Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:02:58

Αποστολέας Θέμα: Αμάν αυτός ο καφές πάνω στο γραφείο του Ιατρού εν ώρα εργασίας.  (Αναγνώστηκε 15964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιουλίου 2019, 09:56:15
Αναγνώστηκε 15964 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Βάζει μια Βαλκανική... πινελιά στον τρόπο άσκησης της Ιατρικής.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Νοεμβρίου 2019, 21:25:25 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Ιουλίου 2019, 11:06:26
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Να υπενθυμίσω ότι πολλοί... Βαλκάνιοι δεν έχουν την πολυτέλεια της διακοπής του ωραρίου που διαφυλάττουν ως κόρη οφθαλμού οι Σκανδιναβοί.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Ιουλίου 2019, 11:21:19
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να υπενθυμίσω ότι πολλοί... Βαλκάνιοι δεν έχουν την πολυτέλεια της διακοπής του ωραρίου που διαφυλάττουν ως κόρη οφθαλμού οι Σκανδιναβοί.

Στα ιδιωτικά μας Ιατρεία, τουλάχιστον, κουμάντο στο ωράριό μας κάνουμε εμείς.

Για αυτό, άλλωστε γίναμε ιδιώτες.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Ιουλίου 2019, 11:37:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Οι Αμερικάνοι πάντως συνέχεια έχουν την κουπα καφε γεμάτη στο γραφείο και οταν τελείωνε πήγαιναν γρηγορα στο Doctors Lounge για ξαναγεμισμα...
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

17 Ιουλίου 2019, 15:21:15
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Προσωπικά θα με πρόσβαλε, ως ασθενή, να πίνει ο άλλος καφέ ενώ του λέω τον πόνο μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου 2019, 19:17:41 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Ιουλίου 2019, 15:44:35
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά θα με πρόσβαλε, ως ασθενή, να πίνει ο άλλος καφέ ενώ του λέω τον πόνο μου.
Πάντως Αργύρη εδώ και 15 χρόνια που κάνω ιατρείο έχοντας καφέ δίπλα μου ποτέ κανείς δεν έτυχε να το σχολιάσει.
Φυσικά δεν ξέρω τι μπορεί να πει κανείς από μέσα του, αλλά πιστεύω ότι όλο και κάτι θα ξέφευγε από κάποιον.
Νομίζω ότι αυτό που βλέπει ο ασθενής είναι αν δουλεύεις για το πρόβλημά του κι όχι αν αναγκάζεσαι να πιεις μια γουλιά καφέ κάθε μισάωρο...
(Προσωπικές απόψεις)
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Ιουλίου 2019, 21:21:54
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά θα με πρόσβαλε, ως ασθενή, να πίνει ο άλλος καφέ ενώ του λέω τον πόνο μου.
   Έχω συχνά καφέ στο ιατρείο αλλά δεν τον πίνω αν έχω ασθενή. Δεν μου αρέσει και εμένα ως εικόνα. Πίνω μια γουλιά στην εναλλαγή ασθενών ή όταν τύχει κάποιος φίλος (πολύ χρήσιμοι οι 'φαρμακάδες΄ σε μερικές περιπτώσεις, κυρίως όταν πεινάω...).
   Έτσι έφτασα τέτοια ώρα σήμερα (21.20) και πίνω ακόμα καφέ (είναι στη μέση).
   Πάντως θα συμφωνήσω με τον Βασίλη ότι και μια γουλιά που και πού, αν ασχολείσαι με τον ασθενή δεν πειράζει (όπως είπα συνήθως δεν το κάνω, αν πράγματι σπανίως το "θέλω" το επισημαίνω στον ασθενή κάπως σαν: "Η περίπτωση σας χρειάζεται και λίγο καφέ...")

17 Ιουλίου 2019, 21:46:49
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Διακρίνω μια εμμονή με τον καφέ. Κι όμως πολύ λειτουργούμε ακριβώς με αυτόν. Εμένα δεν θα με πείραζε καθόλου, αν ο άλλος λειτουργεί με καφέ, με γάλα-κακάο, με οτιδήποτε, απλά να ασχοληθεί μαζί μου (ως ασθενή).

Εγώ εργαζόμενος στο Δημόσιο τον έχω παντού μαζί μου, όσο και αν ενοχλεί κάποιους (ξυδάκι), απλά όπως πολύ σωστά εγράφη δεν τον πίνω μπροστά στον ασθενή όταν μου λέει το πρόβλημά του...

Καφετιέρες γνωρίζω ότι υπάρχουν και στην Γερμανία στους εργασιακούς χώρους.

18 Ιουλίου 2019, 00:07:48
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καφετιέρες γνωρίζω ότι υπάρχουν και στην Γερμανία στους εργασιακούς χώρους.

Και στην Σουηδία έχει καφετιέρες με καφέ εκλεκτής ποιότητας αλλά είναι στον χώρο που κάνει το διάλειμμα του το προσωπικό. Και εκεί πίνουν και το καφέ τους, όχι μπροστά στον ασθενή. ( Απομεινάρι της Προτεσταντικής Ηθικής ;  ).

Πάντως από αυτό που γράφει παραπάνω ο Ορθοπαιδικός (αλλά και από σχετικές συζητήσεις που έχω κάνει με εντόπιους συναδέλφους ) έχω καταλήξει ότι υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες Ιατροί που συμφωνούν ότι δεν είναι καλή εικόνα.

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Ιουλίου 2019, 12:32:57
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Αργύρη μ, όποιου δεν του αρέσει μπορεί να απευθυνθεί σε άλλο παροχο ;)
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

18 Ιουλίου 2019, 13:07:49
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη μ, όποιου δεν του αρέσει μπορεί να απευθυνθεί σε άλλο παροχο ;)
   Το "να φύγετε να πάτε αλλού" είναι ενίοτε αναγκαίο αλλά δεν μου αρέσει να γίνεται για έναν καφέ. Και άμα αρχίσουμε τα γνωμικά υπάρχει και το άλλο με την γυναίκα του καίσαρα. Δυστυχώς δεν πρέπει μόνο να ενδιαφερόμαστε για τον ασθενή, πρέπει και να φαίνεται ότι ενδιαφερόμαστε.... (πιστεύω με σειρά επιδείνωσης: να φαίνεται και να ενδιαφερόμαστε, να ενδιαφερόμαστε και να μη φαίνεται, να μην ενδιαφερόμαστε αλλά να φαίνεται τάχα μου, και το χειρότερο να τον έχουμε γραμμένο κανονικά...)

18 Ιουλίου 2019, 15:52:56
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

iceman


1) Άλλο πράμα το να πίνεις τον καφέ σου μπροστά στον ασθενή ενώ μιλάτε, που ισως είναι "κάπως" σαν εικόνα. Προλαβαίνεις άνετα να πίνεις τις γουλιες σου ανάμεσα στην εισοδο-εξοδο των ασθενων ή στα κενα
2) και άλλο πράμα να φαίνεται πάνω στο γραφείο ένα ποτήρι/φλυτζάνι καφέ, που  μάλλον όποιον τον πειράζει σαν εικόνα , αυτός έχει το πρόβλημα και όχι εμείς😁
The winner takes it all........

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
77834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιανουαρίου 2013, 21:39:45
από Argirios Argiriou
14 Απαντήσεις
8237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιουνίου 2009, 12:28:30
από flone
21 Απαντήσεις
18519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2013, 21:52:50
από Ορθοπαιδικός
4 Απαντήσεις
6446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2013, 17:49:22
από Denominator
7 Απαντήσεις
23856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαρτίου 2018, 22:20:01
από Argirios Argiriou