Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 10:33:59

Αποστολέας Θέμα: Όταν το Κέντρο Αποκατάστασης λέει ότι δεν μπορεί να συνταγογραφήσει τα φάρμακα..  (Αναγνώστηκε 15178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Ιουνίου 2020, 14:46:43
Αναγνώστηκε 15178 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αντιγράφω χρήσιμη συζήτηση μεταξύ συναδέλφων Ιατρών σε Ιατρική Ομάδα του facebook στις 09/06/2020:

Σύζυγος ασθενούς που περιθάλπεται λόγω πρόσφατου Α.Ε.Ε. σε Κέντρο Αποκατάστασης, επικοινώνησε μαζί μου.

Ο εξωτερικός Οικογενειακός τους Ιατρός (δεν είμαι εγώ αυτός) λέει ότι δεν τον αφήνει το ηλεκτρονικό σύστημα να κάνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση γιατί ο ασθενής φαίνεται να έχει κάνει εισαγωγή στο Κέντρο Αποκατάστασης,

αλλά όμως

και το Κέντρο Αποκατάστασης δεν μπορεί, λέει, να συνταγογραφήσει τα φάρμακα του άντρα της!!!

(είναι κανένας καινούριος νόμος; )

- (Ο Ιατρός που απαντά εδώ είναι Φυσίατρος):  Τα φάρμακα δε γράφονται όσο νοσηλεύεται...Χρεώνονται μέσα στο κλειστό νοσηλειο....Έπρεπε να το ξέρουν στο ΚΑΑ

- ( Ιδιώτης Γενικός Ιατρός που εργάζεται και σε Κέντρο Αποκατάστασης): Τα φάρμακα αφού νοσηλεύεται είναι υποχρέωση να τα παρέχει το κέντρο αποκατάστασης. Είναι μέσα στο νοσηλείο, οποία κι αν είναι αυτά

- ( Ιδιώτης Γενικός Ιατρός): Στο δικο μας κεντρο , ο πεθερος μου ειχε κατακλισεις και δεν μπορουσα ουτε εγω να γραψω σε φιλη χειρουργό ουτε αυτοι γιατι δεν ειχαν χειρουργο...

- ( Ιδιώτης Γενικός Ιατρός που εργάζεται και σε Κέντρο Αποκατάστασης) δεν γράφονται ούτε επιθέματα ούτε αναλώσιμα είναι μέσα στο νοσηλειο

- Τώρα υποψιάζομαι τι μπορεί να έχει γίνει. Ίσως να ξεμείναν στο Κέντρο Αποκατάστασης από Ιατρό που να έχει ειδικότητα που να μπορεί να γράψει ινσουλίνες (για ινσουλίνες πρόκειται βασικά) και να ντρέπονται να το πουν.

-  ( Ιδιώτης Γενικός Ιατρός που εργάζεται και σε Κέντρο Αποκατάστασης) παιδιά ΔΕΝ γράφεται τίποτα όταν νοσηλευεσαι είναι ΜΕΣΑ στο νοσηλειο δεν έχει σχέση η ειδικότητα, ΠΡΕΠΕΙ το κέντρο να τα παρέχει ΟΛΑ δωρεάν χωρίς επιπλέον χρέωση

-  το κεντρο πληρωνεται με ΚΕΝ και χορηγει τα φαρμακα χωρις να τα γραφει γιατρος. Δινει καθε μηνα η προισταμενη τη παραγγελια σε ενα φαρμακειο κ της τα πανε. Τωρα πως γινεται αυτο εαν δεν υπαρχει φαρμακοποιος κ φαρμακειο μεσα στη δομη...ντε ξερει...

- ( Ιδιώτης Γενικός Ιατρός που εργάζεται και σε Κέντρο Αποκατάστασης) τα αγοράζεις είτε από φαρμακείο είτε από φαρμακαποθηκη με τιμολόγιο. Πολύ απλό

- εγω ρωτησα φαρμακαποθηκη κ μου ειπε οτι οι φαρμακαποθηκες προμηθευουν φαρμακεια κ οτι οι κλινικες κανουν παραγγελια απο φαρμακειο. Εγω καταλαβαινω οτι αν η δομη εχει φαρμακειο κ φαρμακοποιο η παραγγελια γινεται σε φαρμακαποθηκη (ή τελοσπαντων με τιμολογιο για να καταληξουν τα φαρμακα σε χερια φαρμακοποιου κ εσωτερικο φαρμακειο). Στις δομες ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ η προισταμενη δινει μια παραγγελια καπου κ της ερχονται με τιμολογιο; δεν ειναι παρανομο; Εγω μπορω να δωσω μια παραγγελια κ να κοπει τιμολογιο κ να ερθει ενα πακετο φαρμακα στο ιατρειο μου;

- ( Ιδιώτης Γενικός Ιατρός που εργάζεται και σε Κέντρο Αποκατάστασης)  φυσικά μπορείς. Εγώ όταν παραγγέλνω διάφορα τα περνάω κανονικά εφορία, απόδειξη συνήθως γιατί τα ποσά είναι μικρά, από που θα τα προμηθευτώ πχ λασιξ, βομεξ, σελεστον θα τα γεννήσω?
Άλλο η κλινική ή κλινική μπορεί να προμηθευτεί σε τιμές χονδρικής από φαρμακαποθηκη ως εταιρία, με τιμολόγια και όλα κανονικά.
Η διαφορά είναι αν έχει φαρμακείο μέσα μπορεί να τα πάρει κατευθείαν από την φαρμακευτική εταιρεία.

- δεν ειχα ιδεα πως μπορω σα γιατρος να παραγγειλω φαρμακα για το ιατρειο με τιμολογιο. Το ερωτημα μου ειναι .. ποιος αλλος μπορει; η νοσηλευτρια οταν δινει τη παραγγελια δινει αφμ της κλινικης κ ετσι ειναι καλυμενος ο φαρμακοποιος; εσυ πως αγοραζεις με αποδειξη; γραφει πανω "ιατρος"; Με δυο λογια ενας επαγγελματιας μη ιατρος μπορει να παραγγειλει ετσι οπως λετε φαρμακα; Δηλαδη παραγγελνω κ stedon, μορφινη, φαιντανυλη κ ερχονται με τιμολογιο κ κουριερ; Στην κλινικη με αφμ κλινικης να το καταλαβω...στον ιδιωτη ιατρο πως γινεται;

- ( Ιδιώτης Γενικός Ιατρός που εργάζεται και σε Κέντρο Αποκατάστασης) μπορεί οποίος έχει καδ ιατρικών υπηρεσιών στην εφορία. τώρα τι να σου πω δεν ξέρω αν ο κουρέας μπορεί, μάλλον όχι.
Το τιμολόγιο θα κοπεί στο όνομα της κλινικής, όχι στου προσωπικού προφανώς. μορφίνη δεν μπορείς να βρεις ούτε αν είσαι κουμπάρος του Χαρδαλια χαχα
Τα άλλα κανονικά


« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουνίου 2020, 14:58:12 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουλίου 2010, 21:20:15
από fanisgp
8 Απαντήσεις
11572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαΐου 2017, 11:30:01
από Argirios Argiriou
172 Απαντήσεις
66511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουλίου 2013, 23:44:12
από anasm
1 Απαντήσεις
2897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Απριλίου 2013, 22:19:48
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
7703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιουνίου 2023, 17:26:41
από Argirios Argiriou