Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:08:00

Αποστολέας Θέμα: Πώς περιγράφουμε στον κόσμο με τί ασχολείται ένας ιδιώτης Γενικός Ιατρός;  (Αναγνώστηκε 72874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Μαρτίου 2014, 20:20:26
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

jpsfm


Θα μπορουσε ενας γενικος ιατρος να χειριζεται μηχανημα laser αποτριχωσης, να κανει botox και υαλουρονικο?

28 Μαρτίου 2014, 20:36:37
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα μπορουσε ενας γενικος ιατρος να χειριζεται μηχανημα laser αποτριχωσης, να κανει botox και υαλουρονικο?
   Διαισθάνομαι ερώτηση παγίδα... Για ποιο λόγο ρωτάτε τέτοιο θέμα.
   Επίσης ο χειρισμός του μηχανήματος αποτρίχωσης είναι κάτι το ειδικό; Ενα μηχάνημα (μικρο βέβαια) έχει και η σύζυγος μου οίκοι. Να την επιπλήξω;
   Οι ΓΙ έχουν διδαχτεί δερματολογία... Το αντικείμενο τους είναι αρκετά ευρύ.

30 Μαρτίου 2014, 14:17:25
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Μερικές φορές διαπιστώνω ότι εκτός απο τον απλό κόσμο ούτε οι γιατροί των άλλων ειδικοτήτων γνωρίζουν πάνω σε τι έχει εκπαιδευτεί ένας γενικός ιατρός, ποιο είναι το αντικείμενό του και τι πράξεις έχει δικαίωμα - και υποχρέωση-  να κάνει. Θεωρούν ότι ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε παρά ελάχιστα για τα πάντα.
Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να αλλάξει αυτό.

9 Απριλίου 2014, 11:51:02
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

jpsfm


Δεν καταλαβαινω που βλεπετε την παγιδα στην ερωτηση μου. ο λογος που ρωτω ειναι να προφυλαξω συγγενικο μου προσωπο γενικο γιατρο να εγκαταστησει τετοιο μηχανημα στο ιδιωτικο του ιατρειο. φυσικα ο χειρισμος τετοιου μηχανηματος κατα την αποψη μου δεν ειναι κατι το ειδικο μιας και το χρησιμοποιουν απαντες ειδικοι και μη. ωστοσο επειδη προκειται για ιδιωτικο ιατρειο και επειδη ζουμε σε μια χωρα δικομανων πρεπει να εισαι κατοχυρωμενος το μεγιστον...

9 Απριλίου 2014, 12:21:47
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οίκοι

Εγώ έβαλα "Συμφωνώ" για τη σωστή χρήση του επιρρήματος "οἴκοι" (=στο σπίτι).
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Απριλίου 2014, 12:35:33
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

jpsfm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οίκοι

Εγώ έβαλα "Συμφωνώ" για τη σωστή χρήση του επιρρήματος "οἴκοι" (=στο σπίτι).

το σωστο θα ηταν εν οικω με υπογεγραμμενη αλλα γιατροι ειστε οχι φιλολογοι...

9 Απριλίου 2014, 12:37:46
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

jpsfm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα μπορουσε ενας γενικος ιατρος να χειριζεται μηχανημα laser αποτριχωσης, να κανει botox και υαλουρονικο?
   Διαισθάνομαι ερώτηση παγίδα... Για ποιο λόγο ρωτάτε τέτοιο θέμα.
   Επίσης ο χειρισμός του μηχανήματος αποτρίχωσης είναι κάτι το ειδικό; Ενα μηχάνημα (μικρο βέβαια) έχει και η σύζυγος μου οίκοι. Να την επιπλήξω;
   Οι ΓΙ έχουν διδαχτεί δερματολογία... Το αντικείμενο τους είναι αρκετά ευρύ.

το μηχανημα της συζυγου προοριζεται για προσωπικη χρηση φανταζομαι και οχι για επαγγελματικη...
ατοπη η παρατηρηση λοιπόν

9 Απριλίου 2014, 13:36:49
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
το σωστο θα ηταν εν οικω με υπογεγραμμενη αλλα γιατροι ειστε οχι φιλολογοι...
(και ψιλή στο οίκω να μην ξεχνιόμαστε) το οίκοι είναι επίρρημα ενω το εν οίκω εμπρόθετο και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και τα δύο (παρέβαλε: κοντά=σε κοντινή απόσταση).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
το μηχανημα της συζυγου προοριζεται για προσωπικη χρηση φανταζομαι και οχι για επαγγελματικη...
ατοπη η παρατηρηση λοιπόν
  Όχι είναι το ίδιο, αναφέρθηκα στις δεξιότητες που χρειάζονται για το μηχάνημα και όχι στην επαγγελματική χρήση, νομικά (που, όπως είπατε, δεν υφίσταται νομικό πλαίσιο).
    Η εξήγηση της ερώτηση σας (""ο λογος που ρωτω ειναι να προφυλαξω συγγενικο μου προσωπο γενικο γιατρο να εγκαταστησει τετοιο μηχανημα στο ιδιωτικο του ιατρειο"") μου φαίνεται επαρκής... Πιστεύω ότι, το να βγάζει κανείς τρίχες, μάλλον θα έχει ως αποτέλεσμα απαξιωτικά σχόλια απο συναδέρφους παρά καταγγελία (ήδη όπως βλέπετε το σχόλιο είναι σχετικά απαξιωτικό). Βέβαια αν αποδώσει (οικονομικά) μάλλον θα αποστομωθούν κάποιοι (και εγώ). Για την χρήση ΒΟΤΟΧ επιτρέψτε μου κάποιες επιφυλάξεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2014, 23:45:38 από Ορθοπαιδικός »

9 Απριλίου 2014, 13:43:36
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το "εν οίκω" το ξέρουν όλοι. Η μαγκιά είναι το "οίκοι".
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

23 Οκτωβρίου 2016, 23:55:27
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαΐου 2017, 07:03:51 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Νοεμβρίου 2018, 11:51:41
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στην Ελλάδα, υπάρχει μία τάση να υπερτονίζουμε τον ρόλο του Γενικού Ιατρού (Γ.Ι.)  στην Πρόληψη,  υποβαθμίζοντας ταυτόχρονα  τον ρόλο του ως «Φίλτρου» αλλά και ως Διαχειριστή των πιο συχνών νοσημάτων στην Κοινότητα.

Είναι βολικό γιατί έτσι δεν χρειάζεται κανείς πολύ διάβασμα και με  τον τρόπο αυτό αποφεύγουμε να κοντραριστούμε και με τις άλλες ειδικότητες…

Αν πιάσει όμως κανείς δουλειά ως Γ.Ι. στην Βόρεια Ευρώπη και προσπαθήσει να την «σκαπουλάρει» μόνο με την πρόληψη τότε θα φάει «σουτ» σε χρόνο  dt (εκεί δεν υπάρχει και η μονιμότητα όπως την εννοούμε εδώ στην Ελλάδα).

Εκεί, πρέπει να είναι κανείς σε θέση να ξεκινήσει αντικαταθλιπτική αγωγή, να ρυθμίσει Αρτηριακή Υπέρταση, να ξεκινήσει Ινσουλινοθεραπεία, να πάρει βιοψία από το πτερύγιο του αυτιού, να αδειάσει ένα γόνατο, να κάνει γυναικολογική εξέταση, να εξετάσει ένα βρέφος 4 μηνών, και, και, και… (πάντα υπό αυστηρό έλεγχο του οικονομικού κόστους των φαρμάκων ή/και των εξετάσεων).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Νοεμβρίου 2018, 12:14:40
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην Ελλάδα, υπάρχει μία τάση να υπερτονίζουμε τον ρόλο του Γενικού Ιατρού (Γ.Ι.)  στην Πρόληψη,  υποβαθμίζοντας ταυτόχρονα  τον ρόλο του ως «Φίλτρου» αλλά και ως Διαχειριστή των πιο συχνών νοσημάτων στην Κοινότητα.

Είναι βολικό γιατί έτσι δεν χρειάζεται κανείς πολύ διάβασμα και με  τον τρόπο αυτό αποφεύγουμε να κοντραριστούμε και με τις άλλες ειδικότητες…

Αν πιάσει όμως κανείς δουλειά ως Γ.Ι. στην Βόρεια Ευρώπη και προσπαθήσει να την «σκαπουλάρει» μόνο με την πρόληψη τότε θα φάει «σουτ» σε χρόνο  dt (εκεί δεν υπάρχει και η μονιμότητα όπως την εννοούμε εδώ στην Ελλάδα).

Εκεί, πρέπει να είναι κανείς σε θέση να ξεκινήσει αντικαταθλιπτική αγωγή, να ρυθμίσει Αρτηριακή Υπέρταση, να ξεκινήσει Ινσουλινοθεραπεία, να πάρει βιοψία από το πτερύγιο του αυτιού, να αδειάσει ένα γόνατο, να κάνει γυναικολογική εξέταση, να εξετάσει ένα βρέφος 4 μηνών, και, και, και… (πάντα υπό αυστηρό έλεγχο του οικονομικού κόστους των φαρμάκων ή/και των εξετάσεων).

Ενδιαφέρον διάλογος στην ομάδα του facebook, ΓΕΝΙΚΟΙ / ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ, με βάση το παραπάνω:

-  Όχι μόνο φίλτρο αλλά και "τροχονόμου" θα συμπλήρωνα. Να κατευθύνει όπως νομίζουν πολλοί, προς άλλες ειδικότητες.

- (Αργύρης Αργυρίου) Στην Βόρεια Ευρώπη, αισθάνεσαι πιο πολύ φίλτρο, παρά τροχονόμος. Ένας διαβασμένος και έμπειρος Γενικός Ιατρός πρέπει να μπορεί να αντιμετωπίζει επί τόπου το 90% των αφιλτράριστων περιστατικών.

- Και στην Ελλάδα ένας καλός Γενικός Γιατρός μπορεί να το κάνει αυτό,αλλά το κακό είναι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αξιολόγηση.Οπότε και ο καλός δυστυχώς γίνεται τελικά μάλλον τροχονόμος παρά φίλτρο.Έτσι δεν χαλάει και την πιάτσα...
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουνίου 2009, 11:12:13
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
47978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2011, 12:22:00
από Denominator
1 Απαντήσεις
17291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2015, 17:23:40
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
35982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2021, 07:03:42
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
32025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2022, 07:15:10
από Argirios Argiriou