Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:00:08

Αποστολέας Θέμα: Απόδειξη για συνταγογράφηση  (Αναγνώστηκε 56537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Οκτωβρίου 2019, 18:08:08
Αναγνώστηκε 56537 φορές
Αποσυνδεδεμένος

giorgosbr


Καλησπέρα συνάδελφοι, ΄

Έίμαι νέος στο χώρο (ελεύθερο επάγγελμα) και έχω κάποιες απορίες.
Ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει ένα ελάχιστο όριο που πρέπει να φαίνεται σε απόδειξη σε περίπτωση συνταγογράφησης.
Το ρωτάω γιατι πολλές φορές μπορεί να γράφω φάρμακα σε γνωστούς (ή και ασθενείς που τους έχω ξαναδει και δεν θέλω να ζητησω αμοιβή επίσκεψης κανονικής) χωρίς αμοιβή. Για να μην κόβω σε τέτοιες περιπτώσεις συχνα 0 απόδειξη, μπορώ π.χ. να κόβω απόδειξη με ένδειξη συνταγογράφηση και με αμοιβή 2 ευρώ; Ωστε να μην φορολογούμαι εφόσον δεν αμοίβομαι;
ευχαριστώ

31 Οκτωβρίου 2019, 19:01:53
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα συνάδελφοι, ΄

Έίμαι νέος στο χώρο (ελεύθερο επάγγελμα) και έχω κάποιες απορίες.
Ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει ένα ελάχιστο όριο που πρέπει να φαίνεται σε απόδειξη σε περίπτωση συνταγογράφησης.
Το ρωτάω γιατι πολλές φορές μπορεί να γράφω φάρμακα σε γνωστούς (ή και ασθενείς που τους έχω ξαναδει και δεν θέλω να ζητησω αμοιβή επίσκεψης κανονικής) χωρίς αμοιβή. Για να μην κόβω σε τέτοιες περιπτώσεις συχνα 0 απόδειξη, μπορώ π.χ. να κόβω απόδειξη με ένδειξη συνταγογράφηση και με αμοιβή 2 ευρώ; Ωστε να μην φορολογούμαι εφόσον δεν αμοίβομαι;
ευχαριστώ
Α) Και τα 2 ευρώ επισύρουν φόρο (και ΕΦΚΑ).
Β) Ανώτερο επιτρεπτό ποσοστό δωρεάν αποδείξεων δεν υπάρχει.
Βεβαίως, αν υπάρχει υπόνοια φοροδιαφυγής, ο έλεγχος μπορεί να στοχεύσει οπουδήποτε...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Οκτωβρίου 2019, 19:23:47
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

giorgosbr


Διάβασα στο forum ότι δεν ειναι καλό να γράφει κανείς Δωρεάν επισκέψεις συχνα.
Και επειδή εγώ , ειδικά στην αρχή γράφω αρκετά σε γνωστούς συγγενεις που δεν παίρνω αμοιβή, να φαίνεται τουλάχιστον οτι κόβω μια ελάχιστη απόδειξη.


31 Οκτωβρίου 2019, 19:24:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

giorgosbr


"Βεβαίως, αν υπάρχει υπόνοια φοροδιαφυγής, ο έλεγχος μπορεί να στοχεύσει οπουδήποτε..."

Τι εννοούμε ο έλεγχος μπορεί να στοχεύσει οπουδήποτε;

31 Οκτωβρίου 2019, 19:34:50
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Βεβαίως, αν υπάρχει υπόνοια φοροδιαφυγής, ο έλεγχος μπορεί να στοχεύσει οπουδήποτε..."

Τι εννοούμε ο έλεγχος μπορεί να στοχεύσει οπουδήποτε;
Δεν είναι ανάγκη να σας ελέγξουν για τις αποδείξεις. Υπάρχουν πολλά σημεία στα οποία μπορεί να σταθεί ο έλεγχος: Τιμολόγια, πάγια, νομιμότητα λογισμικού - ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Απευθυνθείτε στο λογιστή σας, σίγουρα είναι πιο ειδικός...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
29166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Νοεμβρίου 2008, 14:53:38
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
13593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2011, 18:55:00
από ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
29 Απαντήσεις
111584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2022, 12:55:07
από glabu
3 Απαντήσεις
27197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουλίου 2015, 13:04:10
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
10724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Ιανουαρίου 2019, 21:11:54
από Argirios Argiriou