Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Συνταγογραφηση με Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ).

(1/5) > >>

ZArk:
Θέλω να θέσω στο forum την εξής απορία μου. Πρόσφατα με επισκέφθηκε στο Π.Ι. ιατρείο μου ζεύγος Ευρωπαίων πολιτών με Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ) και ζήτησε συνταγογράφηση συγκεκριμένου φαρμάκου που λάμβανε η σύζυγος, (Pradaxa). Μιας και υπήρχε συνταγή, χειρόγραφη ιδιώτη συναδέλφου, έκανα τη συνταγογράφηση για να μην μπλέξω σε διαμάχες του τύπου "γιατί δεν το έγραψε αυτός" κτλ. με τουρίστες που δεν φταίνε καθόλου.

Το ερώτημά μου είναι το εξής, μιας και επανήλθαν μετά από ένα μήνα για συνταγογράφηση 12 διαφορετικών σκευασμάτων τα οποία πραγματικά λαμβάνει και στη χώρα της, μπορεί ο ασφαλισμένος με ΕΚΑΑ να συνταγογραφεί τα "χρόνια" φάρμακά του σε εμάς; Καλύπτει η ΕΚΑΑ χρόνιες αγωγές ή θα έπρεπε να έχει ήδη προμηθευτεί τα φάρμακά του ο κάθε τουρίστας απο τη χώρα του για όσο διάστημα ταξιδεύει;
Νομίζω οτι η ΕΚΑΑ σε καλύπτει για οξείες και έκτακτες υπηρεσίες υγείας και όχι για τακτική συνταγογράφηση.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια σχετική οδηγία; Επιτρέπεται η χρήση της ΕΚΑΑ για τακτική συνταγογράφηση;

Ευχαριστώ

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Διάβασε αν έχεις την υπομονή, την παρακάτω εγκύκλιο, κατά προτίμηση μασώντας μερικά φύλλα δάφνης, βρισκόμενος μέσα σε καπνούς.
Ίσως έτσι καταφέρεις να αποσαφηνίσεις τις έννοιες "ιατρικά αναγκαίο", "να συνεχίσει τη διαμονή υπό ασφαλείς ιατρικές συνθήκες" κλπ

Επίσης στον παρακάτω σύνδεσμο, για την ΕΚΑΑ γενικότερα, αν βάλουμε στην αναζήτηση "Ελλάδα", βγαίνουν τα ακόλουθα ενδιαφέροντα:

--- Παράθεση ---Συνταγογράφηση φαρμάκων
Αν το ιατρικό σας ιστορικό απαιτεί τη λήψη φαρμάκων, ο θεράπων ιατρός σας μπορεί να σας προμηθεύσει την αναγκαία ηλεκτρονική συνταγή φαρμάκων. Μπορείτε να αγοράσετε τα φάρμακά σας σε οποιοδήποτε φαρμακείο εφόσον έχετε μαζί σας την ΕΚΑΑ/το ΠΠΑ και η ιατρική συνταγή είναι κατάλληλα σφραγισμένη και υπογεγραμμένη.
Για κάθε ηλεκτρονική ιατρική συνταγή καταβάλλεται τέλος 1 ευρώ (δεν επιστρέφεται).
--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
@ZArk 

Η φράση κλειδί (την οποία την ερμηνεύει κανείς όπως θέλει) είναι το "ιατρικά αναγκαίο" κατά την διάρκεια προσωρινής διαμονής ενός ασφαλισμένου σε άλλο κράτος μέλος της Ε.Ε.

Προσέξτε μόνο μην ξαφνικά συνειδητοποιήσει ο ΕΟΠΥΥ τι ποσά πληρώνει χωρίς να είναι και εντελώς απαραίτητο και ζητήσει από Ιατρούς να γυρίσουν πίσω τα λεφτά από συνταγές που έχουν γράψει...

( Παρεμπιπτόντως, τα ακριβά αυτά φάρμακα από τουρίστες που δεν φταίνε καθόλου, κατά πάσα πιθανότητα τα πληρώνουμε από την τσέπη μας, εσύ και εγώ, δηλαδή οι Έλληνες φορολογούμενοι, διότι η χώρα μας είναι τόσο οργανωμένη... που δεν έχει ένα αποτελεσματικό σύστημα ώστε να ζητά την αξία των φαρμάκων αυτών από την χώρα του κάθε Ευρωπαίου τουρίστα, και καταλήγουμε να τα πληρώνει η ίδια η Ελλάδα ).

ZArk:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος@ZArk 

Η φράση κλειδί (την οποία την ερμηνεύει κανείς όπως θέλει) είναι το "ιατρικά αναγκαίο" κατά την διάρκεια προσωρινής διαμονής ενός ασφαλισμένου σε άλλο κράτος μέλος της Ε.Ε.

Προσέξτε μόνο μην ξαφνικά συνειδητοποιήσει ο ΕΟΠΥΥ τι ποσά πληρώνει χωρίς να είναι και εντελώς απαραίτητο και ζητήσει από Ιατρούς να γυρίσουν πίσω τα λεφτά από συνταγές που έχουν γράψει...

( Παρεμπιπτόντως, τα ακριβά αυτά φάρμακα από τουρίστες που δεν φταίνε καθόλου, κατά πάσα πιθανότητα τα πληρώνουμε από την τσέπη μας, εσύ και εγώ, δηλαδή οι Έλληνες φορολογούμενοι, διότι η χώρα μας είναι τόσο οργανωμένη... που δεν έχει ένα αποτελεσματικό σύστημα ώστε να ζητά την αξία των φαρμάκων αυτών από την χώρα του κάθε Ευρωπαίου τουρίστα, και καταλήγουμε να τα πληρώνει η ίδια η Ελλάδα ).

--- Τέλος παράθεσης ---


Αrgirios Argιrιou το "ιατρικά αναγκαίο" μου θυμίζει το "εύλογο χρονικό διάστημα" που πρέπει να έρθει στο ιατρείο ο ιατρός σε μικτή εφημερία για επείγουσα κλήση.

Όλα είναι και όλα δεν είναι αναγκαία. Αν φεύγει ο τουρίστας σε 5 μέρες γιατί πρέπει να χορηγήσω στατίνες για 28 ημέρες; Αν πάθει εμβολή όμως ίσως κατηγορηθώ οτι συνέβαλα στην αναστολή "αναγκαίας" θεραπείας!!!! Είμαστε γενικά ανοργάνωτοι. Ευχαριστώ για τη συμβολή.

ZArk:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔιάβασε αν έχεις την υπομονή, την παρακάτω εγκύκλιο, κατά προτίμηση μασώντας μερικά φύλλα δάφνης, βρισκόμενος μέσα σε καπνούς.
Ίσως έτσι καταφέρεις να αποσαφηνίσεις τις έννοιες "ιατρικά αναγκαίο", "να συνεχίσει τη διαμονή υπό ασφαλείς ιατρικές συνθήκες" κλπ

Επίσης στον παρακάτω σύνδεσμο, για την ΕΚΑΑ γενικότερα, αν βάλουμε στην αναζήτηση "Ελλάδα", βγαίνουν τα ακόλουθα ενδιαφέροντα:

--- Παράθεση ---Συνταγογράφηση φαρμάκων
Αν το ιατρικό σας ιστορικό απαιτεί τη λήψη φαρμάκων, ο θεράπων ιατρός σας μπορεί να σας προμηθεύσει την αναγκαία ηλεκτρονική συνταγή φαρμάκων. Μπορείτε να αγοράσετε τα φάρμακά σας σε οποιοδήποτε φαρμακείο εφόσον έχετε μαζί σας την ΕΚΑΑ/το ΠΠΑ και η ιατρική συνταγή είναι κατάλληλα σφραγισμένη και υπογεγραμμένη.
Για κάθε ηλεκτρονική ιατρική συνταγή καταβάλλεται τέλος 1 ευρώ (δεν επιστρέφεται).
--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

--- Τέλος παράθεσης ---


Επομένως Διαμαντή, πρέπει να συνταγογραφήσω και τα 12 σκευάσματα του τουρίστα σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Πρέπει όμως να συμπληρώσω και το "εντυπο επίσκεψης Ευρωπαίου ασφαλισμένου" που επισυνάπτω, για να πληρωθεί και το ταμείο και ο φαρμακοποιός και μάλιστα μιας και θέλει 12 σκευάσματα, πρέπει να το συμπληρώσω δύο φορές;

Για γραμματειακή υποστήριξη ουτε λόγος. Βάση ποιας γνωμάτευσης όμως συνταγογραφούμε σε "άγνωστους" Ευρωπαίους πολίτες χωρίς ιστορικό e-prescription; Τέλος πάντων θα τα γράψω και τα 12 φάρμακα, γράφοντας 4 πρωτόκολλα με απουσία εργαστηριακών εξετάσεων καταχωρώντας ψευδή στοιχεία, βασιζόμενος στην ονυχοσφρητική μου ικανότητα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση