Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:59:00

Αποστολέας Θέμα: βεβαίωση εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου  (Αναγνώστηκε 46047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Μαΐου 2019, 09:40:57
Αναγνώστηκε 46047 φορές
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Καλημέρα σας όλους! Θέλω μια βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου απο το ΥΥ. Εκανα την αίτηση ηλεκτρονικά , καθώς κάποια γνωστή που είχε κάνει το ίδιο με διαβεβαίωσε ότι της ήρθε ηλεκτρονικό το πιστοποιητικό σε 10 ημέρες. Οι 10 ημέρες δεν έχουν περάσει ακόμη, αλλά ανησυχώ μήπως καθυστερήσει περισσότερο. Γνωρίζει κάποιος πόσες ημέρες χρειάζεται για να εκδοθεί η βεβαίωση αυτή, αν πάω και υποβάλλω αίτηση στο υπουργείο;

22 Μαΐου 2019, 13:57:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Έχοντας κάνει την διαδικασία σχετικά πρόσφατα, δεν νομίζω ότι έχει να κάνει ο τρόπος που θα κάνεις την αίτηση, όσο ο τρόπος που θα σου αποστείλουν την βεβαίωση.
Αν επείγεσαι ζήτα τους να στην στείλουν με email (έλεος πια με τα fax, δεν ξερω αν χρησιμοποιούνται σε άλλη χώρα του κόσμου). Αργότερα θα την παραλάβεις και ταχυδρομικώς.

22 Μαΐου 2019, 14:39:13
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δηλαδή, μπορεί να πάρει κανείς βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου, ακόμη και χρόνια μετά από την ολοκλήρωση του Αγροτικού;

Ποιος την εκδίδει; Το αντίστοιχο Κέντρο Υγείας ή το Υπουργείο;

Εγώ αυτή την βεβαίωση που πήρα όταν ολοκλήρωσα το Αγροτικό μου από το Κέντρο Υγείας, την φυλάω ως κόρη οφθαλμού.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαΐου 2019, 14:45:57 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Μαΐου 2019, 15:41:06
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή, μπορεί να πάρει κανείς βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου, ακόμη και χρόνια μετά από την ολοκλήρωση του Αγροτικού;

Ποιος την εκδίδει; Το αντίστοιχο Κέντρο Υγείας ή το Υπουργείο;

Εγώ αυτή την βεβαίωση που πήρα όταν ολοκλήρωσα το Αγροτικό μου από το Κέντρο Υγείας, την φυλάω ως κόρη οφθαλμού.

Ναι μπορει και χρονια μετα.
Την εκδιδει το Υπουργειο.
Για προκηρυξη θεσης ιατρου ΕΣΥ ΜΟΝΟ αυτη ισχυει.
Εχουν ακυρωθει πολλα ατομα γιατι πηγαν βεβαιωση απο το κεντρο υγειας ήτο νοσοκομειο που υπηρετησαν.
Αντιγραφο το αποσπασμα απο μια προκηρυξη "8.Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου ή βεβαίωση νόμιμης απαλλαγής, όπου είναι απαραίτητη, η οποία εκδίδεται από το τμήμα ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου της Διεύθυνσης Ανθρώπινου Δυναμικού Νομικών Προσώπων του Υπουργείου Υγείας"
The winner takes it all........

22 Μαΐου 2019, 19:09:32
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα σας όλους! Θέλω μια βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου απο το ΥΥ. Εκανα την αίτηση ηλεκτρονικά , καθώς κάποια γνωστή που είχε κάνει το ίδιο με διαβεβαίωσε ότι της ήρθε ηλεκτρονικό το πιστοποιητικό σε 10 ημέρες. Οι 10 ημέρες δεν έχουν περάσει ακόμη, αλλά ανησυχώ μήπως καθυστερήσει περισσότερο. Γνωρίζει κάποιος πόσες ημέρες χρειάζεται για να εκδοθεί η βεβαίωση αυτή, αν πάω και υποβάλλω αίτηση στο υπουργείο;

Η ημερομηνία λήξης των νέων προκηρύξεων είναι η 01/07/19. Αν δεν την έχετε παραλάβει μέχρι τότε καταθέτετε με την αίτηση σας ότι έχετε ζητήσει τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου από το ΥΥ και όταν την παραλάβετε δικαιούσθε να την καταθέσετε εκπρόθεσμα.
Κρατήστε αποδεικτικό της ηλεκτρονικής αίτησης σας ή αποδεικτικό από τα ΚΕΠ.
Κάτι ανάλογο έγινε σε παλαιότερη προκήρυξη :
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαΐου 2019, 19:13:44 από GirousisN »

28 Μαΐου 2019, 10:07:15
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Μου είχαν πει απο το ΥΥ ότι το έστειλαν συστημένο την προηγούμενη Τρίτη, αλλά ακόμη δεν το έχω παραλάβει. Φαντάζομαι όμως ότι σήμερα αύριο θα έρθει.
Τώρα με τις προκήρυξη των εκλογών τι γίνεται; μπλοκάρουν τα πάντα μέχρι νεοτέρας; Είχα κάνει αίτηση και για την προηγούμενη προκήρυξη με τα ΚΥ, και θεωρητικά περιμενα τις επομενες εβδομάδες να αρχίσουν να βγαίνουν πίνακες μη παραδεκτών αιτήσεων, κλπ. Παγώνουν όλα τώρα;

28 Μαΐου 2019, 15:42:20
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Μόλις το πήρε ο αντρας μου από το ΚΕΠ. Μου ειχαν ζητήσει απ το ΥΥ ν τους στείλω βεβαίωση  για το τρίμηνο και για το αγροτικό. Ή βεβαίωση όμως δεν αναφέρει το τρίμηνο, παρά μόνο τους 12 μήνες στο αγροτικό . Είναι σωστή ή βεβαίωση ή πρέπει να βγάλω άλλη που να αναφέρει και το τρίμηνο;

28 Μαΐου 2019, 20:42:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μόλις το πήρε ο αντρας μου από το ΚΕΠ. Μου ειχαν ζητήσει απ το ΥΥ ν τους στείλω βεβαίωση  για το τρίμηνο και για το αγροτικό. Ή βεβαίωση όμως δεν αναφέρει το τρίμηνο, παρά μόνο τους 12 μήνες στο αγροτικό . Είναι σωστή ή βεβαίωση ή πρέπει να βγάλω άλλη που να αναφέρει και το τρίμηνο;
"
για προκηρυξη ιατρων ΕΣΥ ειστε καλυμμενη. αρκει να γραφει οτι "εκπληρωσατε την υποχρεωτικη υπηρεσια υπαιθρου". Πως, που, ποτε και για ποσο ειναι αδιαφορο. Εξαλλου αλλοι εχουν κανει 9μηνο αλλοι 12 μηνο αλλοι 15μηνο αγροτικο κτλ
Αν θελετε σε περιπτωση διορισμου να αναγνωρισετε προυπηρεσια για χρονοεπιδομα καλυτερα να καταθεσετε τα χαρτια που εχετε απο το νοσοκομειο.
The winner takes it all........

29 Μαΐου 2019, 13:21:42
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

nasiaser


Σας ευχαριστώ πολύ.  Τι γίνεται τώρα εν όψει εκλογών με τις τρέχουσες προκηρύξεις και την νέα που οι αιτήσεις ξεκινούσαν στις 11/6, γνωρίζει καποιος;

2 Σεπτεμβρίου 2019, 11:47:57
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Οδηγίες για τη χορήγηση βεβαίωσης εκπλήρωσης ή απαλλαγής από την εκπλήρωση της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2010, 17:49:48
από Argirios Argiriou
13 Απαντήσεις
44424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2017, 20:15:32
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
6995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Δεκεμβρίου 2011, 09:46:19
από EzeΤΡΟΛ
1 Απαντήσεις
5348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιουνίου 2018, 00:08:58
από deleteduser
2 Απαντήσεις
6907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2023, 10:22:39
από iceman