Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:31:08

Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 5793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Απριλίου 2009, 13:47:17
Αναγνώστηκε 5793 φορές
Αποσυνδεδεμένος

sakgak


Καλησπέρα σε όλους.Εγώ δουλεύω στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση,αλλά επειδή δεν μπόρεσα να βρω άκρη κάπου αλλού απευθύνομαι και στο δικό σας forum,διότι σας βρίσκω πολύ διαβασμένους. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Ήμουν αποσπασμένος σε Βουλευτικό Γραφείο και μέχρι τον Απρίλιο του 2008 που ανακλήθηκε η απόσπαση μου έπαιρνα 375 ευρώ πρόσθετα στον μισθό μου.Με το που έγινε η ανάκληση της απόσπασης,το Υπουργείο Εσωτερικών ενημέρωσε τη Διεύθυνση Διοικητικών Υπηρεσιών της Νομαρχίας μου. Αυτή όπως θα όφειλε δεν κοινοποίησε την ανάκληση στο Τμήμα Μισθοδοσίας, με αποτέλεσμα να συνεχίσω να παίρνω αυτά τα επιπλέον χρήματα χωρίς να τα δικαιούμαι.Τον Απρίλιο του 2009 έστειλε την απόφαση τελικά στη Μισθοδοσία μου και τώρα μου ζητούν να επιστρέψω,αυτά τα χρήματα. Είναι νόμιμο αυτό,απ'τη στιγμή που δεν ήταν δικό μου λάθος? Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην τα επιστρέψω?Αν όχι, τι διακανονισμό μπορώ να κάνω?

30 Απριλίου 2009, 18:28:36
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
Δες το συννηνενο ισως να βοηθησει.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απριλίου 2009, 18:33:35 από Raptor »
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

30 Απριλίου 2009, 21:54:26
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ενδιαφέρον έγγραφο με αρκετά "παραθυράκια".

Η αξίωση επιστροφής ποσών μετά από ικανό χρονικό διάστημα. (ποιό είναι αυτό το ικανό χρονικό διάστημα; )

Η καλή πίστη (ίσως και άγνοια) του υπαλλήλου. Στην παραπάνω περίπτωση υπάρχει; Όταν γίνεται η απόσπαση στο βουλευτικό γραφείο υπάρχει μια αύξηση στις αποδοχές  κατά 350 ευρώ που οφείλεται στην απόσπαση. Όταν λήγει η απόσπαση είναι λογικό να αναμένεται μια αντίστοιχη μείωση κατά 350 ευρώ; Κι αν δεν γίνει η μείωση τι κάνεις; Το επισημαίνεις ή το αφήνεις κι όσο πάει....

Ας αναλάβουν οι νομικοί......

1 Μαΐου 2009, 00:41:01
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα σε όλους.Εγώ δουλεύω στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση,αλλά επειδή δεν μπόρεσα να βρω άκρη κάπου αλλού απευθύνομαι και στο δικό σας forum,διότι σας βρίσκω πολύ διαβασμένους. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Ήμουν αποσπασμένος σε Βουλευτικό Γραφείο και μέχρι τον Απρίλιο του 2008 που ανακλήθηκε η απόσπαση μου έπαιρνα 375 ευρώ πρόσθετα στον μισθό μου.Με το που έγινε η ανάκληση της απόσπασης,το Υπουργείο Εσωτερικών ενημέρωσε τη Διεύθυνση Διοικητικών Υπηρεσιών της Νομαρχίας μου. Αυτή όπως θα όφειλε δεν κοινοποίησε την ανάκληση στο Τμήμα Μισθοδοσίας, με αποτέλεσμα να συνεχίσω να παίρνω αυτά τα επιπλέον χρήματα χωρίς να τα δικαιούμαι.Τον Απρίλιο του 2009 έστειλε την απόφαση τελικά στη Μισθοδοσία μου και τώρα μου ζητούν να επιστρέψω,αυτά τα χρήματα. Είναι νόμιμο αυτό,απ'τη στιγμή που δεν ήταν δικό μου λάθος? Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην τα επιστρέψω?Αν όχι, τι διακανονισμό μπορώ να κάνω?

Επειδή δεν κατάλαβα ... ήσουν αποσπασμένος σε βουλευτικό γραφείο ως γιατρός;

2 Μαΐου 2009, 19:42:08
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ποιά ιδιότητα έχεις, sakgak; (εκτός αποσπάσεως)
Μήπως στο
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ξέρουν κάτι περισσότερο (λόγω ειδικότητας; )
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαΐου 2009, 19:44:34 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Μαΐου 2009, 16:49:05
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Απ' ότι βλέπω από το προφίλ του, ο συντάκτης της αρχικού ερωτήματος έκανε έγγραφή στις 30 Απριλίου και η τελευταία του σύνδεση είναι στις 30 Απριλίου.
Ενδεχομένως να μπαίνει ως ανώνυμος, όμως θεωρώ ότι ένα ευχαριστώ (με το αντίστοιχο κουμπί ή με ξεχωριστή δήλωση) τουλάχιστον στο Raptor που παρέθεσε ένα σημαντικό νομίζω έγγραφο και στο Διακομιστή που έδωσε το link (γιατί οι υπόλοιποι παραθέσαμε απλά απόψεις) θα ήταν ευγενικό!

5 Μαΐου 2009, 21:04:29
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Συνεχίζω να έχω την παρακάτω απορία ...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Επειδή δεν κατάλαβα ... ήσουν αποσπασμένος σε βουλευτικό γραφείο ως γιατρός;

5 Μαΐου 2009, 21:58:31
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνεχίζω να έχω την παρακάτω απορία ...

- Ο τίτλος του θέματος είναι: "ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ".
- Δες λίγο κάτω από το όνομα του διάττοντα αστέρα εκεί που λέει ιδιότητα, γράφει: "μη εργαζόμενος στο χώρο της υγείας".
- Επίσης γράφει ότι εργάζεται στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση....

Βέβαια για την περίπτωση να μην είναι γιατρός αλλά να αποσπάστηκε στο γραφείο του βουλευτή ως γιατρός δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά....
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Μαΐου 2009, 22:53:37 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Μαΐου 2009, 05:00:25
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνεχίζω να έχω την παρακάτω απορία ...

- Ο τίτλος του θέματος είναι: "ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ".
- Δες λίγο κάτω από το όνομα του διάττοντα αστέρα εκεί που λέει ιδιότητα, γράφει: "μη εργαζόμενος στο χώρο της υγείας".
- Επίσης γράφει ότι εργάζεται στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση....

Βέβαια για την περίπτωση να μην είναι γιατρός αλλά να αποσπάστηκε στο γραφείο του βουλευτή ως γιατρός δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά....

Χμ...
Καλά λες.
Thanks!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
7135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2009, 14:06:45
από Raptor
6 Απαντήσεις
56329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Φεβρουαρίου 2018, 12:35:19
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
3596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Ιανουαρίου 2011, 22:37:11
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουνίου 2012, 15:55:17
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
56689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Νοεμβρίου 2015, 00:24:26
από Argirios Argiriou