Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:46:41

Αποστολέας Θέμα: Ποιοί μπορούν να συνταγογραφούν στον ΟΓΑ;  (Αναγνώστηκε 34190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Μαρτίου 2010, 00:03:40
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ναι, αλλά πως του το λές του ασφαλισμένου το "Δεν σου γράφω τα φάρμακα/εξετάσεις"... Και πως φεύγεις μετά ζωντανός από το ΠΙ;
Φίλε Διακομιστή διαβάζω τα post σου εδώ και ένα χρόνο που βρίσκομαι στο forum.
Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου στο θέμα της υπερσυνταγογράφησης, αλλά διαπιστώνω μία φοβία στο να εφαρμόσεις τα πιστεύω σου.
Προσωπικά εξυπηρετώ ένα Π.Ι. με τεράστια κίνηση καθώς επίσης και 7 ακόμα ιατρεία στις γύρω κοινότητες.
Παρέλαβα ένα χάος, συνταγογράφηση χωρίς γνωματεύσεις, ανύπαρκτο το 25% συμμετοχή στα φάρμακα, τη λέξη "επιπλοκές" να αναγράφεται σε όλες τις συνταγές με Ca και τους ασφαλισμένους και φαρμακοποιούς να κάνουν κουμάντο.
Αυτό όμως δεν με έκανε να λυγίσω και να φοβάμαι αν θα φύγω ζωντανός. Κουμάντο στο ιατρείο όπου υπηρετώ κάνω εγώ και όχι οι φαρμακοποιοί, οι ασφαλισμένοι.....ακόμα μπορώ να σου πω ούτε καν η διευθύντριά μου.
Τη σφραγίδα και την υπογραφή μου δεν την διαπραγματεύομαι με κανέναν. Όσο είμαι καθαρός και σωστός απέναντι στα καθήκοντά μου δε με φοβίζει τίποτα.

Χαίρομαι για τις απόψεις σου και τον αγώνα που κάνεις κατά της υπερσυνταγογράφησης, αλλά λυπάμαι για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τις "δύσκολες" καταστάσεις.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

11 Μαρτίου 2010, 00:42:23
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας που αναφέρεται περι μη υποχρέωσης των ιατρών του ΕΣΥ να συνταγογραφούν φάρμακα που έχουν χορηγήσει ιδιώτες καθώς και να εκτελεστούν εργαστηριακές εξετάσεις από εργαστήρια του ΕΣΥ παραπεμπτικά με εργαστηριακές εξετάσεις που δώθηκαν από ιδιώτη ιατρό.
Υπουργική απόφαση Α3γ/1338 (Φ.Ε.Κ. 150/5-12-91)
Ο ιατρός δεν υποχρεούται να αντιγράφει συνταγές ιδιωτών ιατρών.

Αν έχει κάποιος το έγγραφο αυτής της Υπουργικής Απόφασης ας το σκανάρει και ας το ανεβάσει στο φόρουμ για να υπάρχει στην διάθεση όλων.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαρτίου 2010, 00:44:11 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Μαρτίου 2010, 11:07:40
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Σπ. Α. Μάρκου


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας που αναφέρεται περι μη υποχρέωσης των ιατρών του ΕΣΥ να συνταγογραφούν φάρμακα που έχουν χορηγήσει ιδιώτες καθώς και να εκτελεστούν εργαστηριακές εξετάσεις από εργαστήρια του ΕΣΥ παραπεμπτικά με εργαστηριακές εξετάσεις που δώθηκαν από ιδιώτη ιατρό.
Υπουργική απόφαση Α3γ/1338 (Φ.Ε.Κ. 150/5-12-91)
Ο ιατρός δεν υποχρεούται να αντιγράφει συνταγές ιδιωτών ιατρών.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΦΕΚ.

12 Μαρτίου 2010, 14:41:40
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
αλλά λυπάμαι για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τις "δύσκολες" καταστάσεις.

Η "αρχή της φυγής προ της βίας", που διδαχθήκαμε στη Χημεία της Γ' Λυκείου, βλέπεις.

Υ.Γ. Όντως, το ΦΕΚ το έψαξα κι εγώ και δεν το βρήκα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαρτίου 2010, 15:02:17 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Μαρτίου 2010, 02:26:13
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

alexike



Κατόπιν τής συνταγογράφησης φαρμάκων από ιδιώτη ιατρό, χρειάζεται " θεώρηση" και έγκριση από τόν ελεγκτή ιατρό τού ΟΓΑ;
Ρωτώ γιατί είμαι ελεγκτής ΟΓΑ εδώ και τρία χρόνια περίπου που υπηρετώ σε ΠΙ.
Επίσης, μήπως ξέρει κανείς αν προβλέπεται αμοιβή για το ελεγκτικό αυτό έργο;
Ευχαριστώ.

17 Μαρτίου 2010, 02:37:08
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Οι συνταγές από ιδιώτες γιατρούς εκτελούνται, με την προϋπόθεση να είναι συμβεβλημένοι με τον Ο.Γ.Α.

Δεν χρειάζονται θεώρηση εκτός και αν η συνταγή περιλαμβάνει ψυχοτρόπα η ναρκωτικά φάρμακα πλην των αναφερόμενων στον πίνακα Δ και στην κατηγορία ΓΣ του άρθρου 4 του Ν.1729/1987, όπως συμπληρώθηκε με άρθρο 19 του Ν.2716/1999.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

17 Μαρτίου 2010, 12:41:43
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

docjohn


Καλησπέρα στο forum..Είμαι  σε Κ.Υ. και τυγχάνω ελεγκτής ΟΓΑ και
Δημοσίου. Διακινούμαστε  τίποτα  απόλαβες  από τα ταμεία? Ευχαριστώ
Εχουμε γινει πια Επσιμονικη Φαντασεια.Πειραζε!!!!!!!!!!

17 Μαρτίου 2010, 14:07:01
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Έχω έγγραφη εντολή μετακίνησης από το Κέντρο Υγείας σε περιφερειακό ιατρείο με το ιδιωτικό μου αυτοκίνητο.Άρα τυγχάνω και οδηγός. Δικαιούμε απολλαβές από το ΚΤΕΛ??????
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

18 Απριλίου 2010, 16:03:08
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας που αναφέρεται περι μη υποχρέωσης των ιατρών του ΕΣΥ να συνταγογραφούν φάρμακα που έχουν χορηγήσει ιδιώτες καθώς και να εκτελεστούν εργαστηριακές εξετάσεις από εργαστήρια του ΕΣΥ παραπεμπτικά με εργαστηριακές εξετάσεις που δώθηκαν από ιδιώτη ιατρό.
Υπουργική απόφαση Α3γ/1338 (Φ.Ε.Κ. 150/5-12-91)
Ο ιατρός δεν υποχρεούται να αντιγράφει συνταγές ιδιωτών ιατρών.
Επειδή οι σχέσεις μου με την διευθύντρια του Κ.Υ. δεν είναι πλέον οι καλύτερες και επειδή όταν ζήτησα την παραπάνω υπουργική απόφαση δεν μου την έδωσαν ........παραθέτω σε φωτογραφία την ανακοίνωση που βρίσκεται στην πόρτα του ιατρείου της (με μία μικρή διόρθωση, γράφει Φ.Ε.Κ. 15α'/5-12-91) που κι αυτό όμως είναι άσχετο με το θέμα της συνταγογράφησης.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

18 Απριλίου 2010, 19:34:20
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Μήπως το ΦΕΚ δεν είναι σωστό? Γιατί στο ΕΤ ΦΕΚ 150/5-12-91 δεν βγάζει κάποιο..

18 Απριλίου 2010, 20:03:52
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:57:00 από Koterakis »

18 Απριλίου 2010, 20:05:36
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:56:14 από Koterakis »

18 Απριλίου 2010, 23:06:52
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Έχω έγγραφη εντολή μετακίνησης από το Κέντρο Υγείας σε περιφερειακό ιατρείο με το ιδιωτικό μου αυτοκίνητο

Προφανώς συνάδελφε κάνεις πλάκα. Δεν νομίζω ότι η εντολή διατυπώνει να μετακινείσαι με το ιδιωτικό σου αυτοκίνητο, γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι πολύ σοβαρό, μιλάμε για επίταξη. Φαντάζομαι η εντολή δεν ορίζει τον τρόπο μετακίνησης. Σε αφήνει να επιλέξεις μόνος την άνεση του αυτοκινήτου σου από την επιπλέον ταλαιπωρία των ΜΜΜ.

Αλλά κάτι άλλο έχει μεγάλη σημασία σε αυτήν την εντολή που αναφέρεις και θα κάνω την αδιάκριτη ερώτηση, συγχώρεσέ μου:

Έλαβες γραπτή εντολή αφότου αρνήθηκες να εκτελέσεις την προφορική, αφότου δέχτηκες προφορικά, ή αφότου ούτε κάν ερωτήθηκες για την κάλυψη;

Όταν είχα δει για πρώτη φορά την ανακοίνωση διάβασα 150, ενώ τελικά γράφει 15α'. Ούτε το ένα ισχύει αλλά ούτε το άλλο. Επίσης στο τέλος της ανακοίνωσης γράφει έναν αριθμό απόφασης νομάρχη την οποία αναζήτησα αλλά λόγω παλαιότητας δεν είναι δυνατόν το γραφείο του νομάρχη να τη βρει. Ελλάς το μεγαλείο σου!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

18 Απριλίου 2010, 23:50:53
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Έχω έγγραφη εντολή μετακίνησης από το Κέντρο Υγείας σε περιφερειακό ιατρείο με το ιδιωτικό μου αυτοκίνητο

Προφανώς συνάδελφε κάνεις πλάκα. Δεν νομίζω ότι η εντολή διατυπώνει να μετακινείσαι με το ιδιωτικό σου αυτοκίνητο, γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι πολύ σοβαρό, μιλάμε για επίταξη. Φαντάζομαι η εντολή δεν ορίζει τον τρόπο μετακίνησης. Σε αφήνει να επιλέξεις μόνος την άνεση του αυτοκινήτου σου από την επιπλέον ταλαιπωρία των ΜΜΜ.

Αλλά κάτι άλλο έχει μεγάλη σημασία σε αυτήν την εντολή που αναφέρεις και θα κάνω την αδιάκριτη ερώτηση, συγχώρεσέ μου:

Έλαβες γραπτή εντολή αφότου αρνήθηκες να εκτελέσεις την προφορική, αφότου δέχτηκες προφορικά, ή αφότου ούτε κάν ερωτήθηκες για την κάλυψη
Εγγραφη εντολή μετακίνησης,δηλ το έγγραφο που λέει ότι μετακινλησε για υπηρεσιακούς λόγους από το κέντρο υγείας σε περιφερειακό ιατρείο ενώ η θέση σου είναι στο κέντρο υγείας και επάνω αναγράφεται και ο αριθμός κυκλοφορίας του αυτοκινήτου σου και βάσει αυτού πληρώνεσαι τα 3,60 ευρώ. Δεν αρνήθηκα καμιά προφορική αλλά δεν υπάρχει άλλος τροπος να είσαι νομότυπα εκτός κέντρου υγείας και φυσικά να πληρωθείς για αυτό από το λογιστήριο του νοσοκομείου.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

19 Απριλίου 2010, 00:22:06
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 05:55:52 από Koterakis »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιουλίου 2009, 23:47:36
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
22675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2013, 13:04:39
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Νοεμβρίου 2013, 23:06:50
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουνίου 2018, 15:04:35
από manospall
0 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2021, 01:05:56
από Argirios Argiriou