Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 06:53:39

Αποστολέας Θέμα: Σε ποιές περιπτώσεις σκέφτεστε (IV) αντί για (per os) χορήγηση Διφωσφονικών??  (Αναγνώστηκε 36309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Νοεμβρίου 2012, 22:18:39
Αναγνώστηκε 36309 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά χαρά!  :)

Με αφορμή, μια οικογενειακή μας φίλη, ηλικίας 60κάτι, που,
βάσει των τελευταίων Εξετάσεών της, πέρασε από Οστεοπενία σε ήπια αρχόμενη Οστεοπόρωση (so what…)  8)

Απλά, ο θεράπων γιατρός της,
επειδή η εν λόγω κυρία, έχει Ιστορικό οδοντικών εμφυτευμάτων κάτω γνάθου, προ 10ετίας (…),
της συνέστησε την Έναρξη Αγωγής με Διφωσφονικά, απευθείας IV-χορήγησης, αντί για «per os»
για να μειωθεί, λέει, ο κίνδυνος Οστεονέκρωσης της κάτω γνάθου (…)

Προσωπικά, όπου κι αν το έψαξα, καταλήγω ότι :

1)   ΔΕΝ υπάρχει σοβαρός συσχετισμός (PO)-Χορήγησης Διφωσφονικών και ενδεχόμενης Επιπλοκής Οστεονέκρωσης κάτω γνάθου.
Η Επιπλοκή αυτή, αφενός είναι σπανιότατη,
αφετέρου, μπορεί να εμφανιστεί με τα ίδια ποσοστά Επίπτωσης, τόσο στην (PO) όσο και στην (IV)-χορήγηση…

2)   Τα σκευάσματα (IV)-χορήγησης,
και ειδικά Ibandronic acid και Zoledronic acid, που κυκλοφορούν στην ελληνική Αγορά,
εμφανίζουν υψηλά ποσοστά, έστω και ήπιας, γενικευμένης αλλεργικής αντίδρασης, κατά την πρώτη εφαρμογή τους.

Σας μεταφέρω, σχετική παράγραφο, από τα Osteoporosis Guidelines 2010 (American Association of Clinical Endocrinologists)

<< Intravenous  administration of nitrogen-containing bisphosphonates, such  as
ibandronate and zoledronate,   
causes acute phase reactions  in up to 30% to 40% of patients receiving their first dose
(110 [EL 3]).
These reactions are  characterized by fever and muscle ache  lasting several days. >>


Βέβαια, αν και είμαι ακόμα, αρκετά άπειρος και «αθώος» επαγγελματικά (…),
ίσως,
το γεγονός οτι, τα (IV)-χορήγησης σκευάσματα, είναι κατά πολύ ακριβότερα από τα κλασσικά (PO)
θα μπορούσε να παίξει έναν κάποιο ρόλο…?  :( :(

Να ‘στε καλά!
Σας ευχαριστώ πολύ για κάθε ενδεχόμενη επισήμανσή σας... :)


14 Νοεμβρίου 2012, 22:41:00
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
ομολογω πως και εμενα μου κανει εντυπωση...Η οστεονεκρωση της κατω γναθου ειναι σπανια σχετικα αλλα αν ειναι να την κανουν τα per os διφοσφωνικα γιατι να μη την κανουν και τα ενδοφλεβια?

Εκτος και αν η κυρια εχει καποια δυσκαταποσια η καποιο κινητικο προβλημα και αδυνατει να σταθει ορθια μιση ωρα μετα τη ληψη  απο στομα.Δε μπορω να φανταστω κατι άλλο
+

15 Νοεμβρίου 2012, 08:47:05
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Σε βαθος χρονου δεν ειναι πιο ακριβα, καθως τα ενδοφλεβια χορηγουνται άπαξ/δις ετησίως κατα κανονα.

Κατα τα αλλα, παπαντζα μου ακουγεται ετσι οπως το μεταφέρεις καθως τα πραγματα ειναι οπως τα λες ακριβως. Μια αλλη εναλλακτικη υποθεση θα ηταν η παρουσια βαριας μορφης ΓΟΠΝ/οισοφαγιτιδας σε συνδυασμο με την απολυτη ενδειξη χορηγησης διφοσφωνικων (που οπως πιθανοτατα γνωριζετε χορηγουνται εκτος ενδειξεων σε πααααρα πολυ μεγαλο ποσοστο των ασθενών). Σε καθε αλλη περίπτωση, προσωπικα θα εξεταζα την ενδοφλεβια χορηγηση μονο επι παρουσιας βαριας υπερασβεστιαιμιας, και νεοπλασματων με οστικες εστίες.

15 Νοεμβρίου 2012, 15:39:47
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εκτος και αν η κυρια εχει καποια δυσκαταποσια η καποιο κινητικο προβλημα και αδυνατει να σταθει ορθια μιση ωρα μετα τη ληψη  απο στομα.Δε μπορω να φανταστω κατι άλλο



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε βαθος χρονου δεν ειναι πιο ακριβα, καθως τα ενδοφλεβια χορηγουνται άπαξ/δις ετησίως κατα κανονα.

Κατα τα αλλα, παπαντζα μου ακουγεται ετσι οπως το μεταφέρεις καθως τα πραγματα ειναι οπως τα λες ακριβως. Μια αλλη εναλλακτικη υποθεση θα ηταν η παρουσια βαριας μορφης ΓΟΠΝ/οισοφαγιτιδας σε συνδυασμο με την απολυτη ενδειξη χορηγησης διφοσφωνικων
(που οπως πιθανοτατα γνωριζετε χορηγουνται εκτος ενδειξεων σε πααααρα πολυ μεγαλο ποσοστο των ασθενών).
Σε καθε αλλη περίπτωση, προσωπικα θα εξεταζα την ενδοφλεβια χορηγηση μονο επι παρουσιας βαριας υπερασβεστιαιμιας, και νεοπλασματων με οστικες εστίες.


Σας ευχαριστώ πολύ, και του δυο, για τις παρατηρήσεις σας... ::)

Εννοείται, ΔΕΝ τίθεται ενδεχόμενο λειτουργικής ή ανατομικής δυσλειτουργίας, όσον αφορά στο ανώτερο πεπτικό της καϋμένης της κυρίας... :)

Πάντως, αφού δεν τίθεται θέμα "εμπορικό" -νομίζω, καίρια η "οικονομοτεχνική" επισήμανση του Xouzouris  ;)
Γιατί ρισκάρει ένας γιατρός,
να περάσει σε (IV)-χορήγηση, και μάλιστα, πολύ πιθανά, σε συνθήκες ιδιωτικού ιατρείου -και όχι δηλαδή ενδονοσοκομειακά...??  :(


16 Νοεμβρίου 2012, 21:12:11
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε βαθος χρονου δεν ειναι πιο ακριβα, καθως τα ενδοφλεβια χορηγουνται άπαξ/δις ετησίως κατα κανονα.

Κατα τα αλλα, παπαντζα μου ακουγεται ετσι οπως το μεταφέρεις καθως τα πραγματα ειναι οπως τα λες ακριβως. Μια αλλη εναλλακτικη υποθεση θα ηταν η παρουσια βαριας μορφης ΓΟΠΝ/οισοφαγιτιδας σε συνδυασμο με την απολυτη ενδειξη χορηγησης διφοσφωνικων (που οπως πιθανοτατα γνωριζετε χορηγουνται εκτος ενδειξεων σε πααααρα πολυ μεγαλο ποσοστο των ασθενών). Σε καθε αλλη περίπτωση, προσωπικα θα εξεταζα την ενδοφλεβια χορηγηση μονο επι παρουσιας βαριας υπερασβεστιαιμιας, και νεοπλασματων με οστικες εστίες.

Λοιπόν, διαβάζοντας το φάρμακο που της έγραψε ο γιατρός της,
πρόκειται για το inj. sol. Prolia (...)

Συγχωρήστε με για την έμφαση, αλλά, νομίζω, ο λόγος είναι ΠΡΟΦΑΝΗΣ : Λιανική Τιμή Prolia (Bt I) = 261,46 ευρώ (Τιμολόγηση : 02/11/2012)

Παρεμπιπτόντως, από τα παραπάνω AACE Osteoporosis Guidelines 2010 :

<< In patients treated with denosumab, ONJ has    been reported.   
Suppression of bone turnover of uncertain clinical significance has been demonstrated. >>


Αναρωτιέμαι, ένας γ@μημένος, πραγματικός Έλεγχος, θα εφαρμοστεί ποτέ...??!!!
Ή απλά, κάποιοι θα είμαστε οι "γραφικοί" της παρέας,
και κάποιοι άλλοι, "γιατράρες", με ύφος Καρδιναλίων,
θα αποφαίνονται περί της "ενδεδειγμένης" Αγωγής, βασιζόμενοι στα γραμμάτια αποπληρωμής του πολυτελούς Jeep που απέκτησαν......??!!!



16 Νοεμβρίου 2012, 22:37:06
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Γ Παπαγεωργίου


@anasm... νομίζω ότι κάπου κάνεις λάθος.

 Το Prolia δεν είναι διφωσφονικό αλλά μονοκλωνικό αντίσωμα (IgG2), και δεν χορηγείται  ενδοφλέβια αλλά  υποδόρια.

16 Νοεμβρίου 2012, 23:00:10
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@anasm... νομίζω ότι κάπου κάνεις λάθος.

 Το Prolia δεν είναι διφωσφονικό αλλά μονοκλωνικό αντίσωμα (IgG2), και δεν χορηγείται  ενδοφλέβια αλλά  υποδόρια.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας κ.Παπαγεωργίου!

Αλλά, σήμερα το βραδάκι, έμαθα τις ακριβείς λεπτομέρειες... :o :(
Γι αυτό και εξαρχής, δεν είχα γράψει το Prolia...

Παρόλα αυτά,
ενδείκνυται η χορήγηση της Denosumab, ως Θεραπείας 1ης Γραμμής (...), και πολύ περισσότερο, για να αποφευχθεί η τόόόσο πιθανή Επιπλοκή της Οστεονέκρωσης της κάτω γνάθου...??!!

Αν προσέξετε, στις Ανεπιθύμητες Ενέργειες της Denosumab, αναφέρεται ΚΑΙ η Osteonecrosis of jaw (ONJ)...

Και ξαναρωτάω,
υπάρχει Έλεγχος, μέσω της μηχανοργάνωσης και καταχώρησης της Συνταγογράφησης,
και ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ συγκεκριμένα κριτήρια, βάσει των οποίων, ΕΓΚΡΙΝΕΤΑΙ από τον ΕΟΠΥΥ, η χορήγηση ενός τόσο ακριβού φαρμακευτικού σκευάσματος......??!!!


« Τελευταία τροποποίηση: 16 Νοεμβρίου 2012, 23:02:14 από anasm »

18 Νοεμβρίου 2012, 11:24:18
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Τα άρθρα που έχουν βγει δεν δίνουν προβάδισμα στο Prolia καθώς ο αριθμός καταγμάτων είναι ο ίδιος. Μόνο την οστική μάζα αυξάνει. Δηλαδή πρακτικά κάνει τον ασθενή να ζυγίζει βαρύτερα.
Το Κόστος 6μηνιαίας θεραπείας είναι 100€ πάνω από το ίδιο κόστος για εβδομαδιαίο πρωτότυπο διφωσφονικό.
Το NICE το συστήνει μόνο για περιπτώσεις που δεν μπορούν να δοθούν διφωσφονικά, πχ αλλεργία
Προσωπικά δεν το γράφω σε κανένα ασθενή, ακόμη κι αν μου έρθει με συνταγή του Θεού. Τέτοια εξειδικευμένη περίπτωση ας την γράψει ο ίδιος.

Άρα γιατί συζητάμε; Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα, το σώμα δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος θα έπαιρνε στατιστικά από την ηλεκτρονική συνταγογράφηση και όποιος ορθοπεδικός είναι πάνω από 20 prolia το 6μηνο θα τον ξεσκόνιζε με άρση κάθε απορρήτου, αυτόν και όλα τα μέλη της οικογένειας μέχρι 3ου βαθμού.
Στην Ελλάδα, την μεγαλύτερη αλήθεια την είπε ο Παπανδρέου: Λεφτά υπάρχουν.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Νοεμβρίου 2012, 12:27:24
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Άν και δεν έχω ιδέα για τα προαναφερθέντα φαρμκευτικά σκευάσματα νομίζω ότι θα πρέπει να
είμαστε τουλάχιστον πιο προσεκτική όταν απο την θέση μη ειδικού ή γενικού ιατρού παίρνουμε τον
ρόλο του κήνσορα της συνταγογράφησης και του δικηγόρου ποινικής δικονομίας έναντι συναδέλφων.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

18 Νοεμβρίου 2012, 12:44:42
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άν και δεν έχω ιδέα για τα προαναφερθέντα φαρμκευτικά σκευάσματα νομίζω ότι θα πρέπει να
είμαστε τουλάχιστον πιο προσεκτική όταν απο την θέση μη ειδικού ή γενικού ιατρού παίρνουμε τον
ρόλο του κήνσορα της συνταγογράφησης και του δικηγόρου ποινικής δικονομίας έναντι συναδέλφων.

Μια που έχεις ιδέα για το συγκεκριμένο αντικείμενο, και είσαι ειδικός ιατρός, μπορείς να εξηγήσεις γιατί κανείς από τους ασθενείς που εξέρχονται από συγκεκριμένη πανεπιστημιακή κλινική δεν τυγχάνει να μην έχει στην αγωγή του κλοπιδογρέλη, σε σημείο που βλέπεις την αγωγή που λαμβάνει και καταλαβαίνεις που νοσηλεύτηκε. Να μην πω ότι ακόμη και αυτοί που πρέπει να την παίρνουν για 1 χρόνο, την παίρνουν για 10ετίες. Και τι είναι αυτό που κάνει όλους τους ειδικευόμενους που τελείωσαν εκεί, να κάνουν το ίδιο και όταν τελειώνουν ειδικότητα.
Τι το ιδιαίτερο μπορεί να έχουν οι ασθενείς εκτός των ενδείξεων για να γίνεται αυτό;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Νοεμβρίου 2012, 13:16:52
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άν και δεν έχω ιδέα για τα προαναφερθέντα φαρμκευτικά σκευάσματα νομίζω ότι θα πρέπει να
είμαστε τουλάχιστον πιο προσεκτική όταν απο την θέση μη ειδικού ή γενικού ιατρού παίρνουμε τον
ρόλο του κήνσορα της συνταγογράφησης και του δικηγόρου ποινικής δικονομίας έναντι συναδέλφων.

Μια που έχεις ιδέα για το συγκεκριμένο αντικείμενο, και είσαι ειδικός ιατρός, μπορείς να εξηγήσεις γιατί κανείς από τους ασθενείς που εξέρχονται από συγκεκριμένη πανεπιστημιακή κλινική δεν τυγχάνει να μην έχει στην αγωγή του κλοπιδογρέλη, σε σημείο που βλέπεις την αγωγή που λαμβάνει και καταλαβαίνεις που νοσηλεύτηκε. Να μην πω ότι ακόμη και αυτοί που πρέπει να την παίρνουν για 1 χρόνο, την παίρνουν για 10ετίες. Και τι είναι αυτό που κάνει όλους τους ειδικευόμενους που τελείωσαν εκεί, να κάνουν το ίδιο και όταν τελειώνουν ειδικότητα.
Τι το ιδιαίτερο μπορεί να έχουν οι ασθενείς εκτός των ενδείξεων για να γίνεται αυτό;
Δεν έχω καμία διαθεση αντιπαράθεσης.Πως θα μπορούσα άλλωστε με κάποιον που τα γνωρίζει ΟΛΑ.
Θα ήταν περίπου σαν να τα βάζεις με τον Θεό και αυτό...εκτός έδρας.Χαμένη υπόθεση.
Σε ότι αφορά το «ερώτημα»....Οι ασθενείς που βγαίνουν απο συγκεκριμένη κλινική βάση των ισχυρισμών σου
δεν έχουν ποτέ συνταγογραφημένη κλοπιδογρέλη.Τί έχουν δηλαδή; Τικαγρελόρη ;...Ασπιρίνη ..;...Ομοιοπαθητικά;
Επιπλέον λές ότι και εκείνοι που θα έπρεπε να παίρνουν κλοπιδογρέλη (άγνωστο πώς αφού η συγκεκριμένη κλινική ουδέποτε την γράφει
στους εξερχομένους ασθενείς...) την λαμβάνουν για 10ετίες και ότι έτσι κάνουν ΟΛΟΙ οι ειδικευόμενοι που τελείωσαν εκεί.
Είμαι βέβαιος ότι τους ξέρεις έναν έναν τους συναδέλφους και το τί ακριβώς κάνουν κατα την ιατρική τους πρακτική.
Εν πάση περιπτώση.Η αντιπαρέθεση αυτή είναι ανούσια και αντιπαραγωγική.
Η αρχική μου παρατήρηση μου είχε ως μοναδικό στόχο να είμαστε λίγο πιό συγκρατημένοι όταν κατηγορούμε συλλήβδην
ιατρούς άλλων ειδικοτήτων.Οι γενικεύσεις είναι ισοπεδωτικές ,άδικες και συχνά προιόν ημιμάθειας.

Σημειώνω ξανά ότι δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης.Η Κυριακή είναι μέρα πολύ πολύτιμη
για να την χαραμίσω σε τέτοιου είδους ανόητες πρακτικές.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

18 Νοεμβρίου 2012, 13:43:00
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άν και δεν έχω ιδέα για τα προαναφερθέντα φαρμκευτικά σκευάσματα νομίζω ότι θα πρέπει να
είμαστε τουλάχιστον πιο προσεκτική όταν απο την θέση μη ειδικού ή γενικού ιατρού παίρνουμε τον
ρόλο του κήνσορα της συνταγογράφησης και του δικηγόρου ποινικής δικονομίας έναντι συναδέλφων.

Μια που έχεις ιδέα για το συγκεκριμένο αντικείμενο, και είσαι ειδικός ιατρός, μπορείς να εξηγήσεις γιατί κανείς από τους ασθενείς που εξέρχονται από συγκεκριμένη πανεπιστημιακή κλινική δεν τυγχάνει να ΜΗΝ έχει στην αγωγή του κλοπιδογρέλη, σε σημείο που βλέπεις την αγωγή που λαμβάνει και καταλαβαίνεις που νοσηλεύτηκε. Να μην πω ότι ακόμη και αυτοί που πρέπει να την παίρνουν για 1 χρόνο, την παίρνουν για 10ετίες. Και τι είναι αυτό που κάνει όλους τους ειδικευόμενους που τελείωσαν εκεί, να κάνουν το ίδιο και όταν τελειώνουν ειδικότητα.
Τι το ιδιαίτερο μπορεί να έχουν οι ασθενείς εκτός των ενδείξεων για να γίνεται αυτό;
Δεν έχω καμία διαθεση αντιπαράθεσης.Πως θα μπορούσα άλλωστε με κάποιον που τα γνωρίζει ΟΛΑ.
Θα ήταν περίπου σαν να τα βάζεις με τον Θεό και αυτό...εκτός έδρας.Χαμένη υπόθεση.
Σε ότι αφορά το «ερώτημα»....Οι ασθενείς που βγαίνουν απο συγκεκριμένη κλινική βάση των ισχυρισμών σου
δεν έχουν ποτέ συνταγογραφημένη κλοπιδογρέλη.Τί έχουν δηλαδή; Τικαγρελόρη ;...Ασπιρίνη ..;...Ομοιοπαθητικά;
Επιπλέον λές ότι και εκείνοι που θα έπρεπε να παίρνουν κλοπιδογρέλη (άγνωστο πώς αφού η συγκεκριμένη κλινική ουδέποτε την γράφει
στους εξερχομένους ασθενείς...) την λαμβάνουν για 10ετίες και ότι έτσι κάνουν ΟΛΟΙ οι ειδικευόμενοι που τελείωσαν εκεί.
Είμαι βέβαιος ότι τους ξέρεις έναν έναν τους συναδέλφους και το τί ακριβώς κάνουν κατα την ιατρική τους πρακτική.
Εν πάση περιπτώση.Η αντιπαρέθεση αυτή είναι ανούσια και αντιπαραγωγική.
Η αρχική μου παρατήρηση μου είχε ως μοναδικό στόχο να είμαστε λίγο πιό συγκρατημένοι όταν κατηγορούμε συλλήβδην
ιατρούς άλλων ειδικοτήτων.Οι γενικεύσεις είναι ισοπεδωτικές ,άδικες και συχνά προιόν ημιμάθειας.

Σημειώνω ξανά ότι δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης.Η Κυριακή είναι μέρα πολύ πολύτιμη
για να την χαραμίσω σε τέτοιου είδους ανόητες πρακτικές.

Να υποθέσω ότι και το NICE αποτελείται από ανειδίκευτους και γενικούς ιατρούς. Είναι Κυριακή, και είναι η μέρα ανάλογη του Σαββάτου, όπου κάποιοι άλλοι κατέτρωγαν την κάμηλο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Νοεμβρίου 2012, 15:03:56
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Με ειλικρινη σεβασμο στο προσωπο σας κυριε @Ζαχαριαδη θα μου επιτρεψετε μια παρατηρηση.Η οστεοπορωση δεν αποτελει εξειδικευμενο κομματι της ορθοπαιδικης ειδικοτητας (ή άλλων ειδικοτητων που τη διεκδικουν λυσσαλεα πχ γυναικολογοι-ρευματολογοι-ενδοκρινολογοι γιατι εχει "ψωμι" η υπόθεση)αλλα και βασικο κομματι της Γενικης Ιατρικης.Η παραπομπη για ελεγχο οστεοπενιας-οστεοπορωσης με DEXA ειναι κατι συνηθισμενο-αν οχι κανονας- στην καθημερα πραξη μας οπως και η αποφαση για εναρξη αγωγης ή όχι.Δε νομιζω να υπαρχει Γενικος Ιατρος που να μην εχει αναγκαστει θεραπευτικα ή συμβουλευτικα ή μεσω παραπεμπτικου να ασχοληθει με την οστεοπορωση.Επομενως καποιοι εξ ημων-πειτε μας εστω πιο "ψειρες" ή ψυχαναγκαστικους ή απλα ευσυνειδητους-εχουμε μπει στο τρυπακι να το ψαχνουμε λιγο παραπανω τοσο σε θεραπευτικη προσεγγιση οσο και με κριτικη σταση φαρμακευτικων αγωγων ετερων ειδικοτητων που ασχολουνται επισης με την οστεοπορωση.Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως μπορει η οστεοπορωση για εσας να ειναι κατι αλλοτριο(και το λεω με απολυτο σεβασμο στην καρδιολογια που επισης λατρευω και μη το παρετε στραβα παρακαλω-δε το λεω μειωτικα) αλλα για ενα Γενικο Ιατρο ειναι κομματι της καθημερα ιατρικης πραξης μας.Οποτε και η εκφορα αποψης διαγνωστικα ή θεραπευτικα δεν πρεπει να σας ξενιζει!
Ευχαριστω!
+

18 Νοεμβρίου 2012, 16:41:04
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με ειλικρινη σεβασμο στο προσωπο σας κυριε @Ζαχαριαδη θα μου επιτρεψετε μια παρατηρηση.Η οστεοπορωση δεν αποτελει εξειδικευμενο κομματι της ορθοπαιδικης ειδικοτητας (ή άλλων ειδικοτητων που τη διεκδικουν λυσσαλεα πχ γυναικολογοι-ρευματολογοι-ενδοκρινολογοι γιατι εχει "ψωμι" η υπόθεση)αλλα και βασικο κομματι της Γενικης Ιατρικης.Η παραπομπη για ελεγχο οστεοπενιας-οστεοπορωσης με DEXA ειναι κατι συνηθισμενο-αν οχι κανονας- στην καθημερα πραξη μας οπως και η αποφαση για εναρξη αγωγης ή όχι.Δε νομιζω να υπαρχει Γενικος Ιατρος που να μην εχει αναγκαστει θεραπευτικα ή συμβουλευτικα ή μεσω παραπεμπτικου να ασχοληθει με την οστεοπορωση.Επομενως καποιοι εξ ημων-πειτε μας εστω πιο "ψειρες" ή ψυχαναγκαστικους ή απλα ευσυνειδητους-εχουμε μπει στο τρυπακι να το ψαχνουμε λιγο παραπανω τοσο σε θεραπευτικη προσεγγιση οσο και με κριτικη σταση φαρμακευτικων αγωγων ετερων ειδικοτητων που ασχολουνται επισης με την οστεοπορωση.Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως μπορει η οστεοπορωση για εσας να ειναι κατι αλλοτριο(και το λεω με απολυτο σεβασμο στην καρδιολογια που επισης λατρευω και μη το παρετε στραβα παρακαλω-δε το λεω μειωτικα) αλλα για ενα Γενικο Ιατρο ειναι κομματι της καθημερα ιατρικης πραξης μας.Οποτε και η εκφορα αποψης διαγνωστικα ή θεραπευτικα δεν πρεπει να σας ξενιζει!
Ευχαριστω!
Μα αγαπητέ Jack ,
δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις.Δεν αμφισβητώ την εμπλοκή γενικών ιατρών με θέματα καθημερινά όπως είναι η οστεοπόρωση.
Κα φυσικά έχουν λόγο και άποψη και δύναται να την εκφέρουν.Αυτό που εμένα «ενόχλησε» είναι μια στάση γενικευμένης ισοπέδωσης
των ορθοπεδικών και άλλων ειδικοτήτων που ούτε πολύ ούτε λιγο εμφανίζονται να είναι στο σύνολο τους υπαίτιοι συνταγογράφησης εκτός
ενδείξεων με σκοπό ατομικό οικονομικό όφελος.Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι συνάδελφοι.Είναι βέβαιο οτι υπάρχουν.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε συνταγογράφηση υψηλού κόστους  σκευάσματος γίνεται για ιδιοτελή σκοπό.Εν πάση περιπτώση
αφήνω ένα παράθυρο ανοιχτό με το δεδομένο ότι κάποιες ειδικότητες ασχολούνται επι χρόνια με μόνο αυτό το αντικείμενο και
διάβολε κάτι θα ξέρουν περισσότερο ,τουλάχιστον εμπειρικά.
Θυμάσε εκείνο το thread με τον «καρδιολόγο που  χτύπησε πάλι»; (δεν θυμάμαι τον ακριβή τίτλο)¨Οπου μας ζητήθηκε
να σχολιάσουμε την ασυνήθιστη αγωγή του.Ο σχολιασμός αφορούσε αυτην καθεαυτήν την αγωγή χωρίς να έχεις την
αίσθηση ότι όλοι οι καρδιολόγοι βρίσκονται στο «ειδώλιο του κατηγορουμένου».



Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

18 Νοεμβρίου 2012, 16:57:54
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με ειλικρινη σεβασμο στο προσωπο σας κυριε @Ζαχαριαδη θα μου επιτρεψετε μια παρατηρηση.Η οστεοπορωση δεν αποτελει εξειδικευμενο κομματι της ορθοπαιδικης ειδικοτητας (ή άλλων ειδικοτητων που τη διεκδικουν λυσσαλεα πχ γυναικολογοι-ρευματολογοι-ενδοκρινολογοι γιατι εχει "ψωμι" η υπόθεση)αλλα και βασικο κομματι της Γενικης Ιατρικης.Η παραπομπη για ελεγχο οστεοπενιας-οστεοπορωσης με DEXA ειναι κατι συνηθισμενο-αν οχι κανονας- στην καθημερα πραξη μας οπως και η αποφαση για εναρξη αγωγης ή όχι.Δε νομιζω να υπαρχει Γενικος Ιατρος που να μην εχει αναγκαστει θεραπευτικα ή συμβουλευτικα ή μεσω παραπεμπτικου να ασχοληθει με την οστεοπορωση.Επομενως καποιοι εξ ημων-πειτε μας εστω πιο "ψειρες" ή ψυχαναγκαστικους ή απλα ευσυνειδητους-εχουμε μπει στο τρυπακι να το ψαχνουμε λιγο παραπανω τοσο σε θεραπευτικη προσεγγιση οσο και με κριτικη σταση φαρμακευτικων αγωγων ετερων ειδικοτητων που ασχολουνται επισης με την οστεοπορωση.Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως μπορει η οστεοπορωση για εσας να ειναι κατι αλλοτριο(και το λεω με απολυτο σεβασμο στην καρδιολογια που επισης λατρευω και μη το παρετε στραβα παρακαλω-δε το λεω μειωτικα) αλλα για ενα Γενικο Ιατρο ειναι κομματι της καθημερα ιατρικης πραξης μας.Οποτε και η εκφορα αποψης διαγνωστικα ή θεραπευτικα δεν πρεπει να σας ξενιζει!
Ευχαριστω!
Μα αγαπητέ Jack ,
δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις.Δεν αμφισβητώ την εμπλοκή γενικών ιατρών με θέματα καθημερινά όπως είναι η οστεοπόρωση.
Κα φυσικά έχουν λόγο και άποψη και δύναται να την εκφέρουν.Αυτό που εμένα «ενόχλησε» είναι μια στάση γενικευμένης ισοπέδωσης
των ορθοπεδικών και άλλων ειδικοτήτων που ούτε πολύ ούτε λιγο εμφανίζονται να είναι στο σύνολο τους υπαίτιοι συνταγογράφησης εκτός
ενδείξεων με σκοπό ατομικό οικονομικό όφελος.Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι συνάδελφοι.Είναι βέβαιο οτι υπάρχουν.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε συνταγογράφηση υψηλού κόστους  σκευάσματος γίνεται για ιδιοτελή σκοπό.Εν πάση περιπτώση
αφήνω ένα παράθυρο ανοιχτό με το δεδομένο ότι κάποιες ειδικότητες ασχολούνται επι χρόνια με μόνο αυτό το αντικείμενο και
διάβολε κάτι θα ξέρουν περισσότερο ,τουλάχιστον εμπειρικά.
Θυμάσε εκείνο το thread με τον «καρδιολόγο που  χτύπησε πάλι»; (δεν θυμάμαι τον ακριβή τίτλο)¨Οπου μας ζητήθηκε
να σχολιάσουμε την ασυνήθιστη αγωγή του.Ο σχολιασμός αφορούσε αυτην καθεαυτήν την αγωγή χωρίς να έχεις την
αίσθηση ότι όλοι οι καρδιολόγοι βρίσκονται στο «ειδώλιο του κατηγορουμένου».

Νομίζω ότι τη σημερινή ημέρα δεν είναι καλό να δημοσιεύετε άποψη. Δις σήμερα, καταλάβατε άλλα πράγματα από αυτά που γράφηκαν. Σε σημείο που αρχίζει να γίνεται έντονο.
α) Όταν γίνεται θέμα η εκτός ενδείξεων χρήση του συγκεκριμένου σκευάσματος. Και εκτός ενδείξεων είναι η χρήση του σε κάθε περίπτωση που θα μπορούσε ο ασθενής να πάρει διφωσφονικά. Και επειδή αυτό δεν είναι συχνό, μήπως θα πρέπει να μιλήσουμε για έλεγχο; Και εκεί ξυπνάει κάτι στον κ. Ζαχαριάδη. Και δεν μίλησα για ιατρικό έλεγχο. Αλλά για οικονομικό έλεγχο και για εκεί που αρχίζει να ξεχωρίζει σε αριθμούς... Απρόσμενη ή αιτιολογημένη αντίδραση;
β) Όταν γράφω για το αντικείμενο σας και φυσικά.... μη κατανόηση αρχικά. ανθρώπινο & σεβαστό. αλλά .....σιωπή. Μήπως δεν ήμουν αρκετά συγκεκριμένος ή έπρεπε να περιοριστώ σε ένα μόνο καρδιολόγο; Μήπως, ο συγκεκριμένος διευθυντής σας είναι γνωστός στα ευρωπαϊκά δρώμενα;

Επήλθε και τρίτο:
"κάποιες ειδικότητες ασχολούνται επι χρόνια με μόνο αυτό το αντικείμενο και διάβολε κάτι θα ξέρουν περισσότερο ,τουλάχιστον εμπειρικά."
Ενδιαφέρον: Πόσο παράδοση έχει η ειδικότητα της καρδιολογίας από το ένα νοσοκομείο στο άλλο; Είναι μυημένοι όλοι οι λαμβάνοντες την ειδικότητα το ίδιο;
Τους καλύπτει η ομπρέλα της "ειδικότητας" και τελειώσαμε;;; Στα δικά σας νερά είμαστε... Δεν μπορεί να μην έχετε άποψη....
Χθες κουβέντιαζα με συνάδελφο άλλης ειδικότητας γερμανοτραφή.... Στην Γερμανία, δεν είναι όλοι το ίδιο, δεν πληρώνονται όλοι το ίδιο, και υπάρχει σύστημα που καθορίζει την αμοιβή σου ανάλογα με το τι είσαι. (τι είσαι = προφανώς δεν μετράει η ειδικότητα απλά ή κατά προτεραιότητα)
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Νοεμβρίου 2012, 17:01:28 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
23733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Μαρτίου 2012, 00:11:23
από Δ. Κουναλάκης
9 Απαντήσεις
12189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιανουαρίου 2017, 00:23:35
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
3258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2015, 20:32:51
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
5294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαΐου 2020, 23:07:23
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαρτίου 2021, 22:34:32
από Argirios Argiriou