Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:18:38

Αποστολέας Θέμα: Πώς βγάζουμε Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας ( ΕΚΑΑ ) μέσω του ΤΣΑΥ (ΕΤΑΑ).  (Αναγνώστηκε 48836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Απριλίου 2009, 00:09:55
Αναγνώστηκε 48836 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τηλεφώνησα χθες στο παράρτημα του ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης και ρώτησα για την διαδικασία που ακολουθούμε για να βγάλουμε Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ).

Μου είπαν λοιπόν τα εξής:

1) Συμπληρώνουμε την αίτηση την οποία επισυνάπτω και σε pdf σε αυτό το μήνυμα.
Οδηγίες για την συμπλήρωση της αίτησης επισυνάπτω επίσης σε δεύτερο pdf σε αυτό το μήνυμα.

2) Κάνουμε μια φωτοτυπία του ατομικού βιβλιαρίου ασθενείας μας στο ΤΣΑΥ (είναι το βιβλιάριο εκείνο στο οποίο ένας άλλος Ιατρός που μας εξετάζει αν αρρωστήσουμε, μπορεί να κόψει χαρτάκι επίσκεψης). Από το ατομικό βιβλιάριο ασθενείας χρειάζεται να κάνουμε φωτοτυπία μόνο το εξώφυλο, την σελίδα που γράφει τα στοιχεία μας, και την σελίδα που προκύπτει ότι το βιβλιάριο είναι θεωρημένο για το τρέχον έτος.

3) Κάνουμε μια φωτοτυπία της Αστυνομικής μας Ταυτότητος ή του Διαβατηρίου μας (ανάλογα με το ποιο από τα δύο σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε όταν θα ταξιδέψουμε στην Ευρωπαική Ένωση).

Τα παραπάνω τα στέλνουμε με φαξ στο ΤΣΑΥ. Στην περίπτωση αυτών που μένουν στην βόρεια Ελλάδα τα στέλνουμε στο παράρτημα ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης, που έχει τα παρακάτω στοιχεία επικοινωνίας:

ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΑΥ), Τμήμα Περίθαλψης,
Λ.ΣΟΦΟΥ 1-ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ,
ΤΚ 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

( Fax: 2310 - 51 81 01 και τηλέφωνα: 2310 – 513 452  ή  2310 – 513 458 στην κ. Φουντουκίδου ).
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Απριλίου 2019, 10:19:53 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Απριλίου 2009, 19:33:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Να ΄σαι καλά, Αργύρη.
Πήγα σήμερα στο ΤΣΑΥ και την έβγαλα, με τις οδηγίες ακριβώς που ανέφερες στο παραπάνω ποστ.
Πρόκειται για την κάρτα που μας φέρνουν οι ξένοι ασφαλισμένοι προκειμένου να συνταγογραφήσουμε τα φάρμακα τους, αυτή με τον μεγάλο logic number, που μας κάνει να κατεβάζουμε καντήλια (από μέσα μας) όταν τον αντιγράφουμε στο συνοδευτικό δελτίο-φωτοτυπία Α4 (αφού έχουμε φάει τον κόσμο να βρούμε ένα.)

Να προσθέσω ότι:
- παρέλαβα την κάρτα μου εκείνη τη στιγμή
- η κάρτα λήγει στις 31/12 του τρέχοντος έτους
- για επανέκδοση της, επαναλαμβάνεται η ίδια διαδικασία απ΄την αρχή
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Απριλίου 2009, 23:09:02
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ΄σαι καλά, Αργύρη.
Πήγα σήμερα στο ΤΣΑΥ και την έβγαλα, με τις οδηγίες ακριβώς που ανέφερες στο παραπάνω ποστ.
Πρόκειται για την κάρτα που μας φέρνουν οι ξένοι ασφαλισμένοι προκειμένου να συνταγογραφήσουμε τα φάρμακα τους, αυτή με τον μεγάλο logic number, που μας κάνει να κατεβάζουμε καντήλια (από μέσα μας) όταν τον αντιγράφουμε στο συνοδευτικό δελτίο-φωτοτυπία Α4 (αφού έχουμε φάει τον κόσμο να βρούμε ένα.)

Να προσθέσω ότι:
- παρέλαβα την κάρτα μου εκείνη τη στιγμή
- η κάρτα λήγει στις 31/12 του τρέχοντος έτους
- για επανέκδοση της, επαναλαμβάνεται η ίδια διαδικασία απ΄την αρχή

Σε ευχαριστώ και εγώ Διακομιστή για τις συμπληρωματικές πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απριλίου 2009, 23:12:55 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Μαΐου 2009, 09:28:45
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ΄σαι καλά, Αργύρη.
Πήγα σήμερα στο ΤΣΑΥ και την έβγαλα, με τις οδηγίες ακριβώς που ανέφερες στο παραπάνω ποστ.
Πρόκειται για την κάρτα που μας φέρνουν οι ξένοι ασφαλισμένοι προκειμένου να συνταγογραφήσουμε τα φάρμακα τους, αυτή με τον μεγάλο logic number, που μας κάνει να κατεβάζουμε καντήλια (από μέσα μας) όταν τον αντιγράφουμε στο συνοδευτικό δελτίο-φωτοτυπία Α4 (αφού έχουμε φάει τον κόσμο να βρούμε ένα.)

Να προσθέσω ότι:
- παρέλαβα την κάρτα μου εκείνη τη στιγμή
- η κάρτα λήγει στις 31/12 του τρέχοντος έτους
- για επανέκδοση της, επαναλαμβάνεται η ίδια διαδικασία απ΄την αρχή

Φίλε Διακομιστή,
εσείς συμπληρώνετε κάποιο δελτίο όταν εξετάζετε Ευρωπαίους? Μπορείς να επισυνάψεις το δελτίο αυτό? Κάποτε κυκλοφόρησε ενα δελτίο στο Κ.Υ. άλλα εν συνεχεία μας είπαν οτι δεν χρειάζεται.
Ξέρεις κάτι παραπάνω?
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

5 Μαΐου 2009, 22:35:04
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το συμπληρώνουμε ακόμη; Ξέρει κανείς αν καταργήθηκε;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Μαΐου 2009, 23:47:51
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το συμπληρώνουμε ακόμη; Ξέρει κανείς αν καταργήθηκε;

Εμείς στο ΙΚΑ Καβάλας, πριν και λίγες εβδομάδες τουλάχιστον, χρησιμοποιούσαμε ένα παρόμοιο έντυπο για αυτούς που ήταν ασφαλισμένοι σε άλλη Ευρωπαική χώρα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Ιουλίου 2009, 07:57:45
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τηλεφώνησα χθες στο παράρτημα του ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης και ρώτησα για την διαδικασία που ακολουθούμε για να βγάλουμε Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ).

Μου είπαν λοιπόν τα εξής:

1) Συμπληρώνουμε την αίτηση την οποία επισυνάπτω και σε pdf σε αυτό το μήνυμα.
Οδηγίες για την συμπλήρωση της αίτησης επισυνάπτω επίσης σε δεύτερο pdf σε αυτό το μήνυμα.

2) Κάνουμε μια φωτοτυπία του ατομικού βιβλιαρίου ασθενείας μας στο ΤΣΑΥ (είναι το βιβλιάριο εκείνο στο οποίο ένας άλλος Ιατρός που μας εξετάζει αν αρρωστήσουμε, μπορεί να κόψει χαρτάκι επίσκεψης). Από το ατομικό βιβλιάριο ασθενείας χρειάζεται να κάνουμε φωτοτυπία μόνο την σελίδα που γράφει τα στοιχεία μας, και την σελίδα που προκύπτει ότι το βιβλιάριο είναι θεωρημένο για το τρέχον έτος.

3) Κάνουμε μια φωτοτυπία της Αστυνομικής μας Ταυτότητος ή του Διαβατηρίου μας (ανάλογα με το ποιο από τα δύο σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε όταν θα ταξιδέψουμε στην Ευρωπαική Ένωση).

Τα παραπάνω τα στέλνουμε με φαξ στο ΤΣΑΥ. Στην περίπτωση αυτών που μένουν στην βόρεια Ελλάδα τα στέλνουμε στο παράρτημα ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης, που έχει τα παρακάτω στοιχεία επικοινωνίας:

Κυρία Κουλκουβίνα,
ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΑΥ),
26ης Οκτωβρίου 90,
(Porto Center)
546 28 Θεσσαλονίκη

( Fax: 2310 - 51 81 01 και τηλέφωνα: 2310 – 513 452  ή  2310 – 513 458 ).


Διευκρινήσεις (επί των διευκρινήσεων) για την συμπλήρωση της αίτησης:

Στην πρώτη σειρά αριστερά εκεί που γράφει "Φορέας" γράφουμε ΕΤΑΑ / ΤΣΑΥ ενώ δεξιά εκεί που γράφει “Υποκατάστημα” δεν γράφουμε τίποτε.

Στην διεύθυνση, εκεί που γράφει χώρα γράφουμε για την περίπτωση της Ελλάδος:  G R

Εκεί που γράφει ‘’Στοιχεία άμεσα ασφαλισμένου – συνταξιούχου’’ (στην μέση περίπου της σελίδας της αίτησης) δεν γράφουμε τίποτε αν πρόκειται για εμάς τους ίδιους που είμαστε άμεσα ασφαλισμένοι.

Εκτός αυτών πρέπει κανείς να ακολουθήσει και τους κανόνες που περιγράφονται στο επισυναπτόμενο παραπάνω κείμενο “Συνοπτικές Οδηγίες Συμπλήρωσης της Αίτησης”.

Στις προαναφερόμενες συνοπτικές οδηγίες όπου γράφεται ότι ‘’κυκλώνουμε’’ την σωστή προαναφερόμενη απάντηση, στην πραγματικότητα εννοούν, όπως μου εξήγησε από το τηλέφωνο η υπάλληλος του ΤΣΑΥ κ. Κουλκουβίνα, ότι βάζουμε σταυρουδάκι στο κατάλληλα για αυτό σχεδιασμένο τετραγωνάκι.

Πάνω στην αίτηση που θα στείλουμε με φαξ μπορούμε σε μια γωνιά να γράψουμε με μολύβι "Υπ'όψιν κυρίας Κουλκουβίνα" (για εμάς που τα στέλνουμε στην Θεσσαλονίκη) για να είμαστε βέβαιοι ότι θα τα παραλάβει η σωστή υπάλληλος. Το γράφουμε με μολύβι ώστε σε περίπτωση που τελικά έχει αλλάξει η υπάλληλος να σβήσουμε απλώς το όνομα της υπαλλήλου, να γράψουμε το σωστό  και να την ξαναστείλουμε με φαξ χωρίς να χρειαστεί να ξαναγράψουμε από την αρχή όλη την αίτηση.

Διευκρίνιση για το πώς λαμβάνουμε την κάρτα:

Αυτοί που ζουν στην Βόρεια Ελλάδα, εκτός Θεσσαλονίκης, λαμβάνουν την κάρτα μέσω ταχυμεταφοράς στη διεύθυνσή  που δίνουν. Το κόστος για την αποστολή της κάρτας μέσω ταχυμεταφοράς το επωμίζεται ο ασφαλισμένος του ΤΣΑΥ που έχει παραγγείλει την κάρτα. Στην περίπτωσή μου πλήρωσα στις 29/06/2009, 11,5 ευρώ στις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ για να παραλάβω την κάρτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Φεβρουαρίου 2010, 14:23:58 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Ιουλίου 2009, 18:01:39
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
   Επειδη προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο τον αλλο μηνα και εχω κανει ηδη αιτηση για εκδοση Ευρωπαϊκης Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας, μηπως ξερει καποιος να μου απαντησει το παρακατω ερώτημα (που σχετίζεται αντίστροφα με την εξεταση των αλλοδαπων στα Ελληνικα Κεντρα Υγειας). Ενταξει για την (δωρεάν) εξεταση μου στο εθνικο σύστημα υγείας της χωρας υποδοχης, αλλά με τη φαρμακευτική αγωγη τι γίνεται; Υπαρχει καποιο ειδικο βιβλιάριο ή εντυπο συνταγογραφίας, που πρεπει να εχω μαζι μου και όπου πρεπει να γραφούν τα φαρμακα που θα παρω απο το φαρμακείο της ξενης χωρας για να μην τα πληρωσω στο ακέραιο; Το λεω αυτο γιατι στο δικο μας Κεντρο Υγείας γραφουμε για τους κατόχους της Ευρωπαϊκης Κάρτας Ασθενείας τα φάρμακα σε απλη συνταγη και τα πληρωνουν στο ακέραιο στο φαρμακείο, επειδη δεν γνωρίζουμε κάτι σχετικά.
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

4 Φεβρουαρίου 2010, 10:37:22
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Επειδη προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο τον αλλο μηνα και εχω κανει ηδη αιτηση για εκδοση Ευρωπαϊκης Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας, μηπως ξερει καποιος να μου απαντησει το παρακατω ερώτημα (που σχετίζεται αντίστροφα με την εξεταση των αλλοδαπων στα Ελληνικα Κεντρα Υγειας). Ενταξει για την (δωρεάν) εξεταση μου στο εθνικο σύστημα υγείας της χωρας υποδοχης, αλλά με τη φαρμακευτική αγωγη τι γίνεται; Υπαρχει καποιο ειδικο βιβλιάριο ή εντυπο συνταγογραφίας, που πρεπει να εχω μαζι μου και όπου πρεπει να γραφούν τα φαρμακα που θα παρω απο το φαρμακείο της ξενης χωρας για να μην τα πληρωσω στο ακέραιο; Το λεω αυτο γιατι στο δικο μας Κεντρο Υγείας γραφουμε για τους κατόχους της Ευρωπαϊκης Κάρτας Ασθενείας τα φάρμακα σε απλη συνταγη και τα πληρωνουν στο ακέραιο στο φαρμακείο, επειδη δεν γνωρίζουμε κάτι σχετικά.

Έψαχνα να βρω τα δικαιολογητικά για την κάρτα και είδα το παραπάνω ερώτημα.
Ξέρει κανείς την απάντηση;

4 Φεβρουαρίου 2010, 12:55:59
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
  Επειδη προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο τον αλλο μηνα και εχω κανει ηδη αιτηση για εκδοση Ευρωπαϊκης Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας, μηπως ξερει καποιος να μου απαντησει το παρακατω ερώτημα (που σχετίζεται αντίστροφα με την εξεταση των αλλοδαπων στα Ελληνικα Κεντρα Υγειας). Ενταξει για την (δωρεάν) εξεταση μου στο εθνικο σύστημα υγείας της χωρας υποδοχης, αλλά με τη φαρμακευτική αγωγη τι γίνεται; Υπαρχει καποιο ειδικο βιβλιάριο ή εντυπο συνταγογραφίας, που πρεπει να εχω μαζι μου και όπου πρεπει να γραφούν τα φαρμακα που θα παρω απο το φαρμακείο της ξενης χωρας για να μην τα πληρωσω στο ακέραιο; Το λεω αυτο γιατι στο δικο μας Κεντρο Υγείας γραφουμε για τους κατόχους της Ευρωπαϊκης Κάρτας Ασθενείας τα φάρμακα σε απλη συνταγη και τα πληρωνουν στο ακέραιο στο φαρμακείο, επειδη δεν γνωρίζουμε κάτι σχετικά.

Έψαχνα να βρω τα δικαιολογητικά για την κάρτα και είδα το παραπάνω ερώτημα.
Ξέρει κανείς την απάντηση;

Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο πρώην Κρατικό Φαρμακείο της Σουηδίας, το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος , και λέω πρώην γιατί εδώ και λίγο καιρό έχει πλέον ιδιωτικοποιηθεί.
Τηλέφωνησα συγκεκριμένα στο τηλέφωνο, +46771450450.
Ο υπάλληλος αφού έψαξε πρώτα κάτι νόμους μου είπε ότι για την Σουηδία τουλάχιστον, όσοι Ασθενείς από την Ε.Ε. έχουν συνταγή από Ιατρό στην Σουηδία καθώς και την Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας, παίρνουν τα φάρμακα με τους ίδιους οικονομικούς όρους όπως και οι πολίτες της Σουηδίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Φεβρουαρίου 2010, 13:11:28 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Φεβρουαρίου 2010, 13:13:14
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επίσης βρήκα σε μια Σουηδική σελίδα, που μου φάνηκε σοβαρή, στο διαδίκτυο ( Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) ότι όταν πηγαίνει κανείς σαν πολίτης χώρας της Ε.Ε. στον Γιατρό σε άλλη χώρα της Ε.Ε. για επείγον πρόβλημα,
είναι καλό εκτός από την Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας,
να έχει μαζί του και μια φωτοτυπία της κάρτας αυτής,
καθώς επίσης το διαβατήριό του, ή κάτι άλλο που να αποδεικνύει την ταυτότητά του.


Στην ίδια σελίδα, περιγράφεται ότι όσοι Σουηδοί πολίτες χρειάζεται να πάρουν επειγόντως φάρμακα στην Ισπανία, ακολουθούν την ίδια διαδικασία που περίεγραψα στο προηγούμενο ποστ για τους πολίτες της Ε.Ε. που επισκέπτονται την Σουηδία.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Φεβρουαρίου 2010, 13:31:53 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Φεβρουαρίου 2010, 17:14:27
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

timex


Θα παω να βγαλω την καρτα στο ΤΣΑΥ και θα ρωτησω αν το θυμηθω.
Ειμαι περιεργη να δω τι θα μου πουν...
thanks Αργυρη

3 Μαρτίου 2010, 08:10:08
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Για όσους μένουν στην Βόρεια Ελλάδα εκτός Θεσσαλονίκης και στέλνουν τα χαρτιά τους με φαξ, στο παράρτημα ΤΣΑΥ της Θεσσαλονίκης, να υπολογίζετε ότι από την στιγμή που θα τα στείλετε με φαξ μπορεί να πάρει περίπου μια εβδομάδα μέχρις ότου να σας έρθει η Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας.

Εγώ για φέτος έστειλα με φαξ τα χαρτιά μου στο παράρτημα ΤΣΑΥ της Θεσσαλονίκης στις 25/02/2010 και έλαβα την Κάρτα με Courier χθες δηλαδή στις 02/03/2010. Για το Courier πλήρωσα 11,5 ευρώ.

Αυτό βέβαια που μου πήρε ακόμη περισσότερες μέρες ήταν να πάρω βεβαίωση με φαξ από τα κεντρικά του ΟΑΕΕ στην Αθήνα ότι μου είχαν πληρώσει το ΤΣΑΥ για το 2009. Την βεβαίωση αυτή την ήθελε ο αντιπρόσωπος του ΤΣΑΥ στην Καβάλα, για να μου θεωρήσει το βιβλιάρειο Υγείας του ΤΣΑΥ για το 2010.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Μαρτίου 2010, 09:39:28 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Μαρτίου 2010, 06:55:32
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για όσους μένουν στην Βόρεια Ελλάδα εκτός Θεσσαλονίκης και στέλνουν τα χαρτιά τους με φαξ, στο παράρτημα ΤΣΑΥ της Θεσσαλονίκης, να υπολογίζετε ότι από την στιγμή που θα τα στείλετε με φαξ μπορεί να πάρει περίπου μια εβδομάδα μέχρις ότου να σας έρθει η Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας.

Εγώ για φέτος έστειλα με φαξ τα χαρτιά μου στο παράρτημα ΤΣΑΥ της Θεσσαλονίκης στις 25/02/2010 και έλαβα την Κάρτα με Courier χθες δηλαδή στις 02/03/2010. Για το Courier πλήρωσα 11,5 ευρώ.

Αυτό βέβαια που μου πήρε ακόμη περισσότερες μέρες ήταν να πάρω βεβαίωση με φαξ από τα κεντρικά του ΟΑΕΕ στην Αθήνα ότι μου είχαν πληρώσει το ΤΣΑΥ για το 2009. Την βεβαίωση αυτή την ήθελε ο αντιπρόσωπος του ΤΣΑΥ στην Καβάλα, για να μου θεωρήσει το βιβλιάρειο Υγείας του ΤΣΑΥ για το 2010.

Εγω τα εστειλα αρχες φεβρουαριου και ακομη δε μου εχει ερθει!

5 Μαρτίου 2010, 17:58:28
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω τα εστειλα αρχες φεβρουαριου και ακομη δε μου εχει ερθει!

Πάρε τους τηλέφωνο. Μάλλον το ξέχασαν.
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Μαρτίου 2010, 18:04:11 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
9324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουλίου 2015, 17:19:52
από pzogr
0 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Φεβρουαρίου 2013, 21:25:32
από Argirios Argiriou
9 Απαντήσεις
12733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Αυγούστου 2017, 16:41:40
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
9418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Αυγούστου 2020, 13:23:46
από Argirios Argiriou
20 Απαντήσεις
70932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2022, 10:22:16
από Argirios Argiriou