Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:16:27

Αποστολέας Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΑΤΡΩΝ ΔΙΧΩΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ  (Αναγνώστηκε 24915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Μαΐου 2019, 12:20:53
Αναγνώστηκε 24915 φορές
Αποσυνδεδεμένος

gppi


Συνάδελφοι καλησπέρα!Τελείως τυχαία ανακάλυψα ιστοσελίδα-πλατφόρμα αναζήτησης στο ιντερνετ με ηλεκτρονική διεύθυνση Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος όπου μπορεί οιοσδήποτε πολίτης να αναζητήσει οιονδήποτε ιατρό καταχωρώντας απλά το όνομα του τελευταίου.Το περίεργο και εξοργιστικό είναι πως τόσο σε εμένα όσο και σε άλλους συναδέλφους του ΚΥ (ιατροι ΕΣΥ) όπου εργάζομαι η συγκεκριμένη πλατφόρμα δίνει στον επισκέπτη το προσωπικό-οικιακό μου τηλέφωνο (το οποίο έχω ζητήσει από εταιρείες τηλεφωνίας να μη δημοσιοποιείται στους καταλόγους) καθώς και τη διεύθνση κατοικίας πολλών συναδέλφων.Επίσης δινει τη δυνατότητα στο επισκέπτη να με αξιολογήσει εν αγνοία μου και χωρίς καν να εχω ενημερωθει σχετικά ώστε να έχω το αυτονόητο δικαίωμα υπεράσπισης του εαυτού σε ενδεχόμενη αρνητική ή κακόβουλη κριτική πολίτη-ασθενούς.Πραγματικά αυτή η αυθαίρετη δημοσιοποίηση προσωπικών μου στοιχείων(διευθυνση κατοικίας-τηλεφωνο οικίας μου) καθως και το γεγονός πως τιθεμαι σε αξιολόγηση πολιτων χωρίς καμμία ενημέρωση και χωρίς καμμία συναίνεση από πλευράς μου με ξενίζει,με εξοργίζει και με βάζει σε σκέψεις για το πόσο τελικά η αυτονόητη ιδιωτικότητα του καθενός μας υφισταται οντως .Παρακαλώ τσεκάρετε όσοι επιθυμείτε αν εχουν δημοσιοποιηθει και δικά σας προσωπικα και ευαισθητα δεδομένα χωρίς τη συναίνεσή σας.Θα ήθελα πριν κινηθω νομικα με έτερους συναδέλφους να μας πει οποιος συνάδελφους γνωρίζει περαιτερω πληροφορίες για αυτη την ιστοσελίδα ωστε έχοντας μια πλήρη εικόνα ή μαθαίνοντας κάποια λεπτομέρεια που ενδεχομένως αγνοουμε να πετυχουμε το καλυτερο δυνατο αποτέλεσμα για το σεβασμό και περιχαράκωση της ιδιωτικότητάς μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαΐου 2019, 12:50:14 από Thasio »

12 Σεπτεμβρίου 2019, 09:45:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Επειδή από χρόνια είχα δει ότι στην ιστοσελίδα του οικείου ιατρικού συλλόγου έβγαιναν στοιχεία επικοινωνίας που δεν ήθελα, φρόντισα να τα αλλάξω και έτσι και στην σελίδα που αναφέρετε φαίνονται μόνο στοιχεία εργασίας, μήπως τα πήραν με την άδεια των ιατρικών συλλόγων; Έχει αναφερθεί σε ιατρικό σύλλογο το θέμα;

Ευχαριστούμε για την επισήμανση.

12 Σεπτεμβρίου 2019, 13:08:31
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

gppi


Προσωπικα-το ιδιο εκαναν και αλλοι συναδελφοι-εστειλα διαδοχικα email στην εν λογω ιστοσελιδα και τελικα αφαιρεσαν ολων μας τα προσωπικα στοιχεια.Αυτο που δυστυχως μου εκανε αλγεινη εντυπωση ειναι πως εθεσα υποψιν του οικειου ιατρικου συλλογου το θεμα με σχετικο εγγραφο (που πηρε μαλιστα αριθμο πρωτοκολλου) και οσο οι αιρετοι συν(ωχ)αδελφοι απαντησαν σε εσας αλλο τοσο απαντησαν και σε εμενα.Εστω για το θεαθηναι...Δυστυχως ως ιατρικο σωμα (αλλα και ως μοναδες) δεν ειμαστε απλα εκθετοι σε διαθεσεις τριτων αλλα και αθωρακιστοι απο τα θεσμικα μας οργανα που μας θυμουνται μονο οταν εχουν εκλογες ή οταν πρεπει να πληρωσουμε την ετησια εισφορα μας....
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Σεπτεμβρίου 2019, 13:10:16 από Thasio »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
17052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2014, 18:16:52
από Denominator
0 Απαντήσεις
1672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Δεκεμβρίου 2015, 00:45:43
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
6183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιουλίου 2018, 11:53:01
από Denominator
2 Απαντήσεις
17429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Φεβρουαρίου 2022, 15:05:33
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
3158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Σεπτεμβρίου 2023, 12:46:59
από Argirios Argiriou