Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:39:56

Αποστολέας Θέμα: Οι Γενικοί Ιατροί μπορούν να παραγγέλνουν μέσω e-prescription Γαστροσκόπηση.  (Αναγνώστηκε 8755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Ιανουαρίου 2020, 21:59:47
Αναγνώστηκε 8755 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω από Ιατρική ομάδα του facebook στις 09/01/2020 έναν διάλογο που τον ξεκίνησε ιδιώτης Γενικός Ιατρός:

- Καλημέρα, χρόνια πολλά.
Ξέρει κανείς αν μπορούμε να γράψουμε γαστροσκόπηση και αν την δέχονται τα εργαστήρια ή οι κλινικές;
Παρακαλώ όχι απαντήσεις του στιλ εγώ είμαι ο γιατρός και γράφω ότι κρίνω ...
Ρωτάω αν γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες και τον κανονισμό του ΕΟΠΥΥ (όσο παράλογος μπορεί να είναι)

- Καλησπερα! εχω γραψει πολλες φορες αλλα δε μου δεχτηκανε το παραπεμπτικο με την εννοια οτι δε βρισκανε πουθενα να το κανουν χωρις να πληρωσουν απο 130 αρχικη..

- Μονο νοσοκομεία το δέχονται αλλα τα ραντεβού πάνε σε κανα χρονο τουλάχιστον στην Κρήτη κ αυτο με επιφύλαξη. Ιδιώτες δεν το δέχονται οπως δεν εχει κανείς σύμβαση με εοπυυ. 2κατοστάρικα ειναι συν τις βιοψιες συνήθως. Διαφορετικά απογευματινο.

- Προσωπικά έχω γράψει και τα εκτέλεσε συμβεβλημενος με ΕΟΠΠΥ γαστρεντερολογος

- Σε ποια πόλη;

- στη Λάρισα.

- Άντε θα το περίμενα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αλλά φτάσαν οι ιδιώτες Γαστρεντερολόγοι σε τέτοια απόγνωση και στην Λάρισα ώστε να κάνουν σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ!

- Στα νοσοκομεια γινονται δεκτα ολα τα παραπεμπτικα. Το ραντεβου αργει εκτος αν ξερεις τον γαστρεντερολογο του Δημοσιου και βαλει τον ασθενη σου νωριτερα αν κρινεις οτι επειγει.

- Οι συμβεβλημένοι γαστρεντερολόγοι όχι μόνο τα δέχονται αλλά τα (επι)ζητούν κιόλας, γιατί αν το γράψουν εκείνοι θεωρείται αυτοπαραπομπή και αποζημιώνεται λιγότερο.

- Γράφονται και γίνονται σε όποια διαγνωστικά κέντρα κάνουν γαστροσκοπήσεις (Αθήνα )
Ο ασθενής πληρώνει τη μέθη

- Κατα μια άποψη σε πρόσφατη συζήτηση με μεθη μπορει να γίνει μονο σε κλινική! Ουτε καν σε one day clinic κ πάντα παρουσία αναισθησίολογου! Θεωρητικά ακομα κ στα νοσοκομεία πρεπει να είναι παρων αναισθησίολογος για τη μέθη! Αναισθησίολογους δεν έχουμε αλλα καποιοι ψάχνουν δουλειά....

- στα συγκεκριμένα κέντρα υπάρχει αναισθησιολόγος

-  Δεν μου αρέσουν οι συνωμοσιολογίες αλλά φαίνεται ότι κάποιος / κάποιοι έχουν δράσει στο Υπουργείο παρασκηνιακά υπέρ των ιδιωτών Αναισθησιολόγων, το τελευταίο 12μηνο. Μην ξεχνάμε και αυτό: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

- Χρόνια τώρα γραφω δεν υπαρχει πρόβλημα

- Αθήνα: γράφεις, εκτελείται νοσοκομεία δημοσίου, συμβεβλημένα διαγνωστικά και από συμβεβλημένους γαστρεντερολόγους. (περίπου μισή τιμή από το να το κάνουν τελείως ιδιωτικά (συμμετοσή+ μέθη 50 ευρώ συνήθως).

- Πόση είναι η συμμετοχή;

- 15%. Εάν βρουν πολύποδα πρόσθετη επιβάρυνση βέβαια

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
153145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2021, 22:41:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2009, 19:24:16
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
5994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιουλίου 2009, 23:47:36
από Gatekeeper
5 Απαντήσεις
7124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Οκτωβρίου 2011, 19:01:59
από Denominator
0 Απαντήσεις
62943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2016, 22:13:34
από Gateopener