Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:09:59

Αποστολέας Θέμα: Υπεράριθμες εφημερίες Αγροτικών Ιατρών σε Νοσοκομείο  (Αναγνώστηκε 16598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Οκτωβρίου 2019, 13:23:29
Αναγνώστηκε 16598 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Konstdrl


Είμαι ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου και εδώ και μήνες καλύπτω (με εντελεσθαι μετακίνησης απο τη ΔΥΠΕ) εφημερίες στην Παθολογική Κλινική του νοσοκομείου της περιοχής, λόγω ελλείψεων. Με κάποιες πρόσφατες εξελίξεις προέκυψαν επιπλέον ελλείψεις και συνεπώς δεχόμαστε πιέσεις να κάνουμε εφημερίες ανω του ορίου των 7 (συγκεκριμένα μας ζητάνε 9), χωρίς οποιαδήποτε προειδοποίηση και ερώτηση. Μάλιστα η μία εφημερία πέφτει πάνω σε άδεια που είχα ζητήσει από το τέλος του προηγούμενου μήνα για να λείπω. Όταν το είπα στο διευθυντή ότι δε θα δεχτώ να εφημερεύσω μου είπε ότι θα στείλει εντέλεσθαι για συγκεκριμένη ημέρα εφημερίας η ΥΠΕ. Και ρωτώ αν γνωρίζει κανείς σε τι ενέργειες μπορώ να προβώ σχετικά με αυτό;
Καταρχάς αν μπορούν να μας υποχρεώσουν να κάνουμε άνω των 7 εφημερίων (που συχνά πέφτουν 4 απανωτές μέρα-παρά-μέρα!!). Και κατα δεύτερον όταν μας επιβάλλουν συγκεκριμένη μέρα εφημερίας ου πέφτει πάνω σε κανονική αδεια (τη οποία είχα δηλώσει και είχε γίνει δεκτή στο ΚΥ όπου ανήκω).
Ευχαριστώ

14 Οκτωβρίου 2019, 16:15:37
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μπορούν να σας βάλουν παραπάνω εφημερίες, είναι η λεγόμενη υπέρβαση και κάποτε θα τις πληρωθείτε.
Μπορείτε να καταφύγετε στην επιθεώρηση εργασίας και στο σώμα επιθεωρητών δημόσιας διοίκησης για την τιμή των όπλων.
Την άδεια έχουν δικαίωμα να την διακόψουν ή να την ανακαλέσουν. Σε κάθε περίπτωση σας συμβουλεύω να κάνετε τις εφημερίες που θα σας βάλουν και δε συνιστώ να μην εμφανιστείτε. Εκτός φυσικά αν, άνθρωποι είμαστε, ασθενήσετε  ;)
Με την ευκαιρία, για τις εφημερίες σας, βγαίνει απόφαση από ΔΥΠΕ που λέει πως θα μετακινηθείτε από και προς το χωρίο που είναι η έδρα σας προς το νοσοκομείο για την εφημερία;
Παίρνετε ρεπό μετά τις εφημερίες;

14 Οκτωβρίου 2019, 21:59:45
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Αν θέλεις να τους "τιμωρήσεις", κτύπα μια αναρρωτική και άστους να τρέχουν να βρουν αντικαταστάτη.

Δεν  μου αρέσουν τέτοιες συμπεριφορές, αλλά πολλές φορές είναι η πρέπουσα απάντηση στον κ@λοπαιδισμό κάποιων.

Τουλάχιστον ρεπό παίρνετε ;

15 Οκτωβρίου 2019, 22:14:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Konstdrl


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορούν να σας βάλουν παραπάνω εφημερίες, είναι η λεγόμενη υπέρβαση και κάποτε θα τις πληρωθείτε.
Μπορείτε να καταφύγετε στην επιθεώρηση εργασίας και στο σώμα επιθεωρητών δημόσιας διοίκησης για την τιμή των όπλων.
Την άδεια έχουν δικαίωμα να την διακόψουν ή να την ανακαλέσουν. Σε κάθε περίπτωση σας συμβουλεύω να κάνετε τις εφημερίες που θα σας βάλουν και δε συνιστώ να μην εμφανιστείτε. Εκτός φυσικά αν, άνθρωποι είμαστε, ασθενήσετε  ;)
Με την ευκαιρία, για τις εφημερίες σας, βγαίνει απόφαση από ΔΥΠΕ που λέει πως θα μετακινηθείτε από και προς το χωρίο που είναι η έδρα σας προς το νοσοκομείο για την εφημερία;
Παίρνετε ρεπό μετά τις εφημερίες;

Η ΥΠΕ απλά στέλνει εντέλεσθαι να καλυψουμε εφημερίες στο Νοσοκομειο, δεν ασχολείται με τον τρόπο μετακίνησης. Απ ότι ξέρω απλά στο τέλος κάθε 3μήνου κατατίθεται από την υπηρεσία μου στο ΚΥ κάποια έκθεση για τις μετακινήσεις και δικαιούμαστε ένα ποσό για οδοιπορικά έξοδα... Δεν έχω λάβει ακόμη τίποτα τέτοιο βέβαια. Ρεπό παίρνουμε ναι ευτυχως!

15 Οκτωβρίου 2019, 22:23:19
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Konstdrl


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν θέλεις να τους "τιμωρήσεις", κτύπα μια αναρρωτική και άστους να τρέχουν να βρουν αντικαταστάτη.

Δεν  μου αρέσουν τέτοιες συμπεριφορές, αλλά πολλές φορές είναι η πρέπουσα απάντηση στον κ@λοπαιδισμό κάποιων.

Τουλάχιστον ρεπό παίρνετε ;

Ρεπό παίρναμε τουλάχιστον όσο κάναμε 7 εφημερίες. Τώρα που ειναι άνω των 7 δεν ξέρω τι θα γίνει, γιατι και στο ΚΥ δεχόμαστε πιέσεις να βρίσκεται ένας αγροτικός εκέι κάθε μέρα (είμαστε μονο 2 αγροτικοι... -.- ) Προβλέπω ότι τώρα θα προκύψει πρόβλημα.

16 Οκτωβρίου 2019, 16:28:29
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορούν να σας βάλουν παραπάνω εφημερίες, είναι η λεγόμενη υπέρβαση και κάποτε θα τις πληρωθείτε.
Μπορείτε να καταφύγετε στην επιθεώρηση εργασίας και στο σώμα επιθεωρητών δημόσιας διοίκησης για την τιμή των όπλων.
Την άδεια έχουν δικαίωμα να την διακόψουν ή να την ανακαλέσουν. Σε κάθε περίπτωση σας συμβουλεύω να κάνετε τις εφημερίες που θα σας βάλουν και δε συνιστώ να μην εμφανιστείτε. Εκτός φυσικά αν, άνθρωποι είμαστε, ασθενήσετε  ;)
Με την ευκαιρία, για τις εφημερίες σας, βγαίνει απόφαση από ΔΥΠΕ που λέει πως θα μετακινηθείτε από και προς το χωρίο που είναι η έδρα σας προς το νοσοκομείο για την εφημερία;
Παίρνετε ρεπό μετά τις εφημερίες;

Η ΥΠΕ απλά στέλνει εντέλεσθαι να καλυψουμε εφημερίες στο Νοσοκομειο, δεν ασχολείται με τον τρόπο μετακίνησης. Απ ότι ξέρω απλά στο τέλος κάθε 3μήνου κατατίθεται από την υπηρεσία μου στο ΚΥ κάποια έκθεση για τις μετακινήσεις και δικαιούμαστε ένα ποσό για οδοιπορικά έξοδα... Δεν έχω λάβει ακόμη τίποτα τέτοιο βέβαια. Ρεπό παίρνουμε ναι ευτυχως!
Αν θέλετε γράψτε ακριβώς τι γράφει το έγγραφο για τη μετακίνηση για τις εφημερίες, αν δεν θέλετε/μπορείτε να το ανεβάσετε με καλυμμένα τα όποια στοιχεία κρίνετε.
Μπορεί κάποια ασάφεια στον τρόπο μετακίνησης ή στην κάλυψη εξόδων μετακίνησης να σας δίνουν κάποια όπλα. Π.χ. αν γράφει "καλείστε να εφημερεύσετε τις τάδε μέρες" χωρίς άλλη αναφορά, είναι διάτρητο. Αν γράφει "τα έξοδα μετακίνησης θα καλυφθούν από το νοσοκομείο ή τη ΔΥΠΕ" τότε είναι καλυμμένοι.

17 Οκτωβρίου 2019, 17:54:16
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Konstdrl


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορούν να σας βάλουν παραπάνω εφημερίες, είναι η λεγόμενη υπέρβαση και κάποτε θα τις πληρωθείτε.
Μπορείτε να καταφύγετε στην επιθεώρηση εργασίας και στο σώμα επιθεωρητών δημόσιας διοίκησης για την τιμή των όπλων.
Την άδεια έχουν δικαίωμα να την διακόψουν ή να την ανακαλέσουν. Σε κάθε περίπτωση σας συμβουλεύω να κάνετε τις εφημερίες που θα σας βάλουν και δε συνιστώ να μην εμφανιστείτε. Εκτός φυσικά αν, άνθρωποι είμαστε, ασθενήσετε  ;)
Με την ευκαιρία, για τις εφημερίες σας, βγαίνει απόφαση από ΔΥΠΕ που λέει πως θα μετακινηθείτε από και προς το χωρίο που είναι η έδρα σας προς το νοσοκομείο για την εφημερία;
Παίρνετε ρεπό μετά τις εφημερίες;

Η ΥΠΕ απλά στέλνει εντέλεσθαι να καλυψουμε εφημερίες στο Νοσοκομειο, δεν ασχολείται με τον τρόπο μετακίνησης. Απ ότι ξέρω απλά στο τέλος κάθε 3μήνου κατατίθεται από την υπηρεσία μου στο ΚΥ κάποια έκθεση για τις μετακινήσεις και δικαιούμαστε ένα ποσό για οδοιπορικά έξοδα... Δεν έχω λάβει ακόμη τίποτα τέτοιο βέβαια. Ρεπό παίρνουμε ναι ευτυχως!
Αν θέλετε γράψτε ακριβώς τι γράφει το έγγραφο για τη μετακίνηση για τις εφημερίες, αν δεν θέλετε/μπορείτε να το ανεβάσετε με καλυμμένα τα όποια στοιχεία κρίνετε.
Μπορεί κάποια ασάφεια στον τρόπο μετακίνησης ή στην κάλυψη εξόδων μετακίνησης να σας δίνουν κάποια όπλα. Π.χ. αν γράφει "καλείστε να εφημερεύσετε τις τάδε μέρες" χωρίς άλλη αναφορά, είναι διάτρητο. Αν γράφει "τα έξοδα μετακίνησης θα καλυφθούν από το νοσοκομείο ή τη ΔΥΠΕ" τότε είναι καλυμμένοι.

Γράφει ακριβώς: "ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ Η ΕΥΡΥΘΜΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΓΝ [...] ΕΝΤΕΛΛΕΤΑΙ Η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ [...] ΤΟΥ ΠΙ [...] ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ [...] ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΕΦΗΜΕΡΙΑΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΩ ΤΕΠ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗΣ ΤΗΣ ΜΕ ΕΙΔΚΕΥΜΕΝΟ ΙΑΤΡΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 24 ΤΟΥ Ν.3599/07 ΟΠΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡ.21 ΤΟΥ ΑΡ.8 ΤΟΥ Ν.3868/10

17 Οκτωβρίου 2019, 22:06:07
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δηλαδή, δε λέει ακριβείς ημερομηνίες εφημέρευσης; Ούτε  πως θα μετακινηθείς από και προς το ιατρείο σου για το νοσοκομείο;
Βγαίνει μήπως άλλη εντολής μετακίνησης για κάθε εφημερία;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2015, 08:26:10
από Gatekeeper
16 Απαντήσεις
42371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουνίου 2018, 12:56:39
από Γ.Κτιστάκης
1 Απαντήσεις
6100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2010, 23:56:42
από anastasios theodoridis
17 Απαντήσεις
17067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουνίου 2011, 20:41:45
από timex
7 Απαντήσεις
63999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2019, 00:12:45
από Πατρωνάκης Μάνος