Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:34:47

Αποστολέας Θέμα: Η αθλιότητα της Εταιρείας Παθολογίας Βόρειου Ελλάδος  (Αναγνώστηκε 16621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Σεπτεμβρίου 2009, 01:46:47
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Νομίζω η συζήτηση έχει πάρει λάθος κατεύθυνση.Σκοπός μας νομίζω ξεκινώντας αυτή την ενότητα δεν ήταν να αντιπαραθέσουμε την παθολογία με τη γενική ιατρική ή  να δούμε ποιά είναι καλύτερη ειδικότητα!Αυτό θα ήταν γελοίο,αντιεπιστημονικό και μάλλον επικίνδυνο!

Απλά με αφορμή την επιστολή της Εταιρείας Βορείου Ελλάδος που μιλά για υποβάθμιση της παροχής υπηρεσιών στους ασφαλισμένους και επικινδυνότητα στην περίθαλψή τους διερωτάται κανείς εύλογα τι θέλει να πει ο ποιητής και μήπως τελικά το πρόβλημα δεν είναι η Γενική ιατρική αυτή καθευτή αλλά μια υπόγεια  καλλιεργούμενη έλλειψη εμπιστοσύνης προς τους γενικούς ιατρούς που συχνά αντιμετωπίζονται ως ιατροί β'κατηγορίας(σε σημείο που καταντά προσβλητικό) καθώς και η ανεργία στις τάξεις των παθολόγων που έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις και που εύλογα ψάχνουν νέες επαγγελματικές διεξόδους.

Εμείς δεν συγκρουόμαστε με καμμία ειδικότητα γιατί δεν έχουμε την ανασφάλειες του αυτοπροσδιορισμού και της σύγκρισης.Ξέρουμε πολύ καλά και ποιοί είμαστε και τι μπορούμε να κάνουμε.Και όπως σε κάθε ειδικότητα-και νομίζω συμφωνείτε σε αυτό- έτσι και σε εμάς υπάρχουν καλοί,μέτριοι και κακοί γενικοί ιατροί.Κάποιοι όμως μας βάζουν σε αυτή την άχαρη διαδικασία σύγκρισης και φαίνεται να γενικεύουν χρησιμοποιώντας προσβλητικούς και υποβιβαστικούς χαρακτιρισμούς περί επικινδυνότητας και παροχής φτωχών υπηρεσιών υγείας  και βάζοντας μας όλους του γενικούς ιατρούς και τη γενική ιατρική στο ίδιο τσουβάλι:της επικινδυνότητας και της φτωχής επιστημονικής κατάρτισης.
Και ακριβώς με βάση αυτό επαναλαμβάνω το αίτημά μου προς τον ΑΡΗ να μας δώσει μερικά παραδείγματα σε επίπεδο ΠΦΥ που ένας παθολόγος μπορεί να είναι καλύτερος και ένας γενικός ιατρός επικίνδυνος.Αυτό λέτε στην επιστολή σας και αυτό περιμένω να στοιχειθετήσετε!Απλά μου βρωμάει πολύ...προκατάληψη!Και για αυτό μιλάμε για...αθλιότητα!

Τέλος πάντων...Συνάδελφε ΑΡΗ Περιμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον... τα παραδείγματά σου!
+

3 Σεπτεμβρίου 2009, 02:29:12
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Εγώ πάλι , στην απέξω (τρόπος του λέγειν - μιας και δεν είμαι ούτε γενικός ούτε και παθολόγος) θέλω να σας πω ότι με θλίβει και με προβληματίζει το θέμα .
Όχι μόνο γιατί όντας απόφοιτος εξωτερικού έχω ζήσει τον σιχαμερό ρατσισμό αλλά και γιατί βλέπω ότι αυτός ο ρατσισμός και η διάκριση μεταφέρεται πλέον ανεξέλεγκτα προς όλες τις κατευθύνσεις .
Αντί να σταθούμε αλληλέγγυοι και να ενισχύσουμε την δημόσια υγεία με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας (πρωτίστως με το ήθος και τον πολιτισμό μας) , αρχίζουμε να πέφτουμε σαν κοράκια ο ένας πάνω στον άλλον . Είναι μικρή η πίτα και πολυκαιρισμένη αλλά μην σβήσει το φως του ήθους στο ιατρικό λειτούργημα . Δεν θα είμαστε μόνο εμείς οι χαμένοι αλλά και η υπόλοιπη κοινωνία που βασίζεται πάνω μας για το υπέρτατο αγαθό της υγείας !
Συγχωρέστε με που μπαίνω σε χωράφια άλλων ειδικοτήτων αλλά προφανώς με προβληματίζει ιδιαίτερα η κατάσταση , σε άλλη περίπτωση δεν θα εξέφραζα άποψη .
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

3 Σεπτεμβρίου 2009, 03:19:14
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Το θέμα είναι ότι οι γενική ιατρική δεν μπορεί να μονοπωλήσει την ΠΦΥ. Παράλληλα , ΠΦΥ χωρίς ΚΑΙ τους παθολόγους δε γίνεται.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

3 Σεπτεμβρίου 2009, 07:37:35
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πάντως στην Σουηδία, που ξέρω, τα Κέντρα Υγείας επανδρώνονται μόνο από Γενικούς – Οικογενειακούς Ιατρούς, και σε μερικά μεγάλα Κέντρα Υγείας υπάρχει και από κανένας Παιδίατρος.

Οι ειδικοί Παθολόγοι εργάζονται μόνο σε Νοσοκομεία και ένα μικρό ποσοστό αυτών εργάζεται ιδιωτικά. Τους ειδικούς Παθολόγους που θέλουν να εργαστούν σε Κέντρο Υγείας και να παίρνουν μισθό ειδικού Ιατρού, τους υποχρεώνουν πρώτα να συμπληρώσουν την εκπαίδευσή τους για να πάρουν και την ειδικότητα του Γενικού – Οικογενειακού Ιατρού.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Σεπτεμβρίου 2009, 08:44:35
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το θέμα είναι ότι οι γενική ιατρική δεν μπορεί να μονοπωλήσει την ΠΦΥ. Παράλληλα , ΠΦΥ χωρίς ΚΑΙ τους παθολόγους δε γίνεται.

Αυτό δεν νομιμοποιεί κανένα να συντάσσει επιστολές με προκλητικό/αντιδεοντολογικό ύφος, που θα έπρεπε να κινητοποιήσουν το Πειθαρχικό Συμβούλιο του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης. Είπα Πειθαρχικό Συμβούλιο; Μα, ο συντάκτης της επιστολής δεν είναι ( ήταν; ) για πολλά έτη ο ...υπεύθυνος του Πειθαρχικού του Ι.Σ.Θ. ; !!!!!!!! Ω, τί υπέροχος (ιατρικός) κόσμος...
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Σεπτεμβρίου 2009, 12:51:08
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Τους ειδικούς Παθολόγους που θέλουν να εργαστούν σε Κέντρο Υγείας και να παίρνουν μισθό ειδικού Ιατρού, τους υποχρεώνουν πρώτα να συμπληρώσουν την εκπαίδευσή τους για να πάρουν και την ειδικότητα του Γενικού – Οικογενειακού Ιατρού.



Στην Ελλάδα όλοι οι ειδικοί ιατροί , είτε δουλεύουν σε νοσοκομείο είτε σε κέντρο υγείας , παίρνουν τον ίδιο μισθό , αναλόγως του βαθμού βέβαια. Δεν κατάλαβα τι εννοείς συνάδελφε.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

4 Σεπτεμβρίου 2009, 12:53:49
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τους ειδικούς Παθολόγους που θέλουν να εργαστούν σε Κέντρο Υγείας και να παίρνουν μισθό ειδικού Ιατρού, τους υποχρεώνουν πρώτα να συμπληρώσουν την εκπαίδευσή τους για να πάρουν και την ειδικότητα του Γενικού – Οικογενειακού Ιατρού.



Στην Ελλάδα όλοι οι ειδικοί ιατροί , είτε δουλεύουν σε νοσοκομείο είτε σε κέντρο υγείας , παίρνουν τον ίδιο μισθό , αναλόγως του βαθμού βέβαια. Δεν κατάλαβα τι εννοείς συνάδελφε.

Μιλώ για το τί γίνεται στην Σουηδία.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Σεπτεμβρίου 2009, 13:18:20
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Διαφορετικά τι γίνεται?Οι ειδικοί παθολόγοι παθολόγοι που θέλουν να εργαστούν σε κέντρο υγείας στη Σουηδία , λαμβάνουν τις αποδοχές ανειδίκευτου ιατρού?
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

4 Σεπτεμβρίου 2009, 14:08:50
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
Απόστολος Ι. Χατζητόλιος τηλ. 2310994772

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ας απευθυνθει στον προεδρο οποιος αναζητει ποιοτικη περιθαλψη.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Σεπτεμβρίου 2009, 14:11:50 από Raptor »
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

4 Σεπτεμβρίου 2009, 14:16:17
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαφορετικά τι γίνεται?Οι ειδικοί παθολόγοι παθολόγοι που θέλουν να εργαστούν σε κέντρο υγείας στη Σουηδία , λαμβάνουν τις αποδοχές ανειδίκευτου ιατρού?


Ακριβώς. Όπως το ίδιο συμβαίνει και με τους ειδικευμένους Γενικούς - Οικογενειακούς Ιατρούς που θέλουν να εργαστούν σε Παθολογική κλινική σε Νοσοκομείο.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Σεπτεμβρίου 2009, 14:20:10 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Σεπτεμβρίου 2009, 00:08:53
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Επαναφέρω τη θέση μου.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αντί να κάτσουμε να τα βρούμε και να παράγουμε τους αριθμούς ειδικών που απαιτούνται για κάθε δουλειά και να εκλογικεύσουμε τα πράγματα, πετροβολιόμαστε προσπαθώντας να κρατήσει ο καθ’ ένας τα κάστρα του.

Εγώ από τους ειλικρινείς περιμένω ακριβώς αυτό.
Να το κάνουν στα συνέδρια που οργανώνουν -στο φως- και μετά ευχαρίστως θα διαθέσω ευήκοον ούς.
Ας ξεδιπλωθούν επιχειρήματα με επιστημονικό τρόπο, μεθοδολογία και τεκμηρίωση και τότε σίγουρα θα βρεθούν απαντήσεις.
Όσο θα το "δουλεύουμε" συντεχνιακά δεν θα βγεί πουθενά και οι "κακιούλες" και η λάσπη εκατέρωθεν θα είναι στο προσκήνιο.

Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

20 Απριλίου 2010, 20:34:34
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Αγγελής


κύριοι συνάδελφοι, αγαπητοί, εν τω κυβερνοχόρω αδελφοί (το πέτυχα?¨)
ακούω τον κ. Αργυρίου που αναφέρει συνεχώς για τη Σουηδία και με εξαίρεση 2-3 σημεία βρίσκω τρομερές διαφορές με τη Βουλγαρία τα τελευταία 5 χρόνια. μέχρι το 2003-2004 με απατά η μνήμη μου η κατάσταση εδώ ήταν όπως είναι στην Ελλάδα σήμερα. πονάει στομάχι? έτρεχε ο καημένος στον παθολόγο, εκείνος τον έστελνε στο χειρούργο, ξαναγυρνούσε στον παθολόγο με αποτέλεσμα το χάσιμο πολύτιμων ωρών ή και το χάσιμο του χρόνου 2 ειδικευμένων τουλάχιστον. πλέον υπάρχουν οι οικογενειακοί γιατροί οι οποίοι δουλεύουν με καθεστώς ιδιωτικό-δημόσιο χαρακτήρα. θα σας αναφέρω παράδειγμα από μια οικογενειακή γιατρό στην οποία δούλευα μέχρι πριν 2 μήνες.
το κράτος υποχρεώνει τον πολίτη να διαλέξει οικογενειακό γιατρό και οδοντίατρο. ο πολίτης διαλέγει τον δρ. Α πχ.
πάει εγγράφεται στο μητρώο του εν λόγω γιατρού. σε κάθε επίσκεψη του πολίτη, ο ίδιος ο πολίτης πληρώνει από την τσέπη του ένα συμβολικό ποσό 5 ευρώ. το κράτος από την άλλη πληρώνει συμμετοχή 20 ευρώ στον ιατρό. δεν υπάρχει οικογενειακός ιατρός χωρίς να έχει στο μητρώο του τουλάχιστον 1000 άτομα.
εάν ο πολίτης χρήζει νοσοκομειακής φροντίδας τότε και μόνο τότε γράφεται παραπεμπτικό και αποστέλεται στο νοσοκομείο της περιφέρειας.
επίσης η παθολογία έχει εξαφανιστεί τα τελευταία 6 χρόνια εδώ πέρα. όσοι ήταν παθολόγοι πήραν ειδικότητες όπως καρδιολογία, ρευματολογία κλπ.
από τότε που εφάρμοσε η βουλγαρία αυτό το σύστημα έχει εξασφαλίσει εκατομμύρια ευρώ από χαμένες "εργατοώρες" και νοσήλεια.
δεν πάμε να ανακαλύψουμε το ζεστό νερό ούτε τον τροχό εκ νέου. ένα ρημάδι μοντέλο που λειτουργεί επιτυχώς σε άλλα κράτη να αντιγράψουμε ρε παιδιά! η σουηδία πώς το λειτουργεί χρόνια τώρα?η βουλγαρία μέσα σε 4-5 χρόνια το εφάρμοσε και δουλεύει ρολόϊ. το εκεί μοντέλο γενικής ιατρικής (πλάνο σπουδών) είναι τρομερά ίδιο με αυτό της σουηδίας.
έλεος πια με το σκοταδισμό, τη δημιουργία εντυπώσεων και το παπατζηλίκι! γιατι πρόκειται για παπατζηλίκι ολκής!συγνώμη για τα "γαλλικά" μου αλλά έχω αγανακτήσει πλέον!
ερχόμαστε στην επιστολή του κυρίου τώρα να μας λέει ότι οι ΓΙ είναι επικίκνδυνοι και οι παθολόγοι είναι αυτοί που θα σώσουν τη χώρα. να μην υπάρχει ΠΦΥ. είναι ηλίθιοι στην Ευρώπη και στα κράτη της πρώην ΕΣΣΔ και εδώ είμαστε "έξυπνοι".

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
43114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουνίου 2008, 19:59:03
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
2712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαΐου 2010, 09:41:52
από Loumakis
0 Απαντήσεις
2220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Σεπτεμβρίου 2010, 08:00:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2016, 19:25:05
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
11887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2017, 14:22:52
από fanisgp