Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
26 Απριλίου 2024, 14:24:56

Αποστολέας Θέμα: ''Ισπανική γρίπη'' = ''Δάγγειος πυρετός'' για τους παλιούς?  (Αναγνώστηκε 7254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Οκτωβρίου 2009, 20:35:20
Αναγνώστηκε 7254 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παραπάνω ερώτημα και σας παραπέμπω στο άρθρο που με έκανε να αναρωτηθώ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και κάτι ακόμα που βρήκα ψάχνοντας:

The Silent Killer: Honorof, Ida and McBean, E.: Vaccination the silent killer (U.S.A.) Honor Publications, P.O. Box 346, Cutten, CA 95534, U.S.A.
 
Υπάρχει μια καταπληκτική ομολογία στο προτεινόμενο αυτό βιβλίο.
 
Η Ελλάδα στο τέλος του Α Παγκοσμίου Πολέμου, λόγω οικονομικών δυσκολιών αδυνατούσε ή αδιαφόρησε για την αγορά εμβολίων. Ετσι στην Ελλάδα δεν εμφανίστηκαν κρούσματα Ισπανικής γρίππης και δεν σημειώθηκαν θάνατοι από αυτήν την πανδημία.
 
Η συγγραφέας που επέζησε των εμβολιασμών παραθέτει στοιχεία που υποδεικνύουν ότι η λεγόμενη Ισπανική γρίππη ήταν παρενέργεια των εμβολίων γρίππης και (παρα)τύφου. Συνολικά 20.000.000 άνθρωποι ΠΈΘΑΝΑΝ σε όλο το κόσμο από το εμβόλια αυτό.  Οι γιατροί των στρατοπέδων διαπιστώνοντας τις τρομερές παρενέργειες που βίωσαν οι επίστρατοι Αμερικανοί πολίτες και προφανώς σε συνεννόηση με το καρτέλ του Ροκφέλλερ βάφτισαν τη παρενέργεια αυτή "Ισπανική γρίππη" με εντελώς αστήριχτα επιδημιολογικά στοιχεία, μόνο για να σώσουν την υπόληψη τους. Δεν υπήρξε καμία απόδειξη ότι η γρίππη ξεκίνησε από την Ισπανία, μια χώρα που δεν συμμετείχε στο πόλεμο και δεν είχε λόγο να εκδηλώσει μια τέτοια πανδημία.
 
Δεν γνωρίζουμε ακριβώς γιατί η ελληνική κυβέρνηση της εποχής αρνηθηκε τους εμβολιασμούς. Είναι ενδιαφέρον και κάνουμε έκκληση στους ασχολούμενους με ιστορικά έγγραφα να προσκομίσουν τα στοιχεία αυτά.
 
ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΟΘΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ ΤΟΥ ΚΑΡΤΕΛ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟ
 
ΟΜΑΔΑ ΜΕΛΕΤΗΣ ΚΥΤΤΑΡΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Οκτωβρίου 2009, 20:40:24 από Clemence »

8 Οκτωβρίου 2009, 21:22:43
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δάγγειος πυρετός : Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Spanish flu : Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δε βλέπω καμία σχέση.

Πρώτο εμβόλιο για γρίπη : Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ψάξε για "hoax"  ;) και θα δεις!  :D
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

8 Οκτωβρίου 2009, 21:25:31
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
χμμμ.... Δεν ξέρω με πιο παρατσούκλι είχαν ονομάσει την ισπανική γρίππη στην Ελλάδα γενικότερα πάντως εγώ προσωπικά έχω ακούσει τους παπουδες μου να την αναφέρουν σαν ισπανική γρίπη και έχω και κάποιους "πρόγονους" που πέθαναν από αυτή κατά τα λεγόμενα τους.

Υπάρχει μια ομάδα ιών η οποία ονομάζεται "dengue viruses" και η οποία μεταδίδεται κατά κύριο λόγο με το κουνούπι Aedes albopictus.
Μπορείς να διαβάσεις σχετικά εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αυτο που ονομάζεται δάγγειος πυρετός στις δικές μου γνώσεις συμπίπτει με αυτό που περιγράφεται εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν νομίζω ότι φτιάχτηκε εμβόλιο για την ισπανική γρίπη και ο συγκεκριμένος ιός φαίνεται ότι κρατήθηκε και μελετήθηκε πρόσφατα το γονιδίωμα του με αποτέλεσμα να θεωρηθεί από κάποιους ότι η παρούσα επιδημία σχετίζεται με αυτόν ειδικά.
Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για αυτό εδώ: BMJ 1997;314:919 (29 March)

Τώρα το συγκεκριμένο φόρουμ θα προτιμούσα να μην το σχολιάσω και να παραμείνω κόσμιος.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Οκτωβρίου 2009, 22:09:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Παράθεση
Δάγγειος πυρετός : Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Spanish flu : Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και σας έχω πει κύριε Κουναλάκη : όταν προσυνεννοούμαστε, να μην ποστάρουμε και οι δύο!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Οκτωβρίου 2009, 22:17:48 από iGP »
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

8 Οκτωβρίου 2009, 22:31:33
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, οφείλω ίσως να διευκρινήσω ότι δεν μπέρδεψα τις δυο ασθένειες (είμαι και μικροβιολόγος  ;D) αλλά δεν είχε τύχει να ξανακούσω ότι μπορεί κάπου κάποτε στη χώρα μας να τις έμπλεκαν (έστω σαν ονομασία).

Το site δεν το γνωρίζω και δεν έχω άποψη. Το βρήκα αφού είχα ήδη γράψει το αρχικό μήνυμα μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση και είπα να το αναφέρω.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

8 Οκτωβρίου 2009, 22:32:22
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
ωχχ συγνώμη iGP....
είχα ήδη γράψει το μήνυμα μου για τον δάγγειο όταν μου έβγαλε ότι είχατε δημοσιεύσει το μήνυμα σας.
Είδα ότι το ένα είναι ίδιο και είπα να μην το διορθώσω και έβαλα το δευτερο από τα bookmarks μου στο άλλο θέμα να έχω δει που παραπέμπει το link στο μήνυμα σου.
Έπρεπε να το είχα δει... πάντως ταυτόχρονα ψάχναμε και βλέπαμε τα ίδια κείμενα...  
Συγνώμη και πάλι, ήρθα δεύτερος....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Οκτωβρίου 2009, 22:36:02
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Τα  μεγάλα πνεύματα συναντώνται!!!
(iGP σκύβει, να μη φάει τις λεμονόκουπες στη μούρη) ;D ;D ;D
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

9 Οκτωβρίου 2009, 00:07:12
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Forum όπου αυτή η ιστορία με την ταύτιση δαγγείου πυρετού και ισπανικής γρίπης είναι ορατή (και ίσως και πιστευτή):

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

24 Ιουνίου 2014, 22:00:53
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πηγή: WHO 2009 (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

 ;D ;D ;D

12 Ιουλίου 2014, 08:19:50
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Νέο εμβόλιο για το δάγγειο πυρετό προσφέρει ανοσοποίηση σε ποσοστά 56 - 88 % αναφέρει εργασία που δημοσιεύθηκε στο Lancet.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2018, 20:30:07
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Οκτωβρίου 2019, 21:00:16
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Φεβρουαρίου 2020, 21:54:49
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Οκτωβρίου 2023, 10:09:15
από Argirios Argiriou