Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:18:20

Αποστολέας Θέμα: Πως θα ερμηνεύατε τον συνδυασμό δεικτών ηπατίτιδας Β που επισυνάπτεται;  (Αναγνώστηκε 9908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Νοεμβρίου 2019, 15:15:30
Αναγνώστηκε 9908 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Γυναίκα 79 ετών με αδενοκαρκίνωμα μήτρας. Κάνει αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσει ο Ογκολόγος θεραπεία. Η ασθενής δεν θυμάται να έχει εμβολιαστεί ποτέ κατά της Ηπατίτιδας Β.

Δεν ταιριάζει με κανέναν από τους συνδυασμούς που περιγράφονται εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Νοεμβρίου 2019, 19:46:07 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Νοεμβρίου 2019, 15:46:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

StGeorg


Ανοσία μετά από εμβολιασμό.

Το ότι δεν το θυμάται να έχει εμβολιαστεί δεν ισούται απαραίτητα με το ότι δεν έχει εμβολιαστεί. Ειδικά αν έχουν περάσει πολλά χρόνια από τον εμβολιασμό, κάτι υπέρ του οποίου πιθανώς συνηγορεί η μόνο "ελαφρώς" αυξημένη πάνω από το όριο τιμή.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Νοεμβρίου 2019, 16:05:03 από StGeorg »

28 Νοεμβρίου 2019, 22:09:46
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Κι εγώ έτσι έχω μάθει, αντίσωμα επιφανείας με core ίσον νόσηση, χωρίς ίσον εμβολιασμός,

Βέβαια ενδιαφέρον που αποκαλεί αρνητικό το 1.83 κι έχει τιμή αναφοράς μεγαλύτερο του 1... περίεργο

28 Νοεμβρίου 2019, 22:16:13
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γυναίκα 79 ετών με αδενοκαρκίνωμα μήτρας. Κάνει αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσει ο Ογκολόγος θεραπεία. Η ασθενής δεν θυμάται να έχει εμβολιαστεί ποτέ κατά της Ηπατίτιδας Β.

Δεν ταιριάζει με κανέναν από τους συνδυασμούς που περιγράφονται εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εκτός από την προφανή ερμηνεία του εμβολιασμού υπάρχει και το μάλλον απίθανο σενάριο των "δανεικών" αντισωμάτων, αν πχ η ασθενής έλαβε πρόσφατα παράγωγα αίματος (πχ πλάσμα) από δότη θετικό σε AntiHBs...

28 Νοεμβρίου 2019, 22:22:55
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Πότε "βγήκε" το εμβόλιο στην αγορά; Πόσων ετών θα ήταν τότε και για ποιο λόγο να το κάνει;

28 Νοεμβρίου 2019, 22:46:31
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι εγώ έτσι έχω μάθει, αντίσωμα επιφανείας με core ίσον νόσηση, χωρίς ίσον εμβολιασμός,

Βέβαια ενδιαφέρον που αποκαλεί αρνητικό το 1.83 κι έχει τιμή αναφοράς μεγαλύτερο του 1... περίεργο

Νομιζω ο schumifer εκανε την πιο σωστη επισημανση.
Το anti-Hbc φαινεται να ειναι θετικο.
The winner takes it all........

29 Νοεμβρίου 2019, 08:06:02
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

StGeorg


Μετά από ψάξιμο, αν διαβάζω το παρακάτω σωστά, το anti-HBc είναι όντως αρνητικό όταν είναι >1.

Οπότε το μόνο που είναι θετικό στο παραπάνω φαίνεται να είναι το anti-HBs.

Όσο για το πότε βγήκε στην αγορά,  νομίζω γύρω στα μέσα με τέλη της δεκαετίας του '80.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Νοεμβρίου 2019, 08:08:18 από StGeorg »

29 Νοεμβρίου 2019, 14:47:36
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γυναίκα 79 ετών με αδενοκαρκίνωμα μήτρας. Κάνει αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσει ο Ογκολόγος θεραπεία. Η ασθενής δεν θυμάται να έχει εμβολιαστεί ποτέ κατά της Ηπατίτιδας Β.

Δεν ταιριάζει με κανέναν από τους συνδυασμούς που περιγράφονται εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα πρότεινα κάτι απλό: Επανάληψη.
Μου έχει τύχει τουλάχιστον μία φορά οι δείκτες να είναι διαφορετικοί (από διαφορετικό εργαστήριο).
Επίσης μπορεί να υπάρχει η περίπτωση χρήσης ακατάλληλου αντιδραστηρίου ώστε να μην ανιχνευθεί π.χ. ένα θετικό antiHBcAb που είναι και η πιο πιθανή κατάσταση στην περίπτωσή μας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Νοεμβρίου 2019, 15:58:24
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γυναίκα 79 ετών με αδενοκαρκίνωμα μήτρας. Κάνει αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσει ο Ογκολόγος θεραπεία. Η ασθενής δεν θυμάται να έχει εμβολιαστεί ποτέ κατά της Ηπατίτιδας Β.
Δεν ταιριάζει με κανέναν από τους συνδυασμούς που περιγράφονται εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα πρότεινα κάτι απλό: Επανάληψη.
Επίσης μπορεί να υπάρχει η περίπτωση χρήσης ακατάλληλου αντιδραστηρίου ώστε να μην ανιχνευθεί π.χ. ένα θετικό antiHBcAb που είναι και η πιο πιθανή κατάσταση στην περίπτωσή μας.

Συμφωνώ απόλυτα. Επί αμφιβολίας μπορεί να γίνει και HBV DNA.
Μία αιτία για την πιθανή αρνητικοποίηση του antiHBcAb είναι και η ανοσοκαταστολή της ασθενούς λόγω της κακοήθειας.

Immune Suppression as the Etiology of Failure To Detect Anti-HBc Antibodies in Patients with Chronic Hepatitis B Virus Infection.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

19 Δεκεμβρίου 2019, 09:01:29
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σήμερα μου ήρθε και ένα επιπλέον αποτέλεσμα.
Δεν ανιχνεύτηκε HBV DNA.

( Τι σημαίνει αυτό;  )
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Δεκεμβρίου 2019, 09:03:02
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα μου ήρθε και ένα επιπλέον αποτέλεσμα.
Δεν ανιχνεύτηκε HBV DNA.

( Τι σημαίνει αυτό;  )
Δε στέλνεις ξανά δείκετες ηπατίτιδας Β;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Δεκεμβρίου 2019, 20:49:50
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σήμερα μου ήρθε και ένα επιπλέον αποτέλεσμα.
Δεν ανιχνεύτηκε HBV DNA.

( Τι σημαίνει αυτό;  )

Χωρίς να είμαι "ειδικός" , έχω την εντύπωση - για να μην πω βεβαιότητα - ότι απλά πρέπει να ψάξεις πότε έκανε εμβόλιο...
Το μη ανιχνεύσιμο HBV DNA, χωρίς ένζυμα, χωρίς συμπτώματα και χωρίς ανοσολογικούς δείκτες κατά 99,9999999999999% σημαίνει ότι δεν έχει ηπατίτιδα και ούτε είχε ποτέ.

20 Δεκεμβρίου 2019, 07:13:45
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δε στέλνεις ξανά δείκετες ηπατίτιδας Β;

Μάλλον θα το κάνω και αυτό Βασίλη. (απλά δεν ξέρω αν θα μου το επιτρέψει το e-syntagografisi).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Δεκεμβρίου 2019, 09:13:53
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δε στέλνεις ξανά δείκετες ηπατίτιδας Β;

Μάλλον θα το κάνω και αυτό Βασίλη. (απλά δεν ξέρω αν θα μου το επιτρέψει το e-syntagografisi).

Στη θέση σου θα δήλωνα αιτιολογία και θα ξαναζητούσα. Γιατί να έχεις πρόβλημα μετά από τόσο έλεγχο;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Δεκεμβρίου 2012, 09:31:21
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουνίου 2017, 07:53:21
από GirousisN
5 Απαντήσεις
5649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2016, 20:24:22
από silvertaur
0 Απαντήσεις
35614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Φεβρουαρίου 2017, 10:23:13
από GirousisN
2 Απαντήσεις
23785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουνίου 2022, 17:08:23
από Argirios Argiriou