Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
12 Μαΐου 2024, 23:35:01

Αποστολέας Θέμα: Πορεία εξέλιξης και χρονοεπίδομα σε νέο διορισμό  (Αναγνώστηκε 35829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Νοεμβρίου 2012, 16:14:50
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα παρεις αναδρομικά το ιδιο επίδομα και θα συνεχίσεις να το παίρνεις αναλλοιωτο μέχρι να κλείσεις σε αυτο 2ετιας. Στη διετία αυτή όμως δεν θα υπολογισεις το διαστημα από 1/7/11 (για σενα 2/2012) μέχρι την ημερομηνια δημοσίευσης του μεσοπρόθεσμου στην Ε.Κ.

Πέραν της ωριμανσης (δηλαδη του χρονοεπιδόματος υπάρχει και η βαθμολογική μισθολογική εξελιξη η οποία συνεχίζεται κανονικά απο την ημέρα πρόσληψής σου. Στο μέσο μεταξυ 2 βαθμών (3,5 χρόνια) παιρνεις και το μισο της διαφοράς του μισθου μεταξυ του βαθμου σου και του επόμενου και το υπόλοιπο μισό όταν αλλάξεις βαθμό βεβαιως

H μισθολογική ωρίμανση είναι στην τριετία και όχι στα 3,5 χρόνια. Για το χρονοεπίδομα εχω επιφυλάξεις όπως το λέτε γιατί τότε δεν υπάρχει χορήγηση 4% επί του βασικού μισθού ανά 2 χρόνια, αλλά στα 2+ χρόνια. Κάποιος δηλ που συμπλήρωσε τη διετία για χορήγηση χροοεπιδόματος στις 2/7/2011, θα πάρει το επόμενο 4% τον 11/2012 συμπληρώνοντας δηλ 3,5 χρόνια? Στο παραπάνω διάστημα ο νόμος έλεγε ότι αναστέλλεται η χορήγηση αύξησης του χρονοεπιδόματος και όχι αναστέλλεται ο χρόνος υπολογισμού του.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

20 Νοεμβρίου 2012, 16:29:14
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Για την ωριμανση δεκτόν. Για το χρονοεπίδομα αυτό κατάλαβα καθώς ο νόμος που το πάγωνε δεν αναιρέθηκε. Προστέθηκε μόνο μια προταση που ορίζει το τέλος του παγωματος:

Στο τέλος της παρ.2 του άρθρου 27 του  4024/2011  (Α΄226)  προστίθενται οι λέξεις: «και μέχρι την τροποποίηση των διατάξεων του Β΄ Μέρους του ν.3205/2003 με τις οποίες επέρχονται μειώσεις στα  ειδικά μισθολόγια.»


Αφηνω και ενα ερωτηματικο μήπως το ιδιο κενό διαστημα ισχύσει και για την βαθμολογικη ωριμανση.

Για ολα αυτα φυσικά και δεν ειμαι βεβαιος. Θα τα δούμε στην πραξη

20 Νοεμβρίου 2012, 16:51:41
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Αναγνώστου Ι.


Πριν λίγο είδα στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ του ΓΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ οτι μας δινουν επιτελους πισω το χρονοεπίδομα μας
 ''Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο ΥΜ Ε
Χορηγουμε αναδρομικά από τη ημερομηνία ανάληψης υπηρεςίας στους πιο κάτω Ειδικευμενους ιατρους
κλάδου ΕΣΥ του Νοςοκομείου μας, Κεντρων Υγείας και Περιφερειακων Ιατρείων, Χρονοεπίδομα επί του
Β.Μ. στο βαθμό που κατεχουν αναγνωρίζοντας την συνολικη προυπηρεσία που είχαν μεχρι την
ημερομηνία 30/06/2011, συμφωνα με το Ν.4093/2012 άρθρο τρϊτο,παρ.Γ,υποπ.Γ1,παρ.38περ.α.

20 Νοεμβρίου 2012, 20:01:29
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Με την ευκαιρία αυτού του thread σκέφτηκα να παραθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία σχετικά με την καταβολή του χρονοεπιδόματος. Στο Γ.Ν. Καβάλας στο οποίο εργάζομαι μας κοινοποίησαν (σε όσους συναδέλφους διοριστήκαμε μετά την 30/6/2011) ότι οφείλουμε να επιστρέψουμε όλα τα χρονοεπιδόματα που μας έχουν καταβληθεί μέχρι σήμερα και μάλιστα να συναινέσουμε με τη γνωστή υπεύθυνη δήλωση για παρακράτηση εώς το 1/10 επί του βασικού μισθού. Οι εν λόγω κύριοι στο Γ.Ν. Καβάλας, κοινοποιώντας μας το συγκεκριμένο έγγραφο του ΓΛ του κράτους, θεώρησαν σωστό να προβούν στην άμεση παρακράτηση του χρονοεπιδόματος σε ένα μόνο μίσθωμα (αυτό του Δεκεμβρίου), δίχως καν να έχουμε καταθέσει την οποιαδήποτε υπεύθυνη δήλωση-συναίνεση επί του θέματος αυτού.
Συγκεκριμένα στην περίπτωσή μου, έχοντας σαν βασικό μισθό  το ποσό των 1468 ευρώ (μικτά) ως επιμελητής Β', κρίνανε σωστό την άμεση παρακράτηση 2 χρονοεπιδομάτων (συνολικό ποσό 469,76 ευρώ μικτά) θεωρώντας ότι έπρεπε να θέσουν σε άμεση εφαρμογή την κατάργηση του χρονοεπιδόματος από 1/10/2012. Φυσικά το ποσό αυτό όχι μόνο δεν υπερβαίνει το 10% βάσει της συναίνεσης, αλλά φτάνει περίπου το 32% επί του βασικού.
Προσωπικά θα καταθέσω αναφορά για καταλογισμό ευθυνών για τη συγκεκριμένη αυθαίρετη παρακράτηση επιφυλασσόμενος κάθε νόμιμου δικαιώματός μου, και όλα αυτά πρωτού καν τεθούν σε εφαρμογή οι νομοθετικές διατάξεις του πολυνομοσχεδίου για τα ειδικά μισθολόγια...
Και τέλος πάντων, σα νεοδιόριστοι που είμαστε, κάποια στιγμή πρέπει μας να δωθεί η δυνατότητα εθελούσιας εξόδου από το δημόσιο, χωρίς τις κυρώσεις που επιβάλει ο νόμος Λοβέρδου για 5ετές εμπάργκο πριν τη συμπλήρωση 2 χρόνων υπηρεσίας από τη μέρα διορισμού... Έχουμε καταντήσει να επιτελούμε πλέον δεύτερη στρατιωτική θητεία στο ΕΣΥ (πέρα από τη υποχρεωτική στον ΕΣ για μας τους άρρενες), με τη διαφορά ότι πλέον επιδοτούμε και τον εργοδότη μας (μαζί με τη φορολογική λαίλαπα που μας έχουν ήδη επιβάλλει)...
Δημήτρης Ι

20 Νοεμβρίου 2012, 21:28:05
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και τέλος πάντων, σα νεοδιόριστοι που είμαστε, κάποια στιγμή πρέπει μας να δωθεί η δυνατότητα εθελούσιας εξόδου από το δημόσιο, χωρίς τις κυρώσεις που επιβάλει ο νόμος Λοβέρδου για 5ετές εμπάργκο πριν τη συμπλήρωση 2 χρόνων υπηρεσίας από τη μέρα διορισμού...

Τί εννοείς με αυτό;

20 Νοεμβρίου 2012, 22:03:41
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και τέλος πάντων, σα νεοδιόριστοι που είμαστε, κάποια στιγμή πρέπει μας να δωθεί η δυνατότητα εθελούσιας εξόδου από το δημόσιο, χωρίς τις κυρώσεις που επιβάλει ο νόμος Λοβέρδου για 5ετές εμπάργκο πριν τη συμπλήρωση 2 χρόνων υπηρεσίας από τη μέρα διορισμού...

Τί εννοείς με αυτό;

Με διάταγμα που δημοσιεύτηκε τον 11/2011 (δεν θύμαμαι τον αριθμό ΦΕΚ) επί υπουργίας Λοβέρδου η υποχρεωτική θητεία νεοδιόριστου σε θέση ιατρού ΕΣΥ επεκτάθηκε από τον ένα στα 2 χρόνια και ο αποκλεισμός διορισμού του σε οποιαδήποτε άλλη θέση ΕΣΥ επεκτάθηκε από τα 2 στα 5 έτη
Δημήτρης Ι

21 Νοεμβρίου 2012, 11:05:50
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πριν λίγο είδα στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ του ΓΝ ΚΟΡΙΝΘΟΥ οτι μας δινουν επιτελους πισω το χρονοεπίδομα μας
 ''Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο ΥΜ Ε
Χορηγουμε αναδρομικά από τη ημερομηνία ανάληψης υπηρεςίας στους πιο κάτω Ειδικευμενους ιατρους
κλάδου ΕΣΥ του Νοςοκομείου μας, Κεντρων Υγείας και Περιφερειακων Ιατρείων, Χρονοεπίδομα επί του
Β.Μ. στο βαθμό που κατεχουν αναγνωρίζοντας την συνολικη προυπηρεσία που είχαν μεχρι την
ημερομηνία 30/06/2011, συμφωνα με το Ν.4093/2012 άρθρο τρϊτο,παρ.Γ,υποπ.Γ1,παρ.38περ.α.
Συνάδελφε θα ήταν εύκολο να μου υποδείξεις την απόφαση αυτή του ΓΝ Κορίνθου πώς θα μπορούσε κανείς να την πάρει επειδή είναι αδύνατον να μπει κανείς στο σύστημα ΔΙΑΥΓΕΙΑ του συγκεκριμένου νοσοκομείου... .ή αν την έχεις ακόμα αν μπορούσες να την παραθέσεις εδώ (σαν επισυναπτόμενο αρχείο)
Ευχαριστώ
Δημήτρης Ι

21 Νοεμβρίου 2012, 14:48:58
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Αναγνώστου Ι.


Συνάδελφε αν το εχω κανει σωστα αυτη ειναι η αποφαση 

21 Νοεμβρίου 2012, 15:12:22
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Με διάταγμα που δημοσιεύτηκε τον 11/2011 (δεν θύμαμαι τον αριθμό ΦΕΚ) επί υπουργίας Λοβέρδου η υποχρεωτική θητεία νεοδιόριστου σε θέση ιατρού ΕΣΥ επεκτάθηκε από τον ένα στα 2 χρόνια και ο αποκλεισμός διορισμού του σε οποιαδήποτε άλλη θέση ΕΣΥ επεκτάθηκε από τα 2 στα 5 έτη

Έχει κανείς το ΦΕΚ που αναφέρει ο συνάδελφος;

21 Νοεμβρίου 2012, 16:16:16
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε αν το εχω κανει σωστα αυτη ειναι η αποφαση 
Σ'ευχαριστώ πολύ συνάδελφε. Θα το επισυνάψω στην αναφορά μου
Δημήτρης Ι

21 Νοεμβρίου 2012, 21:54:46
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Και για του λόγου το αληθές παραθέτω και την έγγραφη αναφορά μου σχετικά με την παρακράτηση του χρονοεπιδόματος (που έχω σκοπό να καταθέσω αύριο)...
Το αφήνω προς δημόσια διαβούλευση...  :)
Δημήτρης Ι

22 Νοεμβρίου 2012, 15:07:06
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και για του λόγου το αληθές παραθέτω και την έγγραφη αναφορά μου σχετικά με την παρακράτηση του χρονοεπιδόματος (που έχω σκοπό να καταθέσω αύριο)...
Το αφήνω προς δημόσια διαβούλευση...  :)

θα σε μιμηθω συνάδελφε
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Νοεμβρίου 2012, 15:09:43 από NewGP »
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

23 Νοεμβρίου 2012, 21:30:40
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και για του λόγου το αληθές παραθέτω και την έγγραφη αναφορά μου σχετικά με την παρακράτηση του χρονοεπιδόματος (που έχω σκοπό να καταθέσω αύριο)...
Το αφήνω προς δημόσια διαβούλευση...  :)

θα σε μιμηθω συνάδελφε
Και καλά θα κάνεις συνάδελφε, εγώ ήδη έχω ενημερώσει τους περισσότερους συναδέλφους μου στο ΓΝ Καβάλας, που είχαν την ίδια τύχη με μένα, για την κίνησή μου αυτή...
Δημήτρης Ι

24 Νοεμβρίου 2012, 07:18:23
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


σε μένα είπαν από τη μισθοδοσία ότι πρέπει να τους έρθει εγκύκλιος και ότι δεν αρκει ότι φηφίστηκε ο νόμος.
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

24 Νοεμβρίου 2012, 10:28:11
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Καταπληκτικό.

Γι' αυτό δεν πάει ποτέ αυτός ο τόπος μπροστά. Οι Δημόσιοι υπάλληλοι (όχι όλοι ευτυχώς) δε μπα να έχουν χίλιους νόμους. Άμα δεν έχουν την "ιερά εγκύκλιο" ουδέν δύνανται ποιήσαι.

Έχουμε όμως βάλει και εμείς το χεράκι μας.
Είδα για παράδειγμα ότι ψάχνουμε –σε άλλο σημείο- τις αποφάσεις του ΕΟΠΥΥ για τα νέα ποσοστά, την αρνητική λίστα  κ.λ.π. αν και έχουμε νόμο στα χέρια μας και συνεπώς απόλυτη πρόβλεψη –προσδιορισμό του τι ισχύει.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Νοεμβρίου 2012, 10:38:14 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».