Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:35:22

Αποστολέας Θέμα: Ειδικότητα GP στο Ηνωμένο Βασίλειο  (Αναγνώστηκε 57065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Μαρτίου 2020, 19:19:02
Αναγνώστηκε 57065 φορές
Αποσυνδεδεμένος

dr_mdmp


Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω την ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής στην Αγγλία.

Γνωρίζει κάποιος εαν αναγνωρίζεται αυτόματα ο τίτλος  στην Ελλάδα ή απαιτείται έξτρα χρόνος;υπάρχει κάποιο θέμα αντιστοίχισης καθώς εκεί είναι 3 χρόνια και συνεπώς τα rotation στις ειδικότητες λιγότερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία βοήθεια!

31 Μαρτίου 2020, 20:02:34
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Δεν ξέρουμε τι θα ισχύσει με το Brexit. Αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο που επέλεξες την Αγγλία, π.χ. σπίτι ή υπηκοότητα, και η επιλογή σου είναι λόγω γλώσσας, σκέψου την εναλλακτική της Ιρλανδίας, που αντίθετα είναι στην ΕΕ. Δουλεύω στην Ιρλανδία ως locum GP κάποια χρόνια και η εντύπωσή μου είναι εξαιρετική.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

1 Απριλίου 2020, 15:28:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

dr_mdmp



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρουμε τι θα ισχύσει με το Brexit. Αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο που επέλεξες την Αγγλία, π.χ. σπίτι ή υπηκοότητα, και η επιλογή σου είναι λόγω γλώσσας, σκέψου την εναλλακτική της Ιρλανδίας, που αντίθετα είναι στην ΕΕ. Δουλεύω στην Ιρλανδία ως locum GP κάποια χρόνια και η εντύπωσή μου είναι εξαιρετική.

Τον ιδιο προβληματισμό έχω και εγώ με το brexit γιατι καποια στιγμη ίσως να θέλω να γυρισω Ελλάδα και μην μπλεκω με αναγνώριση και άλλα πολλά...Oπως και να εχει ομως εχω περιπου εναν χρονο μπροστά μου για να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.

Η επιλογη του Η.Β εχει να κανει με την γλωσσα,μου αρεσει αρκετα σαν χώρα και έχω ηδη registration+license στο gmc οπότε τα πραγματα γινονται αμεσως πιο ευκολα να ξεκινούσα εκει.

Το πρόγραμμα εκπαίδευσης πως διαφέρει στην Ιρλανδία σε σχεση με Αγγλία;είναι ανταγωνιστικη ειδικότητα για να παρεις θέση;αν μπορείτε πειτε μου μερικα πράγματα παραπάνω γενικα.

Η επιλογη σας για Locum εχει να κανει με τους ιδιους λογους που αποφευγουν οι νέοι GP στην Αγλλία τις επιλογες salaried/partner και κανουν μονο Locum;
Ευχαριστώ!

2 Απριλίου 2020, 12:04:06
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Δυστυχώς δεν έχω καθόλου πληροφορίες σχετικά με είσοδο και εκπαίδευση στην ειδικότητα στην Ιρλανδία, έκανα την ειδικότητα στην Ελλάδα. Ένας γιατρός εκπαιδευμένος εκεί πάντα θα έχει περισσότερες ευκαιρίες για θέσεις long term.
Επέλεξα locum θέσεις γιατί πηγαινοέρχομαι από Ελλάδα, οπότε ήταν μονόδρομος. Αν έμενα εκεί, θα έβρισκα εύκολα και θέσεις salaried. Το locum πληρώνει σαφώς πιο καλά και το επιλέγουν πολλοί νέοι GPs, αλλά συνήθως προϋποθέτει να μετακινείσαι αρκετά.
Πολλοί που κοιτούσαν τη Βρετανία, μαζί κι εγώ, επέλεξαν τελικά την Ιρλανδία. Κάποιοι είχαν κάνει και registration. Δεν έχω καθόλου δεδομένα για τη ζωή του ειδικευομένου, οπότε δεν θέλω να σε επηρεάσω, απλά πριν κάνεις κάτι, μάθε αν θες περισσότερα και για την εναλλακτική που σου λέω.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

2 Απριλίου 2020, 12:09:21
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Ξέρεις τι θα έκανα, τώρα που το σκέφτομαι; θα κανόνιζα ένα διβδόμαδο Vasco da Gama, η εμπειρία είναι ανεκτίμητη κι αν καταφέρεις να σε φιλοξενήσουν, θα τους δεις καλύτερα και σαν ανθρώπους.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

5 Απριλίου 2020, 12:13:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

dr_mdmp


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δυστυχώς δεν έχω καθόλου πληροφορίες σχετικά με είσοδο και εκπαίδευση στην ειδικότητα στην Ιρλανδία, έκανα την ειδικότητα στην Ελλάδα. Ένας γιατρός εκπαιδευμένος εκεί πάντα θα έχει περισσότερες ευκαιρίες για θέσεις long term.
Επέλεξα locum θέσεις γιατί πηγαινοέρχομαι από Ελλάδα, οπότε ήταν μονόδρομος. Αν έμενα εκεί, θα έβρισκα εύκολα και θέσεις salaried. Το locum πληρώνει σαφώς πιο καλά και το επιλέγουν πολλοί νέοι GPs, αλλά συνήθως προϋποθέτει να μετακινείσαι αρκετά.
Πολλοί που κοιτούσαν τη Βρετανία, μαζί κι εγώ, επέλεξαν τελικά την Ιρλανδία. Κάποιοι είχαν κάνει και registration. Δεν έχω καθόλου δεδομένα για τη ζωή του ειδικευομένου, οπότε δεν θέλω να σε επηρεάσω, απλά πριν κάνεις κάτι, μάθε αν θες περισσότερα και για την εναλλακτική που σου λέω.

Ευχαριστώ για την απαντηση σας.Το εψαξα λιγο παραπάνω και είδα οτι δινει περιπου 200! θέσεις μόνον απο την στιγμή που Αγγλία μονο στο round 1 εχει 3500!Ο ανταγωνισμός είναι επίσης υψηλός 2:1 και αντί για 3 τα χρόνια ειδίκευσης γίνονται 4.Απ'την αλλη δεν υπαρχει το brexit στην μέση.Πάντως απο μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι Ιρλανδία αναφερουν ίδια προβλήματα γραφειοκρατείας/φόρτου εργασιας oι GP με υψηλά ποσοστά Burnout...

Το locum μπορει να γινει για Long term αν ζεις μόνιμα σε μια μεγάλη πόλη(π.χ Λονδίνο),αρα και πληθώρα surgeries;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ξέρεις τι θα έκανα, τώρα που το σκέφτομαι; θα κανόνιζα ένα διβδόμαδο Vasco da Gama, η εμπειρία είναι ανεκτίμητη κι αν καταφέρεις να σε φιλοξενήσουν, θα τους δεις καλύτερα και σαν ανθρώπους.

Το έψαξα αλλα δυστυχώς προυποθετει να είσαι ήδη GP trainee που εγω δεν ειμαι.

Να ρωτησω κατι ασχετο,η Γ.Ιστην Ελλάδα εχει πέμπτο έτος αποκλειστικα σε Κ.Υ.Εαν υποθεσουμε οτι το αγροτικο γινεται σε Κ.Υ αναγνωριζεται αυτος ο χρονος ή χρηζει επανάληψης;

6 Απριλίου 2020, 19:43:36
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το locum μπορει να γινει για Long term αν ζεις μόνιμα σε μια μεγάλη πόλη(π.χ Λονδίνο),αρα και πληθώρα surgeries

Δεν ξέρω για Λονδίνο, αλλά για Δουβλίνο θα βρεις θέσεις long term locum, όπως και στην επαρχία, συνήθως θα είναι για άδεια μητρότητας, δηλαδή για λίγους μήνες. Άλλες φορές ξεκινάς long term locum, με προοπτική αν τα βρείτε να εξελιχθεί σε salaried.


Αυτή τη στιγμή, κάποιος που έχει κάνει ειδικότητα ή δουλέψει 2 χρόνια σαν GP  σε μία από τις χώρες της Κοινοπολιτείας, μπορεί να δουλέψει και σε άλλη, χωρίς να χρειάζεται να αναγνωρίσει την ειδικότητα. Φαντάζομαι πως και μετά το Brexit θα συνεχίσει να ισχύει αυτό.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ρωτησω κατι ασχετο,η Γ.Ιστην Ελλάδα εχει πέμπτο έτος αποκλειστικα σε Κ.Υ.Εαν υποθεσουμε οτι το αγροτικο γινεται σε Κ.Υ αναγνωριζεται αυτος ο χρονος ή χρηζει επανάληψης;

Από το νοσοκομειακό μέρος του αγροτικού κάποτε γλιτώναμε αντίστοιχο χρόνο παθολογίας/χειρουργικής στην ειδικότητα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα. Δεν θυμάμαι αν γλιτώναμε και μήνες από το κέντρο υγείας.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
30190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Οκτωβρίου 2011, 18:15:43
από Denominator
0 Απαντήσεις
24976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Οκτωβρίου 2011, 20:20:32
από mandreou
18 Απαντήσεις
30876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Οκτωβρίου 2013, 01:02:13
από Δ. Κουναλάκης
41 Απαντήσεις
104940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2021, 15:44:02
από Denominator
0 Απαντήσεις
3042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Οκτωβρίου 2021, 22:39:30
από Argirios Argiriou