Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 04:33:50

Αποστολέας Θέμα: Θάνατος ηλικιωμένης σε Γηροκομείο από Covid. Συγγενής καταγγέλλει το Γηροκομείο!  (Αναγνώστηκε 21341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Νοεμβρίου 2020, 01:07:42
Αναγνώστηκε 21341 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Είναι πλέον γνωστό σε όλο τον Πλανήτη ότι ο Κορονοϊός είναι ιδιαίτερα φονικός προς τους ηλικιωμένους που ζούνε σε Γηροκομεία. Αυτό βέβαια δεν εμποδίζει μια κόρη 83χρονης που ζούσε σε Γηροκομείο στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης και πέθανε από covid-19, να κάνει καταγγελία στο Γηροκομείο για μη τήρηση μέτρων προστασίας. Και τις υποθέσεις αυτές δεν τις δικάζουν Γιατροί αλλά άνθρωποι που έχουν τελειώσει Νομική και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ από Ιατρική.
Έτσι για να ξέρουμε τι μας περιμένει...

Η Υγεία στην Ελλάδα εξαμερικανίζεται με γοργά βήματα.


23/11/2020

Πρώτος θάνατος ηλικιωμένης από το Γηροκομείο στην Πολίχνη –Καταγγελία συγγενή για μη τήρηση των μέτρων προστασίας.

Πρώτος θάνατος ηλικιωμένης από το γηροκομείο «Διαμαντίδειος Στέγη» της Μέριμνας Ποντίων Κυριών στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης η οποία βρέθηκε θετική στον κορωνοϊό και νοσηλευόταν στο νοσοκομείο Παπανικολάου.

Η 83χρονη βρέθηκε θετική στον Covid-19 την περασμένη Τρίτη 17/11 και λόγω της κατάστασης της υγείας της  μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Παπανικολάου όπου έπειτα από έξι μέρες νοσηλείας έχασε την μάχη με το ιό και κατέληξε την Κυριακή  22/11.

Μέχρι αυτή την στιγμή 37 ηλικιωμένοι από το γηροκομείο βρέθηκαν θετικοί στο Covid-19, από αυτούς οι 16 νοσηλεύονται σε νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης και 21 παραμένουν στην δομή απομονωμένοι οι οποίοι δεν παρουσιάζουν σοβαρά συμπτώματα στην υγεία τους.

Τη μη τήρηση των μέτρων προστασίας από το κορωνοϊό στην δομή των ηλικιωμένων, καταγγέλλει στο Ράδιο Θεσσαλονίκη η κόρη της θανούσας η οποία ισχυρίζεται ότι οι υπάλληλοι του γηροκομείου δεν ελάμβαναν τα μέτρα όλους αυτούς τους μήνες με αποτέλεσμα να νοσήσουν οι φιλοξενούμενοι του γηροκομείου. «Το καλοκαίρι πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα στο γηροκομείο και έδινα στους υπαλλήλους τα φάρμακα και άλλα απαραίτητα πράγματα για την μητέρα μου. Έβλεπα τους υπαλλήλους να μπαίνουν στα αστικά λεωφορεία και φώναζα. Δεν τηρήθηκε το πρωτόκολλο. Το ιό δεν έφερε η μαμά μου στο νοσοκομείο, ούτε εγώ που δεν επιτρεπόταν το επισκεπτήριο. Οι υπάλληλοι έφεραν τον κορωνοιο στη δομή διότι δεν λάμβαναν τα μέτρα προστασίας, ούτε στολή φορούσαν. Οι ειδικές στολές μπήκαν την τελευταία εβδομάδα. Θα κινηθώ δικαστικά για την ψυχή της μητέρας μου, θα κάνω καταγγελία στον εισαγγελέα».

Η πρόεδρος του γηροκομείου Ανατολή Δημητριάδου, τόνισε στο Ράδιο Θεσσαλονίκη ότι είναι αστείο να γίνονται καταγγελίες για πλημμελή προστασία. «Έχουν νοσήσει και άτομα από το προσωπικό του γηροκομείου. Δυστυχώς η ηλικιωμένη είχε υποκείμενα νοσήματα».



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Νοεμβρίου 2020, 14:28:30 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Νοεμβρίου 2020, 11:27:35
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι πλέον γνωστό σε όλο τον Πλανήτη ότι ο Κορονοϊός είναι ιδιαίτερα φονικός προς τους ηλικιωμένους που ζούνε σε Γηροκομεία. Αυτό βέβαια δεν εμποδίζει μια κόρη 83χρονης που ζούσε σε Γηροκομείο στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης και πέθανε από covid-19, να κάνει καταγγελία στο Γηροκομείο για μη τήρηση μέτρων προστασίας. Και τις υποθέσεις αυτές δεν τις δικάζουν Γιατροί αλλά άνθρωποι που έχουν τελειώσει Νομική και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ από Ιατρική.
Έτσι για να ξέρουμε τι μας περιμένει...

Η Υγεία στην Ελλάδα εξαμερικανίζεται με γοργά βήματα.


23/11/2020

Πρώτος θάνατος ηλικιωμένης από το Γηροκομείο στην Πολίχνη –Καταγγελία συγγενή για μη τήρηση των μέτρων προστασίας.........
........
   Προσωπικά ανησυχώ και για τους θανάτους που αναπόφευκτα θα γίνουν στις κλινικές που έχουν επιταχθεί. Σίγουρα θα βρεθούν γνωστοί δικηγόροι που θα αρχίσουν καταγγελίες και αγωγές (ο ιδιωτικός τομέας, νομίζω, είναι πιο εύκολο θύμα από τον Δημόσιο και οι γιατροί του είναι πιο ευάλωτοι). Δεν ξέρω πόσο τους καλύπτει νομικά η επίταξη. Δεν βάζω και το κακό όνομα που σου βγαίνει (για την κλινική, φήμες του τύπου: "εκεί πήγαιναν τους ανθρώπους και τους πέθαιναν).
   Με την όλη κατάσταση να προσθέσουμε στους κερδισμένους και μερικούς δικηγόρους...

27 Νοεμβρίου 2020, 14:52:19
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Φαντάσου να τον είχε περιθάλψει ιδιώτης εθελοντής:

“ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΔΙΕΡΕΥΝΩ ΤΙΣ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΚΟΡΩΝΟΪΟ”. ΒΟΜΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΗΡΑ ΤΟΥ 39ΧΡΟΝΟΥ ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟΥ DJ ΠΟΥ ΣΥΓΚΛΟΝΙΖΕΙ. ΔΙΟΡΙΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΗΣ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΑΝΤΩΝΙΑΔΗ

《Για τον λόγο αυτό είμαι αποφασισμένη να προβώ σε όλες τις αναγκαίες και εκ του νόμου προβλεπόμενες ενέργειες, προκειμένου να γνωρίζω τα ακριβή αίτια του θανάτου του. Ήταν ένας άνθρωπος που άντεξε στην εντατική έναν ολόκληρο μήνα, είχε, επαναλαμβάνω, τεράστια θέληση για ζωή, και είχε άλλωστε πολλούς λόγους για να ζήσει.
Προς τον σκοπό της διερεύνησης των συνθηκών της νοσηλείας του, η οποία κατέληξε στον θάνατό του, θα ζητήσω κατ’ αρχήν τον πλήρη ιατρικό φάκελο της νοσηλείας του από το νοσοκομείο, πρέπει δε να σημειώσω ότι ο ίδιος είχε φωτογραφίσει και μου είχε στείλει τα πρώτα ιατρικά έγγραφα και στοιχεία της νοσηλείας του, τα οποία βρίσκονται πλέον στα χέρια του δικηγόρου μας και των επιστημονικών μας συμβούλων.
Πέραν όμως των ιατρικών αυτών στοιχείων υπάρχει και αλληλογραφία, ακόμη και προφορική καταγεγραμμένη επικοινωνία μου με τον σύζυγό μου κατά τη διάρκεια της νοσηλείας του, η οποία, εκτιμωμένης πλέον υπό το πρίσμα της κατάληξης της νοσηλείας του, μου δημιουργεί τεράστιο προβληματισμό για τις συνθήκες της νοσηλείας και του θανάτου του.》

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Νοεμβρίου 2020, 14:53:56 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
10586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Οκτωβρίου 2009, 09:39:02
από Koterakis
0 Απαντήσεις
2043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Φεβρουαρίου 2013, 20:49:12
από deleteduser
0 Απαντήσεις
7685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Οκτωβρίου 2013, 10:20:36
από Argirios Argiriou
14 Απαντήσεις
4477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Σεπτεμβρίου 2018, 18:31:47
από pzogr
0 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2019, 00:22:12
από Argirios Argiriou