Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:26:15

Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΙΑΤΡΟΥ - Επανεμφάνιση  (Αναγνώστηκε 86834 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Μαΐου 2020, 14:35:56
Αναγνώστηκε 86834 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Σήμερα (αν και το έγγραφο έχει ημερομηνία 14/5/20) επανεμφανίστηκε η "ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΙΑΤΡΟΥ" (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος).
   Εκτός από τα γνωστά ποσοστά γενοσήμων και κόστος συνταγογράφησης κλπ μου έκανε εντύπωση η εμφάνιση "MAX Ποσοστό εκτελέσεων σε ένα Φαρμακείο" καθώς και "MAX Ποσοστό Εμβαλαγίων μιας Εταιρίας"
   Επίσης ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΛΗΘΟΣ ΙΑΤΡΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ  2228 (ορθοπαιδικοί)
              ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΛΗΘΟΣ ΙΑΤΡΩΝ :   40.059
   για να ξέρουμε και πόσοι είμαστε....

 ΥΓ: Η ανάλυση φαίνεται στις Ιατρικές υπηρεσίες (όπου εκδίδουμε γνωματεύσεις ΕΚΠΥ για Φ/Θ, ορθοπαιδικά, αναλώσιμα κλπ)
   Αν θέλετε γράψτε και πόσοι είμαστε άλλων ειδικοτήτων (εγώ βλέπω μόνο αριθμό ορθοπαιδικών)

27 Μαΐου 2020, 16:21:04
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

WebGP


Γενικοί/Οικογενειακοί Ιατροί 3176 λέει.

Ώπα παιδιά, πιο πολλοί κι από τους ορθοπεδικούς γίναμε;

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
manolis.com.gr

27 Μαΐου 2020, 16:39:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Καλησπέρα και σε εσάς είναι όλα "στο κόκκινο" ή μόνο εγώ έχω ξεφύγει; Ξέρετε αν μας το ανακοινώνουν για πιθανά πρόστιμα; Σαν Γενικός Ιατρός του ΕΣΥ δεν μπορώ να αρνηθώ συνταγογραφήσεις και πολλές φορές φτάνουν και συνταγές από τα επείγοντα των νοσοκομείων, σε απλή συνταγή για να γραφτούν ηλεκτρονικά. Μπορούμε να αρνηθούμε την εξυπηρέτηση των πολιτών;
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

27 Μαΐου 2020, 17:47:31
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

iceman


The winner takes it all........

27 Μαΐου 2020, 20:04:02
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

WebGP


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα και σε εσάς είναι όλα "στο κόκκινο" ή μόνο εγώ έχω ξεφύγει; Ξέρετε αν μας το ανακοινώνουν για πιθανά πρόστιμα; Σαν Γενικός Ιατρός του ΕΣΥ δεν μπορώ να αρνηθώ συνταγογραφήσεις και πολλές φορές φτάνουν και συνταγές από τα επείγοντα των νοσοκομείων, σε απλή συνταγή για να γραφτούν ηλεκτρονικά. Μπορούμε να αρνηθούμε την εξυπηρέτηση των πολιτών;

Τώρα είναι ευκαιρία να σταματήσουν τα ραβασάκια από τους "μεγαλογιατρούς" των νοσοκομείων.
Προσωπικά τα παίρνω, γράφω απάνω ακόμα κάποια φάρμακα ή εξετάσεις και τους το δίνω πίσω λέγοντας, ξέχασε πες του να σου γράψει κι αυτά.
manolis.com.gr

27 Μαΐου 2020, 20:06:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 doc to Doc.

28 Μαΐου 2020, 12:48:50
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα και σε εσάς είναι όλα "στο κόκκινο" ή μόνο εγώ έχω ξεφύγει; Ξέρετε αν μας το ανακοινώνουν για πιθανά πρόστιμα; Σαν Γενικός Ιατρός του ΕΣΥ δεν μπορώ να αρνηθώ συνταγογραφήσεις και πολλές φορές φτάνουν και συνταγές από τα επείγοντα των νοσοκομείων, σε απλή συνταγή για να γραφτούν ηλεκτρονικά. Μπορούμε να αρνηθούμε την εξυπηρέτηση των πολιτών;
   Στους περισσότερους κατι θα είναι στο κόκκινο... Σε μένα πχ το πλήθος συνταγών, εμβαλαγίων και δικαιούχων. Το θέμα είναι να μη "βγάζουν μάτι".
   Δεν πιστεύω ότι το ανακοινώνουν για πρόστιμο. Μια απλή προειδοποίηση ότι "σε βλέπω". Και φυσικά ξέρουν ότι κάποιες ειδικότητες και θέσεις (ΚΥ) σίγουρα θα ξεφεύγουν από τους μέσους όρους (στο κάτω κάτω αυτή είναι και η έννοια του μέσου όρου, κάποιος πιο πάνω, κάποιος πιο κάτω...). Αν συνταγογραφείτε βάσει ...σωστής ιατρικής πρακτικής χωρίς υπερβολές (και πολλές χάρες στους ασφαλισμένους - Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) δεν νομίζω ότι πρέπει να αλλάξετε κάτι.

28 Μαΐου 2020, 18:49:06
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Μάλλον έχω κοκκινίσει αρκετά από ότι καταλαβαίνω. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων υπάρχει ΕΝΑ ΜΟΝΟ φαρμακείο στα δυο χωριά που εξυπηρετεί το ιατρείο μου και αν κρίνω από το μέσο όρο συνταγών και ασθενών, πρέπει να θεωρώ ότι έχω αρκετό κόσμο!!!
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

29 Μαΐου 2020, 16:10:04
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μάλλον έχω κοκκινίσει αρκετά από ότι καταλαβαίνω. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων υπάρχει ΕΝΑ ΜΟΝΟ φαρμακείο στα δυο χωριά που εξυπηρετεί το ιατρείο μου και αν κρίνω από το μέσο όρο συνταγών και ασθενών, πρέπει να θεωρώ ότι έχω αρκετό κόσμο!!!

Το κυριότερο στοιχείο στην ανάλυση είναι το "ποσοστό απόκλισης από το πλαφόν". Γι' αυτό μπορούν να ζητηθούν εξηγήσεις και να επιβληθούν πρόστιμα. Και όπως βλέπω είσαι πολύ καλός σ' αυτό.
Τα περισσότερα κοκκινισμένα ποσοστά δεξιά (και αναφέρομαι σε όλους) είναι "τερτίπια" της στατιστικής και μόνο σκοπό έχουν τον εντυπωσιασμό και καμιά άλλη σημασία.
Π.χ. αν ο μέσος όρος ασθενών της ειδικότητας είναι 500 κι εσύ έχεις 1000, τότε έχεις 100% παραπάνω από το μέσο όρο γιατί απλά έχεις παραπάνω ασθενείς/πελάτες/λήπτες. Και τι μ' αυτό;

31 Μαΐου 2020, 14:26:53
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Δεν έχω κανένα απολύτως συμφέρον να εκτίθεμαι δημόσια ή να απολογούμαι φυσικά από τη στιγμή που σύνομα κάνω τυπικά
τη δουλειά μου η οποία εν πρώτοις είναι και η συνταγογράφηση της χρόνιας φαρμακευτικής αγωγής των ασθενών.
 Η αρχική αγωγή ασθενών που καταχωρώ εγώ ο ίδιος σε πρωτόκολλο ή όχι δεν διακρίνεται για το υψηλό της κόστος.
 Ο πληθυσμός ευθύνης του δικού μου τουλάχιστον ιατρείου είναι 3700 plus. Eπί μνημονίου είχα κληθεί να απολογηθώ για το
αυτονόητο, ότι δηλαδή όλη η περιοχή η δική μου εξυπηρετείται από ένα και μόνο φαρμακείο, ακόμα και σήμερα.
 Αλλά έχω μερικές απορίες,
α) Οι δίμηνες συνταγές, εγώ συνταγογραφώ αρκετές από δαύτες σε περίπτωση που ξεχνάνε συνταγές ή τις αφήνουν
ανεκτέλεστες κτλ, κατά πόσο επιβαρύνουν το πλαφόν. Εχω υποβάλλει παλαιότερα εγγράφως ερώτημα στον ΕΟΠΥΥ
και μου απάντησαν στέλνοντας μου τη τελευταία εγκύκλιο με τους κανόνες συνταγογράφησης. Ούτε δηλαδή που
μπαίνουν στο κόπο να το εξετάσουν, στο τηλέφωνο δε κάτι αοριστολογίες, να γράφετε γενόσημα φτηνά σκευάσματα κτλ.
β) Οσο αφορά τον έλεγχο σε προηγούμενο διάστημα 60 ημερών οφείλουν να γνωρίζουν ότι γιατρός δεν μπορεί να στέλνει πίσω
στο σπίτι του έναν υπερήλικα ο οποίος ήδη  δύσκολα έρχεται στο ιατρείο για να ξαναέρθει μετά από μερικές μέρες.
γ) Στα επείγοντα περιστατικά σε ΤΕΠ νοσοκομείου δεν έχεις το χρονικό περιθώριο να αιτιολογείς τη κάθε εξέταση ούτε και να
απολογείσαι για το κόστος αν είναι υψηλό κτλ.
 Τελειώνω, αντιλαμβάνομαι την επί του προκειμένου ανάλυση συνταγογράφησης ιατρού ως bullying εξ ου και το κόκκινο επί
των αποκλίσεων, κατάλοιπο της εποχής που έβγαζαν τους απατεώνες στα κεντρικά ξενοδοχεία σε βραδυνό ωράριο ειδήσεων.
Η πλειοψηφεία, άνω του 98% εκ των 3176 (ή 40059) εξ ημών κάνει τη δουλειά της όπως πρέπει και όσο μπορεί.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Ιουνίου 2020, 06:59:46 από Πατρωνάκης Μάνος »

31 Μαΐου 2020, 17:57:21
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Νομίζω ότι αν δούμε τα στατιστικά ως εργαλείο πρώτα εμείς μπορούν να χρησιμεύσουν. Είχα αναφερθεί παλαιότερα στον παράγοντα "φιλότιμο" που τον θεωρώ πολύ ισχυρό, πιο ισχυρό και από το φόβο ενδεχόμενης τιμωρίας.
Προσωπικά έκανα έναν έλεγχο αν μπορώ να "διορθώσω" κάτι - αν το δει κανείς με καλή προαίρεση πάντα κάτι θα βρει.
Από την άλλη, είναι φυσικό να υπάρχει η καχυποψία και ο φόβος της χρήσης αυτών των δεδομένων για περιορισμό της συνταγογραφικής δυνατότητας και ελευθερίας, γεγονός που βαρύνει κοινωνικά ιδιαίτερα όταν στην πράξη αυτή καθίσταται μονόδρομος, όπως στο παράδειγμα που δίνει ο συνάδελφος Πατρωνάκης.
Αν η πληροφόρηση συνδυαστεί με στοχευμένο έλεγχο ελάχιστων κραυγαλέων περιπτώσεων παρατυπίας, ιδιαίτερα μετά από προειδοποίηση, νομίζω ότι θα βοηθήσει. Αν χρησιμοποιηθεί αδιάκριτα και ταλαιπωρήσει ασθενείς και τους γιατρούς τους, δε θα οδηγήσει σε καλό.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαΐου 2020, 17:59:53 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Μαΐου 2020, 20:16:20
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Τα πλαφόν είναι τα ίδια (έχουν άλλες τιμές βέβαια ανά μήνα και ανά νομό) για κάθε ειδικότητα, εδώ και χρόνια.
Στο ενδιάμεσο όμως:
- Έχουν αυξηθεί οι δικαιούχοι μηδενικής συμμετοχής  λόγω σταδιακής απώλειας μέχρι την οριστική κατάργηση του ΕΚΑΣ κι έτσι όλοι μετέπεσαν στην κατηγορία μηδενικής συμμετοχής
- Έχουν αυξηθεί οι ανασφάλιστοι δικαιούχοι μηδενικής συμμετοχής.
- Έχουν αυξηθεί οι αλλαγές αγωγών σε νεότερα, πρωτότυπα και φυσικά ακριβότερα σκευάσματα (αντιπηκτικά, αντιδιαβητικά)
που οδηγούν μαθηματικά σε αύξηση της μέσης δαπάνης ανά ασθενή.

Επίσης:
- Οι δίμηνες επιβαρύνουν το πλαφόν γιατί προσμετρώνται στο μήνα. Έτσι αν το πλαφόν είναι π.χ. 35 και η μηνιαία δαπάνη ενός ασθενούς είναι 30, με τη δίμηνη σου "χρεώνεται" υπέρβαση 25 (60-35) ευρώ ενώ με μονή θα ήσουν "μείον" 5 ευρώ (30-35)!
- Διπλή επιβάρυνση μπορείς να έχεις και με επαναλαμβανόμενες που θα εκτελεστούν μέσα στον ίδιο μήνα. Σε 6μηνη που εξέδωσα σήμερα οι ημερομηνίες εκτέλεσης είναι:
1η 31/5 - 15/6
2η 23/6 - 7/7
3η 23/7 - 6/8
4η 24/8 - 4/9
5η 21/9 - 5/10
6η 21/10 - 4/11
Βλέπουμε ότι κάλλιστα κάποιες μπορούν να εκτελεστούν τον ίδιο μήνα και να "χρεωθείς" διπλή επιβάρυνση.
- Αντιγράφουμε συνταγές με ακριβά φάρμακα (ογκολογικά, ρευματολογικά) για διευκόλυνση των ασθενών με αποτέλεσμα όμως να εκτινάσσεται το πλαφόν μας.

Ειδικά για τους γενικούς γιατρούς (και τους παθολόγους) παρατηρείται το παράδοξο να γράφουν φάρμακα για ασθενείς που μπορεί να έχουν ΚΑΙ καρδιολογικά ΚΑΙ ενδοκρινολογικά ΚΑΙ πνευμονολογικά φάρμακα έχουν όμως πλαφόν το ίδιο (και μικρότερο) από καρδιολόγους, ενδοκρινολόγους, πνευμονολόγους οι οποίοι γράφουν (συνήθως) μόνο τα φάρμακα της ειδικότητάς τους.

31 Μαΐου 2020, 22:55:49
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σωστές οι παρατηρήσεις σου Διαμαντή. Για αυτό συμβουλεύω εδώ και χρόνια τους συναδέλφους μου Γενικούς Ιατρούς, να ακολουθούν ένα απλό κανόνα:

Φάρμακα που το κυτίο τους έχει λιανική τιμή άνω των 50 ευρώ λέω στον ασθενή ότι πρέπει να πάνε να τους συνταγογραφήσει "ειδικός" γιατί εγώ ως Γενικός Ιατρός μπορεί να βρω τον μπελά μου. (άντε να το κάνω για ένα μήνα αλλά σε καμιά περίπτωση σε μόνιμη βάση).

( Από τον κανόνα αυτόν εξαιρώ τις ινσουλίνες).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

31 Μαΐου 2020, 22:56:35
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κάπου είχα διαβάσει ότι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μειώσει ένας οδηγός την ταχύτητα δεν είναι οι ταμπέλες στον δρόμο που γράφουν να μειώσουμε την ταχύτητα αλλά αυτές οι οθόνες που υπάρχουν σε μερικούς δρόμους και απλά δείχνουν στον οδηγό με πόση ταχύτητα τρέχει (το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι κοστίζουν πολλά λεφτά).

Έτσι αντιλαμβάνομαι, εγώ τουλάχιστον, τις στατιστικές στην ανάλυση συνταγογράφησης μου. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να αντιδράσει ο ΠΙΣ σε αυτές ίσα ίσα να ζητήσει να μας έρχονται πιο τακτικά.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

31 Μαΐου 2020, 23:29:23
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάπου είχα διαβάσει ότι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μειώσει ένας οδηγός την ταχύτητα δεν είναι οι ταμπέλες στον δρόμο που γράφουν να μειώσουμε την ταχύτητα αλλά αυτές οι οθόνες που υπάρχουν σε μερικούς δρόμους και απλά δείχνουν στον οδηγό με πόση ταχύτητα τρέχει (το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι κοστίζουν πολλά λεφτά).

Έτσι αντιλαμβάνομαι, εγώ τουλάχιστον, τις στατιστικές στην ανάλυση συνταγογράφησης μου. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να αντιδράσει ο ΠΙΣ σε αυτές ίσα ίσα να ζητήσει να μας έρχονται πιο τακτικά.

Έλληνας Γενικός Ιατρός που εργάζεται ως Γενικός Ιατρός στην Ιρλανδία απαντά στο παραπάνω σχόλιό μου σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 31/05/2020:

Στην Ιρλανδία στέλνουν στους Γενικούς γιατρούς περιοδικά στατιστικά στοιχεία τής συντσγογραφησης τους, συγκρίνοντας την με τον μέσο όρο και με τις επίσημες οδηγίες π. χ. εμένα μού έστειλαν προ διμήνου στοιχεία για τα αντιβιοτικά που συνταγογραφω σε ουρολοιμωξεις και την επισήμανση ότι είμαι στατιστικά εντός τών μέσων ορίων, αλλά και σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες συνταγογραφησης, αλλά και την σύσταση να συνταγογραφω συχνότερα φωσφομυκινη! (Επί τη ευκαιρία και για σύγκριση, το συχνότερα συνταγογραφουμενο αντιβιοτικό μου για κυστιτιδες είναι η νιτροφουραντοινη και το δεύτερο η τριμεθοπριμη - στην Ιρλανδία κυκλοφορεί σκέτη, χωρίς σουλφομεθοξαζολη.)
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Δεκεμβρίου 2012, 19:00:09
από Argirios Argiriou
38 Απαντήσεις
38070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Νοεμβρίου 2013, 16:42:08
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
3320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Νοεμβρίου 2016, 13:45:17
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
4462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Δεκεμβρίου 2019, 17:26:00
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
12 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:04:13
από Argirios Argiriou