Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 16:13:38

Αποστολέας Θέμα: Note to self  (Αναγνώστηκε 9862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Ιουλίου 2020, 07:55:04
Αναγνώστηκε 9862 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κείμενο που δημοσίευσε στον τοίχο του στο   fb στις 03.07.3020 ένας από τους καλύτερους Καρδιολόγους της Καβάλας:

1) Από την εποχή του Ιπποκράτη μέχρι σήμερα και σίγουρα και για τα επόμενα 8.000 χρόνια ΜΑΚΡΑΝ η πιο δύσκολη διάγνωση της ιατρικής, ανεξαρτήτου ειδικότητας, είναι να πεις στον ασθενή σου "είσαι καλά", να πεις τις λέξεις  "Φυσιολογικά όλα". Επίσης η πιο δύσκολη ιατρική πράξη, με διαφορά, είναι να πεις ότι "δεν χρειάζεται να κάνεις καμία άλλη εξέταση" και να ξέρεις τι κάνεις. Μεγάλη μαγκιά.

2) Αν συναντήσεις έναν  καρδιολόγο πχ (τυχαία η επιλογή της ειδικότητας...) στην Γουατεμάλα, έναν καρδιολόγο στο Σουρινάμ ή έναν καρδιολόγο στα Φάρσαλα, και οι τρεις πρέπει να σου πουν τα ίδια πράγματα ΣΤΗΡΙΓΜΈΝΟΙ στην επιστήμη και στις κατευθυντήριες οδηγίες, ή τουλάχιστον στην επιστήμη μιας και οι κατευθυντήριες οδηγίες τελευταία...κατευθύνονται και αρχίζω να πιστεύω ότι γι αυτό λέγονται  και κατευθυντήριες....Πάντως, θα πρέπει να ακούσεις τα ίδια πράγματα. Τα οποία δεν πρέπει να αρχίζουν με τις λέξεις "Εγώ πιστεύω..." Όχι. Αν θέλεις να πιστέψεις πας Κυριακή πρωί στην εκκλησία. Πρέπει να ξέρεις. Όχι να πιστεύεις. Επίσης παραλείπω το "Εγώ" που στην επιστήμη μου θα πρέπει να είναι τόσο μικρό όσο η λίστα με τα γκολ του...Τζιόλη στην Εθνική Ελλάδος

3) Τα χάπια δεν είναι κουφέτα. Αν θες κουφέτα πας σε γάμο. Επίσης τα χάπια έχουν ενδείξεις οι οποίες είναι ξεκάθαρες. Ακόμη, τα χάπια τα παίρνουμε όχι γιατί ο γιατρός μας μάς λέει πάρ' το για να έχω και 'γω σαν γιατρός το κεφάλι μου ήσυχο. Αν θέλει ο γιατρός να έχει το κεφάλι του ήσυχο παίρνει ο ΙΔΙΟΣ τα χάπια και όχι ο ασθενής

4) Η απάντηση που δίνουμε στον ασθενή που μας λέει ότι "θέλει να κάνει εξετάσεις για να δει που βρίσκεται" είναι πάντα το "αν θες να δεις που βρίσκεσαι δεν κάνεις εξετάσεις, παίρνεις GPS ή αν έχεις smartphone ανοίγεις τους χάρτες της Google και βλέπεις που βρίσκεσαι" Πατέρας δε της γ.... αυτής απάντησης είναι ο.........και του την έχω κλέψει εδώ και καιρό και πληρώνω με χαρά πνευματικά δικαιώματα. Είναι τόσο σωστή. Α, ναι, και οι εξετάσεις έχουν ενδείξεις και δεν υπάρχει ένδειξη "να δω που βρίσκομαι" Τα είπαμε αυτά.

5) Είναι αφάνταστα εξοργιστικό ιατροί ΑΝΕΥ (χωρίς δηλαδή) ειδικότητας όπως και γιατροί με κάποιες ειδικότητες να μπορούν να συνταγογραφήσουν ΤΑ ΠΆΝΤΑ από χάπια για τον προστάτη (που στην Καβάλα είναι ο Απόστολος Παύλος) μέχρι ...συνταγές του Πετρετζίκη ενώ εγώ ο ανόητος ο ειδικός ο καρδιολόγος που κάθισα και πήρα ειδικότητα να μην μπορώ να συνταγογραφήσω ούτε καν...βελόνες για διαβητικούς. Όχι χάπια ...(άσχετα αν το 40% των ασθενών μου με καρδιοπάθειες έχουν διαβήτη και ο διαβήτης είναι μια από τις κυριότερες αιτίες καρδιακών παθήσεων), βελόνες απλές. Τι λάθος θα μπορούσα να κάνω;;;; Να γράψω λάθος βελόνες; Για πλέξιμο;  Με θεωρούν τ'όσο ανόητο που δεν με αφήνουν να γράψω ούτε καν...βελόνες.  Δυσκολεύομαι βέβαια να το εξηγήσω στους ασθενείς μου που με ρωτάνε γιατί γίνεται αυτό...τι να πω...

6) Δεν διορθώνουμε ΠΟΤΕ μεμονωμένες τιμές στις εξετάσεις που τις κάναμε "για να δούμε που βρίσκεται ο ασθενής" (sic), ιδίως αν ο ίδιος ο ασθενής αισθάνεται καλύτερα από εμάς τον γιατρό. Και, προς θεού, δεν του λέμε να μην τρώει ντομάτες αν το ουρικό  οξύ είναι, 6,9 με όριο το 6.8...Βοήθεια....Έλεος.... Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κίνδυνος να φτιάξουμε την μία άσχημη τιμή και να χαλάσουμε τον ασθενή.....

7) Το έμφραγμα (μιας και καταλαβαίνω κάτι λίγα από καρδιολογία, άσχετα αν δεν είμαι Θεός ΑΝΕΥ ειδικότητας αλλά ανόητος με...ειδικότητα) το έμφραγμα λοιπόν σε έναν ασθενή 45 χρονών δεν είναι η ίδια ασθένεια σε σχέση με το έμφραγμα σε έναν ασθενή 98 ετών. Άρα λογικά (αν έχω το δικαίωμα εγώ με ειδικότητα να χρησιμοποιώ τέτοιες λέξεις) άρα λοιπόν λογικά δεν χρήζουν και της ίδιας θεραπείας.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουλίου 2020, 07:59:06 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2014, 00:25:23
από Argirios Argiriou