Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 16:31:02

Αποστολέας Θέμα: Τι γίνεται όταν στ Επιτροπ τ Νοσοκ π δίνει τ Αναρρωτικές είναι ο Εργοδότης σου;  (Αναγνώστηκε 47829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Ιανουαρίου 2020, 21:21:56
Αναγνώστηκε 47829 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τι γίνεται όταν στην Επιτροπή του Νοσοκομείου που δίνει τις Αναρρωτικές είναι ο Εργοδότης σου;

Έχω έναν γνωστό που είναι Δημόσιος Υπάλληλος (Ψυχολόγος) στην Ψυχιατρική Κλινική Κρατικού Νοσοκομείου κάπου στην Κεντρική Ελλάδα. Μου τηλεφώνησε και μου περιέγραψε χαρακτηριστικά συμπτώματα burn out. Δεν υπάρχουν σημεία σωματικής πάθησης, σύμφωνα και Παθολόγο που τον διερεύνησε στην πόλη που μένει. Κάθησε λίγες ημέρες στο σπίτι και ήδη νιώθει λίγο καλύτερα. Αυτό που χρειάζεται κατά την γνώμη μου είναι να ξεκουραστεί ένα μήνα από την δουλειά του. Το θέμα είναι πώς γίνεται αυτό στην πράξη;

Ένας ιδιώτης Ιατρός, στην πράξη μπορεί να της γράψει 3-4 ημέρες αναρρωτική (αυτό έχω καταλάβει από τα 13 χρόνια που δουλεύω ιδιωτικά στην Ελλάδα). Ο Διευθυντή της Κλινικής που δουλεύει (Ψυχίατρος) του είπε ότι μπορεί να τον καλύψει κάποιες εβδομάδες αλλά τώρα τα γύρισε και του λέει να πάρει αυτές τις εβδομάδες ως κανονική άδεια. Να πάρει αναρρωτική από άλλον Ψυχίατρο στην Κλινική του δεν τολμά, γιατί κανείς δεν θέλει να κοντραριστεί με τον Διευθυντή. Οι κρατικές Ψυχιατρικές Κλινικές των όμορων Νομών διοικούνται από Διευθυντές Ψυχιατρικής που είναι φίλοι με τον Διευθυντή του, ο οποίος μάλλον θα είναι και μέλος της Επιτροπής που εξετάζει αναρρωτικές άδειες άνω των 8 ημερών. Οπότε πώς μπορεί να πάρει αναρρωτική άδεια ενός μηνός περίπου;
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου 2020, 21:35:43 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιανουαρίου 2020, 21:24:36
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Έστειλα το παραπάνω ως email σε φίλο μου που είναι Ιατρός Εργασίας και μου απάντησε ως εξής:

Είναι αρκετά περίπλοκο το ζήτημα. Ουσιαστικά θα πρέπει να
ζητήσει γιά άλλον λόγο άδεια (οσφυαλγία π.χ.) από άλλη ειδικότητα!
Καταλαβαίνω ότι είναι ψευδεπίγραφο κάτι τέτοιο, πάντως το σύνδρομο
εξάντλησης δεν περιλαμβάνεται στις επαγγελματικές ασθένειες.
Επιπροσθέτως ο Ιατρός Εργασίας, σύμφωνα με τη νομοθεσία δεν
προβλέπεται ότι χορηγεί άδειες αναρρωτικές. (Δεν αναφέρεις πάντως αν
υπάρχει ιατρός Εργασίας στο Νοσοκομείο).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιανουαρίου 2020, 21:30:23
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενδιαφέρον έχουν και κάποιες απαντήσεις άλλων συναδέλφων σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 30/01/2020:

- Εγώ πρόσφατα έδωσα 15ημερη αδεια σε ασθενή μου με ινομυαλγια.
Μια χαρά πέρασε την επιτροπή.
Θα μπορούσε να κλείσει ένα ραντεβού σε μεγάλο νοσοκομείο Αθηνών, ή σε ιδιωτικό τύπου ιατρικό, διαβαλκανικο κτλ.
Αν δεν του περάσουν την άδεια μπορεί να κάνει ένσταση

- Εγώ που έχω τεράστιο πρόβλημα με τις άδειες που δίνω εδώ στην περιοχή στο Λουτράκι πάνε στην Κόρινθο στην επιτροπή και τις κόβουν λέγοντας τους ότι ο ΓΟΙ δεν μπορεί να δώσει ορθοπεδική ψυχιατρική κλπ άδεια ή κάτι άλλες μπαρούφες. Πήρα μια ημέρα τον διευθυντή της επιτροπής που είναι ορθοπεδικός μάλιστα και ήταν όλο νουθεσία ότι κακώς δίνω 45 ημέρες άδεια σε εξάρθρημα ώμου. Πάντως όταν του διάβασα κάτι ευχές από την παλαιά διαθήκη δεν μου ξανά έκοψε τίποτα. Με βρίζουν στους ασθενείς βέβαια ως γνήσιες ιατρικές Κατίνες αλλά πλέον δεν με νοιάζει

- Αν ζηταγε ανευ αποδοχων για προσωπικους λογους;

- Μπορει να παει να ζητησει αδεια απο το Αιγινητειο πχ ή καποιο αλλο μεγαλο νοσοκομειο. Θα τον δουν ισως του δωσουν κ αγωγη .. μπορει να παει κ στα εκτακτα

« Τελευταία τροποποίηση: 2 Φεβρουαρίου 2020, 21:43:14 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιανουαρίου 2020, 21:35:09
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
14/12/2019

Τι ισχύει για τις αναρρωτικές άδειες των δημοσίων υπαλλήλων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
47764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Σεπτεμβρίου 2008, 13:19:25
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
6393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουνίου 2009, 15:04:42
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
1958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2015, 00:13:06
από Argirios Argiriou
15 Απαντήσεις
8549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Σεπτεμβρίου 2017, 18:52:57
από Denominator
0 Απαντήσεις
4353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2019, 01:00:55
από Argirios Argiriou