Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 11:03:38

Αποστολέας Θέμα: Εξέλιξη επιμελητή Α σε Διευθυντή  (Αναγνώστηκε 8925 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Αυγούστου 2023, 18:56:55
Αναγνώστηκε 8925 φορές
Αποσυνδεδεμένος

nmourgias


Παρακαλώ μπορεί να με ενημερώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει την νομοθεσία που αφορά την εξέλιξη των ιατρών ΕΣΥ στο βαθμό του διευθυντή? .
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Σεπτεμβρίου 2023, 00:12:59 από nmourgias »

1 Αυγούστου 2023, 19:53:16
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακαλώ μπορεί να με ενημερώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει ποτε έχω δικαίωμα αναβάθμισης από επιμελητης Α σε Διευθυντή?
Έχω την παρακάτω προϋπηρεσία.
5 χρόνια επικουρικό σε άγονο Α
2 χρόνια επιμελητής Α
1 χρόνο υπηρεσία υπαίθρου.
Να ενημερώσω ότι η υπηρεσία μου στο ΕΣΎ είναι στο ίδιο νοσοκομειο.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

3 Αυγούστου 2023, 01:39:50
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακαλώ μπορεί να με ενημερώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει ποτε έχω δικαίωμα αναβάθμισης από επιμελητης Α σε Διευθυντή?
Έχω την παρακάτω προϋπηρεσία.
5 χρόνια επικουρικό σε άγονο Α
2 χρόνια επιμελητής Α
1 χρόνο υπηρεσία υπαίθρου.
Να ενημερώσω ότι η υπηρεσία μου στο ΕΣΎ είναι στο ίδιο νοσοκομειο.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Νομίζω πως δικαιούστε άμεσα αναβάθμιση σε θέση Διευθυντή με εξέλιξη. Φυσικά όταν λέμε άμεσα, οι αιτήσεις για εξέλιξη γίνονται 2 φορές τον χρόνο, Ιανουάριο και Ιούλιο, οπότε η αίτησή σας μπορεί να γίνει αρχές του 2024.
Σύμφωνα με το άρθρο 4 του νόμου 3754/2009, ο επιμελητής Α΄ δικαιούται εξέλιξης μετά από 8 χρόνια στο βαθμό.
Για την συμπλήρωση των 8 ετών προσμετράται ο χρόνος υπηρεσίας υπαίθρου ((παρ. 2 του άρθρου 28 του Ν. 4025/2011) καθώς και ο χρόνος που υπηρετεί ο ιατρός ως επικουρικός  (άρθρο 2, παρ. 2, εδ. η του Ν. 3868/10).
Υπάρχει και πρόσφατη εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας για το θέμα που το διευκρινίζει: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

3 Αυγούστου 2023, 13:06:16
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακαλώ μπορεί να με ενημερώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει ποτε έχω δικαίωμα αναβάθμισης από επιμελητης Α σε Διευθυντή?
Έχω την παρακάτω προϋπηρεσία.
5 χρόνια επικουρικό σε άγονο Α
2 χρόνια επιμελητής Α
1 χρόνο υπηρεσία υπαίθρου.
Να ενημερώσω ότι η υπηρεσία μου στο ΕΣΎ είναι στο ίδιο νοσοκομειο.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Νομίζω πως δικαιούστε άμεσα αναβάθμιση σε θέση Διευθυντή με εξέλιξη. Φυσικά όταν λέμε άμεσα, οι αιτήσεις για εξέλιξη γίνονται 2 φορές τον χρόνο, Ιανουάριο και Ιούλιο, οπότε η αίτησή σας μπορεί να γίνει αρχές του 2024.
Σύμφωνα με το άρθρο 4 του νόμου 3754/2009, ο επιμελητής Α΄ δικαιούται εξέλιξης μετά από 8 χρόνια στο βαθμό.
Για την συμπλήρωση των 8 ετών προσμετράται ο χρόνος υπηρεσίας υπαίθρου ((παρ. 2 του άρθρου 28 του Ν. 4025/2011) καθώς και ο χρόνος που υπηρετεί ο ιατρός ως επικουρικός  (άρθρο 2, παρ. 2, εδ. η του Ν. 3868/10).
Υπάρχει και πρόσφατη εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας για το θέμα που το διευκρινίζει: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

εγω θα διαφωνησω (και παλι). δεν εχει δικαιωμα για εξελιξη σε Διευθυντη ακομα.
Διαβαστε παλι το νημα που ανεβασε και ο GirousisN
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
The winner takes it all........

3 Αυγούστου 2023, 14:18:14
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

nmourgias


Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες.

5 Αυγούστου 2023, 12:43:24
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος

Επώνυμοι
Αγαπητέ iceman, στο εδάφιο η της παραγράφου 2 του άρθρου 2  του νόμου 3868/2010 αναφέρεται επί λέξη:
" η. Οι επικουρικοί ιατροί κατά το χρόνο απασχόλησής τους για κάλυψη εκτάκτων αναγκών είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης. Ο χρόνος που υπηρετεί ο ιατρός ως επικουρικός, προσμετράται ως προϋπηρεσία στις κρίσεις για την κατάληψη θέσης ιατρών Ε.Σ.Υ., καθώς και σε κάθε περαιτέρω εξέλιξή του στο Ε.Σ.Υ.."
Αυτό πιστεύω σημαίνει πως ο νομοθέτης ήθελε να μην χαθεί ο χρόνος σε επικουρικό αν ο γιατρός τελικά καταλάβει απευθείας μία θέση επιμελητή Α΄, αλλά να συνυπολογιστεί. Αλλιώς θα αναφερόταν πως ο χρόνος επικουρικού προσμετράται μόνο για εξέλιξη από Β΄σε Α΄και όχι για ΚΑΘΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΛΙΞΗ.
Έτσι λοιπόν ο συνάδελφος που υπηρέτησε 5 χρόνια ως επικουρικός και κατόπιν κατέλαβε θέση επιμελητή Α΄ δύναται κατά την γνώμη μου να χρησιμοποιήσει το χρόνο αυτόν για την εξέλιξή του στο επόμενο βαθμό (δηλαδή για να συμπληρώσει τα 8 χρόνια σε θέση Α΄που απαιτούνται για εξέλιξη σε βαθμό Διευθυντή). Για το χρόνο υπηρεσίας υπαίθρου , νομίζω πως δεν υπάρχει αμφιβολία ως προς την προσμέτρησή του (παρ. 2 του άρθρου 28 του Ν. 4025/2011: "Ο χρόνος υπηρεσίας των ειδικευμένων ιατρών του Ε.Σ.Υ., που διανύθηκε σε Νοσοκομεία, Κέντρο Υγείας ή Περιφερειακό Ιατρείο ή Πολυδύναμο Περιφερειακό Ιατρείο, για την εκπλήρωση των καθηκόντων ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου, προσμετράται ως χρόνος προϋπηρεσίας για την επιστημονική εξέλιξη τους.").
Αν δεν συμφωνείτε με τα ανωτέρω, πότε κατά τη γνώμη σας έχει δικαίωμα αξιολόγησης ο συνάδελφος nmourgias για εξέλιξη στον επόμενο βαθμό? Όταν κλείσει 8 χρόνια διορισμένος ως επιμελητής Α'?

5 Αυγούστου 2023, 17:51:45
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

nmourgias


Ευχαριστώ πολύ τον συνάδελφο Όμηρο.

5 Αυγούστου 2023, 18:59:14
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

iceman


Σημασια δεν εχουν οι προσωπικες εκτιμησεις και "ερμηνειες"
Ειμαι σιγουρος οτι το γραφειο προσωπικου εχει ενημερωσει πως ο συναδελφος μπορει να κανει αιτηση για Διευθυντης ειτε οταν κλεισει 8 χρονια ως Επιμελητης Α ειτε οταν κλεισει 15 χρονια στο ΕΣΥ (μετρανε επικουρικα, αγροτικα κτλ) απο τα οποια τα 5 ως επιμελητης Α. Στην περιπτωση του δηλαδη σε 6 χρονια (περιπτωση Α)
Εφοσον διαφωνει με τη παγια αυτη ερμηνεια μπορει να διεκδικησει δικαστικα κατι αλλο.
The winner takes it all........

5 Αυγούστου 2023, 19:18:38
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

nmourgias


Δεν ενημερώνει κανεις και κανένα γραφείο προσωπικού.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Σεπτεμβρίου 2023, 00:11:07 από nmourgias »

5 Αυγούστου 2023, 19:20:40
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

nmourgias


Έχει ο θεός. Ας είμαστε καλά.

8 Αυγούστου 2023, 13:30:30
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακαλώ μπορεί να με ενημερώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει ποτε έχω δικαίωμα αναβάθμισης από επιμελητης Α σε Διευθυντή?
Έχω την παρακάτω προϋπηρεσία.
5 χρόνια επικουρικό σε άγονο Α
2 χρόνια επιμελητής Α
1 χρόνο υπηρεσία υπαίθρου.
Να ενημερώσω ότι η υπηρεσία μου στο ΕΣΎ είναι στο ίδιο νοσοκομειο.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Νομίζω πως δικαιούστε άμεσα αναβάθμιση σε θέση Διευθυντή με εξέλιξη. Φυσικά όταν λέμε άμεσα, οι αιτήσεις για εξέλιξη γίνονται 2 φορές τον χρόνο, Ιανουάριο και Ιούλιο, οπότε η αίτησή σας μπορεί να γίνει αρχές του 2024.
Σύμφωνα με το άρθρο 4 του νόμου 3754/2009, ο επιμελητής Α΄ δικαιούται εξέλιξης μετά από 8 χρόνια στο βαθμό.
Για την συμπλήρωση των 8 ετών προσμετράται ο χρόνος υπηρεσίας υπαίθρου ((παρ. 2 του άρθρου 28 του Ν. 4025/2011) καθώς και ο χρόνος που υπηρετεί ο ιατρός ως επικουρικός  (άρθρο 2, παρ. 2, εδ. η του Ν. 3868/10).
Υπάρχει και πρόσφατη εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας για το θέμα που το διευκρινίζει: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Διαβάζοντας τα παραπάνω μου γεννήθηκαν οι παρακάτω απορίες:
1. Αν κάποιος έχει πάρει μετακίνηση σε μη άγονη περιοχή, χωρίς να κάνει αίτηση ο ίδιος, και η οργανική του θέση είναι σε άγονη περιοχή, υπολογίζεται η εξέλιξή του στο βαθμό του διευθυντή με τον συντελεστή 1.3;

2. Αν η οργανική θέση κάποιου ήταν σε άγονη περιοχή, έκανε αίτηση ο ίδιος και πήρε μετάθεση σε ΚΥ πάλι άγονης και προβληματικής περιοχής, υπολογίζεται η εξέλιξή του στο βαθμό του διευθυντή με τον συντελεστή 1.3;

8 Αυγούστου 2023, 15:45:22
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακαλώ μπορεί να με ενημερώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει ποτε έχω δικαίωμα αναβάθμισης από επιμελητης Α σε Διευθυντή?
Έχω την παρακάτω προϋπηρεσία.
5 χρόνια επικουρικό σε άγονο Α
2 χρόνια επιμελητής Α
1 χρόνο υπηρεσία υπαίθρου.
Να ενημερώσω ότι η υπηρεσία μου στο ΕΣΎ είναι στο ίδιο νοσοκομειο.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Νομίζω πως δικαιούστε άμεσα αναβάθμιση σε θέση Διευθυντή με εξέλιξη. Φυσικά όταν λέμε άμεσα, οι αιτήσεις για εξέλιξη γίνονται 2 φορές τον χρόνο, Ιανουάριο και Ιούλιο, οπότε η αίτησή σας μπορεί να γίνει αρχές του 2024.
Σύμφωνα με το άρθρο 4 του νόμου 3754/2009, ο επιμελητής Α΄ δικαιούται εξέλιξης μετά από 8 χρόνια στο βαθμό.
Για την συμπλήρωση των 8 ετών προσμετράται ο χρόνος υπηρεσίας υπαίθρου ((παρ. 2 του άρθρου 28 του Ν. 4025/2011) καθώς και ο χρόνος που υπηρετεί ο ιατρός ως επικουρικός  (άρθρο 2, παρ. 2, εδ. η του Ν. 3868/10).
Υπάρχει και πρόσφατη εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας για το θέμα που το διευκρινίζει: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Διαβάζοντας τα παραπάνω μου γεννήθηκαν οι παρακάτω απορίες:
1. Αν κάποιος έχει πάρει μετακίνηση σε μη άγονη περιοχή, χωρίς να κάνει αίτηση ο ίδιος, και η οργανική του θέση είναι σε άγονη περιοχή, υπολογίζεται η εξέλιξή του στο βαθμό του διευθυντή με τον συντελεστή 1.3;

2. Αν η οργανική θέση κάποιου ήταν σε άγονη περιοχή, έκανε αίτηση ο ίδιος και πήρε μετάθεση σε ΚΥ πάλι άγονης και προβληματικής περιοχής, υπολογίζεται η εξέλιξή του στο βαθμό του διευθυντή με τον συντελεστή 1.3;
Η εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας αναφέρει σχετικά: "Στην περίπτωση ειδικευμένων ιατρών και οδοντιάτρων Ε.Σ.Υ., που κατέλαβαν ή θα καταλάβουν θέση ιατρού με εισαγωγικό βαθμό Επιμελητή Β` σε νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας άγονης ή προβληματικής περιοχής κατηγορίας A`, μετά τη συμπλήρωση πραγματικής υπηρεσίας επτά (7) ετών, στην ίδια μονάδα και εφόσον δεν έχουν κάνει αίτηση για υπαγωγή στις ρυθμίσεις της παρ. 1 του άρθρου 29 του Ν. 4461/2017,  τότε το συνολικό μετά το διορισμό χρονικό διάστημα υπολογίζεται με συντελεστή 1,3 σε ό,τι αφορά τη βαθμολογική εξέλιξη στον κλάδο ιατρών Ε.Σ.Υ. (άρθρο 107 του Ν. 4486/2017)."
Άρα, εφόσον δεν διανύθηκε όλη η υπηρεσία των 7 ετών στην ίδια μονάδα άγονης περιοχής, δεν ισχύει ο συντελεστής 1,3.

9 Αυγούστου 2023, 21:26:15
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

nmourgias


Η προϋπηρεσία του επικουρικου σε άγονο Α Νοσοκομειο προσμετράται με συντελεστή 1.3?
Ευχαριστώ πολύ

11 Αυγούστου 2023, 11:47:08
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

nmourgias


Καλημέρα
Αν γνωρίζει κάποιος να μας δώσει κάποια έγκυρη πληροφορία όσον αφορά το συντελεστή 1.3 για την εξέλιξη των ιατρών που υπηρέτησαν σε άγονο Α.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Σεπτεμβρίου 2023, 00:10:02 από nmourgias »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
55112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Νοεμβρίου 2021, 14:40:55
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
17404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2018, 12:17:46
από DanK
11 Απαντήσεις
54693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Σεπτεμβρίου 2019, 12:45:41
από Clemence
5 Απαντήσεις
49014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2023, 14:15:48
από akis1977
2 Απαντήσεις
50036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Μαρτίου 2021, 20:58:16
από vivich