούντος γιατρού, να επιλέξει πχ. Pantoprazole ή Rabeprazole,
ειδικά,
όταν πρόκειται για ασθενείς που λαμβάνουν Clopidogrel αντί για ασπιρίνη ??

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση