Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 03:47:52

Αποστολέας Θέμα: Ειδικες περιπτωσεις ασθενων στο Π.Ι.  (Αναγνώστηκε 23732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Φεβρουαρίου 2012, 21:29:23
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


το θεμα της διαφθορας μας αφορα ολους ,σε καθε ειδικοτητα (και τους γιατρους του εΕΣΥ διοτι  αν μου πεις οτι δεν υπαρχει διαφθορα εκει ,θα πιστεψω οτι ζουμε σε παραλληλα συμπαντα!δεν αντιλαμβανομαι την επιθετικοτητα σου

14 Φεβρουαρίου 2012, 21:42:17
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Προφανώς και υπάρχει παντού διαφθορά. Εσύ αναφέρθηκες σε Γενικούς Γιατρούς με ομεπραζόλες κλπ, εγώ δεν αναφέρθηκα σε καμιά ειδικότητα. Καλό πάντως είναι να μην ξεχνάμε ότι τα 4δις φαρμακευτικής δαπάνης του 2011 τα έχουν συνταγογραφήσει όλοι και από όλες τις ειδικότητες και όχι αποκλειστικά Γενικοί Γιατροί, όπως επίσης και το γεγονός ότι πολλοί ιδιώτες συνάδελφοι έχουν μία ιδιαίτερη "ροπή" προς ακριβά σκεύασματα. Aπό δω και πέρα θα πρέπει να τα συνταγογραφούν μόνοι τους και με την δική τους υπογραφή και να λογοδοτούν μάλιστα για αυτές διότι αντιγραφές συνταγών ΤΕΛΟΣ. Εν πάσει περιπτώσει μιλώ γενικά και δεν είχα καμιά επιθετική διάθεση απέναντι σου
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Φεβρουαρίου 2012, 21:45:12 από ioannis thessaloniki »

14 Φεβρουαρίου 2012, 23:10:51
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η ιστορία ξανακάνει τον κύκλο της.... Εγώ θα παραμείνω γραφικός. Ο beenthere εξαφανίστηκε βέβαια....

Στο επιχείρημα της εκπαίδευσης στην ειδικότητα ένα έχω να ρωτήσω:
Εάν πάρω ένα ειδικευόμενο πχ καρδιολόγο και τον εκπαιδεύσω τέλεια στην ειδικότητα, θα εξακολουθήσει να είναι ο τέλειος καρδιολόγος για τα επόμενα 20 χρόνια;
Αν ναι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να συνεχίσω, εύχομαι μακριά από μένα και την οικογένεια μου για όσους το νομίζουν.
Αν όχι, από την στιγμή που θεωρούμε την πρακτική άσκηση στην καρδιολογική κλινική τόσο απαραίτητη γιατί οι ιδιώτες καρδιολόγοι και οι καρδιολόγοι σε μικρά νοσοκομεία δεν πάνε σε κάποια πιο εξειδικευμένη καρδιολογική κλινική να κάνουν κάθε 10 χρόνια ένα φρεσκάρισμα για κανένα εξάμηνο; Είναι δεδομένη η γνώση τους ή είναι εκτός πραγματικότητας και απλά κάνουμε τα στραβά μάτια;

Αν δεν χρειάζεται να πάνε να κάνουν πρακτική κάθε 10 χρόνια ένα εξάμηνο και μπορούν διαβάζοντας και από 10ήμερα σεμινάρια να μάθουν ότι καινούργιο βγαίνει, γιατί η κακή ειδικότητα σε ένα γενικό ιατρό στο νοσοκομείο (που δεν είναι ο χώρος του) προδιαγράφει ότι θα παραμείνει κακός στην ΠΦΥ (που είναι ο χώρος του); Δεν μπορεί να βελτιωθεί μετά αν συνεχίσει να διαβάζει ή ειδικά εάν ανεβάσει και λίγο στροφές;

Σταματώ εδώ να δω εάν υπάρχει διάθεση για σοβαρή κουβέντα πριν συνεχίσω.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Φεβρουαρίου 2012, 23:39:55
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Θυμάμαι ένα συνάδελφο γενικό γιατρό που έκανε εφημερίες κοινή συναινέσει μόνο στην ΩΡΛ κατά τη διάρκεια όλης του της εκπαίδευσης.
Όταν με το καλό τελείωσε την ειδικότητα τον ρώτησα τι αισθάνεται περισσότερο ότι είναι.
Ξέρετε τι μου απάντησε: "Ένας επειγοντολόγος ΩΡΛ με προσωπείο γενικού γιατρού".
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Φεβρουαρίου 2012, 00:59:25
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Η συνεχιζόμενη ιατρική εκπαίδευση δεν είναι μια «πολυτέλεια» όπως ήταν ίσως πρίν απο 15-20 χρόνια.Η εξελίξεις στην ιατρική γενικότερα
αλλά σε ορισμένους της τομείς ειδικότερα όπως είναι η καρδιολογία είναι τόσο ραγδαίες που ακόμα και με την  καθημερινή ενημέρωση του ο ιατρός
είναι δύσκολο να την παρακολουθήσει σταθερά.Ωστόσο δεν έχει άλλη επιλογή άν θέλει να ενεργεί στην πράξη σύμφωνα με της κατευθυντήριες οδηγίες.
Το αν μια ιατρική συνεπης προς αυτές μεταφράζεται αυτόματα και κατ ανάγκη σε καλύτερη περίθαλψη για τον ασθενή είναι μια άλλη κουβέντα.
Η πρακτική και θεωρητική εκπαίδευση κατα την διάρκεια της ειδικότητας θεωρώ ότι είναι το κεντρικό «σχολείο» για την άσκηση της ιατρικής ως ειδικός
στο τομέα που επέλεξες.Δεν ειναι τυχαίο που για την ειδικότητα της Καρδιολογίας π.χ απαιτούνται νομικά 6 χρόνια εκπαίδευσης.Δεν θα μπώ στην ποιότητα
της παρεχόμενης στη ελλαδα ιατρικής εκπαίδευσης.'Αλλο θέμα αυτό.6 χρόνια εξάλλου είναι η Καρδιολογία και στις ΗΠΑ,και στην Γερμανία και στην..Ιαπωνία.
Αντιλαμβάνεστε οτι πρόκειται στην ουσία για μιά 2η πλήρη ιατρική εκπαίδευση.Γιατί άραγε ; Άν ο νέος ιατρός με το πτυχίο ιατρικής μπορούσε διαβάζοντας
και μελετώντας βιβλία μιας ειδικότητας και παρακολουθώντας κάθε αναδυόμενο σεμινάριο-συνέδριο να γίνει ειδικός τότε προς τι όλη αυτή η σπατάλη χρόνου
και κόπου;Είναι λέτε μόνο για να υπάρχει φτηνό ιατρικό προσωπικό για να εξυπηρετήσει της ανάγκες του συστήματος ;Ας το θέσω και αλλιώς : Το Ηλεκροκαρδιογράφημα,
η ερμηνεία του.Πεπερασμένη γνώση ; Άν διαβάσεις όλα τα βιβλία του Goldberger,του Marriott,του Hampton και του Παπαζάχου θα πρέπει να κατέχεις την
γνώση της ερμηνείας του άριστα.Δεν θα  μπορεί να υπάρχει ΗΚΓμα που να μήν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις.Αν όχι ,τί συμβαίνει ; Δεν μιλάμε για νέα γνώση.
Είναι εμπειρία ; Και ποιά η αξία της εμπειρίας και η θέση της σε ένα κόσμο ιατρικής βάση ενδείξεων ;Δεν ξέρω άν γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πώ ,απαντώντας
στην σειρά των ερωτήσεων του κ.Κουναλάκη.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το σύστημα εκπαίδευσης στην χώρα μας σε όλα τα επίπεδα εχει σοβαρά προβήματα.Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι και η εκπαίδευση των ιατρών
κατα τον χρόνο της ειδικότητας τους είναι ως και τραγική.'ΟΜΩΣ αυτό δεν ακυρώνει τον απόλυτα απαραίτητο ρόλο της.Δεν νομίζω ότι -αφού το θέσατε σε αυτήν την βάση-
υποτιμώντας δηλ την ουσιαστική σημασία της ενδονοσοκομειακής εκπαίδευσης των ειδικευομένων της Γενικής Ιατρικής ,αυτό να εξυπηρετεί τον ιατρό που την έχει επιλέξει
με κανένα τρόπο.Ισα ισα που δίνει νέα τροφή για κακεντρεχή σχόλια και ταμπέλες.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

15 Φεβρουαρίου 2012, 01:03:36
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το πρόβλημα με την ιατρική εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι ότι σε ένα σημαντικό κομμάτι της, ίσως και το πιο ουσιώδες, δεν υπόκειται σε νόρμες και ελέγχους αλλά επαφείεται στον πατριωτισμό μας. Ευτυχώς που αυτός είναι ακόμη υπαρκτός και μας βγάζει κάποιες φορές ασπροπρόσωπους. Αλλά καλό είναι να μη στηριζόμαστε σε αυτόν και μόνο εσαεί ως συνάφι (και ως έθνος).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Φεβρουαρίου 2012, 08:18:47
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
- "Η συνεχιζόμενη ιατρική εκπαίδευση δεν είναι μια πολυτέλεια όπως ήταν" Το κρατώ και συμφωνώ.
- Ίσως δεν είναι τόσο καλό παράδειγμα η καρδιολογία γιατί ειδικά αυτή έχει υποστεί τόσο μεγάλες προσθήκες γνώσης (και όχι μόνο κατευθυντήριες οδηγίες) που οι περισσότεροι καρδιολόγοι με πάνω από 15 χρόνια από την ειδικότητα υστερούν σε δεξιότητες πάρα πολύ σε σχέση με ένα νέο που βγαίνει. Προσωπικά, σε μεγάλο σχετικά νοσοκομείο όπου πήγα να κάνω την καρδιολογία είδα μεγάλες διαφορές σε φοιτητικές ερωτήσεις: Υπήρχαν "καινούργια" πράγματα που ήταν άγνωστα. Δεν θέλω να δώσω δημόσια λεπτομέρειες. Μην θεωρείς ότι είναι μόνο οι κατευθυντήριες οδηγίες.
- Σε ευχαριστώ για την assist αλλά ειλικρινά δεν περίμενα κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου να μου δώσεις τέτοιο επιχείρημα... Συγκρίνεις τα 6 χρόνια του φοιτητή με του ειδικευόμενου; Είναι μήλα και πορτοκάλια. Σαφώς και σαν φοιτητής για 10πλάσια γνώση εκπαιδεύεσαι στο Πανεπιστήμιο και ελάχιστες πρακτικές δεξιότητες αποκτάς. Σαφώς και μπορείς να πάρεις πτυχίο με 5 αλλά στην αναμονή για ειδικότητα, να ανοίξεις τα βιβλία σου, να διαβάσεις με πειθαρχία και να αποκτήσεις γνώσεις κάποιου που τελείωσε με 9. Αντίθετα, στη ειδικότητα ο στόχος σου είναι να αποκτήσεις πρακτικές γνώσεις και δεξιότητες. Να δεις τις γνώσεις στην πράξη, υπό την επίβλεψη κάποιου που έχει και εμπειρία και γνώσεις να σε καθοδηγήσει. Διαφωνούμε μήπως εδώ;
- Και πρόσεξε υπάρχει μια θεμελιώδης διαφορά: Άλλο γνώσεις και άλλο δεξιότητες. Γνώσεις αποκτάς διαβάζοντας. Δεξιότητες αποκτάς κάνοντας επαλαμβανόμενα "πράξεις" (προσοχή δεν εννοώ εξετάσεις) και βλέποντας τι πρακτικά αποτελέσματα έχει η εφαρμογή της γνώσης που έχεις και εκεί είναι πολύτιμη η συνεισφορά του επιβλέποντος. Αυτά σαν ορισμοί για να μιλάμε την ίδια γλώσσα....

Διαφωνούμε εδώ; Αλλά δεν απευθύνομαι μόνο στο Ζαχαριάδη.... Και ο μεν beenthere έγινε lostthere, η Φιλιώ που είναι ; Συζήτηση κάνουμε και θα σας περιμένω να δω τι θέσεις έχετε....
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου 2012, 08:22:43 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Φεβρουαρίου 2012, 09:08:46
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 @Ζαχαριάδης
Θυμόμουνα πολύ καλά το ότι είχες αναφέρει περί Λασιθίου και Τζερμιάδω. Τώρα βέβαια οφείλω να παραδεκτώ ότι πάνω στο μαρκάρισμα στη
μπαλιά του beenthere κτύπησα και σένα κατά λάθος. Από κεκτημένη ταχύτητα, κίτρινη κάρτα. Το ιατρείο της Κριτσάς παραμένει μετά την Ελούντα
το πολυπληθέστερο στο νομό Λασιθίου. Οι Μαίες όμως που υπηρετούσαν εκεί συνταξιοδοτήθηκαν και οι θέσεις τους καταργήθηκαν. Παραμένω
μόνος εκεί με pic 900 επισκέψεων συνολικά το μήνα. Χθές μέχρις αργά είχα πάει για ψάρεμα στη Παχειά Αμμο αν θυμάσαι. Δεν βγήκε τίποτα παρά
μόνο αρκετοί αχινοί οι οποίοι παραδόξως σε σχέση με πέρισυ έχουν φουσκώσει...

15 Φεβρουαρίου 2012, 09:17:41
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αγαπητε συναδελφε ειχα την τυχη να κανω ειδικοτητα ταυτοχρονα με μια σειρα γενικων γιατρων που αγαπουσαν την ειδικοτητα τους και ενδιαφεροτανε να μαθουν....και καποιους αλλους που τους ενδιεφερε  μονο να πιασουν μια θεση να αραξουν και να κανουν παιχνιδι με φαρμακα.(εχω παραδειγμα καποιου που ηρθε στο ιατρειο μου με 2 διαφορετικες ομεραζολες και  2 ακριβους συνδυασμους εσπνεομενων που του τα εδωσε ο γιατρος  γιατι τον "ειδε"-δεν εξετασε- που ειχε βηχα) και πολλα αλλα.δεν υποτιμω το ρολο των ιατρων πρωτ.φροντιδας αλλα  κι εσυ να σεβεσαι τους ιδιωτες συναδελφους ΣΟΥ που στηριζουν ακομα τη γελοια πρωτοβαθμια φροντιδα της χωρας μας απληρωτοι για δυο χρονια σχεδον......ΔΙΟΤΙ οταν κλεισουν τα ιατρεια μας η ηδη αυξημενη κινηση θα πολλαπλασιαστει και θα γονατισετε...μια αλυσιδα ειμαστε...αν εγω δεν ειμαι καλα θα ερθει και σε σενα...

Το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες ειδικότητες. Κάποιοι θέλουν να μάθουν και άλλοι απλά να περάσουν τα 5 χρόνια παθολογίας ή άλλης ειδικότητας , να ανοίξουν ένα ιατρείο και να γράφουν αντιβίωση για ρινίτιδα...
Και φυσικά κανείς δε θέλει να κλείσουν ιατρεία.
Πρέπει να υπάρχει συνεργασία μεταξύ μας ,χωρίς να πετάγεται λάσπη δεξιά και αριστερά...

15 Φεβρουαρίου 2012, 09:34:43
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάποιοι θέλουν να μάθουν και άλλοι απλά να περάσουν τα 5 χρόνια παθολογίας ή άλλης ειδικότητας , να ανοίξουν ένα ιατρείο και να γράφουν αντιβίωση για ρινίτιδα...
Nαι. Έτσι είναι. Αλλά πλέον με τέτοια πίεση δεν μπορεί να επιβιώσει όποιος στηρίζεται σε τέτοια λογική, νομίζω!
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Φεβρουαρίου 2012, 15:18:09
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
- "Η συνεχιζόμενη ιατρική εκπαίδευση δεν είναι μια πολυτέλεια όπως ήταν" Το κρατώ και συμφωνώ.
- Ίσως δεν είναι τόσο καλό παράδειγμα η καρδιολογία γιατί ειδικά αυτή έχει υποστεί τόσο μεγάλες προσθήκες γνώσης (και όχι μόνο κατευθυντήριες οδηγίες) που οι περισσότεροι καρδιολόγοι με πάνω από 15 χρόνια από την ειδικότητα υστερούν σε δεξιότητες πάρα πολύ σε σχέση με ένα νέο που βγαίνει. Προσωπικά, σε μεγάλο σχετικά νοσοκομείο όπου πήγα να κάνω την καρδιολογία είδα μεγάλες διαφορές σε φοιτητικές ερωτήσεις: Υπήρχαν "καινούργια" πράγματα που ήταν άγνωστα. Δεν θέλω να δώσω δημόσια λεπτομέρειες. Μην θεωρείς ότι είναι μόνο οι κατευθυντήριες οδηγίες.
- Σε ευχαριστώ για την assist αλλά ειλικρινά δεν περίμενα κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου να μου δώσεις τέτοιο επιχείρημα... Συγκρίνεις τα 6 χρόνια του φοιτητή με του ειδικευόμενου; Είναι μήλα και πορτοκάλια. Σαφώς και σαν φοιτητής για 10πλάσια γνώση εκπαιδεύεσαι στο Πανεπιστήμιο και ελάχιστες πρακτικές δεξιότητες αποκτάς. Σαφώς και μπορείς να πάρεις πτυχίο με 5 αλλά στην αναμονή για ειδικότητα, να ανοίξεις τα βιβλία σου, να διαβάσεις με πειθαρχία και να αποκτήσεις γνώσεις κάποιου που τελείωσε με 9. Αντίθετα, στη ειδικότητα ο στόχος σου είναι να αποκτήσεις πρακτικές γνώσεις και δεξιότητες. Να δεις τις γνώσεις στην πράξη, υπό την επίβλεψη κάποιου που έχει και εμπειρία και γνώσεις να σε καθοδηγήσει. Διαφωνούμε μήπως εδώ;
- Και πρόσεξε υπάρχει μια θεμελιώδης διαφορά: Άλλο γνώσεις και άλλο δεξιότητες. Γνώσεις αποκτάς διαβάζοντας. Δεξιότητες αποκτάς κάνοντας επαλαμβανόμενα "πράξεις" (προσοχή δεν εννοώ εξετάσεις) και βλέποντας τι πρακτικά αποτελέσματα έχει η εφαρμογή της γνώσης που έχεις και εκεί είναι πολύτιμη η συνεισφορά του επιβλέποντος. Αυτά σαν ορισμοί για να μιλάμε την ίδια γλώσσα....

Διαφωνούμε εδώ; Αλλά δεν απευθύνομαι μόνο στο Ζαχαριάδη.... Και ο μεν beenthere έγινε lostthere, η Φιλιώ που είναι ; Συζήτηση κάνουμε και θα σας περιμένω να δω τι θέσεις έχετε....
Δεν διαφωνούμε νομίζω.Μου αρέσει που έβαλες τον όρο «δεξιότητα».Αυτό ακριβώς εννούσα.Δεν είναι ούτε «γνώση» με την στενή έννοια ,ούτε όμως «εμπειρία».Είναι πράγματι όπως το όρισες,να δείς τις γνώσεις -(πληροφορία)στην
πραγματική ,πρακτική τους διάσταση.Είναι η εφαρμογή στην πράξη  γνωστικών δεδομένων (data).Δεν ξέρω για εσάς όμως εγώ έχω την αίσθηση οτι απόκτηση δεξιότητας στην ιατρική αλλά και σε όλες της δραστηριότητες είναι αυτό που πιο δύσκολα και κοπιαστικά κατακτιέται.Σκεφτόμενος το παράδειγμα που είχα χρησιμοποιήσει ,αυτό της αξιολόγησης ενός ΗΚΓματος ,προεκτείνω τον συλλογισμό και σας ρωτάω : Ποιό νομίζεται είναι το πιό δύσκολο στην ερμηνεία του
ΗΚΓμα ; Αυτό με κάποια απροσδιόριστη ταχυαρρυθμία ; αυτό με συνδυασμό διαφόρων επιδράσεων όπως δακτυλιδισμού με κολπική μαρμαρυγή και μη ειδική διαταραχή ενδοκοιλιακής αγωγιμότητας και δεν ξέρω τί άλλο...μήπως αυτό με καποίο σπάνιο σύνδρομο όπως το Brugada ή προδιέγερσης;;...Το δυσκολότερο να ερμηνευτεί ΗΚΓ είναι το φυσιολογικό.Γιατί το «φυσιολογικό» πολλές φορές καθόλου φυσιολογικό δεν μοιάζει.Εδώ ακριβώς είναι που η δεξιότητα του ιατρού  θα στείλει τον αγχωμένο ασθενή καθυσυχασμένο στο σπίτι του ή θα τον φορτώσει στο Ασθενοφόρο...

@Πατρωνάκης Μάνος
Για αχινούς ρίξε καμιά βουτιά προς Σισσι πλευρά ,εκει πιο κάτω που ήταν παλιά το camping.Αλλα...καλα και συ,περιμένεις να βρείς αυγομένους αχινούς τέτοια εποχή;;;
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

15 Φεβρουαρίου 2012, 15:33:15
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

beenthere


επαναλαμβανω χωρις να γινομαι κουραστικος!
δεν μιλησα ουτε για το συστημα εκπαιδευσης που νομιζω δεν αφορα την συγκεκριμενη συζητηση,ουτε εθιξα καμια ειδικοτητα οτι υπολειπεται καποιας αλλης!
απλα εγραψα οτι καλο θα ειναι ο καθενας να αντιμετωπιζει τα περιστατικα της ειδικοτητας του και τα εξειδικευμενα να πηγαινουν στους ειδικους!
ζω στην ελλαδα δουλευω στην ελλαδα και γνωριζω καλα το συστημα υγειας πως λειτουργει!
οπως επισης γνωριζω οτι εχουμε φυγει απο την μεταπολεμικη εποχη η ιατρικη εχει εξειδικευτει ,και για ολες τις εξειδικευσεις υπαρχουν αντιστοιχες ειδικοτητες που γνωριζουν η τουλαχιστον πρεπει να γνωριζουν να αντιμετωπιζουν τα περιστατικα τους!
τωρα για το αν εχουμε σωστο η λαθος συστημα εκπαιδευσης αφορα αλλη συζητηση!

18 Φεβρουαρίου 2012, 09:43:07
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Το θέμα δεν το ξέχασα-έλλειψη χρόνου έχω, τη ειδικότητα του beenthere την περιμένω ακόμη κρυμμένη πιο πολύ κι από πολύτιμο θησαυρό, και βλέπω ότι εάν ξεκινήσουμε να ορίσουμε μια κοινή γλώσσα θα συζητήσουμε ποιο ανθρωπινά....
Το θέμα λοιπόν ήταν τι γίνεται με την ειδικότητα της γενικής ιατρικής..... Τώρα που είπαμε για την εκπαίδευση και τις δεξιότητες... Και που δεν περιοριζόμαστε μόνο στο ΗΚΓ και το εάν είναι φυσιολογικό ή όχι....

Ερωτώ ξανά:

Εάν πάρω ένα ειδικευόμενο ειδικότηταΧ και τον εκπαιδεύσω τέλεια στην ειδικότητα, θα εξακολουθήσει να είναι ο τέλειος ειδικόςΧ για τα επόμενα 20 χρόνια;
Αν ναι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να συνεχίσω, εύχομαι μακριά από μένα και την οικογένεια μου για όσους το νομίζουν.
Αν όχι, από την στιγμή που θεωρούμε την πρακτική άσκηση στην ειδικότηταΧ κλινική τόσο απαραίτητη γιατί οι ιδιώτες ειδικότηταΧ και οι ειδικότηταΧ σε μικρά νοσοκομεία δεν πάνε σε κάποια πιο εξειδικευμένη ειδικότηταΧ κλινική να κάνουν κάθε 10 χρόνια ένα φρεσκάρισμα για κανένα εξάμηνο; Είναι δεδομένη η γνώση τους ή είναι εκτός πραγματικότητας και απλά κάνουμε τα στραβά μάτια;

Αν δεν χρειάζεται να πάνε να κάνουν πρακτική κάθε 10 χρόνια ένα εξάμηνο και μπορούν διαβάζοντας και από 10ήμερα σεμινάρια να μάθουν ότι καινούργιο βγαίνει, γιατί η κακή ειδικότητα σε ένα γενικό ιατρό στο νοσοκομείο (που δεν είναι ο χώρος του) προδιαγράφει ότι θα παραμείνει κακός στην ΠΦΥ (που είναι ο χώρος του); Δεν μπορεί να βελτιωθεί μετά αν συνεχίσει να διαβάζει ή ειδικά εάν ανεβάσει και λίγο στροφές;

Πιστεύετε ότι δεν υπάρχουν καινούργιες δεξιότητες σε διάστημα 10 ετών;
Αλήθεια, πόσοι ξέρουν να διαβάσουν μια μαγνητική από αυτούς που έχουν πάνω από 15 χρόνια που πήραν ειδικότητα; Να το χοντρύνω λίγο...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Φεβρουαρίου 2012, 10:27:01
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

panos papadopoulos


αγαπητοι κυριοι ειδικοι, ειδημονες, πανεπιστημονες, αυθεντιες! Οι μπαρουφες που εχω δει απο αυθεντιες ειδικους, ιδιωτες κυριως δεν περιγραφονται!!!!! Αθτο βεβαια δεν συμβαινει με ολους τους ειδικους ιατρους, αλλα με ενα μεγαλο μερος δυστυχως. Ας κοιταξουνε λοιπον πρωτα οι ιδιοφυεις ειδικοι να μην κανουνε μπαρουφες και μετα να κατακρινουν τους γενικους γιατρους που κανουν οτι μπορουν και χωρις να δυσταζουν, οταν δουν πως ξεφευγει απο τα ορια, παραπεμπουν. Ας μας πουν οι συναδελφοι λοιπον ποσοι ορθοπαιδικοι χειριζονται την οστεοπορωση σωστα? Ας μας πουν ποσοι ασθενεις εχουν φορεσει βηματοδοτη ή εχουν βαλει stent χωρις να χρειαζονται? Ποσες φορες εχετε δει ουρολογο να κανει stamey mears για προστατιτιδα? Εγω καμια!!!ο καλος γιατρος ειναι καλος γιατρος ειτε παθολογος ειτε ΓΓ ειτε αλλης ειδικοτητας. Ο λογος αυτη τη στιγμη ειναι για το ποιος θα φαει την πιτα! Η πιτα λοιπον ανηκει σε ολους και οποιο ιδεν κατανοουν πως οι γενικοι γιατροι εχουν μπει στο παιχνιδι και παιζουν μπαλα...ξυδακι! Εγω παντως θα ευελπιστουσα σε μια καλη συνεργασια με τους ειδικους με σκοπο παντα την σωστη αντιμετωπιση και προληψη των ασθενων.

18 Φεβρουαρίου 2012, 13:41:06
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ερωτώ ξανά:

Εάν πάρω ένα ειδικευόμενο ειδικότηταΧ και τον εκπαιδεύσω τέλεια στην ειδικότητα, θα εξακολουθήσει να είναι ο τέλειος ειδικόςΧ για τα επόμενα 20 χρόνια;
Αν ναι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να συνεχίσω, εύχομαι μακριά από μένα και την οικογένεια μου για όσους το νομίζουν.
Αν όχι, από την στιγμή που θεωρούμε την πρακτική άσκηση στην ειδικότηταΧ κλινική τόσο απαραίτητη γιατί οι ιδιώτες ειδικότηταΧ και οι ειδικότηταΧ σε μικρά νοσοκομεία δεν πάνε σε κάποια πιο εξειδικευμένη ειδικότηταΧ κλινική να κάνουν κάθε 10 χρόνια ένα φρεσκάρισμα για κανένα εξάμηνο; Είναι δεδομένη η γνώση τους ή είναι εκτός πραγματικότητας και απλά κάνουμε τα στραβά μάτια;

Αν δεν χρειάζεται να πάνε να κάνουν πρακτική κάθε 10 χρόνια ένα εξάμηνο και μπορούν διαβάζοντας και από 10ήμερα σεμινάρια να μάθουν ότι καινούργιο βγαίνει, γιατί η κακή ειδικότητα σε ένα γενικό ιατρό στο νοσοκομείο (που δεν είναι ο χώρος του) προδιαγράφει ότι θα παραμείνει κακός στην ΠΦΥ (που είναι ο χώρος του); Δεν μπορεί να βελτιωθεί μετά αν συνεχίσει να διαβάζει ή ειδικά εάν ανεβάσει και λίγο στροφές;

Πιστεύετε ότι δεν υπάρχουν καινούργιες δεξιότητες σε διάστημα 10 ετών;
Αλήθεια, πόσοι ξέρουν να διαβάσουν μια μαγνητική από αυτούς που έχουν πάνω από 15 χρόνια που πήραν ειδικότητα; Να το χοντρύνω λίγο...
Πάλι τα ίδια θα λέμε...
Αν καταλαβαίνω σωστά ,κ.Κουναλάκη,ουσιαστικά λές οτι μετά την πάροδο μιάς δεκαετίας τα 5...6..7...χρόνια ειδικότητας που είχε κάνει κάνει κάποιος ιατρός είναι περίπου
άχρηστα και δεν έχουν σημασία.Οτι μετα απο ενα ευλογο χρονικό διάστημα είτε εχει κάνει ειδικότητα είτε όχι είναι το ίδιο αφού υπάρχει τέτοια γνωστική εξέλιξη ωστε αν δεν την έχει
με καποιο τροπο παρακολουθήσει καθίσταται περίπου απαρχαιωμένος ,άχρηστος ή και επικίνδυνος.Οτι θα μπορούσε ο Γενικός ιατρός κάλλιστα να παρακάμψει τον περίπου «άχρηστο»
χρόνο της έτσι και αλλιώς υποτυπώδους εκαπαίδευσης του στο νοσοκομείο ,και απλά διαβάζοντας και παρακολουθόντας της νεώτερες εξελίξεις στην ιατρική ,ανεβάζοντας και λίγο στροφές αφού βρίσκεται πια στο φυσικό του χώρο εκτός νοσοκομείου να διαπρέψει...Αυτό είναι; εχω καταλάβει καλα; Αν ναι ...νομίζω έχω ήδη προσπαθήσει  να απαντήσω αλλα
μάλλον δεν έγινα κατανοητός.Και επιπλεον: Γιατί το νοσοκομείο ΔΕΝ είναι ο φυσικός χώρος του Γενικού Ιατρού ;;; Δηλ ο Γενικός Ιατρός με εκπαίδευση επειγοντολόγου στα ΤΕΠ δέν είναι γιατρός ΠΦΥ ;;
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
36308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2012, 20:07:50
από parpar
0 Απαντήσεις
5293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαΐου 2020, 23:07:23
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαρτίου 2021, 22:34:32
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
10955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Απριλίου 2021, 22:39:19
από Denominator
0 Απαντήσεις
12487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιανουαρίου 2023, 22:15:16
από Argirios Argiriou