Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
25 Απριλίου 2024, 18:15:32

Αποστολέας Θέμα: Διάλειμμα προβλέπεται στους Ιατρούς του ΕΣΥ/ΤΟΜΥ ;  (Αναγνώστηκε 28093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Φεβρουαρίου 2020, 00:08:37
Αναγνώστηκε 28093 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σχετική συζήτηση σε ομάδα Γενικών Ιατρών στο facebook στις 10/02/2020:

- Ερωτηση προς τους συναδελφους ΕΣΥ & ΤοΜΥ.
Τα ραντεβού σας μεσω της ηλεκτρονικής πλατφορμας της ΥΠΕ είναι συνεχόμενα και ιδιας διάρκειας 🚅🚅? Break time έχετε🍔☕ ?🤔🤔

- Δεν υπάρχει απ οσο ξέρω. Κι εγω που βλεπω αρκετούς στο ΠΙ ουτε καφε δεν προλαβαίνω να φτοιαξω

- Οταν ημουν σε αλλο ΚΥ, με το που ανοθγα τη πορτα να παρω λιγο νερό, τι εγινε επεσε το σύστημα γιατρέ? Που πάτε? 😂😂

- Τα ραντεβού ξεκινάνε στις 8:00 ανα τέταρτο μέχρι τις 14:45. Πάντα προκύπτει και κάτι έκτακτο . Καμία πρόβλεψη για break ! Τραγική η κατάσταση . Φεύγεις άρρωστος απ τη δουλειά .

- Εμείς απο εφτα εως μια κ μιση χωρίς διάλειμμα. Ανα τεταρτο συν επειγοντα. Πτώμα

- Και εμείς το ιδιο

- Δεν υπάρχουν ραντεβού όταν τα έβαλα στο ΚΥ και στα ΠΙ κόντεψαν να μας σκοτώσουν μας θεωρούν δούλους....όμως ο χρόνος μας δικαίωσε 4 παρατήσεις κάνεις δεν μπαίνει πλέων στο ΕΣΥ. Και τώρα βλέπουν γιατρό 4 φορές το μήνα στα ΠΙ και στο ΚΥ βρίζουν διότι περιμένουν ώρες φυσικά ο γιατρός πάει τρένο.....

- H ελληνική εργατική νομοθεσία προβλέπει μισή ώρα διάλειμμα μετά από 4ωρη εργασία. Η γραμματέας μου το έχει αυτό.

- Χειρότερα κι απο γραμματέα...

- Είναι απάνθρωπο το να μην κάνει κάποιος διάλειμμα τόσες ώρες. Εγώ όση δουλειά και να είχα έκανα ένα διάλειμμα των 15 λεπτών οπωσδήποτε σε προηγούμενη δουλειά μου σε ΠΙ. Για να μπορέσω να έχω την δύναμη να συνεχίσω,δεν παλευεται αλλιώς!

- στα ΠΙ είναι λίγο πιο ανθρώπινη η κατάσταση . Συνήθως κάνω ένα ολιγόλεπτο διάλειμμα και δείχνουν κατανόηση συνήθως . Στα ΤΟΜΥ ομως δεν έχει διάλειμμα και αν τύχει και τελειώσεις το ραντεβού στην ώρα του και σου μείνουν 2 λεπτά συνήθως κάτι έκτακτο θα έρθει και αν σε δει να κάθεσαι μπαίνει και απαιτεί να εξυπηρετηθεί . Πρέπει να εξηγείς καθημερινά τα αυτονόητα . Είναι πολύ κουραστικό . Δεν ξέρω , αν και είμαι αισιόδοξο ατομο δεν βλέπω φως στο τούνελ . Μακάρι να διαψευσθώ .

- στις ΤΟΜΥ όμως θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο το διάλειμμα. Δεν είμαστε μόνοι όπως στο ΠΙ,υπάρχει και Διοικητικό προσωπικό ως εμπροσθοφυλακή (!). Νομίζω είναι καθήκον της Γραμματείας να προφυλάξει τον γιατρό,δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε! Κυρίως όμως είναι δικαίωμα το ολιγόλεπτο διάλειμμα,δεν μπορεί κανεις να ειναι αδιάκοπα συγκεντρωμένος πολλές ώρες....

- έχεις δίκιο αλλά δε το σκέφτονται έτσι οι διοικητικοί υπάλληλοι . Απλά κοιτάνε να δείχνουν καλή εικόνα στην ΥΠΕ και στον κόσμο .

- το ξέρω αλλά όταν δούλευα σε ΤΟΜΥ επέμενα σε αυτό. Είναι μάλιστα στα καθήκοντά τους η τήρηση της τάξης και της σειράς των ραντεβού στο χώρο αναμονής!

- δυστυχώς μερικοί άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο παρά για την πάρτη τους. Νομίζω ότι ειναι ξεκάθαρα δουλειά των διοικητικών των ΤΟΜΥ το να εξασφαλίζουν στον γιατρό το θεσμοθετημένο του διάλειμμα. Δεν μπορείς εσύ να σηκωθείς και να βγάλεις τον ασθενή εξω,μπορεί όμως να του υποδειχτεί να μην μπει!

- κανένας δε θα τα βάλει με τον όχλο για να σε προφυλλάξει!

- όπως έγραψα και νωρίτερα. Πάρτε το διάλειμμα και φύγετε από το κτήριο. Μπουγάτσα , καφές , ταβέρνα , ΟΠΑΠ για κινο, τράπεζα. Πάτε όπου θέλετε αλλά φύγετε από το κτήριο γιατί αλλιώς δεν θα σωθείτε , θα έρθει κανεις να σας πει δεν έχω ταινίες και θα σας εγκλωβίσει

- Προβλέπεται διάλλειμα,αλλά πως να το πάρεις;Έξω από την πόρτα ειναι ορδές και αν διακόψεις(..για κατούρημα,only) θα αρχίσουν τα "κοίτα ο γιατρός,κοιτάει τον εαυτούλη του και εμείς τον περιμένουμε απο τις 7.Δημόσιο.Μπαίνουν για τους μισθούς και έπειτα βαριούνται να δουλέψουν.Κααααάθονται!!!!!!!Α,ρε Παπαδόπουλο που θέλουν δω μέσα....Φταίω γω τώρα να του κάνω μια καταγγελία στο διευθυντή του;"Και μετά εσύ το επεξεργάζεσαι αυτό που θα συμβεί,αν σηκωθεις και δε σηκώνεσαι τελικά,εκείνη τη στιγμή που σου ήρθε.Καταστρώνεις,όμως,σχέδιο διαβολικό.Να ανοίξεις την πόρτα και καλά για να βοηθησεις τον υπέργηρο,που σερνεται για να εξελθει του ιατρείου σου.Τότε είναι Η ευκαιρία να κατουρήσεις στην πλησιέστερη τουαλέτα,ακριβώς δίπλα,αφήνοντας την πόρτα ανοικτή,εννοείται...

- ο καλύτερο είναι να πάρεις το διάλειμμα και αν είναι δυνατό να φύγεις και από το κτήριο εκείνοι το χρονικό διάστημα. Όταν πεθάνεις από έμφραγμα ή από κάποιο νεόπλασμα κανεις από αυτούς δεν θα σε λυπηθεί. Σε δυο μέρες θα ρωτάνε ποιον θα φέρουν στη θέση σου για να γράφει τις βιταμίνες. Πίστεψε με. Είμαι .....παθώς και .....μαθώς

- ..."ουδείς αναντικαταστατος"...
είμαστε τόσο "αναλώσιμοι"...
όσο πιο νωρίς το συνειδητοποιήσει κάποιος... τόσο καλύτερα...
ΚΑΛΗΜΈΡΑ με πολλά "διάλειμματα"...

-  Εγώ που από το αγροτικό σε ΚΥ ως τώρα στοΠΙ δεν έχω κάνει ποτέ διάλειμμα κανονικο, συνήθως έκανα δεκάλεπτο διάλειμμα με ασθενή μέσα για ξεκαρφωμα. Συνήθως κάποιον από αυτούς που έρχονται κάθε βδομάδα και έχω την άνεση

- Όταν ήμουν στο αγροτικό είχα μια ιδέα που εφαρμοζα και δεν είπε ποτέ κανείς τίποτε...οταν αισθανόμουν ότι έπρεπε να κάνω διάλειμμα, έλεγα στους έξω 5 λεπτά διάλειμμα για να αεριστει το ιατρείο (ιδίως σε περίοδο λοιμώξεων) ως μέτρο προστασίας τους... Τα παράθυρα ανοιχτά, πας και μια τουαλέτα. Το μυστικό είναι να τους πεις 5 λεπτά και να κρατήσεις 5 λεπτά just με το ρολόι ακόμα και να είσαι μέσα στο ιατρείο.

- Το focus είναι στην απάνθρωπη τακτικη των ΥΠΕ? να κλείνουν συνεχόμενα ραντεβού.
Και περιμένουν τα αστέρια να μπούν και οι ιδιώτες σε αυτή την ηλεκτρονική αθλιότητα... Αμ δε 😜
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Φεβρουαρίου 2020, 00:20:46 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Φεβρουαρίου 2020, 13:06:19
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εγώ πάντως πολλές φορές δεν προλαβαίνω να πάω ούτε τουαλέτα!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
200 Απαντήσεις
168633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2024, 13:26:37
από pzogr
0 Απαντήσεις
2672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Νοεμβρίου 2013, 08:43:41
από Denominator
0 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Απριλίου 2014, 11:55:01
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
4822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2018, 17:38:18
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
64501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Νοεμβρίου 2019, 21:18:41
από Argirios Argiriou