Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:49:32

Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 ... 10
1
Ertnews. 28-03-2024

Παράλληλη αύξηση κρουσμάτων κοκκύτη και ιλαράς στην Ευρώπη και την Ελλάδα – Ο ρόλος της χαμηλής εμβολιαστικής κάλυψης

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2
Καθημερινή, 27/03/2024
Γιάννης Παπαδόπουλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
3


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
4
Ertnews 27-03-2024

Π. Μπεχράκης για αφρικανική σκόνη: «Πιο πολύ βοηθάει η εισπνοή από τη μύτη» – Τι να προσέξουν όσοι έχουν προβλήματα αναπνοής

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
5


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
6
26-03-2024 ertnews
Νικόλ Παπαδοπούλου

Παν. Μπεχράκης: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πιο επικίνδυνο από το κανονικό και «ύποπτο» για ανάπτυξη όγκων – Με ταυτότητα στο περίπτερο για την αγορά του.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
7


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
8
Καραμέλες για Διαβητικούς, που ανεβάζουν γρήγορα το σάκχαρο.

Gluco Tabs Lift Fast Acting Blueberry Burst Ταμπλέτες Γλυκόζης με Γεύση Μύρτιλο, 10 Ταμπλέτες

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Ταμπλέτες Γλυκόζης για την Υπογλυκαιμία

Για Άμεση Ενέργεια…. Όταν την χρειάζεσαι περισσότερο

Για την αντιμετώπιση των υπογλυκαιμικών επεισοδίων οι επαγγελματίες υγείας συνιστούν D-Γλυκόζη.

Η Δεξτρόζη (D-Γλυκόζη) είναι η γλυκόζη που χρησιμοποιείται από τα κύτταρα για τροφή και έχει τον υψηλότερο γλυκαιμικό δείκτη.

Έχει αποδειχθεί ότι τα προϊόντα με "καθαρή D-γλυκόζη" ενεργούν πιο γρήγορα από προϊόντα με άλλους υδατάνθρακες.

Τα Gluco Lift είναι δοσομετρημένες ταμπλέτες καθαρής D-Γλυκόζης ταχείας δράσεως. Περιέχουν 4 γρ υδατανθράκων ανά ταμπλέτα, που αυξάνουν άμεσα τα χαμηλά επίπεδα γλυκόζης στο αίμα.

Ανταποκρίνονται τέλεια σε περίπτωση που χρειαστείς γλυκόζη γρήγορης δράσης άμεσα.

Είναι εύκολο να τα βρεις, να τα ανοίξεις, και να τα έχεις πάντα μαζί σου!

Τα Gluco Lift διατίθενται σε 4 γεύσεις Πορτοκάλι, Μύρτιλο , Φραμπουάζ & Lemon-Lime σε πρακτική συσκευασία των 10 & οικονομική συσκευασία των 50 ταμπλετών.
9
ΕΟΠΥΥ / Απ: ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ
« Τελευταίο μήνυμα από Mavrogialouros στις 26 Μαρτίου 2024, 15:01:14 »
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε σχολιάζω αποκλειστικά και μόνο επειδή εσύ το έθεσες. Νομίζω ότι τα μόνα "επιλήψιμο" στατιστικά είναι ο αυξημένος μέσος όρος εμβαλαγίων ανά ασφαλισμένο και οι συνταγές ανά ασφαλισμένο. Τα υπόλοιπα εξαρτώνται λιγότερο από σένα και σίγουρα δεν μπορείς να κατηγορηθείς επειδή βλέπεις περισσότερους από το μέσο όρο. Υποθέτω ότι κι η επεξεργασία των δεδομένων δεν γίνεται μ'αυτό το σκοπό - δεν θα'παιρνα και όρκο βέβαια... Δεν νομίζω ότι ο ΕΟΠΥΥ θα βάλει ποτέ συγκεκριμένα πλαφόν γιατί τη δημιουργική ασάφεια τη θέλουν. Είναι όπως με τις τιμωρίες συναδέλφων για συνταγογράφηση εκτός ειδικότητας, ενώ μπορούν ουσιαστικά να απαγορεύσουν τη συνταγογράφηση συγκεκριμένων φαρμάκων σε συγκεκριμένες ειδικότητες μέσω της ΗΔΙΚΑ...

Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι ότι με 519 επισκέπτες (μόνο από τη συνταγογράφηση - φαντάζομαι ότι υπήρχαν και άλλοι που δεν χρειάστηκαν φάρμακα) το ιατρείο είναι "χαμηλής οικονομικής απόδοσης";
Από τις 400-500 συνταγογραφήσεις τον ("καλό") μήνα θα υπολογίσεις ότι πληρώνονται οι μισές. Αναλυτικά:
Στην πόλη που διατηρώ το ιατρείο υπάρχει πάρα πολύ μεγάλος ανταγωνισμός, πολλοί συμβεβλημένοι Γ.Ι και Παθολόγοι, πολλά ΤΟΜΥ, ΚΑΠΗ, 1 ΚΥ αστικού τύπου (πρωην ΙΚΑ/ΠΕΔΥ) με 1 παραρτημα, 1 ειδικό Π.Ι. (ΕΣΥ) με ΤΕΡΑΣΤΙΑ συνταγογραφική κίνηση, 1 ΚΥ αγροτικού τύπου σε πολύ μικρή απόσταση. Επίσης πολλοί φμφ δίνουν τα ΑΜΚΑ σε ιδιώτες (προσωπικά δεν το κάνω) αλλά και  ΕΣΥτες Γ.Ι. και παθολόγους που κάνουν  συνταγογράφηση - delivery έναντι ευτελούς αμοιβής (πχ 10-15 ευρώ την 6 μηνη).
Κι εγώ  κατ' ανάγκη διατηρώ πολύ πολύ χαμηλά την τιμή της συνταγογράφησης (διαφορετικά  θα είχα  ελάχιστους στο ιατρείο μου που θα ήθελαν μια απλή συνταγογράφηση / έκδοση παραπεμπτικού για απλές εξετάσεις). Επιπλέον Στους 2 συγγενείς 1ου βαθμού ή στο ζεύγάρι πληρώνει μόνο ό ένας (1+1 δώρο), η επανεξέταση (με ότι συνταγοράφηση απαιτηθεί), είναι πάντα δωρεάν, 10-15% είναι άυλες (που δεν πληρώνονται ποτέ) και από 3-4μηνες συνταγές έχω αναγκαστεί να κάνω 6μηνες διότι οι περισσότεροι ειδικοί (καρδιολόγοι, νευρολόγοι, ψυχίατροι, πνευμονολόγοι) γράφουν για τους δικούς τους λόγους, πλέον 6μηνες. Παρά ταύτα, κάθε χρόνο τα 4 τελευταία χρόνια τα κέρδη μου  μου έχουν  πτωτική πορεία ~ 8-10% το χρόνο.Έχω χάσει από την αρχή λειτουργίας το ~15% των ασθενών μου λόγω κυρίως του θεσμου του προσωπικού γιατρού και του αποκλεισμού των ανασφαλίστων.  Επίσης έχω λειτουργικά έξοδα (χωρίς να υπολογίσω την εφορία) 1000 ευρώ το μήνα. Κατά Μ.Ο. μου μένουν καθαρά (χωρίς την εφορία)  200 ευρώ παραπάνω το μήνα από όσα έβγαζα στο ΕΣΥ (χωρίς εφημερίες). Και είμαι ευχαριστημένος, διότι οδεύω Θεού θέλοντος προς  πρόωρη συνταξιοδότηση. Γι' αυτό και ανησυχώ για τα πρόστιμα.
10
Ενδιαφέροντα Links / Απ: Online courses - Coursera.org
« Τελευταίο μήνυμα από Argirios Argiriou στις 26 Μαρτίου 2024, 10:40:05 »
Master of Science / Postgraduate Diploma in Diabetes Care

The Postgraduate Diploma and MSc in Diabetes Care, accredited by the University of Warwick, is now the largest online diabetes course in the United Kingdom welcoming 200 - 300 clinicians annually. The course combines practical and case-based learning, delivered by a network of local and global diabetes experts, this online Postgraduate Diploma/Master of Science in Diabetes Care from the University of Warwick gives participants a deep understanding of all aspects of diabetes management, enabling graduates to excel in their healthcare career.

Designed specifically to cater to busy healthcare professionals, the programme is based on international best practice in diabetes education and follows the patient journey from diagnosis to old age. The programme owes its success to the high calibre online learning experience and the resultant word of mouth from students and alumni.   


Duration
Postgraduate Certificate: 6 months

Postgraduate Diploma: 12 months

Master of Science: 24 months

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σελίδες: [1] 2 3 ... 10