Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
4 Ιουνίου 2024, 17:48:48

Αποστολέας Θέμα: Ψεύτικες "παραιτήσεις" για προκηρύξεις έως 31/12/2010  (Αναγνώστηκε 12121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Ιανουαρίου 2011, 20:47:11
Αναγνώστηκε 12121 φορές
Αποσυνδεδεμένος

sakis907


Σύμφωνα με τον Νόμο 3754/2009 (ΦΕΚ Α΄ 43/11-03-2009), άρθρο 4: «ΙΑ) Μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2010 οι νέες προσλήψεις αφορούν ιατρούς που δεν υπηρετούν στο ΕΣΥ. Ως εκ τούτου, οι υπηρετούντες ιατροί στο ΕΣΥ δεν μπορούν να διεκδικήσουν άλλη θέση στο ΕΣΥ μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2010, εκτός αν παραιτηθούν μέχρι τη λήξη της εκάστοτε προκήρυξης». Παρ' όλα αυτά, παρατηρήθηκε συχνά συνάδελφοι που υπηρετούν στο ΕΣΥ να έχουν βάλει υποψηφιότητα σε θέσεις που προκηρύχτηκαν έως 31/12/2010, κάνοντας απλώς μια αίτηση παραίτησης από τη θέση που υπηρετούν, την οποία μετά από λίγες ημέρες ΑΝΑΚΑΛΟΥΝ (όπως έχουν, άλλωστε, το δικαίωμα). Ή, ακόμα χειρότερα, το Νοσοκομείο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΕΚΤΗ ή ΔΕΝ ΠΡΟΩΘΕΙ την αίτηση παραιτήσεώς τους, ώστε να δημοσιευτεί σε ΦΕΚ και να είναι... πραγματική (ξέρω κάποιους συναδέλφους που ενώ έχουν παραιτηθεί ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ - ένας μάλιστα διαδίδει ότι έχει πάρει θέση... επικουρικού, λες και θα είχε τέτοιο δικαίωμα μετά από την "παραίτησή" του!!!!).
Το θέμα είναι ότι οι θέσεις αυτές σύντομα θα αρχίσουν να κρίνονται (εάν μερικές δεν έχουν ήδη κριθεί), και υπάρχει μια νομική ασάφεια στο εάν οι υποψηφιότητες των συναδέλφων είναι νόμιμες (που, σύμφωνα με το πνεύμα του Νόμου, ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!). Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο; Έχετε υπ' 'οψη σας κάποια ανάλογη κρίση που έχει προχωρήσει; Μήπως ο κ. Μιχάλης θέλει να το σχολιάσει (ως μακράν ο... σοφότερος της παρέας);

10 Ιανουαρίου 2011, 20:59:24
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Οι γιατροί ΕΣΥ δεν έχουν δικαίωμα ανάκλησης. Αυτό ισχύει μόνο για τους υπόλοιπους δημόσιους υπάλληλους.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Ιανουαρίου 2011, 23:49:37
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Η εφαρμογή του Ν.3754/2009 είναι σαφής.

Ε. Οι υπηρετούντες ιατροί στο ΕΣΥ δεν μπορούν να διεκδικήσουν άλλη θέση στο Ε.Σ.Υ μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2010, εκτός αν παραιτηθούν μέχρι την λήξη της εκάστοτε προκήρυξης και στην περίπτωση αυτή θα πρέπει  να συμπληρώνουν στην αντίστοιχη Αίτηση – Δήλωση στο υποστοιχείο (κ) τα εξής: «Έχω παραιτηθεί με την υπ’ αριθμ. Πρωτ……………………..αίτηση παραίτησης από τη θέση του νοσοκομείου…………………………………., προκειμένου να θέσω υποψηφιότητα στην παρούσα προκήρυξη. Η παραίτησή μου έγινε δεκτή με την υπ’ αριθμ……………………..απόφαση του Υπουργού (ΦΕΚ ……………………) ή για την παραίτησή μου δεν έχει εκδοθεί Απόφαση παραίτησης και υποχρεούμαι με την έκδοση του ΦΕΚ αποδοχής παραίτησης να ενημερώσω σχετικά την υπηρεσία σας πριν την οριστική κρίση από το αρμόδιο Συμβούλιο κρίσεων ιατρών.

Συνεπώς χωρίς ΦΕΚ οι υποψήφιοι τίθενται εκτός αξιολόγησης.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου 2011, 23:53:19 από Nektarios Nikolopoulos »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

11 Ιανουαρίου 2011, 04:04:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

laertis


Σύμφωνα με τον Νόμο 3754/2009 (ΦΕΚ Α΄ 43/11-03-2009), άρθρο 4: «ΙΑ) Μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2010 οι νέες προσλήψεις αφορούν ιατρούς που δεν υπηρετούν στο ΕΣΥ. Ως εκ τούτου, οι υπηρετούντες ιατροί στο ΕΣΥ δεν μπορούν να διεκδικήσουν άλλη θέση στο ΕΣΥ μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2010, εκτός αν παραιτηθούν μέχρι τη λήξη της εκάστοτε προκήρυξης». Παρ' όλα αυτά, παρατηρήθηκε συχνά συνάδελφοι που υπηρετούν στο ΕΣΥ να έχουν βάλει υποψηφιότητα σε θέσεις που προκηρύχτηκαν έως 31/12/2010, κάνοντας απλώς μια αίτηση παραίτησης από τη θέση που υπηρετούν, την οποία μετά από λίγες ημέρες ΑΝΑΚΑΛΟΥΝ (όπως έχουν, άλλωστε, το δικαίωμα). Ή, ακόμα χειρότερα, το Νοσοκομείο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΕΚΤΗ ή ΔΕΝ ΠΡΟΩΘΕΙ την αίτηση παραιτήσεώς τους, ώστε να δημοσιευτεί σε ΦΕΚ και να είναι... πραγματική (ξέρω κάποιους συναδέλφους που ενώ έχουν παραιτηθεί ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ - ένας μάλιστα διαδίδει ότι έχει πάρει θέση... επικουρικού, λες και θα είχε τέτοιο δικαίωμα μετά από την "παραίτησή" του!!!!).
Το θέμα είναι ότι οι θέσεις αυτές σύντομα θα αρχίσουν να κρίνονται (εάν μερικές δεν έχουν ήδη κριθεί), και υπάρχει μια νομική ασάφεια στο εάν οι υποψηφιότητες των συναδέλφων είναι νόμιμες (που, σύμφωνα με το πνεύμα του Νόμου, ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!). Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο; Έχετε υπ' 'οψη σας κάποια ανάλογη κρίση που έχει προχωρήσει; Μήπως ο κ. Μιχάλης θέλει να το σχολιάσει (ως μακράν ο... σοφότερος της παρέας);
[/quote]

                Ο Νόμος απαιτεί την παραίτηση του Ιατρού. Σωστά αναφέρθηκε παραπάνω ότι η παραίτηση Ιατρού ΕΣΥ είναι αμετάκλητη. Για τους ιατρούς του ΕΣΥ ισχύει ο ειδικός νόμος του 1983 που δεν προβλέπει δικαίωμα ανάκλησης της παραίτησης σε διάστημα 1 μήνα, αλλά ούτε και δυνατότητα 2ης αίτησης παραίτησης  όπως αντίστοιχα προβλέπει  ο Δημοσιουπαλληλικός κώδικας. (Όταν ένα θέμα περιγράφεται από ειδικό και ταυτόχρονα από γενικό νόμο ισχύει πάντα ο ειδικός ακόμα και εάν ο γενικός είναι μεταγενέστερος)   
                  Η παραίτηση ενός ιατρού ΕΣΥ ξεκινά με την υποβολή αίτησης παραίτησης στο φορέα που εργάζεται. Η αποδοχή της παραίτησης και η λύση της υπαλληλικής σχέσης ολοκληρώνεται με την αποδοχή της από τον Υπουργό Υγείας. Μέχρι την υπογραφή της από τον Υπουργό ο ιατρός εργάζεται κανονικά. Επίσης σύμφωνα με το διευκρινιστικό έγγραφο του Υπουργείου που επισυνάπτει παραπάνω ο συνάδελφος, ο νόμος απαιτεί ΦΕΚ παραίτησης πριν την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων και όχι την στιγμή της υποβολής των δικαιολογητικών.
                  Άρα συνάδελφε νομίζω ότι <οι συνάδελφοι που παραιτήθηκαν και εργάζονται κανονικά>, καλά κάνουν γιατί αλλιώς θα ήταν παράνομοι.  Ένας Ιατρός ΕΣΥ θεωρείται παραιτημένος από την στιγμή πού υποβάλλει την αίτηση παραίτησης. Δεν υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης και βέβαια κανείς δεν μπορεί να τον <παραιτήσει> από πουθενά παρά μόνο ο ίδιος. Μπορεί κάποιος να τον απολύσει αλλά όχι να τον <παραιτήσει>. Η υπογραφή από τον υπουργό απλά σημαίνει την λύση της υπαλληλικής σχέσης και την αποδοχή της παραίτησης.
                Τέλος αναφέρεις ότι <εάν οι υποψηφιότητες των συναδέλφων είναι νόμιμες (που, σύμφωνα με το πνεύμα του Νόμου, ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!)>. Εδώ σύμφωνα με όσα προανέφερα δεν συμφωνώ μαζί σου και νομίζω πως εάν οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι παραιτήθηκαν μέχρι την λήξη της εκάστοτε προκήρυξης τότε είναι καθόλα νόμιμοι. Αυτό που πιστεύω ότι είναι παράνομο είναι η δυνατότητα ανάκλησης της παραίτησης. Οι ιατροί ΕΣΥ δεν έχουν αυτήν την δυνατότητα.
                 
                   

11 Ιανουαρίου 2011, 13:35:57
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

laertis


 
               Θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω ότι στο Υπουργείο κάνουν δεκτή την ανάκληση της παραίτησης μέσα σε χρονικό διάστημα 1 μηνός, γεγονός που ισχύει ΜΟΝΟ στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα και όχι στον ειδικό νόμο του ΕΣΥ του 1983.
               Ταυτόχρονα όμως δεν κάνουν δεκτή την δεύτερη αίτηση παραίτησης μετά την πάροδο 15 ημερών από την 1η αίτηση, που σημαίνει αυτοδίκαιη λύση υπαλληλικής σχέσης και γρηγορότερη έκδοση ΦΕΚ παραίτησης σύμφωνα πάντα με τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα, αλλά όχι και σύμφωνα με τον ειδικό νόμο του ΕΣΥ του 1983. Για την δεύτερη παραίτηση υποστηρίζουν ότι αυτό ισχύει για τους δημόσιους υπαλλήλους και όχι για τους ιατρούς ΕΣΥ.
                Δηλαδή χρησιμοποιούν αποσπασματικά 2 διαφορετικούς νόμους γεγονός που νομίζω κανένας έλληνας πολίτης δεν έχει, πόσο μάλλον Υπουργείο. Από την άλλη βέβαια το γεγονός αυτό βολεύει πολλούς από εμάς αφού μας δίνει το δικαίωμα να ξανασκεφτούμε την αποφασή μας για 1 ολόκληρο μήνα. Εδώ ίσως χρειάζεται να μας διαφωτίσει κάποιος πραγματικά έμπειρος, όπως ο Κος Μιχάλης ή κάποιος νομικός

11 Ιανουαρίου 2011, 14:43:39
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Επι του θέματος για τις συγκεκριμένες θέσεις οι επιμελητές ΕΣΥ πρεπει να προσκομίσουν το ΦΕΚ που προανέφερα.

Κάποιοι επιμελητές ΕΣΥ όντως δήλωσαν παρά την απαγόρευση.

Οι οδηγίες που έχουν δοθεί στους εισηγητές ειναι ΜΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ των συγκεκριμένων υποψηφίων.

Μια Γ.Ι επιμελήτρια ΕΣΥ κατέθεσε ενσταση επι της ΜΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ , απορριφθηκε όμως από το Συμβούλιο Κρίσης ομόφωνα.

ΦΕΚ ,ΦΕΚ και πάλι ΦΕΚ
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

11 Ιανουαρίου 2011, 15:13:02
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

laertis



                         Νομίζω ότι το θέμα δεν είναι μόνο τι θα κάνουν οι εισηγητές και απορώ πως κάποιος μπορεί να είναι  τόσο σίγουρος για αυτούς, υπάρχει κάτι γραπτό και εάν ναί για ποιά προκήρυξη. Ο sakis907 αναφερόταν σε όλες τις προκηρύξεις που απαιτούν παραίτηση μέχρι τέλος του 2010.
                        Επίσης πιστεύω ότι πρέπει από το υπουργείο να είναι απόλυτα διευκρινιστικοί σε αυτά που ζητάνε στις προκηρύξεις και να μην μας φέρνουν σε αντιπαράθεση, όπως συχνα γίνεται έως τώρα. 
                        Δεν γίνεται να βάζεις τα χαρτιά σου σε μια θέση και να μην ξέρεις εάν είσαι νόμιμος, εσύ ή ο συναδελφός σου, και κανείς από τους αρμόδιους να μην στο διευκρινίζει επίσημα.

11 Ιανουαρίου 2011, 15:48:33
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
υπάρχει κάτι γραπτό
Καταρχήν η ίδια η νομοθεσία

εάν ναί για ποιά προκήρυξη

Σε όλες τις προκηρύξεις του 2010 οι επιμελητές ΕΣΥ υπογράφουν σε υπευθυνη δήλωση το κείμενο που ανέφερα

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ε. Οι υπηρετούντες ιατροί στο ΕΣΥ δεν μπορούν να διεκδικήσουν άλλη θέση στο Ε.Σ.Υ μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2010, εκτός αν παραιτηθούν μέχρι την λήξη της εκάστοτε προκήρυξης και στην περίπτωση αυτή θα πρέπει  να συμπληρώνουν στην αντίστοιχη Αίτηση – Δήλωση στο υποστοιχείο (κ) τα εξής: «Έχω παραιτηθεί με την υπ’ αριθμ. Πρωτ……………………..αίτηση παραίτησης από τη θέση του νοσοκομείου…………………………………., προκειμένου να θέσω υποψηφιότητα στην παρούσα προκήρυξη. Η παραίτησή μου έγινε δεκτή με την υπ’ αριθμ……………………..απόφαση του Υπουργού (ΦΕΚ ……………………) ή για την παραίτησή μου δεν έχει εκδοθεί Απόφαση παραίτησης και υποχρεούμαι με την έκδοση του ΦΕΚ αποδοχής παραίτησης να ενημερώσω σχετικά την υπηρεσία σας πριν την οριστική κρίση από το αρμόδιο Συμβούλιο κρίσεων ιατρών.


Εφόσον το υπογράφουν συμφωνουν με την διαδικασία. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝιΣΗ....
Τ
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2011, 18:50:43 από Nektarios Nikolopoulos »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

11 Ιανουαρίου 2011, 18:05:25
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Μπορεί να έχει ξαναειπωθεί αλλά δε μπορώ να το εντοπίσω και με κίνδυνο να γίνομαι κουραστικός το ξαναρωτώ!

Τι γίνεται μετά τις 1/1/11? σχετικά με τη διεκδίκηση νέας θέσης?

Μπορεί Γεν.Ιατρός που  κατέχει θέση σε Περιφ.Ιατρείο να δηλώσει θέση σε προκύρηξη για αγροτικούς ή ΣΚΕΙΟΠΝΙ χωρίς να παραιτηθεί από την θέση που ήδη κατέχει?.

Αν έχει απαντηθεί ας δοθεί παρακαλώ από κάποιον ο σχετικός υπερσύνδεσμος
+

11 Ιανουαρίου 2011, 18:19:30
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

sakis907


Και τι γίνεται βρε παλληκάρια εάν:
ΣΕΝΑΡΙΟ Α: έχω υποβάλλει παραίτηση π.χ. στις 25/10/2010 προκειμένου για μια προκήρυξη που λήγει στις 26/10/2010, στις εισηγήσεις είμαι πρώτος, η κρίση γίνεται στις 25/02/2011 και εν τω μεταξύ η παραίτησή μου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ κι εγώ δουλεύω κανονικά; Καλά έκανε το Συμβούλιο και με συμπεριέλαβε στις εισηγήσεις; Στην κρίση όμως θα με συμπεριλάβει (αφού η παραίτησή μου δεν έχει μπει σε ΦΕΚ); Κι εγώ τι φταίω που ο Υπουργός άργησε να κάνει δεκτή την παραίτησή μου;
ΣΕΝΑΡΙΟ Β: έχω υποβάλλει παραίτηση στις 25/10/2010 προκειμένου για μια προκήρυξη που λήγει στις 26/10/2010, στις εισηγήσεις είμαι πρώτος, η κρίση γίνεται στις 25/02/2011 και η παραίτησή μου ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ επειδή έχω ΓΕΡΟ ΜΕΣΟΝ την ΙΔΙΑ ημέρα κα μπαίνει σε ΦΕΚ; Δεν είναι όλο αυτό αντίθετο στο πνεύμα του Νόμου; Δεν αποτελεί αδικία για τους άλλους υποψηφίους; Και πώς αυτοί θα μπορούσαν να αντιδράσουν;
Τα 2 σενάρια δεν είναι εντελώς θεωρητικά. Βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα...

11 Ιανουαρίου 2011, 18:33:24
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

thepap


 Απο γραφείο προσωπικού που ρωτησα για προκύρηξη που βγήκε τον 12/10 με καταληκτική ημερομηνία 18/01/11 μου είπαν ότι μπορω να καταθέσω χαρτιά χωρίς να υποβάλω παραίτηση. Ελπίζω να ήξερε τι μου έλεγε... 

11 Ιανουαρίου 2011, 18:49:15
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
@ sakis907

ΣΕΝΑΡΙΟ Α: Χωρίς ΦΕΚ δυστυχώς είσαι εκτός κρίσης


ΣΕΝΑΡΙΟ Β: Μονο εαν ενημερωθεί την ίδια ημέρα το νοσοκομείο με αρ. πρωτ. έχεις ελπίδες με ένδικα μέσα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απο γραφείο προσωπικού που ρωτησα για προκύρηξη που βγήκε τον 12/10 με καταληκτική ημερομηνία 18/01/11 μου είπαν ότι μπορω να καταθέσω χαρτιά χωρίς να υποβάλω παραίτηση. Ελπίζω να ήξερε τι μου έλεγε...  

Να ζητήσεις οπωσδήποτε έγγραφως διευκρινίσεις από το Υπουργειο Υγειας.... Η προκηρυξη της θέσης τί έγραφε?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

11 Ιανουαρίου 2011, 19:54:07
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@ sakis907

ΣΕΝΑΡΙΟ Α: Χωρίς ΦΕΚ δυστυχώς είσαι εκτός κρίσης


ΣΕΝΑΡΙΟ Β: Μονο εαν ενημερωθεί την ίδια ημέρα το νοσοκομείο με αρ. πρωτ. έχεις ελπίδες με ένδικα μέσα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απο γραφείο προσωπικού που ρωτησα για προκύρηξη που βγήκε τον 12/10 με καταληκτική ημερομηνία 18/01/11 μου είπαν ότι μπορω να καταθέσω χαρτιά χωρίς να υποβάλω παραίτηση. Ελπίζω να ήξερε τι μου έλεγε...  

Να ζητήσεις οπωσδήποτε έγγραφως διευκρινίσεις από το Υπουργειο Υγειας.... Η προκηρυξη της θέσης τί έγραφε?
Έχει την κλασσική παράγραφο των προκυρήξεων του 2010 στο τέλος αλλα η υπάλληλος υποστηρίζει οτι αφου είμαστε στο 2011 δεν υπάρχει πρόβλημα

11 Ιανουαρίου 2011, 20:28:05
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αρχικά, ευχαριστώ για κάποιες φιλοφρονήσεις που προηγήθηκαν. Δεν είμαι σοφός, απλά σπαστικά αναζητητής -εξονυχιστικώς- των δεδομένων.
Λοιπόν:
Ο ν. 3754, άρθρο 4, παράγραφος ΙΑ λέει επί λέξει «…μέχρι την 31-12-2010 οι νέες προσλήψεις αφορούν ιατρούς που δεν υπηρετούν στο ΕΣΥ…»«…εκτός αν παραιτηθούν μέχρι τη λήξη της εκάστοτε προκήρυξης…»

Άρα, έχουμε και λέμε: Για τις περιπτώσεις που αναφέρθηκε ότι λήγουν οι προκηρύξεις μετά την 31-12-2010, δεν υπάρχει –δεν δικαιούνται να τον χρησιμοποιούν- ο εν λόγω περιορισμός και ο καθένας –είτε υπηρετεί, είτε όχι- μπορεί να υποβάλει υποψηφιότητα.
Για λήξη προθεσμίας πρίν τις 31-12-2010 τα πράγματα είναι σαφή:
Απαιτείται παραίτηση.
Εκεί που γίνεται η συζήτηση, είναι «τι εστί παραίτηση»?
Σωστός ο προβληματισμός που αναπτύχθηκε, ακόμη και με παραδείγματα.
Το ΦΕΚ απόλυσης αποτελεί τυπική και όχι ουσιαστική διαδικασία. Άρα, και με μόνη την παραίτηση, έπρεπε να προχωρούν τα πράγματα –υπό την προϋπόθεση ότι δεν μπορείς να την ακυρώσεις. Μπορείς όμως?
Το κείμενο που αναφέρει ο κ. Νικολόπουλος ότι αναφέρεται σε όλες τις προκηρύξεις, είναι αληθές –και μοιάζει σωστό νομικίστικα. Προτείνει λογική και ξεκάθαρη διαδικασία στη διαχείριση του θέματος «παραίτηση». Πρέπει να δούμε όμως αν είναι και στοιχισμένο στην κείμενη νομοθεσία. (γιατί πολλά παράγωγα αυτού του υπουργείου, ΔΕΝ είναι).

Ένα κείμενο λοιπόν (όπως π.χ. το ανωτέρω) δεν δημιουργεί δίκαιο, γι’ αυτό πρέπει να ελέγξουμε αν αυτό, προκύπτει από υφιστάμενο δίκαιο, προκειμένου να ισχύει και νομικά και να είναι «ατράνταχτο» απέναντι σε δικαστικές προσφυγές. Το Συμβούλιο κρίσεων έχει μία ερμηνεία του υπουργείου –αυτή που περιλαμβάνεται στην προκήρυξη- και καλώς κάνει και κινείται με αυτή. Η δικαιοσύνη όμως? Θα τη δεχτεί μόνο αν είναι παράγωγο δικαίου (υφισταμένου).
Δίκαιο λοιπόν δημιουργούν τα άρθρα των νόμων, των Πρ. Διαταγμάτων, καθώς και των Υπ. Αποφάσεων που εκδίδονται κατ’ εξουσιοδότηση νόμου (ενίοτε και τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις ανωτέρων δικαστηρίων).
Ο συγκεκριμένος όμως νόμος (ν.3754, άρθρο 4), δεν αναφέρει ότι εκδίδεται υπουργική απόφαση για να καθορίσει τις λεπτομέρειες. Αυτό σημαίνει ότι κανένας υπουργός ΔΕΝ μπορεί να βγάλει υπουργική απόφαση ή ερμηνευτική –ΝΟΜΙΜΑ- για το θέμα αυτό, αφού δεν εξουσιοδοτήθηκε από τον νόμο για κάτι τέτοιο. Τότε τι γίνεται? Απλά, εφαρμόζεται αυτό που σημαίνει η λέξη «Παραίτηση» με βάση υπάρχουσα ήδη νομοθεσία. Πρέπει δηλαδή να δούμε τους νόμους που περιγράφουν την παραίτηση του δημοσίου υπαλλήλου, ή του ΕΣΥτη, αν υπάρχει ειδική ρύθμιση για αυτόν, προκειμένου να πούμε πότε ένας ΕΣΥτης είναι «παραιτημένος» νόμιμα.
Υπάρχει λοιπόν ειδική διάταξη για τους ΕΣΥτες ? ή ισχύει το περί δημοσίων υπαλλήλων με τις 2 παραιτήσεις κ.λ.π.?

Ας το δούμε:
Ο ν. 1973 του 1983 (ΦΕΚ 143Α/7-10-1983) (ιδρυτικός νόμος του ΕΣΥ) και ειδικότερα στο Άρθρο 36, παρ. 3, λέει επί λέξει «Η παραίτηση υποβάλλεται γραπτά στον Υπουργό Υγείας και η λύση της υπηρεσιακής σχέσης επέρχεται με την αποδοχή της παραίτησης. Αν παρέλθει άπρακτο διάστημα δύο μηνών, η παραίτηση θεωρείται ότι έγινε αποδεκτή και λύνεται αυτοδίκαια η υπηρεσιακή σχέση»

Δεν έχω υπ’ όψιν να έχει αλλάξει αυτό από μεταγενέστερο νόμο (αν κάποιος ξέρει κάτι, ας ενημερώσει), άρα, αν πρέπει να συνοψίσουμε, θα πρέπει να πούμε:
1.   Μπορεί ο γιατρός να ανακαλέσει, αφού με την ειδική διάταξη δεν απαγορεύεται και με την γενική –του δημοσιοϋπαλληλικού νόμου- επιτρέπεται (έχω υπ’ όψιν περίπτωση που ανεκάλεσε και καλώς συνεχίζει να υπηρετεί).
2.   Δεν απαιτείται 2η παραίτηση, αφού ναι μεν στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικά απαιτείται, στην εδώ ειδική διάταξη όμως, όχι.
3.   Δεν μας χαλάει σε τίποτε το ότι ο υπουργός κωλυσιεργεί. Είμαστε με το νόμο παραιτημένοι, αν περάσουν 2 μήνες από την υποβολή παραίτησης ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΟΒΑΛΑΜΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ.

Ξεκάθαρα πράγματα.
Συνοψίζοντας, θα κατέληγα στο ότι η περιγραφή που παρέθεσε ο κ. Νικολόπουλος και περιλαμβάνεται στις προκηρύξεις, είναι ορθή διατύπωση –σύνοψη- των υφισταμένων διατάξεων για το θέμα αυτό. Με μόνη διαφορά ότι έπρεπε να λέει ότι ΌΤΙ:. «για να κριθείς, ή θα φέρεις το ΦΕΚ, ή, αν παρήλθε δίμηνο από την παραίτησή σου, θα φέρεις βεβαίωση ότι δεν την έχεις ανακαλέσει, και άρα είσαι αυτοδίκαια απολυμένος».

(Σχετικά με παραιτήσεις υπαλλήλων (γιατρών ή μη, δες τε και εδώ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος τη σύνοψη που είχε παραθέσει παλαιότερα ο flone)

Ελπίζω να άξιζε η μακρηγορία και να μην σας έμπλεξα περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιανουαρίου 2011, 20:39:21 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

12 Ιανουαρίου 2011, 08:44:12
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Επειδή αυτό μου συνέβει το Μάρτιο του 2010, προσωπικά από την ώρα της υποβολής της παραίτησης έπαψα να αποτελώ μέλος της δύναμης του Νοσοκομείου και παρόλο που κίνησαν λυτούς και δεμένους να εργαστώ μέχρι να βγεί το ΦΕΚ (παραιτήθηκα Μεγάλη Τρίτη με εφημερία την Κυριακή του Πάσχα!!) από το υπουργείο τους το ξέκοψαν. Μου είχαν πει ότι έχω δικαίωμα να αποσύρω την παραίτηση μου μέχρι ένα μήνα από την υποβολή της αλλά αυτό είναι θέμα του Νοσοκομείου μπορούν και την ίδια μέρα να τη στείλουν στο υπουργείο και να μην μπορείς να ανακαλέσεις. 

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
80924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2019, 20:58:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2009, 20:27:18
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
26282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2010, 02:52:44
από Δημήτριος
2 Απαντήσεις
4754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2010, 20:36:24
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
3002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαΐου 2010, 13:31:30
από anastasios theodoridis