Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Ασφαλιστικη ικανοτητα και ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη

(1/1)

Διαγραμμένος:
Καλημερα σας.ιατρος μετα τιτλου ειδικοτητας ειμαι εν αναμονη  αποτελεσματων προκυρηξεων.
Οντας στο επιδομα οαεδ  για 6μηνες και κλεινω χρονο το μαρτιο 2021 στο οαεδ(επιδοτουμενο και συνταξιμο διαστημα το 1ο χρονο μου παν απτο τσαυ)
Αποτι μουπαν απτο τσαυ πρεπει να χουμε εργαστει 50 μερες ωστε να χουμε ασφαλιστικη ικανοτητα και αρα ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη ως το τελος φλεβαρη του επομενου ετους(οπως και εχω ως  και το φλεβαρη 2021)
Με τη προυποθεση οτι διατηρω το επιδομα οαεδ ως τελη μαρτη που το εχω,δικαιουμαι ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης ως το τελοςφλεβαρη 2022?(επειδη οντας στο επιδομα   ανεργιας συνταξιμο διαστημα  θα εχω διανυσει  50 μερες συνταξιμες  μεσα στο 2021 αλλα  οχι εργασιμες,θα εχω ασφαλιστικη ικανοτητα ως φλεβαρη 2022 η ως φλεβαρη 2021?
Και 2ον αν το διακοψω το επιδομα  ανεργιας εντος του 2020,λογω τυχον ευρεσης εργασιας ,και παλι σαυτη τη περιπτωση ,μεχρι ποτε θα εχω ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και αρα ασφαλιστικη ικανοτητα εγω και τα εμμεσα ασφαλιστικα μελη μου?
Ρωτησα το τσαυ αλλαμε παραπεμψαν στο οαεδ οπου και εχω θεσει και εκει το ερωτημα οπου ελπιζω να απαντησουν
Σας ευχαριστω αν καποιος ξερει κατι περι του θεματος!

fanisgp:
Συνάδελφε μην ασχολείσαι με τέτοια πράγματα
Απλώς δεν θα μπορείς να γράψεις εξετάσεις για ιδιωτικό μικροβιολογικό.Τις δίνεις αργότερα αν χρειαστεί.Με το αμκα μόνο έχεις τα πάντα στο Ελλάδι.Αφού είμαστε extralarge δεν το ξέρεις;

Διαγραμμένος:
Σε ευχαριστω συναδελφε!το ξερω εχεις δικιο.ευχαριστω  πολυ!!!

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος....
Με τη προυποθεση οτι διατηρω το επιδομα οαεδ ως τελη μαρτη που το εχω,δικαιουμαι ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης ως το τελοςφλεβαρη 2022?(επειδη οντας στο επιδομα   ανεργιας συνταξιμο διαστημα  θα εχω διανυσει  50 μερες συνταξιμες  μεσα στο 2021 αλλα  οχι εργασιμες,θα εχω ασφαλιστικη ικανοτητα ως φλεβαρη 2022 η ως φλεβαρη 2021?

Και 2ον αν το διακοψω το επιδομα  ανεργιας εντος του 2020,λογω τυχον ευρεσης εργασιας ,και παλι σαυτη τη περιπτωση ,μεχρι ποτε θα εχω ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και αρα ασφαλιστικη ικανοτητα εγω και τα εμμεσα ασφαλιστικα μελη μου?....

--- Τέλος παράθεσης ---
    Προσωπική μου άποψη και λογικά σκεπτόμενος:
1) όχι, θα λήξει 3-4/2021 (όταν λήξει και το επίδομα). Και παίζεται να χρειαστεί να πας στον ΟΑΕΔ μετά 28/2/2021 γιατί όλο και θα ξεχάσουν να σου ανανεώσουν την ασφάλιση (το έχω δει πολλλάααακις)
2) μέχρι 28/2/2021 που είναι ήδη εγκεκριμένο (αν Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος φαντάζομαι αυτό θα γράφει)

   Κατά τα άλλα ο  fanisgp έχει απόλυτο δίκιο....

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση