Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:26:55

Αποστολέας Θέμα: Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία για Γενικούς Ιατρούς.  (Αναγνώστηκε 56464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Φεβρουαρίου 2020, 07:39:58
Αναγνώστηκε 56464 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω, μετά από άδειά του, ανάρτηση στις 04/02/2020 στο facebook, του συναδέλφου Γενικού Ιατρού Μανώλη Μεραμβελιωτάκη από την Κρήτη:

Πριν ένα χρόνο τέλειωσα το 2ετές σεμινάριο θεωρητικής εκπαίδευσης στη Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία (CBT - Cognitive Behavioiural Therapy) στην Ιατρική Σχολή Ηρακλείου. Φυσικά σκοπός μου δεν ήταν να γίνω (ψυχο)θεραπευτής, αλλά να μάθω όσα μπορώ, έστω θεωρητικά, για την καλύτερη κατά τη γνώμη μου μέθοδο που βοηθάει ν' αλλάζουμε συμπεριφορές στους ασθενείς μας (το "lifestyle modifications" που λένε στην αρχή όλες οι κατευθυντήριες οδηγίες). Να πάω ένα βήμα παραπέρα δηλαδή από το να λέω "ααα, πρέπει να χάσεις βάρος" ή "μη μου αγχώνεσαι" κτλ.
Με χαρά πληροφορήθηκα πως ακριβώς για εμάς τους Γενικούς Οικογενειακούς Ιατρούς δημιουργήθηκε από την ίδια ομάδα του καθηγητή Ψυχιατρικής κου Βγόντζα, εκπαιδευτικό πρόγραμμα με έμφαση στις δεξιότητες του CBT. Πολύ μικρότερης διάρκειας (και τιμής), στοχευμένο σε συγκεκριμένα προβλήματα και κυρίως πρακτικό και βιωματικό. Δεν είναι ανάγκη να έχει κάνει κάποιος τα 2 χρόνια θεωρητικής εκπαίδευσης. Το αφήνω εδώ γιατί υπήρχε μεγάλο ενδιαφέρον και με ρώταγε πολύς κόσμος, και στα συνέδρια και με μηνύματα, και... η γνώση είναι για να μοιράζεται.
Νομίζω ότι αξίζει να του ρίξετε μια ματιά. Δυστυχώς είναι για όσους μένουν Κρήτη, και δε ξέρω αν κάποια στιγμή θα το κάνουν και διαδικτυακό.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Φεβρουαρίου 2020, 11:14:56 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
213 Απαντήσεις
381347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαρτίου 2023, 11:01:24
από Argirios Argiriou
28 Απαντήσεις
77032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιανουαρίου 2014, 18:00:57
από samsok
22 Απαντήσεις
71701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Ιουνίου 2023, 11:30:11
από kostasx
2 Απαντήσεις
2151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2024, 22:51:54
από pzogr
0 Απαντήσεις
1375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2024, 14:40:46
από Argirios Argiriou