Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:00:31

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογραφηση με Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ).  (Αναγνώστηκε 70929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Σεπτεμβρίου 2019, 18:20:00
Αναγνώστηκε 70929 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Θέλω να θέσω στο forum την εξής απορία μου. Πρόσφατα με επισκέφθηκε στο Π.Ι. ιατρείο μου ζεύγος Ευρωπαίων πολιτών με Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ) και ζήτησε συνταγογράφηση συγκεκριμένου φαρμάκου που λάμβανε η σύζυγος, (Pradaxa). Μιας και υπήρχε συνταγή, χειρόγραφη ιδιώτη συναδέλφου, έκανα τη συνταγογράφηση για να μην μπλέξω σε διαμάχες του τύπου "γιατί δεν το έγραψε αυτός" κτλ. με τουρίστες που δεν φταίνε καθόλου.

Το ερώτημά μου είναι το εξής, μιας και επανήλθαν μετά από ένα μήνα για συνταγογράφηση 12 διαφορετικών σκευασμάτων τα οποία πραγματικά λαμβάνει και στη χώρα της, μπορεί ο ασφαλισμένος με ΕΚΑΑ να συνταγογραφεί τα "χρόνια" φάρμακά του σε εμάς; Καλύπτει η ΕΚΑΑ χρόνιες αγωγές ή θα έπρεπε να έχει ήδη προμηθευτεί τα φάρμακά του ο κάθε τουρίστας απο τη χώρα του για όσο διάστημα ταξιδεύει;
Νομίζω οτι η ΕΚΑΑ σε καλύπτει για οξείες και έκτακτες υπηρεσίες υγείας και όχι για τακτική συνταγογράφηση.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια σχετική οδηγία; Επιτρέπεται η χρήση της ΕΚΑΑ για τακτική συνταγογράφηση;

Ευχαριστώ
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

13 Σεπτεμβρίου 2019, 19:54:50
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Διάβασε αν έχεις την υπομονή, την παρακάτω εγκύκλιο, κατά προτίμηση μασώντας μερικά φύλλα δάφνης, βρισκόμενος μέσα σε καπνούς.
Ίσως έτσι καταφέρεις να αποσαφηνίσεις τις έννοιες "ιατρικά αναγκαίο", "να συνεχίσει τη διαμονή υπό ασφαλείς ιατρικές συνθήκες" κλπ

Επίσης στον παρακάτω σύνδεσμο, για την ΕΚΑΑ γενικότερα, αν βάλουμε στην αναζήτηση "Ελλάδα", βγαίνουν τα ακόλουθα ενδιαφέροντα:
Παράθεση
Συνταγογράφηση φαρμάκων
Αν το ιατρικό σας ιστορικό απαιτεί τη λήψη φαρμάκων, ο θεράπων ιατρός σας μπορεί να σας προμηθεύσει την αναγκαία ηλεκτρονική συνταγή φαρμάκων. Μπορείτε να αγοράσετε τα φάρμακά σας σε οποιοδήποτε φαρμακείο εφόσον έχετε μαζί σας την ΕΚΑΑ/το ΠΠΑ και η ιατρική συνταγή είναι κατάλληλα σφραγισμένη και υπογεγραμμένη.
Για κάθε ηλεκτρονική ιατρική συνταγή καταβάλλεται τέλος 1 ευρώ (δεν επιστρέφεται).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Σεπτεμβρίου 2019, 20:05:56 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

13 Σεπτεμβρίου 2019, 21:20:38
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
@ZArk 

Η φράση κλειδί (την οποία την ερμηνεύει κανείς όπως θέλει) είναι το "ιατρικά αναγκαίο" κατά την διάρκεια προσωρινής διαμονής ενός ασφαλισμένου σε άλλο κράτος μέλος της Ε.Ε.

Προσέξτε μόνο μην ξαφνικά συνειδητοποιήσει ο ΕΟΠΥΥ τι ποσά πληρώνει χωρίς να είναι και εντελώς απαραίτητο και ζητήσει από Ιατρούς να γυρίσουν πίσω τα λεφτά από συνταγές που έχουν γράψει...

( Παρεμπιπτόντως, τα ακριβά αυτά φάρμακα από τουρίστες που δεν φταίνε καθόλου, κατά πάσα πιθανότητα τα πληρώνουμε από την τσέπη μας, εσύ και εγώ, δηλαδή οι Έλληνες φορολογούμενοι, διότι η χώρα μας είναι τόσο οργανωμένη... που δεν έχει ένα αποτελεσματικό σύστημα ώστε να ζητά την αξία των φαρμάκων αυτών από την χώρα του κάθε Ευρωπαίου τουρίστα, και καταλήγουμε να τα πληρώνει η ίδια η Ελλάδα ).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Σεπτεμβρίου 2019, 12:45:29
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@ZArk 

Η φράση κλειδί (την οποία την ερμηνεύει κανείς όπως θέλει) είναι το "ιατρικά αναγκαίο" κατά την διάρκεια προσωρινής διαμονής ενός ασφαλισμένου σε άλλο κράτος μέλος της Ε.Ε.

Προσέξτε μόνο μην ξαφνικά συνειδητοποιήσει ο ΕΟΠΥΥ τι ποσά πληρώνει χωρίς να είναι και εντελώς απαραίτητο και ζητήσει από Ιατρούς να γυρίσουν πίσω τα λεφτά από συνταγές που έχουν γράψει...

( Παρεμπιπτόντως, τα ακριβά αυτά φάρμακα από τουρίστες που δεν φταίνε καθόλου, κατά πάσα πιθανότητα τα πληρώνουμε από την τσέπη μας, εσύ και εγώ, δηλαδή οι Έλληνες φορολογούμενοι, διότι η χώρα μας είναι τόσο οργανωμένη... που δεν έχει ένα αποτελεσματικό σύστημα ώστε να ζητά την αξία των φαρμάκων αυτών από την χώρα του κάθε Ευρωπαίου τουρίστα, και καταλήγουμε να τα πληρώνει η ίδια η Ελλάδα ).


Αrgirios Argιrιou το "ιατρικά αναγκαίο" μου θυμίζει το "εύλογο χρονικό διάστημα" που πρέπει να έρθει στο ιατρείο ο ιατρός σε μικτή εφημερία για επείγουσα κλήση.

Όλα είναι και όλα δεν είναι αναγκαία. Αν φεύγει ο τουρίστας σε 5 μέρες γιατί πρέπει να χορηγήσω στατίνες για 28 ημέρες; Αν πάθει εμβολή όμως ίσως κατηγορηθώ οτι συνέβαλα στην αναστολή "αναγκαίας" θεραπείας!!!! Είμαστε γενικά ανοργάνωτοι. Ευχαριστώ για τη συμβολή.
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

14 Σεπτεμβρίου 2019, 12:58:29
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διάβασε αν έχεις την υπομονή, την παρακάτω εγκύκλιο, κατά προτίμηση μασώντας μερικά φύλλα δάφνης, βρισκόμενος μέσα σε καπνούς.
Ίσως έτσι καταφέρεις να αποσαφηνίσεις τις έννοιες "ιατρικά αναγκαίο", "να συνεχίσει τη διαμονή υπό ασφαλείς ιατρικές συνθήκες" κλπ

Επίσης στον παρακάτω σύνδεσμο, για την ΕΚΑΑ γενικότερα, αν βάλουμε στην αναζήτηση "Ελλάδα", βγαίνουν τα ακόλουθα ενδιαφέροντα:
Παράθεση
Συνταγογράφηση φαρμάκων
Αν το ιατρικό σας ιστορικό απαιτεί τη λήψη φαρμάκων, ο θεράπων ιατρός σας μπορεί να σας προμηθεύσει την αναγκαία ηλεκτρονική συνταγή φαρμάκων. Μπορείτε να αγοράσετε τα φάρμακά σας σε οποιοδήποτε φαρμακείο εφόσον έχετε μαζί σας την ΕΚΑΑ/το ΠΠΑ και η ιατρική συνταγή είναι κατάλληλα σφραγισμένη και υπογεγραμμένη.
Για κάθε ηλεκτρονική ιατρική συνταγή καταβάλλεται τέλος 1 ευρώ (δεν επιστρέφεται).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Επομένως Διαμαντή, πρέπει να συνταγογραφήσω και τα 12 σκευάσματα του τουρίστα σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Πρέπει όμως να συμπληρώσω και το "εντυπο επίσκεψης Ευρωπαίου ασφαλισμένου" που επισυνάπτω, για να πληρωθεί και το ταμείο και ο φαρμακοποιός και μάλιστα μιας και θέλει 12 σκευάσματα, πρέπει να το συμπληρώσω δύο φορές;

Για γραμματειακή υποστήριξη ουτε λόγος. Βάση ποιας γνωμάτευσης όμως συνταγογραφούμε σε "άγνωστους" Ευρωπαίους πολίτες χωρίς ιστορικό e-prescription; Τέλος πάντων θα τα γράψω και τα 12 φάρμακα, γράφοντας 4 πρωτόκολλα με απουσία εργαστηριακών εξετάσεων καταχωρώντας ψευδή στοιχεία, βασιζόμενος στην ονυχοσφρητική μου ικανότητα.
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

14 Σεπτεμβρίου 2019, 14:24:27
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επομένως Διαμαντή, πρέπει να συνταγογραφήσω και τα 12 σκευάσματα του τουρίστα σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Πρέπει όμως να συμπληρώσω και το "εντυπο επίσκεψης Ευρωπαίου ασφαλισμένου" που επισυνάπτω, για να πληρωθεί και το ταμείο και ο φαρμακοποιός και μάλιστα μιας και θέλει 12 σκευάσματα, πρέπει να το συμπληρώσω δύο φορές;

Για γραμματειακή υποστήριξη ουτε λόγος. Βάση ποιας γνωμάτευσης όμως συνταγογραφούμε σε "άγνωστους" Ευρωπαίους πολίτες χωρίς ιστορικό e-prescription; Τέλος πάντων θα τα γράψω και τα 12 φάρμακα, γράφοντας 4 πρωτόκολλα με απουσία εργαστηριακών εξετάσεων καταχωρώντας ψευδή στοιχεία, βασιζόμενος στην ονυχοσφρητική μου ικανότητα.
Μια πολύ ωραία ντρίπλα (αφού δεν υπάρχει ιατρικό ιστορικό) θα ήταν να ζητήσεις ενημερωτικό από τον θεράποντα ιατρό (ή τους θεράποντες ιατρούς) ότι λαμβάνει αυτή την αγωγή και για πόσο χρειάζεται να την παίρνει, αντί να σου αραδιάσουν 12 κουτάκια και να σου ορκιστούν ότι τα παίρνει.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2019, 15:15:57 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

14 Σεπτεμβρίου 2019, 20:09:50
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μια πολύ ωραία ντρίπλα (αφού δεν υπάρχει ιατρικό ιστορικό) θα ήταν να ζητήσεις ενημερωτικό από τον θεράποντα ιατρό (ή τους θεράποντες ιατρούς) ότι λαμβάνει αυτή την αγωγή και για πόσο χρειάζεται να την παίρνει, αντί να σου αραδιάσουν 12 κουτάκια και να σου ορκιστούν ότι τα παίρνει.

Τέλειο!!

14 Σεπτεμβρίου 2019, 23:42:53
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενδιαφέρουσα συζήτηση σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 13/09/2019:

- Επειδή έχω βαρεθεί να μιλάω με υπαλλήλους φαρμακείων και ΕΟΠΥΥ, έχει κανείς συνταγογραφήσει προσφάτως αναλώσιμα ΣΔ για Ευρωπαίο Ασφαλισμένο? Είτε με ΕΚΑΑ κ τα στοιχεία από τη γερμανική κάρτα είτε με τον ΑΜΚΑ του βιβλιαρίου ΙΚΑ που έχει, ενώ το γράφω χωρίς πρόβλημα, δεν μπορεί να εκτελεστεί στο φαρμακείο. Ήπρεπε από την αρχή να πω δεν είναι δικό μου πρόβλημα βρες τα με τους ΦμΦ - ταμείο σου, γη πλήρωσέ τα (έχει κατάστημα κρητικων προϊόντων στο Μόναχο - μπορεί) αλλά περνώ κρίση μαζοχισμού...

- Προσωπικα σε ευρωπαιους ασφαλισμενους δε συνταγογραφω χρονια φαρμακευτικη αγωγη και αναλωσιμα. Μπορουν να παρουν απο τη χωρα που ειναι μονιμοι κατοικοι για οσο χρονικο διαστημα θα βρισκονται στην Ελλαδα

- Συνάδελφε, είχα το ίδιο πρόβλημα προ διμήνου. Μετά από επικοινωνία με τον ΕΟΠΥΥ κατάφερα να γράψω αναλώσιμα διαβήτου σε Ελληνίδα υπήκοο που λαμβάνει σύνταξη από Γερμανία. Για να εκτελεστεί όμως στο φαρμακείο η συνταγή, από τα λίγα που μπόρεσα να καταλάβω, έπρεπε το φαρμακείο να κάνει κάποιες ενέργειες στον ΕΟΠΥΥ και διαδικασία ακουγόταν δαιδαλώδης. Οπότε δεν νομίζω ότι, και να θέλετε, μπορείτε να βοηθήσετε περαιτέρω. :-(
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Σεπτεμβρίου 2019, 10:28:58
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επομένως Διαμαντή, πρέπει να συνταγογραφήσω και τα 12 σκευάσματα του τουρίστα σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Πρέπει όμως να συμπληρώσω και το "εντυπο επίσκεψης Ευρωπαίου ασφαλισμένου" που επισυνάπτω, για να πληρωθεί και το ταμείο και ο φαρμακοποιός και μάλιστα μιας και θέλει 12 σκευάσματα, πρέπει να το συμπληρώσω δύο φορές;

Για γραμματειακή υποστήριξη ουτε λόγος. Βάση ποιας γνωμάτευσης όμως συνταγογραφούμε σε "άγνωστους" Ευρωπαίους πολίτες χωρίς ιστορικό e-prescription; Τέλος πάντων θα τα γράψω και τα 12 φάρμακα, γράφοντας 4 πρωτόκολλα με απουσία εργαστηριακών εξετάσεων καταχωρώντας ψευδή στοιχεία, βασιζόμενος στην ονυχοσφρητική μου ικανότητα.
Μια πολύ ωραία ντρίπλα (αφού δεν υπάρχει ιατρικό ιστορικό) θα ήταν να ζητήσεις ενημερωτικό από τον θεράποντα ιατρό (ή τους θεράποντες ιατρούς) ότι λαμβάνει αυτή την αγωγή και για πόσο χρειάζεται να την παίρνει, αντί να σου αραδιάσουν 12 κουτάκια και να σου ορκιστούν ότι τα παίρνει.

Ωραίο θα ήταν αλλά έλα που η ασθενής ελάμβανε την αγωγή ήδη απο το εξωτερικό και απλά έγινε η αντιστοίχηση σε ορισμένα σκευάσματα που είχαν αλλη εμπορική ονομασία σε σκευάσματα του Ελληνικού εμπορίου....(επομένως πρέπει να ζητήσω ενημερωτικό απο το εξωτερικό!!)

 Επίσης έχω και την ιδιώτη καρδιολόγο που χορήγησε εκτός των καρδιολογικών, ως υπέρβαση εαυτού εκτός του Diamicron που λάμβανε ήδη η ασθενής και SGLT2 χειρόγραφα, η ασθενής το έλαβε απο το φαρμακείο "βερεσέ" και εγώ πρέπει να κάνω landry job !!!!  Φυσικά η απάντηση στο "δεν έχει δικαίωμα συνταγογραφησης ΣΔ2 η καρδιολόγος", θα ήταν δώσε τότε εσύ γιατρέ οτι νομίζεις, που πάλι σε βάζει στο γήπεδο του πρωτοκόλλου σέντρα.

Θα γράψω τα φάρμακα τελικά δεν την γλυτώνω, αλλα είναι μια εξαιρετικά γραφειοκρατική διεκπεραίωση με πολλή χαρτούρα ( έντυπο Ευρωπαίου ασφαλισμένου χ2 , πρωτόκολλα χ4 , επιλογή σκευασμάτων χ12 κτλ) και αισθάνομαι πολύ "ριγμένος" στην όλη υπόθεση, μιας κι η "καυτή πατάτα" της απαιτητικής τουρίστριας είναι στα χέρια μου.

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

15 Σεπτεμβρίου 2019, 10:57:11
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια πολύ ωραία ντρίπλα (αφού δεν υπάρχει ιατρικό ιστορικό) θα ήταν να ζητήσεις ενημερωτικό από τον θεράποντα ιατρό (ή τους θεράποντες ιατρούς) ότι λαμβάνει αυτή την αγωγή και για πόσο χρειάζεται να την παίρνει, αντί να σου αραδιάσουν 12 κουτάκια και να σου ορκιστούν ότι τα παίρνει.

Ωραίο θα ήταν αλλά έλα που η ασθενής ελάμβανε την αγωγή ήδη απο το εξωτερικό και απλά έγινε η αντιστοίχηση σε ορισμένα σκευάσματα που είχαν αλλη εμπορική ονομασία σε σκευάσματα του Ελληνικού εμπορίου....(επομένως πρέπει να ζητήσω ενημερωτικό απο το εξωτερικό!!)

 Επίσης έχω και την ιδιώτη καρδιολόγο που χορήγησε εκτός των καρδιολογικών, ως υπέρβαση εαυτού εκτός του Diamicron που λάμβανε ήδη η ασθενής και SGLT2 χειρόγραφα, η ασθενής το έλαβε απο το φαρμακείο "βερεσέ" και εγώ πρέπει να κάνω landry job !!!!  Φυσικά η απάντηση στο "δεν έχει δικαίωμα συνταγογραφησης ΣΔ2 η καρδιολόγος", θα ήταν δώσε τότε εσύ γιατρέ οτι νομίζεις, που πάλι σε βάζει στο γήπεδο του πρωτοκόλλου σέντρα.

Θα γράψω τα φάρμακα τελικά δεν την γλυτώνω, αλλα είναι μια εξαιρετικά γραφειοκρατική διεκπεραίωση με πολλή χαρτούρα ( έντυπο Ευρωπαίου ασφαλισμένου χ2 , πρωτόκολλα χ4 , επιλογή σκευασμάτων χ12 κτλ) και αισθάνομαι πολύ "ριγμένος" στην όλη υπόθεση, μιας κι η "καυτή πατάτα" της απαιτητικής τουρίστριας είναι στα χέρια μου.
[/quote]
Να μου αραδιάσει 12 μπουκαλάκια-κουτάκια από το εξωτερικό δε μου λέει κάτι ότι τα λαμβάνει η ίδια. Ακόμη κι αν έχουν το όνομά της πάνω, δε λέει μέχρι πότε πρέπει να τα λαμβάνει. Οπότε γνωμάτευση από τους γιατρούς του εξωτερικού για αγωγή και διάρκεια αυτής. Δεν υπάρχει; Τότε προμήθεια από το φαρμακείο χωρίς ιατρική συνταγή και πληρωμή όλου του ποσού, αφού στην Ελλάδα έχουμε αυτό το "σύστημα"
Υποθέτω αν πάω ανάλογα στο εξωτερικό και δείξω μερικά κουτιά σε έναν γιατρό δεν είναι αρκετό για να πειστεί ότι τα λαμβάνω.

Στην ερώτηση "δώσε τότε εσύ γιατρέ ό,τι νομίζεις" θα απαντούσα "νομίζω ότι δε χρειάζεται κάτι άλλο" (έχει εξετάσεις που δείχνουν ότι έχει αρρύθμιστο ΣΔ; )

15 Σεπτεμβρίου 2019, 11:24:48
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια πολύ ωραία ντρίπλα (αφού δεν υπάρχει ιατρικό ιστορικό) θα ήταν να ζητήσεις ενημερωτικό από τον θεράποντα ιατρό (ή τους θεράποντες ιατρούς) ότι λαμβάνει αυτή την αγωγή και για πόσο χρειάζεται να την παίρνει, αντί να σου αραδιάσουν 12 κουτάκια και να σου ορκιστούν ότι τα παίρνει.

Ωραίο θα ήταν αλλά έλα που η ασθενής ελάμβανε την αγωγή ήδη απο το εξωτερικό και απλά έγινε η αντιστοίχηση σε ορισμένα σκευάσματα που είχαν αλλη εμπορική ονομασία σε σκευάσματα του Ελληνικού εμπορίου....(επομένως πρέπει να ζητήσω ενημερωτικό απο το εξωτερικό!!)

 Επίσης έχω και την ιδιώτη καρδιολόγο που χορήγησε εκτός των καρδιολογικών, ως υπέρβαση εαυτού εκτός του Diamicron που λάμβανε ήδη η ασθενής και SGLT2 χειρόγραφα, η ασθενής το έλαβε απο το φαρμακείο "βερεσέ" και εγώ πρέπει να κάνω landry job !!!!  Φυσικά η απάντηση στο "δεν έχει δικαίωμα συνταγογραφησης ΣΔ2 η καρδιολόγος", θα ήταν δώσε τότε εσύ γιατρέ οτι νομίζεις, που πάλι σε βάζει στο γήπεδο του πρωτοκόλλου σέντρα.

Θα γράψω τα φάρμακα τελικά δεν την γλυτώνω, αλλα είναι μια εξαιρετικά γραφειοκρατική διεκπεραίωση με πολλή χαρτούρα ( έντυπο Ευρωπαίου ασφαλισμένου χ2 , πρωτόκολλα χ4 , επιλογή σκευασμάτων χ12 κτλ) και αισθάνομαι πολύ "ριγμένος" στην όλη υπόθεση, μιας κι η "καυτή πατάτα" της απαιτητικής τουρίστριας είναι στα χέρια μου.
Να μου αραδιάσει 12 μπουκαλάκια-κουτάκια από το εξωτερικό δε μου λέει κάτι ότι τα λαμβάνει η ίδια. Ακόμη κι αν έχουν το όνομά της πάνω, δε λέει μέχρι πότε πρέπει να τα λαμβάνει. Οπότε γνωμάτευση από τους γιατρούς του εξωτερικού για αγωγή και διάρκεια αυτής. Δεν υπάρχει; Τότε προμήθεια από το φαρμακείο χωρίς ιατρική συνταγή και πληρωμή όλου του ποσού, αφού στην Ελλάδα έχουμε αυτό το "σύστημα"
Υποθέτω αν πάω ανάλογα στο εξωτερικό και δείξω μερικά κουτιά σε έναν γιατρό δεν είναι αρκετό για να πειστεί ότι τα λαμβάνω.

Στην ερώτηση "δώσε τότε εσύ γιατρέ ό,τι νομίζεις" θα απαντούσα "νομίζω ότι δε χρειάζεται κάτι άλλο" (έχει εξετάσεις που δείχνουν ότι έχει αρρύθμιστο ΣΔ; )
[/quote]

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο απο οτι έκθεσα στο forum. Η ασθενής έρχεται κάθε χρόνο για 3 - 4 μήνες στο Ελλαdα και έχει και Ελληνικά "χαρτιά" με παλαιότερες βραχυπρόθεσμες νοσηλείες σε νοσοκομείο λόγω ΣΝ, ΚΑ έχει περσινά , προπέρσινα χαρτιά από διάφορους ιδιώτες καρδιολόγους , νευρολόγους, ψυχιάτρους που έχουν κάνει αλλαγές στη φαρμακευτική αγωγή, επομένως δεν μπορείς να τη θεωρήσεις "άνευ ιστορικού".

Δεν την γλυτώνω. Όπως λέει και το ανέκδοτο με τη σύζυγο που πάει το σύζυγο στο γιατρό .... "θα πεθάνεις"



παράθεση ανεκδότου:

Μια γυναίκα συνοδεύει τον άρρωστο σύζυγο της στον γιατρό. Ο γιατρός εξετάζει τον άντρα για πολλή ώρα και με πολύ μεγάλη προσοχή.

Στη συνέχεια φωνάζει τη γυναίκα μόνη της για να της ανακοινώσει τα αποτελέσματα της εξέτασης.

– Η κατάσταση του συζύγου σας είναι πολύ σοβαρή. Έχει πάθει βαριά κατάθλιψη η οποία πηγάζει από επαγγελματικό και οικογενειακό στρες. Εάν δεν κάνετε ότι είναι απαραίτητο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεθάνει. Εγώ σας συμβουλεύω να κάνετε τα εξής:

– Το πρωί, να…του ετοιμάζετε ένα ωραίο και υγιεινό πρωινό

– Να τον αφήνετε να κοιμάται όσο θέλει

– Να είστε ευγενική μαζί του,να μην του φέρνετε αντιρρήσεις και να προσπαθείτε συνεχώς να του φτιάχνετε τη διάθεση.

– Να του μαγειρεύετε καθημερινά ωραία ζεστά φαγητά και το βράδυ,όταν θα επιστρέφει, να του έχετε έτοιμο κάποιο εξαιρετικό βραδινό γεύμα.

-Πάνω απ’ όλα, μην τον ζαλίζετε με οικιακές δουλειές κα εκκρεμότητες και μην τις συζητάτε μαζί του διότι θα αυξηθεί το άγχος του.

– Πρέπει να τον χαλαρώνετε. Σας συμβουλεύω να φοράτε σέξι εσώρουχα κάθε βράδυ και να του κάνετε μασάζ με αρωματικά έλαια.

– Να τον προτρέπεται να βλέπει αθλητικά στη τηλεόραση και το πιο σημαντικό, να του κάνετε έρωτα πολλές φορές την εβδομάδα, ίσως και κάθε μέρα, όπου να’ ναι και όπως να’ναι, και να δέχεστε ότι σας ζητήσει.

Αν τα κάνετε όλα αυτά για τουλάχιστον 10 με 12 μήνες, σας υπόσχομαι ότι ο άνδρας σας θα γίνει περδίκι !”

Η γυναίκα παίρνει τον άνδρα της και φεύγουν. Μόλις βγαίνουν από το ιατρείο, αυτός τη ρωτάει:

– Λοιπόν; Τι είπε ο γιατρός;

Και αυτή του απαντάει:

– Ότι θα πεθάνεις ….!!!


 
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

15 Σεπτεμβρίου 2019, 14:51:34
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

gppi


Προσωπικα δεν θα εγραφα τιποτα σε αυτο τον ασθενη.Αν ειναι συνταξιουχος Ελληναρας εξωτερικου που ξεκαλοκαιριαζει εδω απολαμβανοντας τον ηλιο και τη θαλασσα με συνοδο ουζακι και κατοπιν επιστρφει σε μια πιο ανεπτυγμενη χωρα για να το παιξει Ευρωπαιος τους λοιπους 8-9 μηνες ας φροντισει οταν ερχεται προγραμματισμενα στη χωρα μας να εχει μαζι και τα φαρμακα του.Δηλαδη ο γιατρος της δευτερης χωρας γιατι δεν τον καλυπτει με φαρμακα αφου θα λειπει προγραμματισμενα για 4 μηνες και αντ'αυτου οφειλει να τον καλυψει η χωρα προορισμου?Που ειναι το επειγον εδω?Αλλιως ας παει να βγαλει ΑΜΚΑ αλλα αυτο πιθανα να του στοιχισει στη συνταξη που λαμβανει απο το εξωτερικο ή σε αλλα φορολογικα θεματα.Ειναι πονηρουληδες λεμε...Αν επιμενει και εισαι γιατρος ΕΣΥ βαλε στο παιχνιδι και τον διευθυντη του ΚΥ οπου ανηκεις ή στειλτε τον στον προισταμενο του ΕΟΠΥΥ της περιοχης σου ο οποιος με τη σειρα του εγγραφως θα σου πει αν πρεπει ή οχι να του γραψεις χρονια αγωγη...Ξερεις τι παιζει:αν ΔΕΝ  του τα γραψεις και ειναι κανας παλαβος θα το κανει θεμα και θα πεσουν ολοι οι προβολεις πανω σου...αν παλι του τα γραψεις μπορει καποιος καρεκλοκενταυρος υπαλληλαρας ΕΟΠΥΥ να σε στολισει μελλοντικα με κανα προστιμο.Εγω σε τετοιους ασθενεις που ειναι εποχιακοι Ελληνες με καρτα εξωτερικου ,ξαναλεω, δε συνταγογραφω ποτε,τους λεω αν θελουν να πανε να βγαλουν ΑΜΚΑ (οποτε τοτε τους συνταγογραφω κανονικα με ΑΜΚΑ) και αν δε θελουν ή δεν μπορουν τους λεω πως δεν γνωριζω το σχετικο νομοθετικο πλαισιο και αν θελουν ας μου φερουν ενυπογραφη εντολη απο τον προισταμενο του ΕΟΠΥΥ της περιοχης και μονο τοτε θα τους τα γραψω...

15 Σεπτεμβρίου 2019, 15:03:28
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Πάντως επειδή θα είσαι εσύ ο πρώτος που θα εισάγει την λήπτρια στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και οι όποιες μελλοντικές συνταγογραφήσεις θα αναφέρονται στα δικά σου στοιχεία, θα συνέστηνα να την παραπέμπψεις ανά ειδικότητα να κάνουν τη συγκεκριμένη πρώτη εισαγωγή. Σε γιατρούς (νοσοκομείων, ΙΚΑ, συμβεβλημένους) που έχουν τη δυνατότητα να γράψουν σε ΕΚΑΑ.
Πάντως 3-4 μήνες δεν το λες και τουρισμό. Μήπως θα έπρεπε-μπορούσε να βγάλει βιβλιάριο από το ΙΚΑ, με ΑΜΚΑ κλπ;
(Δεν πιστεύω να θέλει και επαναλαμβανόμενη συνταγή για να πάρει να έχει μαζί της)
Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Thasio παραπάνω (αν είναι Έλληνας εξωτερικού)

Με την ευκαιρία: Αν κάποιος λήπτης μας πει ότι θα λείψει στο εξωτερικό για 3-4 μήνες, τι δυνατότητες μας δίνει το σύστημα ώστε να τον "εφοδιάσουμε" με φάρμακα. Μια 3μηνη συνταγή προϋποθέτει εκτέλεση κάθε μήνα. Άρα μόνο αν ο φαρμακοποιός τον διευκολύνει να του τα δώσει όλα μπροστά και να εκτελεί μετά μήνα-μήνα. Υπάρχει κενό στο σύστημα.
Μήπως λοιπόν το να ζητάμε να ρθει από το εξωτερικό με προμήθειες φαρμάκων για 3-4 μήνες δεν είναι ανάλογα εφικτό από το σύστημα της χώρας του;

15 Σεπτεμβρίου 2019, 18:28:07
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δυστυχώς δεν είναι Ελληνάρας εξωτερικού αλλά Ιτάλαρος Ελλάδας! Δηλαδή Ιταλός που ζούσε 10 χρόνια με την Ιταλική σύνταξη στην Ελλάδα και τα τελευταία 4-5 χρόνια έρχεται τους θερμούς μήνες μόνο. Δεν υπάρχει σωτηρία συνάδελφοι ή θα τον λούζομαι για 15 ημέρες με το πήγαινε έλα και τα σχόλια ότι δεν διευκολύνω τη διαμονή του ή θα τα γράψω να σπάσω τα νεύρα μου μισή ώρα και να μην τον ξαναδώ φέτος!!
όπως είπα ... " θα πεθάνεις" να ησυχάσεις!!! Καλό βόλι το επόμενο καλοκαίρι ... to be continued...
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

15 Σεπτεμβρίου 2019, 21:39:34
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δυστυχώς δεν είναι Ελληνάρας εξωτερικού αλλά Ιτάλαρος Ελλάδας! Δηλαδή Ιταλός που ζούσε 10 χρόνια με την Ιταλική σύνταξη στην Ελλάδα και τα τελευταία 4-5 χρόνια έρχεται τους θερμούς μήνες μόνο. Δεν υπάρχει σωτηρία συνάδελφοι ή θα τον λούζομαι για 15 ημέρες με το πήγαινε έλα και τα σχόλια ότι δεν διευκολύνω τη διαμονή του ή θα τα γράψω να σπάσω τα νεύρα μου μισή ώρα και να μην τον ξαναδώ φέτος!!
όπως είπα ... " θα πεθάνεις" να ησυχάσεις!!! Καλό βόλι το επόμενο καλοκαίρι ... to be continued...

Το ίδιο ισχύει και για τον Ιταλό. Ας βγάλει πρώτα βιβλιάριο του ΙΚΑ που να γράφει "Ξένος Φορέας" και τότε μπορείς να του γράφεις τα χρόνια φάρμακα του (αλλά και τότε πρέπει να στέλνεις στον ΕΟΠΥΥ κάθε φορά συμπληρωμένο το Έντυπο Επίσκεψης Ευρωπαίου Ασφαλισμένου Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ). Μόνο που να είσαι βέβαιος ότι δεν θα θέλει να βγάλει τέτοιο βιβλιάριο γιατί τότε θα πρέπει να ξεγραφτεί από τον αντίστοιχο Ιταλικό Ασφαλιστικό Οργανισμό. Οπότε το μόνο που τοu μένει είναι να φροντίσει να παίρνει τις χρόνιες συνταγές του από την Ιταλία. Αν είναι σωστό  να παίρνεις τις χρόνιες συνταγές σου μέσω της κάρτας ΕΚΑΑ τότε τι νόημα έχει το βιβλιάριο του ΙΚΑ που γράφει "Ξένος Φορέας" ;

( Βέβαια, κάποιος θα με ρωτήσει, και με το δίκιο του, τι γίνεται πλέον με αυτά τα βιβλιάρια του ΙΚΑ που γράφουν "Ξένος Φορέας", τώρα που καταργήθηκαν τα βιβλιάρια γενικώς. Δεν γνωρίζω. Αμφιβάλλω πολύ αν ξέρουν και στο ίδιο το ΙΚΑ...)
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2019, 21:43:29 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: ΕΚΑΑ συνταγογραφηση 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
48834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2018, 18:43:03
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
9324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουλίου 2015, 17:19:52
από pzogr
0 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Φεβρουαρίου 2013, 21:25:32
από Argirios Argiriou
9 Απαντήσεις
12732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Αυγούστου 2017, 16:41:40
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
9418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Αυγούστου 2020, 13:23:46
από Argirios Argiriou