Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:44:56

Αποστολέας Θέμα: Άϋλες συνταγές.  (Αναγνώστηκε 116946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Απριλίου 2020, 09:42:22
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μήνυμα στο e-ΔΑΠΥ σχετικά με τα αναλώσιμα που δικαιολογεί ο ΕΟΠΥΥ π.χ. Ταινίες μέτρησης σακχάρου, σκαρφιστήρες κτλ.





Οδηγίες σχετικά με την έκδοση και εκτέλεση άυλων γνωματεύσεων Ε.Κ.Π.Υ. για "αναλώσιμα διαβήτη" δηλ. ταινίες μέτρησης σακχάρου κ.λπ.
Για την έκδοση άυλων γνωματεύσεων για τα αναλώσιμα διαβήτη δεν χρειάζεται ο ασθενής να εγγραφεί στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ή σε οποιοδήποτε άλλο σύστημα, όπως συμβαίνει με τα φάρμακα.
Για τις γνωματεύσεις παροχών Ε.Κ.Π.Υ., δεν απαιτείται η έκδοση και η εκτύπωση τους σε έντυπη μορφή, καθώς και η θεώρηση από ελεγκτή ιατρό.
Ο θεράπων ιατρός, αφού εκδόσει την ηλεκτρονική γνωμάτευση, ενημερώνει τον δικαιούχο για τον κωδικό της γνωμάτευσης (barcode) με κάθε δυνατό τρόπο, όπως τηλεφωνικά, μέσω τηλεμοιοτυπίας ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Οι δικαιούχοι μπορούν να βλέπουν τους κωδικούς (barcode π.χ. 0220200ΧΧΧΧΧΧΧΧ) των γνωματεύσεων και στο Φάκελο Ασφάλισης Υγείας τους (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΦάκελος Ασφάλισης Υγείας)
Με την έκδοση της γνωμάτευσης από τον ιατρό, η γνωμάτευση είναι διαθέσιμη ηλεκτρονικά στα συμβεβλημένα φαρμακεία και λοιπούς συμβεβλημένους παρόχους του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., μέσω του αναγραφόμενου κωδικού γνωμάτευσης (barcode π.χ. 0220200ΧΧΧΧΧΧΧΧ), για υποχρεωτική εκτέλεση μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος εκτέλεσης και υποβολής δαπανών του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. (e-dapy).
Μέχρι τις 30.6.2020 οι θεράποντες ιατροί δύνανται να εκδίδουν γνωματεύσεις με την ως άνω διαδικασία, οι οποίες εκτελούνται έως την ημερομηνία λήξης, όπως αυτή ορίζεται επί της εκδοθείσας ηλεκτρονικής γνωμάτευσης.
Οι δικαιούχοι περίθαλψης, οι συγγενείς α' και β' βαθμού αυτών ή τρίτα εξουσιοδοτημένα πρόσωπα προσέρχονται με τα απαραίτητα δικαιολογητικά ταυτοποίησης, δηλαδή αριθμό ταυτότητας και ΑΦΜ, στα συμβεβλημένα φαρμακεία και λοιπούς συμβεβλημένους με τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. παρόχους της επιλογής τους με τον κωδικό (barcode) της γνωμάτευσης.
Τα στοιχεία ταυτοποίησης του παραλήπτη, αριθμός ταυτότητας και ΑΦΜ, πρέπει να αναγράφονται στο φύλλο εκτέλεσης γνωμάτευσης ή στο έντυπο παραλαβής κατά την παραλαβή των συνταγογραφημένων ειδών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τελευταία τροποποίηση: 3 Απριλίου 2020, 19:01:36 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Απριλίου 2020, 16:17:57
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω από συνάδελφο στο facebook στις 02/04/2020:

Θα είναι άυλη αλλά θα εκτυπώνετε που και που για να "ξεμπουκώνει" ο printer. (εκτός από συνταγές ναρκωτικών, δεν σκέφτομαι κάτι άλλο)

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Απριλίου 2020, 18:26:10
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από συνάδελφο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ στις 03/04/2020:

Στο edapy απο σημερα οταν γραφουμε τις επισκεψεις υπαρχει και η επιλογη "χωρις φυσικη παρουσια". προφανως το εκαναν για να το κλικαρουμε σε περιπτωση που γραψουμε άυλη συνταγη χωρις να ερθει στο ιατρειο ο ασθενης και να υπογραψει. οταν το κλικαρετε θα πρεπει διπλα στο νεο επισης πεδιο που δημιουργηθηκε, να γραψετε τον αριθμο της συνταγης.
προσοχη αναμενουμε οδηγιες απο τον εοπυυ οποτε θα σας προτεινα προς το παρον να μην κλικαρετε το κουτακι "χωρις φυσικη παρουσια"
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Απριλίου 2020, 22:00:22
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

md


Αντε να δουμε ποσο ακομα θα αναμενουμε....στο μεταξυ δεν εξηγουν και στον κοσμακη επαρκως τη διαδικασια...πετανε ενα αυλη συνταγογραφηση...mail...κινητο....με αποτελεσμα αλλοι ασθενεις μου να με παιρνουν τηλ.για να μου δωσουν το κινητο τους,αλλοι για να μου δωσουν το mail τους......μπαχαλο

3 Απριλίου 2020, 22:27:49
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αντε να δουμε ποσο ακομα θα αναμενουμε....στο μεταξυ δεν εξηγουν και στον κοσμακη επαρκως τη διαδικασια...πετανε ενα αυλη συνταγογραφηση...mail...κινητο....με αποτελεσμα αλλοι ασθενεις μου να με παιρνουν τηλ.για να μου δωσουν το κινητο τους,αλλοι για να μου δωσουν το mail τους......μπαχαλο

Κάτι πρακτικό (γιατί θα σας ζαλίσουν οι ασθενείς σύντομα σχετικά με την άυλη συνταγογράφηση):

Την σελίδα που ανοίγει μέσω του παρακάτω link την έχω μονίμως ανοιγμένη στον υπολογιστή μου. Όταν κάποιος με ρωτά τι πρέπει να κάνει για να παίρνει τις συνταγές του άυλα, την κάνω copy paste και του την στέλνω μέσω email (προτιμότερο) ή messenger.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Απριλίου 2020, 14:43:33
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

md


προσπαθησα σημερα να περασω στο e-dappy αυλη συνταγογραφηση κλικαροντας το κουτακι χωρις φυσικη παρουσια και γραφοντας στο αντιστοιχο πεδιο τον αριθμο της συνταγης.Μου εβγαζε μηνυμα οτι δεν βρεθηκε τετοια συνταγη και δεν με αφηνε να περασω την επισκεψη.Ξεκλικαροντας την πηρε μια χαρα....τωρα το αν θα τη πληρωθω ειναι αλλο θεμα....

6 Απριλίου 2020, 14:46:42
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

md


Α,ναι....εννοειται οτι οταν προσπαθησα να επικοινωνησω τηλεφωνικα το τηλεφωνο ηταν?εδειχνε?μονιμως κατειλημμενο...

7 Απριλίου 2020, 11:10:09
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

nickm


Καλημέρα, τις άυλες συνταγές απο άλλους ιατρούς δεν μπορούμε να τις δούμε στο ιστορικό των ασθενών;

7 Απριλίου 2020, 14:25:23
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χρήσιμη συζήτηση από Ιατρική ομάδα στο facebook στις 07/04/2020:

- Σήμερα μου έτυχε η πρώτη μου άυλη συνταγή. Με πήρε τηλέφωνο μια λήπτρια και μου ζήτησε "Ένα λεξοτανίλ άυλο". Καλώς. Της το γράφω. Στο τέλος, έχει και κουμπάκι για "Εκτύπωση" και για "Επαναποστολή sms/Email".
Που θέλω να καταλήξω: Όταν πατάς "Επαναποστολή sms/Email", παίρνεις κάποιο μήνυμα επιβεβαίωσης ότι το sms/Email σου, στάλθηκε επιτυχώς;
Και αλήθεια, γιατί "Επαναποστολή" και όχι απλά Αποστολή;

- Θεωρητικά με το που την κανεις καταχώρηση το μήνυμα έχει ήδη σταλεί στον ασθενή

- Λέει επαναποστολη γιατί η αποστολή γίνεται αυτόματα. Μηνυμα επιβεβαίωσης δεν έρχεται
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Απριλίου 2020, 09:23:41
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από Ιατρική ομάδα του fb στις 08/04/2020:

Ένα σφάλμα (bug) που πιθανώς υπάρχει στην άυλη συνταγογράφηση είναι πως αν τροποποιήσεις συνταγή που έχεις γράψει και την ξαναστείλεις στον ασθενή, ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να εκτελέσει την τροποποιημένη συνταγή αλλά την αρχική. Σε δύο ασθενείς μου έπρεπε να ακυρωθεί η παλαιά συνταγή και να ξαναγραφεί καινούρια με νέο κωδικό.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Απριλίου 2020, 18:56:23
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Καλησπέρα και από μένανε. Eίναι αλήθεια ότι πλέον για τις κινολόνες δεν απαιτείται συνοδευτικό έντυπο παρά μόνο η (άυλη) συνταγή;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Απριλίου 2020, 22:14:16
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μας έλειψες...  :(
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Απριλίου 2020, 18:21:50
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στις 30/04/2020 έμαθα ότι την άυλη συνταγογράφηση μπορούν να την ενεργοποιήσουν ΚΑΙ οι ανασφάλιστοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απριλίου 2020, 18:35:26 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Μαΐου 2020, 10:52:27
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
15/05/2020
Kyriakos Pierrakakis
Περισσότεροι από 350.000 πολίτες έχουν αγκαλιάσει την άυλη συνταγογράφηση, η οποία σε λιγότερο από δύο μήνες αποτελεί μία από τις δημοφιλέστερες υπηρεσίες που παρέχονται μέσω του gov.gr.



Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Αυγούστου 2020, 10:34:46
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Καλημέρα.

Έχει παρατηρήσει κανένας διαφορές στις ημερομηνίες οι οποίες αναγράφονται πάνω δεξιά στην συνταγή με τις ημερομηνίες όπου στέλνονται στα μηνύματα των ασθενών; Κάποιοι μου δηλώνουν ότι "χάσανε" προθεσμίες ενώ το μήνυμα έγραφε διαφορετικά. Προ ολίγου σε ασφαλισμένη όπου είχε άυλη, με ρώτησε να της δείξω ποιες μέρες θα πρέπει να πάει στο φαρμακείο. Καταρχήν έλαβε μόνο δύο μηνύματα. Έκανα ξανά αποστολή όπου έλαβε κανονικά τρία μηνύματα αλλά σε ένα έλεγε ότι ξεκινάει στις 11/9 και λήγει 31/8. Δεν τα γράφω ανάποδα. :)

Για να μην μπερδευτεί, τις εκτύπωσα τελικά τα χαρτιά αλλά απλά για δηγματοληπτικούς λόγους ρωτάω αν έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο!

Ευχαριστώ! Καλή συνέχεια σε όλους!

Λέξεις κλειδιά: άϋλες συνταγές 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2012, 13:22:44
από EzeΤΡΟΛ
9 Απαντήσεις
5418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2012, 18:07:57
από ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
3 Απαντήσεις
4243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2015, 20:34:37
από Denominator
0 Απαντήσεις
11668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαρτίου 2023, 09:13:43
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαΐου 2023, 20:42:44
από Argirios Argiriou