Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:30:06

Αποστολέας Θέμα: Πώς περιγράφουμε στον κόσμο με τί ασχολείται ένας ιδιώτης Γενικός Ιατρός;  (Αναγνώστηκε 72879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Μαρτίου 2008, 09:46:28
Αναγνώστηκε 72879 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Εργάζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας και πολλοί με ρωτούν με τι ασχολείται ένας Γενικός Ιατρός. Κάθησα λοιπόν και έκανα μια καρτούλα με όνομα, διεύθυνση κ.τ.λ. που αποτελείται όμως από δυό φύλλα και που στις δύο εσωτερικές σελιδούλες της έγραψα τα εξής:

Τομείς παροχής υπηρεσιών:

Αμυγδαλίτιδες - ωτίτιδες - πνευμονίες - ουρολοιμώξεις - καθάρισμα αυτιών – απλά οφθαλμιατρικά προβλήματα

Αλλεργίες

Ρύθμιση ήπιων μορφών υπέρτασης, άσθματος, διαβήτη, υπερχοληστεριναιμίας, οστεοπόρωσης

Ρύθμιση βάρους - διακοπή καπνίσματος, υπερκατανάλωσης αλκοόλ

Απλά χειρουργικά περιστατικά

Ουροκαθετηριασμοί

Απλά ορθοπαιδικά περιστατικά

Χρόνιοι πόνοι

Απλά παιδιατρικά περιστατικά

Εκτίμηση εξανθημάτων

Γαστρίτιδες - δυσκοιλιότητα - ήπιες μορφές διάρροιας, αιμορροίδων

Ίλιγγοι

Άγχος

Στυτικές διαταραχές

Αντισύλληψη - Κλιμακτήριος

Εμβολιασμοί

Γενικοί έλεγχοι υγείας ( check – up)



Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω όρους που να τους καταλαβαίνει ένας μέσος Έλληνας, και διατυπώσεις που να μην προκαλούν τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων. Για αυτό ακριβώς τον λόγο δεν έγραψα και άλλα αντικείμενα εργασίας που είχαμε σαν Γενικοί Ιατροί στην Σουηδία.

Υστερόγραφο.
Το πιο σημαντικό βέβαια δεν το έγραψα στην καρτούλα για να μην προκαλέσω, παρόλο που είναι αλήθεια: Το ότι ο Γενικός Ιατρός βλέπει τον άνθρωπο σαν μια σωματική και ψυχολογική ολότητα μέσα στο κοινωνικό της περιβάλλον με ότι διαγνωστικά, θεραπευτικά και οικονομικά για τον ασθενή οφέλη μπορεί αυτό να συνεπάγεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Μαρτίου 2008, 09:49:02 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Μαρτίου 2011, 15:41:08
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Οι Ιατροί Γενικής Ιατρικής αντιμετωπίζουν τα προβλήματα υγείας των ασθενών ή κατευθύνουν τους ασθενείς προς την καταλληλότερη εξειδικευμένη λύση μέσα στο σύστημα υγείας. Είναι οι Ιατροί που παρέχουν υπηρεσίες υγείας σε όλη την οικογένεια, σε επείγουσες και χρόνιες καταστάσεις:

- Αντιμετώπιση και διαχείριση των επειγόντων περιστατικών υγείας για όλη την οικογένεια
- Διαχείριση επιλεγμένων παθολογικών, παιδιατρικών, χειρουργικών, πνευμονολογικών, ορθοπεδικών, οφθαλμολογικών, γυναικολογικών και γηριατρικών περιστατικών
- Παρακολούθηση και αντιμετώπιση χρόνιων νοσημάτων που αφορούν όλη την οικογένεια, όπως:
  Σακχαρώδης διαβήτης, Αρτηριακή υπέρταση, Άσθμα, Χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια,
  Λοιμώξεις αναπνευστικού, πεπτικού και ουροποιογεννητικού συστήματος, κλπ
- Διαχείριση τραυματισμών – χειρουργικών περιστατικών
- Εκτέλεση μικροχειρουργικών επεμβάσεων με τοπική αναισθησία
- Προληπτική ιατρική - Εμβολιασμοί παιδιών και ενηλίκων
- Προληπτική κλινική εξέταση - Προληπτικοί εργαστηριακοί έλεγχοι – check up
- Eνημέρωση σχετικά με τους παράγοντες κινδύνου για χρόνια νοσήματα
- Δημόσια υγεία – σχολική υγεία
- Συμβουλευτική στη διαχείριση της υγείας των ασθενών
- Παραπομπή ασθενών στην κατάλληλη εξειδικευμένη βοήθεια όταν αυτό είναι αναγκαίο
- Συνταγογράφηση φαρμάκων και εργαστηριακών εξετάσεων
- Γηριατρική και θεραπευτική υποστήριξη ατόμων της τρίτης ηλικίας

Ένα κειμενάκι με τη μορφή κάρτας που μπαίνει στο συνταγολόγιο .....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Φεβρουαρίου 2013, 20:50:48
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

samsok


ενδιαφερων το κειμενακι...επειδη σε λιγο θα δραστηριοποιηθω ως ιδιωτης ,ηθελα να ρωτησω
1)καλυπτομαστε νομικα να το γραψουμε ?
2)ποια ειναι η πηγη και αν μπορουμε να την αναγραψουμε χωρις προβληματα
βλεπετε πολλοι <<συναδελφοι>> αλλων ειδικοτητων δεν βλεπουν με καλο ματι την ειδικοτητα μας και περιμενουν  στην γωνια!

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να αναγραψουμε σε πινακιδα & καρτα τον ορο οικογενειακος ιατρος 

16 Φεβρουαρίου 2013, 10:12:18
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ενδιαφερων το κειμενακι...επειδη σε λιγο θα δραστηριοποιηθω ως ιδιωτης ,ηθελα να ρωτησω
1)καλυπτομαστε νομικα να το γραψουμε ?
2)ποια ειναι η πηγη και αν μπορουμε να την αναγραψουμε χωρις προβληματα
βλεπετε πολλοι <<συναδελφοι>> αλλων ειδικοτητων δεν βλεπουν με καλο ματι την ειδικοτητα μας και περιμενουν  στην γωνια!

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να αναγραψουμε σε πινακιδα & καρτα τον ορο οικογενειακος ιατρος 

Φυσικά και είναι νομικά κατοχυρωμένο. Γράφει κάτι το ψευδές;

Τουναντίον. Περιγράφει αυτά που κάνουν σε όλη την Ευρώπη οι Γενικοί Ιατροί όπως στοιχειοθετείται και από το έγγραφο του ΚΕΣΥ

Ποιές ιατρικές πράξεις δικαιούνται να εκτελούν οι Γενικοί Ιατροί:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Την κάρτα με το παραπάνω κείμενο την χρησιμοποιώ στην Καβάλα από το 2006 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Ούτε με την πινακίδα μου που γράφει Γενικός - Οικογενειακός Ιατρός είχα πρόβλημα.


Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Φεβρουαρίου 2013, 10:59:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι;

Στην περιοχή μου υπάρχουν σε Π.Ι. μόνιμοι Ειδικοί Γενικής Ιατρικής(3 τον αριθμό). Όταν τους πηγαίνουν γονείς τα παιδιά τους για τον τακτικό τους εμβολιασμό, αρνούνται να το πράξουν και τους στέλνουν στους παιδίατρους. Και επειδή το Κέντρο Υγείας της περιοχής μου δεν διαθέτει παιδίατρο, οι γονείς αναγκάζονται να πληρώσουν ιδιώτη. Είναι νόμιμη αυτή η "άρνηση";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σας. 
Medicus curat,
Deus sanat

16 Φεβρουαρίου 2013, 11:04:14
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι;

Στην περιοχή μου υπάρχουν σε Π.Ι. μόνιμοι Ειδικοί Γενικής Ιατρικής(3 τον αριθμό). Όταν τους πηγαίνουν γονείς τα παιδιά τους για τον τακτικό τους εμβολιασμό, αρνούνται να το πράξουν και τους στέλνουν στους παιδίατρους. Και επειδή το Κέντρο Υγείας της περιοχής μου δεν διαθέτει παιδίατρο, οι γονείς αναγκάζονται να πληρώσουν ιδιώτη. Είναι νόμιμη αυτή η "άρνηση";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σας.  

Κατά την γνώμη μου αυτή η άρνηση είναι παράνομη.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Φεβρουαρίου 2013, 13:50:14
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Όταν ήμουν ειδικευόμενος και έκανα τα έτη Παθολογίας έτυχε αρκετές φορές να
εμβιολιάσω ο ίδιος τα παιδιά μου π.χ για ηπατίτιδα επειδή η προσέλευση στα Ε.Ι
της Παιδιατρικής του νοσοκομείου ήταν δυσχερής.Σφράγιζα και υπέγραφα το βιβλιάριο
των παιδιών κανονικά.Ουδέποτε η πράξη αυτή αμφισβητήθηκε απο παιδιάτρους που
έλεγχαν το βιβλιάρια στο μέλλον.
Χωρίς να γνωρίζω το νομικό καθεστώς που ισχύει,είμαι βέβαιος ότι ο εμβολιασμός είναι
κατ αρχήν «ιατρική» πράξη και δεν συνδέεται απαραίτητα με κάποια ειδικότητα.
Πόσο δε μάλλον όταν Παιδίατρος δεν είναι προσβάσιμος για τον οποιοδήποτε λόγο.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

16 Φεβρουαρίου 2013, 16:38:23
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι;

Στην περιοχή μου υπάρχουν σε Π.Ι. μόνιμοι Ειδικοί Γενικής Ιατρικής(3 τον αριθμό). Όταν τους πηγαίνουν γονείς τα παιδιά τους για τον τακτικό τους εμβολιασμό, αρνούνται να το πράξουν και τους στέλνουν στους παιδίατρους. Και επειδή το Κέντρο Υγείας της περιοχής μου δεν διαθέτει παιδίατρο, οι γονείς αναγκάζονται να πληρώσουν ιδιώτη. Είναι νόμιμη αυτή η "άρνηση";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σας. 

Να προστεθώ κι εγώ σε αυτούς που ισχυρίζονται ότι η άρνηση δεν είναι νόμιμη.

Θα μπορούσα να την καταλάβω όμως ως μέσο πίεσης για να επιστρέψει ένας παιδίατρος ο οποίος βρίσκεται αλλού παρ' ότι καταλαμβάνει τη θέση και θα όφειλε να βρίσκεται στο Κ.Υ. Ενδεχομένως μάλιστα κάπου εκεί κοντά ο ΕΟΠΥΥ να πληρώνει και παιδίατρο, ο οποίος να αρνείται να κάνει τους εμβολιασμούς στα πλαίσια των πολυιατρείων του Οργανισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Φεβρουαρίου 2013, 16:40:23 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

16 Φεβρουαρίου 2013, 17:20:11
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι;

Στην περιοχή μου υπάρχουν σε Π.Ι. μόνιμοι Ειδικοί Γενικής Ιατρικής(3 τον αριθμό). Όταν τους πηγαίνουν γονείς τα παιδιά τους για τον τακτικό τους εμβολιασμό, αρνούνται να το πράξουν και τους στέλνουν στους παιδίατρους. Και επειδή το Κέντρο Υγείας της περιοχής μου δεν διαθέτει παιδίατρο, οι γονείς αναγκάζονται να πληρώσουν ιδιώτη. Είναι νόμιμη αυτή η "άρνηση";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σας. 


Να ρωτήσω μερικές λεπτομέρειες;
Με ποια αιτιολογία αρνούνται; Λέγοντας ότι δεν είναι παιδίατροι;
Δεν κάνουν μόνο εμβολιασμούς ή δεν εξετάζουν παιδιατρικά περιστατικά γενικότερα τόσο στο πρωινό ωράριο όσο και κατά τις εφημερίες στο ΚΥ; Αν λένε ότι δεν είναι παιδίατροι τότε δεν πρέπει να εξετάζουν καθόλου παιδιά.

17 Φεβρουαρίου 2013, 00:37:47
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ενδιαφερων το κειμενακι...επειδη σε λιγο θα δραστηριοποιηθω ως ιδιωτης ,ηθελα να ρωτησω
1)καλυπτομαστε νομικα να το γραψουμε ?
2)ποια ειναι η πηγη και αν μπορουμε να την αναγραψουμε χωρις προβληματα
βλεπετε πολλοι <<συναδελφοι>> αλλων ειδικοτητων δεν βλεπουν με καλο ματι την ειδικοτητα μας και περιμενουν  στην γωνια!

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να αναγραψουμε σε πινακιδα & καρτα τον ορο οικογενειακος ιατρος 

Φυσικά και είναι νομικά κατοχυρωμένο. Γράφει κάτι το ψευδές;

Τουναντίον. Περιγράφει αυτά που κάνουν σε όλη την Ευρώπη οι Γενικοί Ιατροί όπως στοιχειοθετείται και από το έγγραφο του ΚΕΣΥ

Ποιές ιατρικές πράξεις δικαιούνται να εκτελούν οι Γενικοί Ιατροί:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Την κάρτα με το παραπάνω κείμενο την χρησιμοποιώ στην Καβάλα από το 2006 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Ούτε με την πινακίδα μου που γράφει Γενικός - Οικογενειακός Ιατρός είχα πρόβλημα.



ευχαριστω για την απαντηση.
Στο τελος του κειμενου γραφετε ποια ειναι η πηγη ? και αν ναι ποια ειναι(ξερω  ξερω ,ζηταω...πραγματα στο πιατο).Ρωταω γιατι το συγκεκριμενο κειμενο ειναι κατανοητο και απο απλους πολιτες ενω αν γραψουμε τον ορισμo  WONCA 2002 ελαχιστοι θα καταλαβουν!
Ισως η ΕΛΕΓΕΙΑ θα επρεπε να κανει καποιες κινησεις γαι την καλυτερη ενημερωση των πολιτων  ...

17 Φεβρουαρίου 2013, 08:11:55
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ενδιαφερων το κειμενακι...επειδη σε λιγο θα δραστηριοποιηθω ως ιδιωτης ,ηθελα να ρωτησω
1)καλυπτομαστε νομικα να το γραψουμε ?
2)ποια ειναι η πηγη και αν μπορουμε να την αναγραψουμε χωρις προβληματα
βλεπετε πολλοι <<συναδελφοι>> αλλων ειδικοτητων δεν βλεπουν με καλο ματι την ειδικοτητα μας και περιμενουν  στην γωνια!

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να αναγραψουμε σε πινακιδα & καρτα τον ορο οικογενειακος ιατρος  

Φυσικά και είναι νομικά κατοχυρωμένο. Γράφει κάτι το ψευδές;

Τουναντίον. Περιγράφει αυτά που κάνουν σε όλη την Ευρώπη οι Γενικοί Ιατροί όπως στοιχειοθετείται και από το έγγραφο του ΚΕΣΥ

Ποιές ιατρικές πράξεις δικαιούνται να εκτελούν οι Γενικοί Ιατροί:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Την κάρτα με το παραπάνω κείμενο την χρησιμοποιώ στην Καβάλα από το 2006 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Ούτε με την πινακίδα μου που γράφει Γενικός - Οικογενειακός Ιατρός είχα πρόβλημα.



ευχαριστω για την απαντηση.
Στο τελος του κειμενου γραφετε ποια ειναι η πηγη ? και αν ναι ποια ειναι(ξερω  ξερω ,ζηταω...πραγματα στο πιατο).Ρωταω γιατι το συγκεκριμενο κειμενο ειναι κατανοητο και απο απλους πολιτες ενω αν γραψουμε τον ορισμo  WONCA 2002 ελαχιστοι θα καταλαβουν!
Ισως η ΕΛΕΓΕΙΑ θα επρεπε να κανει καποιες κινησεις γαι την καλυτερη ενημερωση των πολιτων  ...

Αν στην καρτούλα του Ιατρείου μας γράψουμε πηγή διακινδυνεύουμε, κατά την γνώμη μου, να μας πάρουν για γραφικούς.

(Όσο για το ποιά είναι η πηγή/νομική βάση αυτό νομίζω ότι ήδη σας το απάντησα).
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Φεβρουαρίου 2013, 09:18:01 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Φεβρουαρίου 2013, 10:20:28
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι;

Στην περιοχή μου υπάρχουν σε Π.Ι. μόνιμοι Ειδικοί Γενικής Ιατρικής(3 τον αριθμό). Όταν τους πηγαίνουν γονείς τα παιδιά τους για τον τακτικό τους εμβολιασμό, αρνούνται να το πράξουν και τους στέλνουν στους παιδίατρους. Και επειδή το Κέντρο Υγείας της περιοχής μου δεν διαθέτει παιδίατρο, οι γονείς αναγκάζονται να πληρώσουν ιδιώτη. Είναι νόμιμη αυτή η "άρνηση";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σας.  


Να ρωτήσω μερικές λεπτομέρειες;
Με ποια αιτιολογία αρνούνται; Λέγοντας ότι δεν είναι παιδίατροι;
Δεν κάνουν μόνο εμβολιασμούς ή δεν εξετάζουν παιδιατρικά περιστατικά γενικότερα τόσο στο πρωινό ωράριο όσο και κατά τις εφημερίες στο ΚΥ; Αν λένε ότι δεν είναι παιδίατροι τότε δεν πρέπει να εξετάζουν καθόλου παιδιά.


Καλημέρα σε όλες και όλους.

Στο ερώτημά σου Αργύρη θα απαντήσω με αυτά που γίνονται στην περιοχή μου. Το τονίζω αυτό διότι δεν είναι προσωπική μου άποψη ούτε αντικατοπτρίζει την γενικότερη εικόνα της Γενικής Ιατρικής, στον ελλαδικό χώρο. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων...!!!

- Οι 4 Γενικοί Ιατροί της περιοχής μου είναι διορισμένοι ως εξής: 3 σε Π.Ι. και ένας σε Κ.Υ.
- Κανένας τους δεν εξετάζει άτομο κάτω των 16 ετών, ούτε καν για εποχικές λοιμώξεις αναπνευστικού. Οπότε, όπως είναι κατανοητό, ούτε εμβολιασμούς πραγματοποιούν. Να διευκρινίσω ότι δεν υπάρχει διορισμένος παιδίατρος στο Κ.Υ.(απάντηση για τον @Διακομιστή)
- Κανένας τους δεν κάνει συρραφή θλαστικού τραύματος. Το πράττουν οι αγροτικοί και μάλιστα κατόπιν "εσωτερικής" απόφασης. Όταν διορίζεται αγροτικός ιατρός που δηλώνει ότι επιθυμεί να ακολουθήσει χειρουργική ειδικότητα, τότε αναλαμβάνει και "επίσημα" όλα τα θλαστικά.
- Παρότι υπάρχει ακτινολογικό μηχάνημα και βοηθός ακτινολόγου, διορισμένος, στο Κ.Υ., τα περιστατικά που χρήζουν ακτινολογικής εξέτασης "παραπέμπονται" κατόπιν τηλεφωνικής "συνεννοήσεως" στο ιδιωτικό ακτινολογικό της περιοχής, το οποίο μάλιστα δεν έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. Η δικαιολογία είναι η εξής: "εμείς δεν είμαστε ακτινολόγοι και δεν μπορούμε να δούμε ακτινογραφίες, οπότε και να σας βγάλουμε ακτινογραφία είναι άχρηστη γιατί δεν έχει γνωμάτευση ακτινολόγου"!!!
- Για εγκύους μην ρωτάτε διότι εκεί, συγχωρέστε το ύφος μου, θα πέσει πολύ γέλιο!!!
- Να πούμε και σε περίπτωση που χρειάζεται διασωλήνωση; Μάλλον ανέκδοτα αρχίσαμε να λέμε πρωί-πρωί!!! Παρόλο που το Κ.Υ. είναι πλήρως εξοπλισμένο με το ανάλογο υλικό, δυστυχώς... ο ασθενής απεβίωσε!!!

Αυτά τα ολίγα για πρωινό ξύπνημα και μάρτυς μου ο Θεός εάν ψεύδομαι...!!!  

« Τελευταία τροποποίηση: 18 Φεβρουαρίου 2013, 11:32:04 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

19 Φεβρουαρίου 2013, 07:17:52
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
- Οι 4 Γενικοί Ιατροί της περιοχής μου είναι διορισμένοι ως εξής: 3 σε Π.Ι. και ένας σε Κ.Υ.
- Κανένας τους δεν εξετάζει άτομο κάτω των 16 ετών, ούτε καν για εποχικές λοιμώξεις αναπνευστικού. Οπότε, όπως είναι κατανοητό, ούτε εμβολιασμούς πραγματοποιούν. Να διευκρινίσω ότι δεν υπάρχει διορισμένος παιδίατρος στο Κ.Υ.(απάντηση για τον @Διακομιστή)
- Κανένας τους δεν κάνει συρραφή θλαστικού τραύματος. Το πράττουν οι αγροτικοί και μάλιστα κατόπιν "εσωτερικής" απόφασης. Όταν διορίζεται αγροτικός ιατρός που δηλώνει ότι επιθυμεί να ακολουθήσει χειρουργική ειδικότητα, τότε αναλαμβάνει και "επίσημα" όλα τα θλαστικά.
- Παρότι υπάρχει ακτινολογικό μηχάνημα και βοηθός ακτινολόγου, διορισμένος, στο Κ.Υ., τα περιστατικά που χρήζουν ακτινολογικής εξέτασης "παραπέμπονται" κατόπιν τηλεφωνικής "συνεννοήσεως" στο ιδιωτικό ακτινολογικό της περιοχής, το οποίο μάλιστα δεν έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. Η δικαιολογία είναι η εξής: "εμείς δεν είμαστε ακτινολόγοι και δεν μπορούμε να δούμε ακτινογραφίες, οπότε και να σας βγάλουμε ακτινογραφία είναι άχρηστη γιατί δεν έχει γνωμάτευση ακτινολόγου"!!!
- Για εγκύους μην ρωτάτε διότι εκεί, συγχωρέστε το ύφος μου, θα πέσει πολύ γέλιο!!!
- Να πούμε και σε περίπτωση που χρειάζεται διασωλήνωση; Μάλλον ανέκδοτα αρχίσαμε να λέμε πρωί-πρωί!!! Παρόλο που το Κ.Υ. είναι πλήρως εξοπλισμένο με το ανάλογο υλικό, δυστυχώς... ο ασθενής απεβίωσε!!!

Αυτά τα ολίγα για πρωινό ξύπνημα και μάρτυς μου ο Θεός εάν ψεύδομαι...!!!  

Medicus, δεν αμφιβάλλω καθόλου για τα λεγόμενά σου.

Δυστυχώς φαινόμενα σαν και αυτά που περιγράφεις είναι πολύ συνηθισμένα σε συστήματα Υγείας όπου είτε δουλεύει ο Γενικός Ιατρός είτε δεν δουλεύει έχει τον ίδιο μισθό και εξασφαλισμένη μονιμότητα.

Την αντιπρότασή μου για το πώς ονειρεύομαι την οργάνωση Υγείας στην πατρίδα μας την διατυπώνω εδώ:

Πώς ονειρεύομαι την οργάνωση της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας στην Ελλάδα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Δεκεμβρίου 2013, 10:38:08
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Το παρακάτω (αλλά και τα παραπάνω) ισχύουν για όλους τους Γενικούς Ιατρούς και για τους δημόσιους για τους ιδιώτες:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Δεκεμβρίου 2013, 11:25:35
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Αν θυμάμαι καλά υπάρχει ΦΕΚ (δεν το έχω πρόχειρο), που περιγράφει το εκπαιδευτικό περιεχόμενο κάθε ειδικότητας (άρα και το αντικείμενό της)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουνίου 2009, 11:12:13
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
47979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2011, 12:22:00
από Denominator
1 Απαντήσεις
17295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2015, 17:23:40
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
35990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2021, 07:03:42
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
32033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2022, 07:15:10
από Argirios Argiriou