Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:15:16

Αποστολέας Θέμα: Πώς βγάζουμε Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας ( ΕΚΑΑ ) μέσω του ΤΣΑΥ (ΕΤΑΑ).  (Αναγνώστηκε 48837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Μαρτίου 2010, 11:44:01
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγω τα εστειλα αρχες φεβρουαριου και ακομη δε μου εχει ερθει!

Πάρε τους τηλέφωνο. Μάλλον το ξέχασαν.

Πηρα και μου ειπαν πως εχει χαλασει το μηχανημα και εχει παει η εκδοση καρτων πισω
Μεχρι τελος του μηνα λενε θα την εχω.
Να δουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Απριλίου 2019, 10:19:33 από Argirios Argiriou »

7 Νοεμβρίου 2010, 15:59:57
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πρόταση για ιδιωτική ασφάλιση υγείας όταν ταξιδεύουμε εκτός Ευρωπαικής Ένωσης:

Liaison International Travel Medical Insurance:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Νοεμβρίου 2010, 21:33:14
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

timex


Για ποιο λογο να κανω ιδιωτικη ασφαλιση υγειας την στιγμλή που με καλυπτει το τσαυ που μου κανει τοσες κρατησεις;

Εκτος απο τον πιο πανω λόγο, νομιζω πως το παραπανω ποστ ειναι ασχετο με το θεμα "Πως βγαζουμε Ευρωπαικη καρτα Ασφαλισης Ασθενειας".

7 Νοεμβρίου 2010, 23:29:11
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για ποιο λογο να κανω ιδιωτικη ασφαλιση υγειας την στιγμλή που με καλυπτει το τσαυ που μου κανει τοσες κρατησεις;

Εκτος απο τον πιο πανω λόγο, νομιζω πως το παραπανω ποστ ειναι ασχετο με το θεμα "Πως βγαζουμε Ευρωπαικη καρτα Ασφαλισης Ασθενειας".

Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας που σου δίνει το ΤΣΑΥ σε εξασφαλίζει αν πάθεις κάτι επείγον σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Όχι όμως σε άλλες χώρες. Δυστυχώς.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Νοεμβρίου 2010, 23:32:09 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Νοεμβρίου 2010, 16:59:30
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

timex


Καλώς.
Αν και ενδιαφέρον δεν παύει να ειναι ασχετο με το θεμα "Πως βγαζουμε Ευρωπαικη καρτα Ασφαλισης Ασθενειας".

3 Ιουλίου 2012, 11:24:59
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επισυνάπτεται σε μορφή pdf η νέα φόρμα αίτησης για Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ) μέσω του ΤΣΑΥ (ΕΤΑΑ).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Ιουλίου 2012, 11:31:30
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

3 Ιουλίου 2012, 12:23:41
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το δικό μου έντυπο είναι πιο.....ευρωπαϊκό  :P



Άλλα κόλπα..
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Ιουλίου 2012, 14:53:20
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Έστειλα προχθές (03/07/2012) με φαξ αυτά που έχω αναφέρει σε προηγούμενο δημοσίευμα, στο ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης, και σήμερα (05/07/2012) έφτασε με αντικαταβολή (11,88 ευρώ) μέσω courier η κάρτα μου.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Δεκεμβρίου 2014, 21:49:32
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
03/12/2014
ΕΚΔΟΣΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ Δ/ΝΣΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
   
ΕΚΔΟΣΗ ΕΚΑΑ ΑΠΟ Δ/ΝΣΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΛΟΓΩ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ, Η ΑΜΕΣΗ ΕΚΔΟΣΗ ΕΚΑΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΤΑΑ- ΤΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΕΦΙΚΤΗ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ  ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΕΚΑΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΕΓΚΑΙΡΩΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ & ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΤΑΑ - ΤΥ (ΤΗΛ. 2310 513458), ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΚΔΟΘΕΙ Η ΕΚΑΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΕΤΑΑ-ΤΥ."

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Ιανουαρίου 2015, 23:08:00
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σημερινό ( 17/11/2015) post του συναδέλφου Δημήτρη Σωτηριάδη στην ομάδα Ιατροί Θεσσαλονίκης στο facebook:

Λογω βλαβης του ειδικου εκτυπωτη καρτων ,το ΤΣΑΥ στη Θεσσαλονικη δεν εκδιδει πλεον ευρωπαικες καρτες ασφαλισης!!!
Συστηνει ο ενδιαφερονος να στελνει με fax τις αιτησεις στην αθηνα ,οπου να αναφερει οτι επιθυμει να του αποσταλουν με κουριερ οι καρτες στο σπιτι με δικα του φυσικα εξοδα!!!
Στην αθηνα τωρα εχουν μαζευτει στοιβες οι αιτησεις και χρονος επιστροφης των καρτων μπορει να ειναι και μηνες.
Ποσα αραγε κοστιζει ενας τετοιος εκτυπωτης?
Προτεινω να συνεργαστει το ΤΣΑΥ με το MAKRO ,να πεταγομαστε μεχρι εκει να μας εκτυπωνουν τις καρτες.
Παρακαλω τον ΙΣΘ να επιληφθει του θεματος
Ντροπη στο ΤΣΑΥ, τις εισφορες μας ξερουν να τις παιρνουν
ΑΙΣΧΟΣ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιουλίου 2016, 18:07:44
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
ΤΣΑΥ. Έκδοση Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιουλίου 2016, 20:07:11
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΤΣΑΥ. Έκδοση Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

• Θεωρημένο βιβλιάριο ασθενείας για το τρέχον έτος
(Δεν έχουν καταργηθεί οι ετήσιες χειρόγραφες ανανεώσεις των βιβλιαρίων; )

7 Μαΐου 2018, 18:43:03
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
07/05/2018 ( και στις 11/03/2020 που τηλεφώνησα, στο ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης, τα ίδια ισχύουν).

Παραθέτω σε μορφή pdf καινούρια φόρμα (του ΕΦΚΑ πλέον) που πρέπει να συμπληρώνουμε.

Στις 08/05/2018 που τηλεφώνησα στο ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης στον αριθμό 2310 – 513 458 μου είπαν ότι εμείς που ζούμε στην Βόρειο Ελλάδα εκτός Θεσσαλονίκης, για να λάβουμε την κάρτα ΕΚΑΑ, πρέπει τους στείλουμε σε ένα φάκελλο:

1) συμπληρωμένη την φόρμα της αίτησης που παραθέτω εδώ σε pdf

2) φωτοτυπία την Ταυτότητά μου ή το Διαβατήρίο μου (ανάλογα πιο από τα δύο θα χρησιμοποιήσω όταν θα ταξιδεύω)

3) να τους γράψω, π.χ. πάνω στην αίτηση, πώς θέλω να μου τα στείλουν πίσω σε εμένα (μπορούν να μου τα στείλουν και με απλό ταχυδρομείο χωρίς να πληρώσω εγώ τίποτε, εναλλακτικά με courier με δική μου χρέωση).

ΕΦΚΑ (πρώην ΕΤΑΑ, πρώην ΤΣΑΥ), Τμήμα Περίθαλψης,
Λ.ΣΟΦΟΥ 1,
ΤΚ 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

( Τηλέφωνο: 2310 – 513 458  ).

Υστερόγραφο:

Πρόσθεσα, με δική μου πρωτοβουλία, μαζί με τα παραπάνω και το παρακάτω γράμμα:

Παρακαλώ να μου στείλετε την κάρτα με απλό ταχυδρομείο. Για αυτό τον σκοπό, σας επισυνάπτω φάκελο με το γραμματόσημο ήδη κολλημένο, επάνω στον οποίο έχω γράψει και την διεύθυνσή μου. Μέσα στον φάκελο έχω και ένα χαρτί, μέσα στο οποίο σας παρακαλώ να βάλετε την κάρτα ώστε αυτή να μην υπάρχει κίνδυνος να σκίσει τον φάκελο.

Επίσης εκεί που έγραψα το ονοματεπώνυμό μου στα Λατινικά, έγραψα κάτι βοηθητικό έξω από τα αντίστοιχα κουτάκια ("προσοχή να γραφεί με I και όχι με Y" ), γιατί συχνά γράφουν το όνομά μου ως ARGYRIOU και όχι ως ARGIRIOU παρόλο που τους στέλνω φωτοτυπία του διαβατηρίου που το έχει με τον δεύτερο τρόπο.

Μια άλλη χρονιά (Μάρτιο του 2020) είπα ότι θα το πάρω με courier ACS με δική μου χρέωση και τότε όταν ήταν έτοιμοι με την κάρτα, μου τηλεφώνησαν στο κινητό και μου είπαν να στείλω το courier να παραλάβει την κάρτα μου από του Γραφείο του ΤΣΑΥ της Θεσσαλονίκης και να μου το φέρει στην δική μου διεύθυνση στην Καβάλα. Η ACS μου πήρε τότε για αυτό 13,37 €.

15/05/2020 Έκτακτον:
Ξεχάστε όλα τα παραπάνω. Την κάρτα ΕΚΑΑ την παραγγέλνουμε πλέον ηλεκτρονικά:  gov.gr → Εργασία και Ασφάλιση → Ασφάλιση → Αίτηση έκδοσης Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας

( Η κάρτα φτάνει από την Αθήνα στην διεύθυνση του Ιατρού που έχει κάνει την παραπάνω ηλεκτρονική αίτηση μέσα σε 1-2 μήνες από την στιγμή που έχει αποσταλεί ηλεκτρονικά η αίτηση, και φτάνει μέσω συμβατικού ταχυδρομείου χωρίς να χρεωθεί κάτι ο Ιατρός ).
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου 2022, 17:04:33 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
9324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουλίου 2015, 17:19:52
από pzogr
0 Απαντήσεις
3078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Φεβρουαρίου 2013, 21:25:32
από Argirios Argiriou
9 Απαντήσεις
12733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Αυγούστου 2017, 16:41:40
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
9418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Αυγούστου 2020, 13:23:46
από Argirios Argiriou
20 Απαντήσεις
70937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2022, 10:22:16
από Argirios Argiriou