Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:11:27

Αποστολέας Θέμα: Ποιοί μπορούν να συνταγογραφούν στον ΟΓΑ;  (Αναγνώστηκε 34184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Ιουνίου 2009, 15:59:49
Αναγνώστηκε 34184 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Επειδή έχω βαρεθεί να ξεπλένω  «συνταγές» συναδέλφων που «δεν έχουν το δικαίωμα να συνταγογραφούν στον ΟΓΑ» όπως λένε στους ασθενείς, θα ήθελα τις γνώσεις σας και πιθανά νομικά στοιχεία για το ποιοι έχουν δικαίωμα να συνταγογραφούν στα βιβλιάρια του ΟΓΑ και κυρίως αν ιδιώτες ιατροί μπορούν να συνταγογραφούν αυτόματα ή απαιτούνται κάποιες ενέργειες (κάτι σαν σύμβαση) με το ταμείο ή την διεύθυνση υγείας του νομού.
Από τη μια μεριά υπάρχει το γνωστό θέμα δεοντολογίας όταν καλείσαι να υπογράψεις (και στα χαρτιά να χορηγήσεις) μια αγωγή για κάποιον που δεν εξέτασες ποτέ και δεν χορήγησες εσύ!
Επίσης λέω «συνταγές» γιατί το 99% μόνο συνταγές δεν είναι. Χαρτιά (έως ….χαρτα) που δεν φέρουν όνομα γιατρού, ασθενή, πάθηση, ημερομηνία, δοσολογία, υπογραφή, σφραγίδα σε κάθε πιθανό συνδυασμό. Και ο λόγος βέβαια προφανής τις περισσότερες φορές. Μια σωστά συμπληρωμένη συνταγή αποτελεί αποδεικτικό επίσκεψης στο ιατρείο. Όμως αυτό δεν συμφέρει όταν δεν έχει εκδοθεί απόδειξη πληρωμής για την αντίστοιχη επίσκεψη. Γι’ αυτό καλύτερα να μην αφήνουμε ίχνη ε;

3 Ιουνίου 2009, 16:28:19
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επειδή έχω βαρεθεί να ξεπλένω  «συνταγές» συναδέλφων που «δεν έχουν το δικαίωμα να συνταγογραφούν στον ΟΓΑ» όπως λένε στους ασθενείς,

Αν λένε αυτό, πάλι καλά γιατί υπάρχει και η μεγάλαυχη, γεμάτη αυτοπεποίθηση βέρσιον του "Πάρε αυτά τα φάρμακα και πήγαινε μετά στο "παιδί" (ή στον "αγροτικό") να σου τα γράψει".

Όταν δε έχουν ήδη πάρει τα φάρμακα από το φαρμακείο πριν έρθουν σε εμάς, δεν υπάρχει καν το περιθώριο αλλαγής ετικέττας και απλά συμμορφωνόμαστε με την *#@&*!@όλη και τη #@!@*ίδη που ο συνάδελφος έχει επιλέξει πριν από εμάς, για λογαριασμό μας.

Σήμερα ωστόσο, έκανα το εξής για πρώτη φορά: Αντί να ξεπλύνω την καραφασόν πραζόλη των 33 ευρώ με 28 ταμπλέτες, έγραψα μια άλλη δικιά μου, με 11 ευρώ, για 7 ημέρες, όσο περίπου διαρκεί η "θεραπεία" του Ασφαλισμένου με ΜΣΑΦ για "Οσφυαλγία". Η αμαρτία μου όμως έγκειται στο ότι δεν ενημέρωσα για την αλλαγή τον Ασφαλισμένο που ήδη είχε πάρει από το Φαρμακείο την πρώτη πραζόλη.
Αν αύριο έρθει για τα περαιτέρω, θα του πω να βάλει τον Φαρμακοποιό του να επικοινωνήσει μαζί μου και αν ο Τελευταίος το κάνει -πράγμα που αμφιβάλλω- θα Του εξηγήσω πολύ ευγενικά ότι δεν μπορεί Αυτός να αποφασίζει για το ύψος της οφειλής του Ασφαλιστικού Ταμείου προς τον ...Ίδιο ( ! ) και δεν μπορεί να προκαταλαμβάνει την κρίση του ιατρού που "έχει και τη σφραγίδα, έχει και το μπλοκάκι" δίνοντας πρώτος Αυτός τα φάρμακα. Σε αντίθετη περίπτωση, μπορεί βεβαίως βεβαίως α) ο Ασφαλισμένος να απευθύνεται σε έναν ιατρό που να μπορεί να συνταγογραφεί για το συγκεκριμένο Ασφαλιστικό Ταμείο ή β) ο Φαρμακοποιός να απευθυνθεί σε έναν Συνταγογράφο της αρεσκείας Του για το ξέπλυμα, εφόσον και ο τελευταίος δέχεται ή απλά "δεν έχει πρόβλημα".
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Ιουνίου 2009, 17:43:02
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
θα ήθελα τις γνώσεις σας και πιθανά νομικά στοιχεία για το ποιοι έχουν δικαίωμα να συνταγογραφούν στα βιβλιάρια του ΟΓΑ και κυρίως αν ιδιώτες ιατροί μπορούν να συνταγογραφούν αυτόματα ή απαιτούνται κάποιες ενέργειες (κάτι σαν σύμβαση) με το ταμείο ή την διεύθυνση υγείας του νομού.


Μεταφέρω την εμπειρία μου από τα ηρωικά χρόνια που ήμουν επιτηδευματίας (2004-2006):
Στα γραφεία του ΟΓΑ Θεσσαλονίκης (αν θυμάμαι καλά κάπου στην Παπαναστασίου?) υπέβαλα σχετική αίτηση και λίγες μέρες μετά μου δώσανε κωδικό (που "χωρούσε" ακριβώς στα κουτάκια του "κωδικός ιατρού", εκεί που γράφουμε τον ΑΜ ΤΣΑΥ) και συνταγογραφούσα κανονικά σε ασθενείς ΟΓΑ. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, οι ιδιώτες μπορούν να "γράφουνε" σε βιβλιάρια ΟΓΑ με απλές διαδικασίες. Αλλά, όπως σωστά παρατηρεί ο κ. Σκούφαλος, όχι και ανέξοδες.
Θα επιχειρήσω μια βουτιά σε σκονισμένους φακέλους του αρχείου μου να δω αν είχα υπογράψει κάποιου είδους "σύμβαση". Θυμάμαι ότι μου δώσανε κάτι. Η οποία καμία σχέση δεν είχε με την αμοιβή που θα ζητούσα από τον ασθενή, αλλά αναφερόταν μόνο στις υποχρεώσεις μου να τηρώ τη νομοθεσία περί συνταγογραφίας.
Είναι αστείο ιδιώτες γιατροί σε αγροτικές περιοχές να μην έχουνε ενεργοποιήσει τις διαδικασίες. Έχω αρνηθεί πολλές φορές (σχεδόν όλες) να αντιγράψω αγωγές με τις οποίες δεν συμφωνούσα, μόνο και μόνο γιατί ο συνάδελφος (άλλης ειδικότητας) "δεν μπορούσε να γράψει ΟΓΑ".

3 Ιουνίου 2009, 18:34:39
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
"Γνωστοποίηση προς τον ΟΓΑ"

"...Να μη προτρέπω με οποιοδήποτε τρόπο τους ασφαλισμένους να εκτελούν τις εκδιδόμενες συνταγές από ορισμένο φαρμακείο. Επίσης να μη προσκομίζω ο ίδιος τις συνταγές στο φαρμακείο για εκτέλεση  ;)
...Η μη τήρηση των υποχρεώσεων, που προαναφέρονται, αποτελεί βαρύ πειθαρχικό παράπτωμα. Τα πειθαρχικά αυτά παραπτώματα ελέγχονται από την Προϊσταμένη Αρχή των γιατρών, υποχρεωτικά, ύστερα από έγγραφο του ΟΓΑ ή του Προϊσταμένου της Υπηρεσίας Υγείας.
Αν επέλθει οποιαδήποτε ζημιά στον ΟΓΑ παρέχεται στον Οργανισμό αυτόν το δικαίωμα να καταλογίζει εκείνο που επιβαρύνθηκε σε βάρος του γιατρού. Οι καταλογισμοί γίνονται με αποφάσεις του Διοικητή του ΟΓΑ".

3 Ιουνίου 2009, 18:52:31
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


(Γκουχ, γκουχ, γκουχ). Ευχαριστώ θερμά τον flone για την παράθεση του σκονισμένου εγγράφου! (το scanner του πρέπει μας άφησε χρόνους μετά το σκανάρισμα τόσης σκόνης!).
Διαβάζοντας το έγγραφο διαπίστωσα ότι το έντυπο πρέπει να κουβαλάει κι αυτό αρκετή ιστορία, σκόνη κι αράχνες (
) αφού το έτος 2004 μιλάει για παραλαβή συνταγολογίων του ΟΓΑ ενώ τα ατομικά συνταγολόγια είχαν καθιερωθεί αρκετά χρόνια νωρίτερα.
Κι επίσης λίστα συνταγογραφούμενων ουσιών του ΙΚΑ για τον ΟΓΑ;  ???

Χωρίς να θέλω να θίξω (γκουχ, γκουχ) τον flone για την ηλικία του, μήπως κανένας συνάδελφος έχει κάποια ενημέρωση αν παραμένει το ίδιο καθεστώς στον ΟΓΑ ή έχει αλλάξει κάτι;

3 Ιουνίου 2009, 23:52:16
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χωρίς να θέλω να θίξω (γκουχ, γκουχ) τον flone για την ηλικία του, μήπως κανένας συνάδελφος έχει κάποια ενημέρωση αν παραμένει το ίδιο καθεστώς στον ΟΓΑ ή έχει αλλάξει κάτι;

Εξ όσων και εγώ γνωρίζω, έτσι έχουν τα πράγματα. Ο καθένας μπορεί να κάνει σύμβαση με τον ΟΓΑ.
Γιατί δεν την κάνει?
Μα είναι απλό.
1ον: Την επίσκεψη ενός ΟΓΑτζι (αν έχει σύμβαση και γράψει στο βιβλιάριο δεν μπορεί να την αποκρύψει).
2ον: Αν έχει σύμβαση, οφείλει να πληρωθεί από τον ΟΓΑτζη με τιμές κρατικού τιμολογίου (αυτά που πληρώνεται για επίσκεψη δημοσίου) από τον ίδιο τον πολίτη. Έλα μου όμως που και περισσότερα θέλει να του παίρνει και να μη φαίνεται η επίσκεψη !!
Πώς? Μα με το να τα παίρνει αυτός και να τα ξεπλένεις εσύ.

Για μένα σε αυτό το μεσαίωνα μία είναι η λύση: Τα όργανα των ειδικοτήτων να ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ στα μέλη τους να γράφουν αγωγές για περιστατικά που δεν είδαν ξκαι καθόρισαν αυτοί την θεραπεία.
1ον: Μπορούν? Θέλουν?
2ον: Αν αύριο ομονοήσουν και το κάνουν, εμείς πόσο καθαρή έχουμε τη φωλιά μας, ώστε να το ακολουθήσουμε?

Και επειδή καμία από τις παραπάνω προϋποθέσεις δεν πληρούται, ούτε θα πληρούται στο εγκύς μέλλον, σκύψε και γράφε !!!
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

4 Ιουνίου 2009, 00:12:05
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2ον: Αν έχει σύμβαση, οφείλει να πληρωθεί από τον ΟΓΑτζη με τιμές κρατικού τιμολογίου (αυτά που πληρώνεται για επίσκεψη δημοσίου) από τον ίδιο τον πολίτη. Έλα μου όμως που και περισσότερα θέλει να του παίρνει και να μη φαίνεται η επίσκεψη !!
Πώς? Μα με το να τα παίρνει αυτός και να τα ξεπλένεις εσύ.

Ίσως είναι λεπτομέρεια, αλλά από που προκύπτει η υποχρέωση να αμειφθεί με το κρατικό τιμολόγιο; Αφού δεν πληρώνεται από το ταμείο όπως γίνεται με τον ΟΠΑΔ. Άρα κόβει απόδειξη με όποιο ποσό θέλει. Μήπως η έκδοση της απόδειξης είναι το βασικότερο "πρόβλημα";

Δυστυχώς αυτή αντίληψη ότι " ο μη συμβεβλημένος γιατρός συνταγογραφεί ότι θέλει και ο "κρατικός" πρέπει (υποχρεούται) να τα ξεπλένει" έχει καθιερωθεί σε συναδέλφους και ασθενείς.
Σε όσους "τόλμησα" να αρνηθώ με έβλεπαν λες και είχα πέσει από τον Άρη. Μερικοί μάλιστα τόλμησαν (ατυχής έμπνευση) να πουν: "Μα είσαι υποχρεωμένος! "
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2009, 00:26:25 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Ιουνίου 2009, 00:17:44
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ίσως είναι λεπτομέρεια, αλλά από που προκύπτει η υποχρέωση να αμειφθεί με το κρατικό τιμολόγιο; Αφού δεν πληρώνεται από το ταμείο όπως γίνεται με τον ΟΠΑΔ. Άρα κόβει απόδειξη με όποιο ποσό θέλει. Μήπως η έκδοση της απόδειξης είναι το βασικότερο "πρόβλημα";


Περιλαμβάνεται στα "ψιλά" της σύμβασης.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

4 Ιουνίου 2009, 01:56:40
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ίσως είναι λεπτομέρεια, αλλά από που προκύπτει η υποχρέωση να αμειφθεί με το κρατικό τιμολόγιο; Αφού δεν πληρώνεται από το ταμείο όπως γίνεται με τον ΟΠΑΔ. Άρα κόβει απόδειξη με όποιο ποσό θέλει. Μήπως η έκδοση της απόδειξης είναι το βασικότερο "πρόβλημα";


Θυμάμαι ότι το είχα ρωτήσει και η απάντηση ήταν ότι παίρνω κανονικά την επίσκεψη που θέλω. Αλλά μετά τη χολή που εκτοξεύθηκε από... επώνυμους για την ηλικία μου(η οποία, τους πληροφορώ, επιτρέπει την εξέλιξή μου μέσα στο σύστημα με τη μεθεπόμενη συλλογική μέχρι το βαθμό του Δυπεάρχη) ανέτρεξα στο σάιτ του ΟΓΑ, όπου αναφέρονται τα εξής (μενού "Περίθαλψη", υπομενού "Φαρμακευτική περίθαλψη"):

"Στους δικαιούχους περίθαλψης ασφαλισμένων του ΟΓΑ χορηγούνται από τους αρμόδιους κατά τόπους Ανταποκριτές του ΟΓΑ ατομικά συνταγολόγια φαρμάκων.
Στα συνταγολόγια αυτά συνταγογραφούν :
Α)  Κρατικοί Ιατροί
Κρατικοί γιατροί είναι οι Νοσοκομειακοί γιατροί, οι γιατροί των Κέντρων Υγείας, αγροτικοί γιατροί και οι γιατροί των λοιπών Κρατικών Υγειονομικών Μονάδων.
Εξομοιώνονται με Κρατικούς γιατρούς και μπορούν να εκδίδουν συνταγές ΟΓΑ, μετά από σχετική Υπουργική Απόφαση :
α) Οι γιατροί Θεραπευτηρίων Κοινωφελών Ιδρυμάτων,
β) Οι γιατροί που συνδέονται με οποιαδήποτε σχέση εργασίας με το Δημόσιο, Ν.Π.Δ.Δ., Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Ιδρύματα Κοινωφελούς Χαρακτήρα  και
γ) Γιατροί Νεφρολόγοι Διευθυντές  Μονάδων Τεχνητού Νεφρού Ιδιωτικών Κλινικών, συμβεβλημένων με τον ΟΓΑ για την διενέργεια αιμοκάθαρσης σε ασφαλισμένους του ΟΓΑ.
Β) Ιδιώτες Ιατροί που έχουν σύμβαση με τον ΟΓΑ
Εφόσον ο ασφαλισμένος επιλέξει να επισκεφθεί συμβλημένο ιδιώτη γιατρό, καταβάλλει ο ίδιος τη δαπάνη της επίσκεψης η οποία, δεν αποδίδεται από τον ΟΓΑ στον ασφαλισμένο."

Οπότε δεν προκύπτει (και δεν θα ήταν λογικό, αφού ούτε ο ΟΓΑ πληρώνει το γιατρό ούτε ο ασφαλισένος τα παίρνει πίσω) ότι η τιμή είναι αυτή του ΟΠΑΔ.

Και τώρα...ήρθε η ώρα να παίξουμε:

ΛΙΣΤΑ ΙΔΙΩΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ - ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΤΟΥ Ο.Γ.Α.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

1. Συγκινήθηκα που με...βρήκα στη λίστα! Προφανώς ο ΟΓΑ είναι σίγουρος ότι θα τα παίξω στο ΕΣΥ και θα ξαναγίνω επιχειρηματίας...
2. Η λίστα είναι ενημερωμένη, αφού βρήκα συναδέλφους που ξέρω ότι έχουν ανοίξει ιατρείο πρόσφατα
3. Μπορείτε να τσεκάρετε τα "ξεπλύματα", αφού βλέπετε όλους τους ιδιώτες που μπορούν να γράψουνε ΟΓΑ στο νομό σας και κατά ειδικότητα. Με τα τηλέφωνά τους και τον κωδικό ΟΓΑ. Μπορείτε να αναρτήσετε τους γιατρούς του νομού σας στο ιατρείο σας. Προσοχή, υπάρχει περίπτωση να περιλαμβάνονται... αποβιώσαντες συνάδελφοι.
4. Επειδή βρήκα πολλούς γνωστούς θα κάνω κάποια τηλέφωνα για να τσεκάρω τα της αμοιβής της επίσκεψης
5. Αν πράγματι η αμοιβή δεν περιορίζεται (αλλιώς θα το έλεγε ο ΟΓΑ) ποια η δικαιολογία των γιατρών που δεν παίρνουν κωδικό?

4 Ιουνίου 2009, 11:05:13
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ανήκω στους ιδιώτες Ιατρούς οι οποίοι έχουν σύμβαση με τον ΟΓΑ.

Όλοι οι ιδιώτες Ιατροί, οι οποίοι θέλουν, μπορούν να υπογράψουν σύμβαση με τον ΟΓΑ, μέσω του ανταποκριτή του ΟΓΑ, που στον Νομό Καβάλας τουλάχιστον, υπάρχει στην Διεύθυνση Υγείας της Νομαρχίας. Η σύμβαση με τον ΟΓΑ, δεν κοστίζει τίποτε και ο συμβαλλόμενος ιδιώτης Ιατρός παίρνει ένα κωδικό αριθμό από τον ΟΓΑ και κάνει μια σφραγίδα που να γράφει το όνομά του, την ειδικότητά του και τον κωδικό αριθμό του, στον ΟΓΑ. Με την σφραγίδα αυτή, μπορεί χωρίς πρόβλημα, να συνταγογραφεί σε βιβλιάρια του ΟΓΑ, φάρμακα που εμπίπτουν της ειδικότητάς του.

Η σύμβαση ενός ιδιώτη Ιατρού με τον ΟΓΑ συνεπάγεται απλώς το δικαίωμα αυτού του ιδιώτη Ιατρού, να συνταγογραφεί φάρμακα της ειδικότητάς του, σε βιβλιάρια του ΟΓΑ . Η σύμβαση δεν συνεπάγεται καμιά οικονομική υποχρέωση του ΟΓΑ απέναντι στον συμβαλλόμενο ιδιώτη Ιατρό. Αυτός που πληρώνει τον Ιατρό είναι αποκλειστικά ο ασφαλισμένος του ΟΓΑ και πληρώνει στον ιδιώτη Ιατρό ότι συμφωνηθεί μεταξύ Ιατρού και Ασθενούς.
 
Υστερόγραφο:

Για σιγουριά πήγα σήμερα (04/06/2009) και μίλησα με τον ανταποκριτή του ΟΓΑ στην Καβάλα, κ. Αθανάσιο Πεταλά ο οποίος μου επιβεβαίωσε τα παραπάνω. Ζήτησα και μου έδωσε το χαρτί που υπογράφει ο ιδιώτης Ιατρός που θέλει να κάνει σύμβαση με τον ΟΓΑ. Είναι το ίδιο που παραθέτει και ο Flone αλλά το παραθέτω και εγώ σε αυτό το μήνυμα με τη μορφή pdf. Ο κ. Πεταλάς μου είπε ότι όντως το χαρτί αυτό αναφέρεται σε μερικά πράγματα που είναι παρωχημένα (π.χ. το χαρτί μιλά ακόμη για συνταγολόγιο του ΟΓΑ που το έχει ο Ιατρός ή για Πίνακα Χορηγούμενων Ιδιοσκευασμάτων του ΙΚΑ). Ο κ. Πεταλάς μου είπε ότι παρόλα αυτά, αυτό το χαρτί υπογράφουμε ακόμη και σήμερα όταν σαν ιδιώτες Ιατροί θέλουμε να κάνουμε σύμβαση με τον ΟΓΑ. Σε κατευθείαν ερώτησή μου στον κ. Πεταλά σχετικά με την αμοιβή που μπορεί να πάρει ο ιδιώτης Ιατρός από τον ασφαλισμένο του ΟΓΑ, μου απάντησε ότι ο ΟΓΑ δεν εμπλέκεται καθόλου σε αυτό το ζήτημα.( Άρα υποθέτω εγώ ότι η παράγραφος 3 β) όπου γράφει "αποδέχομαι να εισπράττω την νόμιμη αμοιβή μου από τους ασφαλισμένους του Οργανισμού", αναφέρεται στο ότι πρέπει να κόβουμε απόδειξη στον Ασθενή.)

« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2009, 16:35:00 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιουνίου 2009, 16:57:58
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Στις 15 Μαΐου δημοσιεύθηκε στο iatronet.gr άρθρο με τίτλο «Έρευνα του ΙΑΤΡΟΝΕΤ για το 'φακελάκι' στα νοσοκομεία»

(Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

Η… «έρευνα» περιλαμβάνει:
1. "Δημοσκόπηση" (!!!) του iatronet.gr  (με συμμετοχή 850 «αναγνωστών») που έβγαλε το συμπέρασμα ότι «Τέσσερις στους πέντε Έλληνες, πληρώνουν ή έχουν πληρώσει 'φακελάκι', προκειμένου να χειρουργηθούν ή να υποβληθούν σε εξέταση σε δημόσιο νοσοκομείο»
2. Δηλώσεις του αντιπροέδρου ΙΣΑ κ. Γ. Πατούλη στο iatronet σχετικά με την «παραοικονομία στην υγεία». Αλλά ο κ. Πατούλης μιλάει για την «παραοικονομία στο ΕΣΥ».
3. Δηλώσεις του ΓΓ του ΙΣΑ κ. Γ. Ελευθερίου στο iatronet για το "ίδιο θέμα". Και ο κ. Ελευθερίου μιλάει για την «παραοικονομία και τον παράνομο χρηματισμό στο ΕΣΥ». Προσθέτει δε κάτι που έξυσα το κεφάλι μου αρκετή ώρα, αλλά δεν το κατάλαβα: ότι το φαινόμενο αυτό «καλλιεργεί συνθήκες αθέμιτου ανταγωνισμού μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού τομέα» ???
4. Μια σύντομη δήλωση του Γ.Γ. της Πανελλήνιας Επαγγελματικής Ένωσης Εργαστηριακών Ιατρών Βιοπαθολόγων κ. Λ. Αναγνώστου ότι το μαύρο χρήμα είναι αντικοινωνικό (συμφωνούμε, κ. Αναγνώστου)
5. Ακολουθούν διάφορα σχόλια (στην κορυφή της λίστας της παραοικονομίας οι γιατροί του ΕΣΥ, ενώ η φοροδιαφυγή εις βάρος του Ελληνικού Κράτους σημειώνεται παρακάτω ως «αποφυγή έκδοσης παραστατικού στα πάσης φύσεως ιατρεία»), που σε συνδυασμό με τα παραπάνω οδηγούν εμένα, τον τυχαίο surfer-αναγνώστη, στο συμπέρασμα ότι η κύρια συνιστώσα της παραοικονομίας στην υγεία είναι οι γιατροί του ΕΣΥ (όχι το ΕΣΥ, οι γιατροί του ΕΣΥ) και ότι συνέπειά της ήταν οι «περιορισμοί παροχών και κατάργηση ασφαλιστικών δικαιωμάτων».

Κατά το συντάκτη, το φαινόμενο θα αντιμετωπιστεί ως εξής:
"Μηχανοργάνωση του ασφαλιστικού συστήματος
Εξίσωση των παροχών σε όλους τους πολίτες, τόσο σε δημόσιους όσο και σε ιδιωτικούς φορείς. Επέκταση των καλύψεων και σε όσες υπηρεσίες οι πολίτες με το ένα ή τον άλλον τρόπο δεν έχουν δικαίωμα πρόσβασης
Με την αναγνώριση από τους ασφαλιστικούς φορείς όλων των δαπανών υγείας που πραγματοποιούν οι ασφαλισμένοι."


Άρα (δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα): Για την παραοικονομία στην υγεία φταίνε οι γιατροί του ΕΣΥ, και για να αντιμετωπιστεί θα πρέπει να έχω το δικαίωμα να πάω σε όποιο ιδιωτικό κέντρο/ιατρείο θέλω και να κάνω όποια εξέταση/θεραπεία/επέμβαση θέλω και το ταμείο μου να μου τα πληρώσει όλα, όπως θα μου τα πλήρωνε και στο ΕΣΥ.
Το άρθρο αναδημοσιεύεται –αυτούσιο και χωρίς σχόλια- στο
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος (net-to-net...)

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τον ΟΓΑ?

Το γιατί οι ιδιώτες γιατροί δεν υπογράφουν «συμβάσεις» με τον ΟΓΑ (ή μήπως υπογράφουν αλλά...), το εξήγησε ο κ. Σκούφαλος παραπάνω. Επειδή τώρα τελευταία ό,τι χαρτί έχει ημερομηνία, άρθρα και υπογραφές έχουμε το συνήθειο να το λέμε «Σύμβαση», ακόμα και αν επιγράφεται «Γνωστοποίηση», αναρωτιέται κανείς γιατί δεν εκδίδεται μια ΥΑ που να λέει ότι όλοι οι ιδιώτες γιατροί μαζί με τη βεβαίωση έναρξης επιτηδεύματος από τη ΔΟΥ παραλαμβάνουν και τον κωδικό του ΟΓΑ και γεια σας. Εκτός αν όποιος δεν υπογράφει ότι δεν θα κατευθύνει τους ασθενείς σε συγκεκριμένο φαρμακείο έχει το δικαίωμα να το κάνει. Έτσι, θα πετυχαίναμε μεγάλη αποσυμφόρηση των δομών ΠΦΥ αλλά και του ΕΣΥ γενικότερα από το σκύψε-γράψε.

Αλλά οι πολιτικές επιλογές στην υγεία κατευθύνονται στην ενίσχυση της επιχειρηματικότητας και των επενδύσεων απαξιώνοντας συνεχώς το Δημόσιο Σύστημα. Την ώρα που οι γιατροί του ΕΣΥ (υπο)γράφουν, κάποιοι άλλοι φοροδιαφεύγουν, ενισχύοντας την παραοικονομία στην υγεία, την οποία όμως χρεώνονται οι γιατροί του ΕΣΥ, βεβαίως βεβαίως.

Τι να πεις…

10 Μαρτίου 2010, 22:14:58
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας που αναφέρεται περι μη υποχρέωσης των ιατρών του ΕΣΥ να συνταγογραφούν φάρμακα που έχουν χορηγήσει ιδιώτες καθώς και να εκτελεστούν εργαστηριακές εξετάσεις από εργαστήρια του ΕΣΥ παραπεμπτικά με εργαστηριακές εξετάσεις που δώθηκαν από ιδιώτη ιατρό.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

10 Μαρτίου 2010, 22:21:47
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας που αναφέρεται περι μη υποχρέωσης των ιατρών του ΕΣΥ να συνταγογραφούν φάρμακα που έχουν χορηγήσει ιδιώτες καθώς και να εκτελεστούν εργαστηριακές εξετάσεις από εργαστήρια του ΕΣΥ παραπεμπτικά με εργαστηριακές εξετάσεις που δώθηκαν από ιδιώτη ιατρό.

Ναι, αλλά πως του το λές του ασφαλισμένου το "Δεν σου γράφω τα φάρμακα/εξετάσεις"... Και πως φεύγεις μετά ζωντανός από το ΠΙ;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαρτίου 2010, 23:22:18
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Aς αφήσουμε τότε τους ασθενείς μας να καθορίσουν το πώς θα λειτουργήσει το ιατρείο μας.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

10 Μαρτίου 2010, 23:54:15
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας που αναφέρεται περι μη υποχρέωσης των ιατρών του ΕΣΥ να συνταγογραφούν φάρμακα που έχουν χορηγήσει ιδιώτες καθώς και να εκτελεστούν εργαστηριακές εξετάσεις από εργαστήρια του ΕΣΥ παραπεμπτικά με εργαστηριακές εξετάσεις που δώθηκαν από ιδιώτη ιατρό.
Υπουργική απόφαση Α3γ/1338 (Φ.Ε.Κ. 150/5-12-91)
Ο ιατρός δεν υποχρεούται να αντιγράφει συνταγές ιδιωτών ιατρών.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιουλίου 2009, 23:47:36
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
22674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2013, 13:04:39
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Νοεμβρίου 2013, 23:06:50
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουνίου 2018, 15:04:35
από manospall
0 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2021, 01:05:56
από Argirios Argiriou