Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
17 Μαΐου 2024, 13:22:44

Αποστολέας Θέμα: Συνέντευξη Ανδρέα Λοβέρδου στον Τάσο Τέλλογλου  (Αναγνώστηκε 3564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Ιανουαρίου 2011, 03:24:40
Αναγνώστηκε 3564 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τάσος Τέλλογλου
    Έχετε ζητήσει από τους Διοικητές των νοσοκομείων να σας παρουσιάσουν προϋπολογισμούς για το 2011 μειωμένους κατά 40%. Καταρχήν γίνεται αυτό; Είναι δυνατόν;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Γίνεται στο μέτρο που εφαρμοστούν οι πολιτικές μας για το 2011 που και στο υπουργείο υγείας όπως και σε όλη την κυβέρνηση είναι πολιτικές που απαιτούν νυστέρι! Ιατρικό νυστέρι με πολύ ευαίσθητα χέρια μάλιστα. Δύσκολο. Διότι η ελληνική δημόσια διοίκηση έχει χοντρά χέρια. Δεν μπορεί να κρατήσει νυστέρι, κρατάει μπαλτά! Αυτό ξέρει να κάνει ή να μην κάνει τίποτα. Θα το παλέψουμε όμως ούτως ώστε οπωσδήποτε κ Τέλλογλου να γλιτώσουμε 400 εκ ευρώ το 11 σε σχέση με το 10. Οπωσδήποτε! Αντί για 3 δις κοντά που πήγαν οι δαπάνες των νοσοκομείων να φτάσουμε στα 2.600, 2.500 2.400, 2.350…. αυτή είναι η στόχευση. Αν το πετύχουμε αυτό, χωρίς να πειράξουμε τις υπηρεσίες υγείας θα έχουμε κάνει άριστα.

Τάσος Τέλλογλου
    Στα χαρτιά οι πρώτοι προϋπολογισμοί που σας έρχονται το πετυχαίνουν αυτό;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Στα χαρτιά ναι. Αλλά ποιος πιστεύει τα χαρτιά; Και ποιος πιστεύει τα χαρτιά που δεν έγιναν επειδή τα νοσοκομεία διαθέτουν ψηφιακό διπλογραφικό λογιστικό σύστημα ούτως ώστε να κάνεις τους λογαριασμούς του 2010 κάθε ημέρα κάθε εβδομάδα κάθε μήνα, είναι τα πιο πολλά, ή αρκετά με τον αραμπά και περιλαμβάνουν και εκτιμήσεις.

Τάσος Τέλλογλου
    Δεν φοβάστε μην έχετε μία εξάπλωση του φαινόμενου greek statistics σε κάθε μονάδα του ΕΣΥ την οποία εποπτεύετε; Δηλαδή δίνετε καλά νούμερα στην τρόικα αλλά από κάτω συνεχίζεται η ίδια κατάσταση…

Ανδρέας Λοβέρδος
    Το φοβάμαι ναι το φοβάμαι…

Τάσος Τέλλογλου
    Και πώς θα το αντιμετωπίσετε αυτό;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Με την τεχνολογία, την οποία εισάγουν οι μεγάλες νοσοκομειακές μονάδες της χώρας και από εκεί και πέρα με τον έλεγχο τον ζωντανό έλεγχο ο οποίος θα είναι παράλληλος με αυτά τα χαρτιά που μας στέλνουν.

Τάσος Τέλλογλου
    Εσείς είχατε έναν πάρα πολύ καλό και συνεπή πελάτη μέχρι πέρσι. Ήταν οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ. Η εικόνα που έχουμε αποκομίσει εμείς από διάφορα νοσοκομεία είναι ότι το ΙΚΑ αργεί λίγο φέτος. Πώς θα το αντιμετωπίσετε αυτό; Διότι μπορεί να τρέξετε να κάνετε περικοπές και από την άλλη πλευρά να μην πάρετε τα νοσήλια που τα είχατε εξασφαλισμένα παλιότερα.

Ανδρέας Λοβέρδος
    Κοιτάξτε, εδώ βοηθάει πολύ το Υπουργείο Οικονομικών. Αν δεν ήταν το Υπουργείο Οικονομικών δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτα από όσα σας λέω.

Τάσος Τέλλογλου
    Πάντως για το 2010 τα νοσοκομεία τιμολογούν Ιούνιο, Ιούλιο και το ΙΚΑ έχει πληρώσει μέχρι Μάρτιο.

Ανδρέας Λοβέρδος
    Το 2010 δεν πήγε καλά. Το 10 δεν πήγε καλά και στους δυο τομείς που είχα την ευθύνη. Και στους ασφαλιστικούς οργανισμούς και εδώ. Δεν είναι καλή χρονιά το 10 αλλά είναι χρονιά που συνειδητοποιήσαμε τα προβλήματα δώσαμε τις αρχές των λύσεων, συγκρατήσαμε κατά ένα δις τη φαρμακευτική δαπάνη, κάναμε και πράγματα. Δεν συμμαζεύτηκε η νοσοκομειακή δαπάνη. Όση ήταν έτσι έμεινε. Για αυτό το 11 για μένα θα είναι μια πολύ σκληρή χρονιά.

Τάσος Τέλλογλου
    Δηλαδή εσείς αποκλείετε να βγει το ΙΚΑ ή κάποιο άλλο ταμείο και να πει δεν έχω, δεν θα σας πληρώσω.

Ανδρέας Λοβέρδος
    Όχι. Είμαστε σε συνεννόηση διαρκή.

Τάσος Τέλλογλου
    Πολλοί γιατροί λένε ότι ακόμα και αν ο Λοβέρδος καταφέρει να πληρώνονται τα νοσοκομεία στην ώρα τους επειδή μια σειρά από εξετάσεις και πακέτα είναι κοστολογημένα σε τιμές του 91 και του 98 αντίστοιχα, το σύστημα πάλι θα μπαίνει μέσα. Δηλαδή υπάρχει το εξής οξύμωρο, όσους περισσότερους ασθενείς παίρνει το ΕΣΥ…

Ανδρέας Λοβέρδος
    Τόσο πιο μέσα μπαίνεις…

Τάσος Τέλλογλου
    Τόσο πιο μέσα μπαίνεις. Πώς θα τετραγωνίσετε εσείς αυτό τον κύκλο;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Αυτό θα το έχω πρόβλημα και του χρόνου και το 12. έχω δύο εστίες ορφανών δαπανών. Δηλαδή δαπανών που δεν έχουνε πατέρα και μάνα… οι πιο ορφανές είναι οι δαπάνες που δημιουργούν ο «ιατρικός τουρισμός», τα πούλμαν που έρχονται από τα Σκόπια και την Αλβανία, μπουκάρουν στα νοσοκομεία στις εφημερίες και κάνουν και εισαγωγές ακόμα και γέννες! Και φεύγουν σαν κυρίες και σαν κύριοι! Δεν πληρώνουν κανέναν, αφού η Ελλάδα είναι ένα ξέφραγο αμπέλι. Έτσι είναι η Ελλάδα. Και αυτό το έχουμε βαφτίσει αλληλεγγύη. Δεν είναι αλληλεγγύη. Είσαι ανοιχτός στην κοροϊδία. Το δεύτερο είναι ότι δεχόμαστε κάθε άνθρωπο που μπαίνει ως ανασφάλιστος χωρίς χαρτί απορίας, αλλοδαπός, στα νοσοκομεία μας και αυτοί, οι δύο κατηγορίες που σας είπα μαζί με τους άπορους, που έχουν τα πελατειακά χαρτιά του νομάρχη πάρα πολλές φορές. Ορισμένες είναι και άποροι, αλλά ορισμένες δεν είναι, είναι δήθεν άποροι, αυτοί έχουν παράξει για το 2010 ένα κόστος 150 εκ ευρώ προς τα πάνω. 150+. Το έχω βάλει στόχο μου να το λύσω ή να το περιορίσω. Και μου λένε, γιατί είσαι ανάλγητος; Λέω γιατί είμαι ανάλγητος; Εγώ δεν λέω αυτόν που αιμάσσει! Πάει εκεί αιμόφυρτος να του πεις, «α, φέρε» δεν του ζητάς καμία προϋπόθεση, ένας άνθρωπος που έχει ένα επείγον περιστατικό θα αντιμετωπιστεί σε όλα τα νοσοκομεία της Ελλάδας ως επείγον περιστατικό χωρίς να κοιτάμε βιβλιάρια, χωρίς να κοιτάμε τίποτα. Πρέπει κάποιος όμως να λέει ότι ο Λοβέρδος ήρθε με επείγον. Μη μου έρχεσαι την νύχτα και λες με πονάει η μύτη μου! Και είμαι και αλλοδαπός και είμαι και ανασφάλιστος και είναι θέμα πώς να πω, ευαισθησίας να με περιθάλψεις, γιατί; Έλα το πρωί! Ταλαιπωρείς και τις νοσοκόμες και τους γιατρούς και τους μεταφορείς που δουλεύουνε τη νύχτα! Γιατί πας εκεί; Πας εκεί γιατί είναι όλα τζάμπα. Γιατί η Ελλάδα είναι ξέφραγο αμπέλι. Για αυτό πας εκεί.. Και λέω. Ωραία, να μην το δω έτσι, να το δω αλλιώς. Επειδή αυτή είναι η παρεξηγημένη αίσθηση της αλληλεγγύης, ωραία. Ποιος πληρώνει; Τα ταμεία μου λένε όχι, δεν πληρώνω, γιατί είπα, παιδιά δεν το διαιρούμε διά του επτά; Να βάζει κάθε ταμειάκι από κάτι αφού στην Ελλάδα είμαστε τόσο κουβαρντάδες; Όχι λένε τα ταμεία. Κι εγώ αν ήμουν υπουργός των ταμείων όχι θα έλεγα. Πάω στο υπουργείο οικονομικών Λέω, επειδή εδώ είμαστε πατρίδα κτλ, δεν μου δίνετε κι εσείς; Όχι μου λένε και αυτοί !! Κι εγώ τι να κάνω κ Τέλλογλου; Από πού θα τα βρω; Σας ξαναλέω δεν διανοούμαι να πω για κάποιον που πάσχει από κάτι επείγον ή που έχει κάτι που φοβίζει για λοιμώδη ασθένεια, δεν πάει να ναι ότι να ναι, από όπου να είναι ένα παιδάκι, αμέσως όλο το σύστημα υγείας θα είναι στα πόδια του. Όχι αυτός που μας κοροϊδεύει. Δεν θέλουμε να γεννάνε εδώ οι αλλοδαπές επειδή εδώ είναι ξέφραγο αμπέλι. Να γεννάνε στην πατρίδα τους! Τα άλλα υποκοστολογημένα υλικά και εξετάσεις δημιουργούν ένα κόστος 250 εκατομμυρίων ευρώ. Αυτά τα 400 κάθε υπουργός θα τα έχει. Και θα προσπαθήσει να τα βρει από τα έσοδα των νοσοκομείων, που αντί για να πάνε σε καλούς σκοπούς το 3ευρω το κάναμε 5ευρω, κτλ, το ολοήμερο, αυτά τα έσοδα του νοσοκομείου αντί να τα δίνει, θα τα δίνει στις ορφανές αυτές περιπτώσεις.

Τάσος Τέλλογλου
    Αποκλείετε να βάλετε ας πούμε για παράδειγμα εκείνον που έχει περισσότερα λεφτά και εξυπηρετείται από το σύστημα να έχει μεγαλύτερη συμμετοχή; Όπως κάνουν οι ασφαλιστικές εταιρίες;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Δεν μπορώ να το δω ακόμη αυτό. Δεν είμαι έτοιμος να σας το πω αυτό. Και δεν είμαι έτοιμος, δεν το λέω κάλπικα αυτό για να αποφύγω τη συζήτηση, δεν το έχω ζυγίσει, δεν το έχω κοστολογήσει, δεν ξέρω πολιτικά τι σημαίνει και εδώ κ Τέλλογλου εγώ είμαι όσο δεν με βαράνε όλοι μαζί! Αν αποφασίσουν κάποια στιγμή όλοι οι παράγοντες που κινούνται γύρω από το υπουργείο ή από το χώρο του υπουργείου να χτυπήσουν με σχεδιασμό, θα με διώξουν! Έτσι, προσπαθώ να δω τι μπορώ να κάνω! Τα πιο πολλά πράγματα ίσως να μην μπορώ να τα κάνω. Κάποια όμως μπορώ!

Τάσος Τέλλογλου
    Μιλάμε για τα ορφανά έσοδα, μπαίνει ένας ασφαλισμένος για τον οποίο ξαφνικά έχει έρθει μια εγκύκλιος που λέει ότι αυτές τις εξετάσεις αυτού του ασφαλισμένου το ταμείο του πια δεν τις καλύπτει. Εμφανίζεται λοιπόν ο ασφαλισμένος…

Ανδρέας Λοβέρδος
    Μιλάτε για τον ΟΠΑΔ κυρίως.

Τάσος Τέλλογλου
    Για τον ΟΠΑΔ… Εμφανίζεται ο ασφαλισμένος στον διευθυντή της κλινικής και του λέει δεν έχω. Εσείς τι θα λέγατε σε αυτόν τον διευθυντή να κάνει.

Ανδρέας Λοβέρδος
    Εδώ πρέπει να πάρει ένα τραπέζι και να το φέρει στο κεφάλι της κυβέρνησης ο ασφαλισμένος του ΟΠΑΔ. Συμβαίνει στο δημόσιο αυτό. Ακούστε, το έβαλα στο υπουργικό συμβούλιο. Λέγοντας στον κ Παπακωνσταντίνου Λύσε το! Λύστο αυτό το θέμα! Τι συνέβη; Είπε το δημόσιο ότι πληρώνει πολλά για παρακλινικές εξετάσεις. Και πληρώνει. Και να υπο-κοστολογηθούν. Τις υπέγραψα τις υπο-κοστολογήσεις. Πήγαν στο ΣΤΕ είπαν οι δικαστές,»α, οι εισηγήσεις του κεντρικού συμβουλίου Υγείας ήταν πολύ παλιές! Να επικαιροποιηθούν.» Επικαιροποιούνται. Ενώ λοιπόν αυτό γίνεται έχει προβλέψει ό νόμος τον Αύγουστο ότι μέχρι να αλλάξει το σύστημα σε νέες τιμές δεν πληρώνουμε τις παλιές! Και λες, τι κυβέρνηση; Λες, για τον εαυτό μου το λέω έτσι; Λες τι χώρα είμαστε εδώ! θα το βάλω εγώ στο δικό μου πολύ-νομοσχέδιο που θα ψηφιστεί όμως τον Γενάρη και θα δώσω αναδρομική ισχύ στην κάλυψη των συγκεκριμένων δαπανών. Ντρέπομαι! Ντρέπομαι γιατί αυτό είναι γραφειοκρατία. Αυτό είναι για ταινία, πώς να σας πω.

Τάσος Τέλλογλου
    Προχωρήσατε στον διαγωνισμό των καρδιολογικών. Των αιμοδυναμικών υλικών. Ήθελα να ρωτήσω από την εξέλιξη των τιμών έτσι όπως την έχετε ζήσει και από τις δύο καρέκλες τις οποίες υπηρετήσατε αυτό το χρόνο τι συμπεράσματα βγάζετε για τα προηγούμενα χρόνια;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Η διαφθορά είναι παράγωγη δεν είναι πρωτογενής! Πρωτογενές είναι το δικό μας έλλειμμα καλής διοίκησης. Και η ασυναρτησία. Και το πελατειακό κράτος. Η Ελλάδα, ευδαίμων Ελλάδα της μεταπολίτευσης. Αυτή είναι το πρώτο πρόβλημα. Κόμματα, συνδικαλισμός, πρόσωπα. Παράγωγη είναι η διαφθορά. Εκεί λοιπόν κατάλαβα ότι είναι πολύ απλό να ρίξεις τις τιμές! Δεν είναι όμως δίκαιο να μην πληρώνεις αμέσως. Και προσπαθούμε να ρίξουμε τις τιμές και να πληρώνουμε και αμέσως. Με αιφνιδιασμό είδα σε αυτό το καινούριο υπουργείο τα λεγόμενα στεντς, τους βηματοδότες – που είχα και μια πρόσφατη εμπειρία- πόσο εύκολα μπορείς να τους ρίξεις. Και πόσο αφού τους ρίχνεις κάποιο νοσοκομείο πάει και αγοράζει στην παλιά τιμή. Ενώ τους έριξες, υπάρχει ο διαγωνισμός που λέει «Α», το νοσοκομείο πάει και αγοράζει στην παλιά τιμή! Έτσι; Αλλού για λόγους πονηρούς, αλλού γιατί… δηλαδή βγήκε η τιμή αλλά δεν υπέγραψε… δηλαδή γραφειοκρατία. Να είναι το 2010 η τελευταία χρονιά κ. Τέλλογλου. Και να ναι το 2011 μια πάρα πολύ καλύτερη χρονιά. Το ‘11 εγώ το φοβάμαι. Ως χρόνο που έρχεται, δεν είμαι ούτε γκρινιάρης ούτε μίζερος. Ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Αλλά είναι μια χρονιά δύσκολη και τη φοβάμαι. Θέλει εγρήγορση, επιδέξια πολιτική, κάθε μέρα δουλειά, σε όλους τους κυβερνητικούς τομείς, καλή σχέση με την αντιπολίτευση, και συνεννόηση. Ειδάλλως η χώρα δεν μπορεί να προχωρήσει.

Τάσος Τέλλογλου
    Το φαινόμενο «βαλιτσάκι». Πας δυο ώρες πριν την γενική εφημερία και κάποιοι είναι εκεί με το βαλιτσάκι τους, με τις σακούλες, με τα πράγματά τους, έτοιμοι να μπουν στα επείγοντα περιστατικά.

Ανδρέας Λοβέρδος
    Ενώ είναι προετοιμασμένοι… άρα δεν είναι επείγοντα!

Τάσος Τέλλογλου
    Φυσικά δεν είναι επείγοντα…. Και σου δίνεται η εντύπωση ότι κάποιες κλινικές είναι απλά το κέλυφος της πελατειακής σχέσης του γιατρού με άρρωστο. Για αυτό τι θα κάνετε;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Προσυπογράφω, όταν θα τελειώνει η προσπάθειά μας αν είμαστε καλά, αν είμαστε στις θέσεις αυτές. Σε δυο χρόνια, αυτό το φαινόμενο θα έχει εξαφανιστεί. Γιατί θα έχει εξαφανιστεί; Γιατί καταρχάς θα καταργηθεί αυτή η δυνατότητα της εφημερίας, θα εφημερεύουν όλοι. Αυτός είναι ο στόχος – αυτά δεν μπορούν να γίνουν από την αρχή.

Τάσος Τέλλογλου
    Υπάρχει το θέμα και δεν είναι μυστικό είναι ότι ο ασθενής πληρώνει ένα μέρος της αμοιβής των γιατρών. Μάλιστα πληρώνει ένα μέρος της αμοιβής, των καλύτερα αμειβόμενων γιατρών, διότι για παράδειγμα οι ειδικευόμενοι από ότι ξέρω έχουν να πληρωθούν από το Αύγουστο-Σεπτέμβριο.

Ανδρέας Λοβέρδος
    Ε, όσο μπορούμε πληρώνουμε.

Τάσος Τέλλογλου
    Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τι θα κάνετε για τον εξορθολογισμό των αμοιβών των γιατρών, γιατί εδώ είχαμε φτάσει με έναν από τους προκατόχους σας, τον κ Αβραμόπουλο, θα πω και το όνομά του, να αναγνωρίζονται ας πούμε εικονικές εφημερίες σε όλους.

Ανδρέας Λοβέρδος
    Δεν μπορώ να κάνω κάτι δε μπορώ να αυξήσω το εισόδημα μακάρι να μπορούσα δε μπορώ να το αυξήσω. Τώρα το φάκελο τι να πω ότι θα καταργήσω τα φακελάκια μακάρι να μπορέσω να το κάνω, ο φάκελος όμως υπακούει και σε μία προσωπική σχέση, Εν πάση περιπτώσει είναι μία τραγωδία αλλά είναι στα υπόψη μας για τη δεύτερη φάση της παραμονής μας εδώ μετά τον Απρίλιο δε θέλω να πω κάτι μεγαλόστομο που να μη μπορέσω να το κάνω.

Τάσος Τέλλογλου
    Ένας άνθρωπος 80 χρονών μπαίνει στο Ιπποκράτειο για να εξεταστεί γιατί νιώθει κάποιες ενοχλήσεις στο κεφάλι μετά από 7 ώρες διαπιστώνεται ότι έχει ένα πρόβλημα νευροχειρουργικό και βρίσκει το νοσοκομείο ότι δεν υπάρχει νευροχειρουργός εκεί πέρα μετά από 17 ώρες βρίσκεται ένα κρεβάτι στον Ερυθρό και μεταφέρεται στον Ερυθρό για να εξεταστεί . Θα μπορούσε σ αυτές τις 17 ώρες να είχε πάθει κάτι πολύ σοβαρό γιατί είχε κάτι πολύ σοβαρό. Αυτό πως σκέφτεστε να το λύσετε;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Με τις συγχωνεύσεις 1η Απριλίου αρχίζει ο κοινωνικός διάλογος τον οποίο μου προετοιμάζει τώρα η υπηρεσία του Υπουργείου και η Εθνική σχολή Δημόσιας υγείας που θα μου δώσει ένα κομμάτι του υγειονομικού χάρτη της χώρας που δεν έχει εκπονηθεί ενώ θα έπρεπε εδώ και κάποια χρόνια. Ξεκινάμε με τους εταίρους τους κοινωνικούς για να τελειώσουμε τον Ιούλιο και να πάρουμε αποφάσεις τις οποίες θα εφαρμόσουμε μέσα στο 11.

Τάσος Τέλλογλου
    Πάλι για τον Απρίλιο είπατε και το είχατε πει και όταν είχατε αναλάβει αυτή τη θέση είχατε πει ότι αν μέχρι τον Απρίλιο δε τα καταφέρω θα φύγω που θα σας βρούμε τον Απρίλιο;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Όπως πάνε τα πράγματα με τους διοικητές των νοσοκομείων και με το υπουργείο η δική μου στοχοθεσία λειτούργησε παρωθητικά, οι πολιτικοί μου αντίπαλοι μέσα στο χώρο μου είπαν ότι εγώ το κάνω για να φύγω γιατί θέλω να …γιατί λιποψύχησα και θέλω να την κοπανήσω που λέμε κοινώς. Λάθος δε θέλω να φύγω θέλω να κάνω κάποια πράγματα θα ήθελα να μην είμαι σε τόσο βαρύ αντικείμενο δε θέλω να σας λέω ψέματα ούτε χάρηκα όταν πήγα στο Υπουργείο εργασίας ούτε πέταξα τη σκούφια μου όταν ήρθα εδώ. Θα ήθελα να έχω πιο πώς να το πω βατό αντικείμενο όμως η επιλογή του πρωθυπουργού ήταν να έρθω εδώ αυτό για μένα είναι μία ευκαιρία να κάνω κάτι λέω λοιπόν αν στοχοθετήσω εγώ και αυτό απασχολήσει την κοινή γνώμη στη Βουλή έβαλα τη στοχοθεσία δεν κομψεύτικα κάπου πήγα και είπα στη Βουλή εγώ αυτά που σας λέω θα τα κάνω μέχρι τότε αλλιώς θα φύγω αυτό έβαλε τον Υφυπουργό που επανέλαβε το ίδιο στον ίδιο δρόμο, τους γενικούς γραμματείς, τους διοικητές των γενικών περιφερειών τους διοικητές όχι όλων αλλά κάποιων νοσοκομείων αποκτήσαμε μια κοινή στοχοθεσία ορατή στον κόσμο. Δόθηκε έτσι το δικαίωμα χωρίς να φαίνομαι περίεργος να πω ρε παιδιά όποιος το Γενάρη αυτό δεν το παλεύει δεν θα είναι μαζί μας γιατί κάποιος μπορεί να μη θέλει να το παλέψει ντε και καλά . Που να βρεις 132 μάνατζερ στα νοσοκομεία που να δέχονται με ελάχιστα χρήματα να κινδυνεύει το όνομά τους η φήμη τους η οικογενειακή τους γαλήνη με μηνύσεις με εξώδικα με ύβρεις με με με με να είναι καλοί να ικανοποιούνται από τα λίγα χρήματα να θες δηλαδή μαγικούς ανθρώπους δεν έχεις. Έτσι λοιπόν είπα ότι θα δουλέψω με αυτούς όλους όλοι είναι φίλοι με όλους είμαστε μαζί όποιος δεν καταφέρει το Γενάρη δε θα είναι μαζί μας όχι για να βάλω εγώ ένα δικό μου αλλά για να βάλω όπως δίνω στον εαυτό μου τη δυνατότητα με το νόμο που έχω τώρα στη Βουλή έναν καλό από αυτούς που είναι και σε άλλο νοσοκομείο κύριε Τέλλογλου χωρίς δύο μισθούς με ένα μισθό συν το 1/5 του δεύτερου μισθού

Τάσος Τέλλογλου
    Θα βρείτε πολλούς για αυτή τη δουλειά;

Ανδρέας Λοβέρδος
    Ναι, υπάρχουν 40 διοικητές πάρα πολύ καλοί και λες ας πούμε χτυπάω ξύλο πως είχα τύχη τέτοια. Υπάρχουν ορισμένοι που δεν είναι μόνο καλοί αλλά είναι και αυτοί που θέλω, δηλαδή βρήκα και ανθρώπους που μου ταιριάζουν υπάρχουν τέτοιοι ναι και είμαι ευγνώμων στην προηγούμενη ηγεσία του Υπουργείου που βρήκε και καμιά σαρανταριά, πενήντα τέτοιους στα νοσοκομεία και έτσι μπορούμε να προχωρήσουμε είσαι αισιόδοξος θα ρωτούσε κανείς ; όχι αλλά ξαναλέω για τρίτη φορά στη συζήτηση μας έχω κάποιες λίγες μειοψηφικές πιθανότητες και θέλω να τις παίξω.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

6 Ιανουαρίου 2011, 13:44:11
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

tsoukase

Επώνυμοι
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ αλλά κύριο Δημόσιο ακολουθεί ο σχολιασμός της συνέντευξης:

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γίνεται στο μέτρο που εφαρμοστούν οι πολιτικές μας για το 2011 που και στο υπουργείο υγείας όπως και σε όλη την κυβέρνηση είναι πολιτικές που απαιτούν νυστέρι! Ιατρικό νυστέρι με πολύ ευαίσθητα χέρια μάλιστα.
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ: Το ιατρικό νυστέρι όμως θα αφαιρέσει 3 μέτρα έντερο, έναν πνεύμονα, ένα πόδι και τον μετωπιαίο λοβό. Μην ξεγελιέστε, ο ασθενής δεν θα είναι πια ασθενής αλλά νεκρός...

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Στα χαρτιά ναι. Αλλά ποιος πιστεύει τα χαρτιά;
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ: Μόνο ο ηλίθιος έλληνας κόσμος που είναι σκλάβος του δημοσίου και τελικά του εαυτού του.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δηλαδή δίνετε καλά νούμερα στην τρόικα αλλά από κάτω συνεχίζεται η ίδια κατάσταση… Το φοβάμαι ναι το φοβάμαι…
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ: Εννοείται ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ αυτό. Πάντα συνέβαινε από το 1821. Πως θα πείσουμε τους ξεπλυμένους, "χαζούς" γερμανούς για την οικονομία μας, πως θα κοροϊδέψουμε τον εαυτό μας και πως θα κρύψουμε αυτά που τρώμε?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Και πώς θα το αντιμετωπίσετε αυτό; Με την τεχνολογία,
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ: Με τους "hacker" υπαλλήλους των διοικήσεων που ξεκινούν δουλειά στις 12 και τελειώνουν στις 10. Βρε άιντε...

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: εδώ βοηθάει πολύ το Υπουργείο Οικονομικών.
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ: Και το Υπ.Οικ. ποιος το βοηθάει? Ο Νιάρχος?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Το 2010 δεν πήγε καλά.
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ: Ενώ τα 2000, 2001, 2002, 2003 ... πήγαν Τεεελεια. Μα τι μ... λέει?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τόσο πιο μέσα μπαίνεις…
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ: ...από πίσω...

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αυτό θα το έχω πρόβλημα και του χρόνου και το 12. ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ...
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ: (τίποτα δεν εννοεί, αερολογίες)

Και πάει λέγοντας.
Το θέμα είναι ο υπουργός δεν κάνει κανένα θετικό έργο, κοιτάει να κόψει. Που είναι οι ακριβοθώρητοι καθηγητές, που είναι τα ταλέντα της ιατρικής που βρίσκονται έξω? Οι λύσεις δεν είναι "ιατρικά νυστέρια" και χαζομάρες αλλά μαχαίρι στο γόνατο:
1) εισφορά των ιδιωτών ΑΝΑΛΟΓΩΣ δυνατοτήτων. Εδώ έχουμε πόλεμο με τον εαυτό μας και πρέπει να πληρώσουμε. Οποιος έχει τη βίλα στην Εκάλη και τη Γλυφάδα να τσοντάρει.
2) συμμετοχή των ιδιωτών στη λειτουργία των δημόσιων μονάδων. Δεν είναι δυνατόν ο Βόλος να έχει έναν δημόσιο νευρολόγο και 10 ιδιώτες. Δεν είναι δυνατόν να βλέπει ο καθηγητής σε χώρο του πανεπιστημίου ασθενή για 1 λεπτό και στο ιατρείου για 1 ώρα. Δεν είναι δυνατό όλα τα ταλέντα να αφήνονται στον ιδιωτικό τομέα και οι καημένοι στο νοσοκομείο να παλεύουν με το ριζικό τους. Δεν είναι δυνατόν να εδράζουν τα ιδιωτικά νοσοκομεία στην Κηφησίας και τη Μεσογείων και να περιμένουν να πουλήσεις το σπίτι σου για 15 μέρες στη ΜΕΘ τους. Απλά δεν είναι ΔΥΝΑΤΟΝ...
3) διακοπή των πραγματικών κλεψιών: τερατώδη έξοδα ενοικίασης δημοσιών χώρων (1000 το μήνα για 80τμ), τεράστια κόστη σε μισθούς, τεράστια κόστη στα ΦΑΣΟΝ φάρμακα (κανονικά πρέπει να είναι το 20% της τιμής του original και όχι 80%. Αλλά το υπόλοιπο το πέρνουν οι 5 φαρμακοβιομήχανοι...).
4) Τέλος θέλει ΘΕΤΙΚΕΣ ενέργειες. Τι έχεις να πεις στον φτωχό πολίτη? Τι θα έλεγες στον πατέρα σου αν αρρώστενε: πάνε στο ΙΚΑ? Ασε μας κύριε δημόσιε...
Ιατρός Νεύρων

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
11389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Αυγούστου 2011, 00:19:41
από alfie
5 Απαντήσεις
5525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουλίου 2011, 09:33:38
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
3928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Σεπτεμβρίου 2019, 00:15:23
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
55699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2020, 12:23:34
από pzogr
1 Απαντήσεις
2641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουλίου 2023, 20:14:42
από pzogr