Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:28:13

Αποστολέας Θέμα: Περι στατινών  (Αναγνώστηκε 29620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Ιουνίου 2012, 23:14:28
Αναγνώστηκε 29620 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Με αφορμή κάτι που μου συνέβει πρόσφατα θέλω να αναφερθώ λίγο στην φαρμακευτική κατηγορία των στατινών και να φρεσκάρω
λίγο της γνώσεις μας σε σχέση με αυτά  τα τόσο συχνά συνταγογραφούμενα φάρμακα.
Σε μια ασθενή τροποποίησα την μέχρι τότε αγωγή της, απο 10 mg ροσουβαστατίνης  που ελάμβανε, σε 20 mg πραβαστατίνης
αφού είχε εξαιρετικές τιμές LDL και HDL σε επανειλλημένες μετρήσεις.Επιπλέον εμφάνιζε ήπια αυξημένη τιμή γλυκόζης.
Με παίρνει λοιπόν τηλέφωνο την επομένη μέρα και με περίεργο τρόπο με ρωτάει: «μα γιατρέ σίγουρα δεν κανατε λάθος με το φάρμακο;»
«Μα γιατί το λέτε αυτό;» «Επειδή εγώ έπαιρνα φάρμακο για την χοληστερίνη των 10 και σείς ενώ μου είπατε ότι θα ελαττώσεται την δόση
μου δώσατε των 20mg!!.....ο σύζυγος μου δουλεύει χρόνια σε φαρμακείο και μόλις είδε την αλλαγή γέλασε και μου είπε «σου δωσε μια απ τα
ίδια και χειρότερα ...!!!»
Αφού αντιπαρήλθα την προσβολή ,σκέφτηκα ότι ίσως τελικά να υπάρχουν πολλοί φαρμακοποιοί αλλα και ιατροί που να αγνοούν την
σχέση δραστικότητας των στατινών καθώς και άλλες ιδιότητες που διαφοροποιούν τις στατίνες μεταξύ τους.

Έτσι ενώ είναι ευρύτερα γνωστές  η πλειοτροπικές δράσεις των στατινών και το όφελος απο την χρήση τους στην πρωτογενή και δευτερογενή
πρόληψη της στεφανιαίας νόσου ,η επιμέρους διαφορές τους καθώς και η κλίμακα δραστικότητας τους ίσως όχι και τόσο...

Σήμερα κυκλοφορούν 6 στατίνες ,οι οποίες διακρίνονται σε 3 φυσικές (λοβαστατίνη,πραβαστατίνη ,σιμβαστατίνη)που είναι προιόντα ζύμωσης μυκήτων
και 3 συνθετικές (φλουβαστατίνη,ατορβαστατίνη και ροσουβαστατίνη ) που είναι νεότερες.

-->Ιδιαίτερη σημασία παρουσιάζει η οδός μεταβολισμού τους.Ετσι μεσω του κυττοχρώματος P450 3A4 μεταβολίζεται η λοβαστατίνη ,σιμβαστατίνη και ατορβαστατίνη.
    Η φλουβαστατίνη μεσω κυττοχρώματος p450 2C9 και η ροσουβαστατίνη εν μέρει μόνο μέσω του P450 3A4.H πραβαστατίνη μεταβολίζεται μεσω άλλων οδών.
    Η γνώση αυτή είναι σημαντική,διότι αρκετά φάρμακα μεταβολίζονται μέσω του P450 3A4.Χαρακτηριστηκά παραδείγματα είναι η κυκλοσπορίνη (π.χ μετά
    απο μεταμόσχευση) το tarcolimus,η καρβαμαζεπίνη.. ( φανταστείτε :χορήγηση π.χ Lipitor σε ασθενή που παίρνει Tegretol ως αντιεπιληπτικό ή για νευραλγία τριδύμου μπορεί και να
    αποβεί θανατηφόρα !!
)Ορισμένα αντιμυκητιασικά όπως η κετοκοναζόλη,οι ανταγωνιστές ασβεστίου όπως η διλτιαζέμη και νιφεδιπίνη και άλλα.

-->Η στατίνες έχουν την ισχυρότερη υποχοληστερολαιμική δράση απο όλα τα υπάρχοντα υπολιπιδαιμικά φάρμακα.Προκαλούν πτώση της LDL χοληστερόλης κατα 20-55%.
    Η σχέση μεταξύ δόσης και πτώσης της LDL δεν είναι γραμμική αλλά καμπυλόγραμμη (curvilinear).Διπλασιασμός της δόσης μιάς στατίνης επιφέρει επιπλέον ελάττωση μόνο κατα 6%
    («κανόνας των 6»)
    Την ισχυρότερη υποχοληστερολαιμική δράση έχει η ροσουβαστατίνη (Crestor) και έπονται η ατορβαστατίνη ,η σιμβαστατίνη,η πραβαστατίνη/λοβασταίνη και η φλουβαστατίνη.
     Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τη δοσολογία των διαφόρων στατινών που επιτυγχάνουν την ίδια πτώση της LDL χοληστερόλης για να υπάρχει η δυνατότητα σύγκρισης της
    αποτελεσματικότητας διαφορετικών θεραπευτικών σχημάτων αλλά και μετάβασης απο την μία στατίνη στην άλλη.Π.χ μόνο η πραβαστατίνη έχει ουδέτερο μεταβολικό
    προφίλ και δεν αυξάνει τα επίπεδα γλυκόζης σε άτομα με «προδιαβήτη».
    Ετσι λοιπόν ισχύει η παρακάτω σχέση ισοδυναμίας:
   10mg ροσουβαστατίνης (Crestor) = 20mg Ατορβαστατίνης (π.χ Lipitor) = 40mg σιμβαστατίνης (π.χ Lepur) = 80mg Πραβαστατίνης (π.χ Pravalip)
    
     Σε έναν π.χ στεφανιαίο ή  διαβητικό ασθενή με καλό επίπεδο LDL που η χορήγηση στατίνης αποσκοπεί μόνο στις αγγειοπροστατευτικές ιδιότητες καλό είναι να
     επιλέγουμε στατίνη μικρότερης υπολιπιδαιμικής ισχύος με καλύτερο όμως προφίλ ασφαλείας.

« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουνίου 2012, 23:22:59 από Zachariadis »
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

18 Ιουνίου 2012, 23:22:17
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Αυτό ειδικά με το tegretol και το lipitor μου έχει τύχει.... Και φυσικά τσακώθηκα με τον καρδιολόγο που επέμενε για το lipitor.
Γενικά, είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς την κατάλληλη στατίνη για την κατάλληλη περίπτωση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Αυγούστου 2012, 15:16:43
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Μια υπαρκτή περίπτωση από χθές.
Γυναίκα 56 ετών.
Μέση ΑΠ 115/75, χωρίς αγωγή . ΒΜΙ 26.
Δεν καπνίζει. Δεν έχει άλλους παράγοντες κινδύνου.
Δεν υπάρχει κληρονομικό ιστορικό καρδειαγγειακής νόσου.
Ολική χοληστερόλη 265- 280 σε τρεις μετρήσεις και παρά τη συμπαθητική δίαιτα.
HDL 58, LDL 180.
Θα δίνατε στατίνη?Και ποια?

Απαντώ προκαταβολικά ότι δεν έδωσα στατίνη.
Υ.Γ. Δεν είναι τεστ γνώσεων.
Θα ήθελα ,αν μπορούμε, να καταθέσουμε τις ενδεχομένες διαφορετικές θεραπευτικές λογικές σε ένα πεδίο που ίσως αποτελεί γκρίζα ζώνη.

29 Αυγούστου 2012, 16:24:44
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια υπαρκτή περίπτωση από χθές.
Γυναίκα 56 ετών.
Μέση ΑΠ 115/75, χωρίς αγωγή . ΒΜΙ 26.
Δεν καπνίζει. Δεν έχει άλλους παράγοντες κινδύνου.
Δεν υπάρχει κληρονομικό ιστορικό καρδειαγγειακής νόσου.
Ολική χοληστερόλη 265- 280 σε τρεις μετρήσεις και παρά τη συμπαθητική δίαιτα.
HDL 58, LDL 180.
Θα δίνατε στατίνη?Και ποια?

Απαντώ προκαταβολικά ότι δεν έδωσα στατίνη.
Υ.Γ. Δεν είναι τεστ γνώσεων.
Θα ήθελα ,αν μπορούμε, να καταθέσουμε τις ενδεχομένες διαφορετικές θεραπευτικές λογικές σε ένα πεδίο που ίσως αποτελεί γκρίζα ζώνη.
Προφανώς είναι μετεμμηνοπαυσιακή. Θα έδινα πραβαστατίνη 20 mg.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Αυγούστου 2012, 20:48:57
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

KERASIDISN


έχει γίνει ο αποκλεισμός της δευτεροπαθούς δυσλιπιδαιμίας ?
-TSH ?
-σάκχαρο?
-ALP?
-κρεατινίνη?
-Γενική ούρων?
-φάρμακα-ουσίες?

αν είναι αρνητικός ο έλεγχος και το Framinggham score είναι <10% η αντιμετώπιση είναι υγιεινοδιαιτιτική και στατίνη αν η LDL>190mg/dl .

29 Αυγούστου 2012, 21:02:10
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Η γυναίκα βρίσκεται μεταξύ των ομάδων χαμηλού (10ετής κίνδυνος <1%) και
μέσου (10ετής κίνδυνος<10%) καρδιαγγειακού κινδύνου για της οποίες επιθυμητές τιμές
LDL είναι κάτω απο 160 και 130mg/dL αντίστοιχα.(BMI οριακό)
Συνεπώς ακολουθώντας «κατα γράμμα» τα πιο πρόσφατα guidlines,θα μπορούσε να της χορηγηθεί στατίνη.

Δεν θα της έδινα στατίνη αλλά θα την παρότρυνα να κάνει κάποιου είδους συστηματικής άσκησης.
3-4 x την εβδομάδα απο μέτριας έντασης αερόβια άσκησης θα βελτιώσει τον μεταβολισμό,θα αυξήσει την HDL
και θα ρίξει την LDL σε επιθυμητά επίπεδα.Θα δράση προληπτικά στην οστεοπόρωση και θα ενισχύση την ψυχοσωματική της ευεξία.
Πολλοί φαντάζονται  ότι η Άσκηση προυποθέτει μεγάλες δόσεις χρόνου,χρήματος και κόπου και καλό είναι να
ξεδιαλύνουμε τέτοιους μύθους.Οι επιλογές άσκησης είναι πάρα πολλές και για όλες της ηλικές και όλα τα γούστα.
Πάντα υπάρχουν λύσεις ακόμα και για της πιό «δύσκολες» περιπτώσεις. :)


Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

30 Αυγούστου 2012, 09:56:53
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Καλημέρα σας.

Το ενδεχόμενο συσχέτισης της αυξημένης χοληστερόλης με το άγχος δεν πρέπει να το εξετάσουμε; Μερικές πληροφορίες(που μου έρχονται στο νου) στο ιστορικό της απουσιάζουν, όπως:

1. εάν και πόσο μειώθηκε το οικογενειακό της εισόδημα και τι, πραγματικές, επιπτώσεις έχει επιφέρει αυτή η μείωση στον οικογενειακό της βίο.
2. Ποια η σχέση της με τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας(σύζυγος, τέκνα) και πόσο έχουν μεταβληθεί οι δυναμικές των δεσμών ανάμεσά τους, το τελευταίο διάστημα. Για παράδειγμα μπορεί, λόγω και της ηλικίας της, να έχει παιδί σε φάση που ετοιμάζεται για σπουδές ή και να σπουδάζει, με ό,τι αυτό συνεπάγεται τη σημερινή εποχή.
3. Μήπως το τελευταίο διάστημα βίωσε το θάνατο κάποιου αγαπημένου συγγενικού της προσώπου(π.χ. γονέα, αδελφού/ής); Ηλικιακά θα μπορούσε να ταιριάξει.
4. Σε τι βαθμό ενημερώνεται για τα κοινωνικοπολιτικά τεκταινόμενα και από ποια μέσα; Είναι αυτονόητο ότι η καθημερινή παρακολούθηση ειδησιογραφικών εκπομπών προκαλεί αύξηση του άγχους.

Επειδή δεν είμαι αυθεντία στη φαρμακολογία και στην ειδική νοσολογία θα ήθελα την γνώμη σας. Απλά καταθέτω τις παρατηρήσεις μου από ένα φαινόμενο, όπως αυτό που έχει αναφερθεί, που συναντώ όλο και πιο συχνά στην καθημερινή πράξη.

Και καταθέτω, επιπλέον, και μία σκέψη και απορία. Εάν, εάν λέω, η γυναίκα βρίσκεται σε μία μη διαχειρίσιμη αγχώδη κατάσταση με τι διάθεση θα ασκηθεί και πώς μπορεί να πειθαρχήσει σε μία διαιτητική θεραπεία;

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Αυγούστου 2012, 10:25:57 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

30 Αυγούστου 2012, 13:55:31
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα σας.

Το ενδεχόμενο συσχέτισης της αυξημένης χοληστερόλης με το άγχος δεν πρέπει να το εξετάσουμε; Μερικές πληροφορίες(που μου έρχονται στο νου) στο ιστορικό της απουσιάζουν, όπως:

1. εάν και πόσο μειώθηκε το οικογενειακό της εισόδημα και τι, πραγματικές, επιπτώσεις έχει επιφέρει αυτή η μείωση στον οικογενειακό της βίο.
2. Ποια η σχέση της με τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας(σύζυγος, τέκνα) και πόσο έχουν μεταβληθεί οι δυναμικές των δεσμών ανάμεσά τους, το τελευταίο διάστημα. Για παράδειγμα μπορεί, λόγω και της ηλικίας της, να έχει παιδί σε φάση που ετοιμάζεται για σπουδές ή και να σπουδάζει, με ό,τι αυτό συνεπάγεται τη σημερινή εποχή.
3. Μήπως το τελευταίο διάστημα βίωσε το θάνατο κάποιου αγαπημένου συγγενικού της προσώπου(π.χ. γονέα, αδελφού/ής); Ηλικιακά θα μπορούσε να ταιριάξει.
4. Σε τι βαθμό ενημερώνεται για τα κοινωνικοπολιτικά τεκταινόμενα και από ποια μέσα; Είναι αυτονόητο ότι η καθημερινή παρακολούθηση ειδησιογραφικών εκπομπών προκαλεί αύξηση του άγχους.

Επειδή δεν είμαι αυθεντία στη φαρμακολογία και στην ειδική νοσολογία θα ήθελα την γνώμη σας. Απλά καταθέτω τις παρατηρήσεις μου από ένα φαινόμενο, όπως αυτό που έχει αναφερθεί, που συναντώ όλο και πιο συχνά στην καθημερινή πράξη.

Και καταθέτω, επιπλέον, και μία σκέψη και απορία. Εάν, εάν λέω, η γυναίκα βρίσκεται σε μία μη διαχειρίσιμη αγχώδη κατάσταση με τι διάθεση θα ασκηθεί και πώς μπορεί να πειθαρχήσει σε μία διαιτητική θεραπεία;

Ευχαριστώ.

Όσα αναφέρεις είναι πολύ σημαντικά για τη συνολική κατανόηση της κατάστασης ενός ανθρώπους και της εξατομίκευσης των πιθανών θεραπευτικών προσεγγίσεων.
Το ψυχοκοινωνικό όμως, πρόβλημα δε λύνεται με στατίνη , ούτε το περιστασικό ή βαθύτερο-δομικό άγχος.
Πρέπει να έχουμε κατά νου ότι η Υ/Λ δεν είναι "νόσος" με τη στενή έννοια κινδύνου, αλλά παράγοντας κινδύνου.
Αν εκτιμούμε ότι ως παράγοντας κινδύνου είναι σημαντικός και ότι η τροποποίηση του θα επιφέρει κλινικά οφέλη, τότε έχει νόημα η θεραπεία για μεγάλο (πιθανώς εφ όρου ζωής) χρονικό διάστημα.
Βραχυχρόνιες θεραπείες  , κατά τη γνώμη μου,είναι λαθεμένες.

-Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, σε γενικές γραμμές συνφωνώ με το Ζαχαριάδη.
Ο προβληματισμός που είχα γαι να χρησιμοποιήσω στατίνη ήταν ο εξής:
Η μείωση της χοληστερόλης σε 200-210 ολική, 120-130 LDL, θα τροποποιούσε τον εκτιμώμενο καρδειαγγεικό κίνδυνο και πόσο? (καθόλου!)
Ποιο θα ήταν το εκτιμώμενο number to treet?
Η γνώμη μου είναι ότι σε ανθρώπους χαμηλού καρδειγγειακού κινδύνου η τροποποίηση της τιμής της χοληστερόλης , επιφέρει ελάχιστο κλινικό όφελος, ενώ το κόστος θεραπείας είναι τρομακτικό και αναμενόμενες παρενέργειες πιθανά περισσότερες των οφέλιμων δράσεων.


30 Αυγούστου 2012, 14:08:37
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Παρόλο που ακολουθώ στην πράξη την συλλογιστική σας, έχω πάντα την απορία:
Το άγχος σε μοριακό επίπεδο τι κάνει; Κάνει "φλεγμονή";
Αν ναι, και εάν η προποποίηση του άγχους δεν είναι εφικτή, κάνει κλινική διαφορά κάθε αντιφλεγμονώδης δράση; (μην πάει ο νους σας μόνο στη στατίνη)

αλήθεια όταν έχουμε στρες έχουμε αύξηση της καρδιακής συχνότητας; Αυτό σημαίνει αύξηση της ταχύτητα ροής; Αυτό σημαίνει περισσότερη δυναμική ενέργεια; Αυτό τι επιδράσεις έχει από υδροδυναμικής άποψης; Σημαίνει αυξημένη βλάβη ενδοθηλίου; Αν ναι, έχει κλινική επίπτωση; Αν έχει, έχει μετρηθεί;

Είναι από τα άλυτα ερωτήματα που έχω...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Αυγούστου 2012, 16:51:01
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Υπάρχουν σαφείς ενδείξεις ότι το άγχος αυξάνει την καρδιακή συχνότητα,ελαττώνει την ανοσιακή απάντηση και
αυξάνει ορισμένους δείκτες φλεγμονής.
Υπάρχουν κάποια (λίγα) επιστημονικά δεδομένα που δείχνουν ότι το νοητικό stress μπορεί πράγματι
να αυξήσει της τιμές χοληστερόλης τουλάχιστον σε κάποιους πληθυσμούς και σε μικρό ως μέτριο βαθμό.
Οι διαφοροποιήσεις έχουν κυρίως σχέση με τον διαφορετικό τρόπο με τον οποίο ο κάθε άνθρωπος επηρεάζεται
απο στρεσσογόνες καταστάσεις.

Ωστόσο δεν νομίζω ότι το ερώτημα του κυρ.Μακρέα «πήγαινε τοσο μακριά»
Όταν διάβασα του medicus την άποψη και συγκεκριμένα:
Παράθεση
και καταθέτω, επιπλέον, και μία σκέψη και απορία. Εάν, εάν λέω, η γυναίκα βρίσκεται σε μία μη διαχειρίσιμη αγχώδη κατάσταση με τι διάθεση θα ασκηθεί και πώς μπορεί να πειθαρχήσει σε μία διαιτητική θεραπεία;
το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι άν πρόκειται για "μη διαχειρίσιμη αγχώδη κατάσταση"  τότε δεν νομίζω ότι η αντιμετώπιση
της ήπιας υπερλιπιδαιμίας θα αποτελούσε προτεραιότητα.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

30 Αυγούστου 2012, 18:07:32
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Επιτρέψτε μου να σας θέσω έναν ακόμη προβληματισμό:
- Τι σημαίνει "ανέχομαι λίγη ακόμη LDL";
- Είναι το ίδιο με το "ανέχομαι λίγο ακόμη σάκχαρο";
- Ή ακόμη-ακόμη το "ανέχομαι λίγο ακόμη αναιμία πριν μεταγγίσω";
Ποιος είναι ο αλγόριθμος με τον οποίο καθορίζουμε το όριο ασφαλείας σύμφωνα με το οποίο μπορούμε να μη δώσουμε αγωγή;
Το κυριότερο, θα δώσουμε την ευκαιρία στον ασθενή να συναποφασίσει, εφόσον συνυπολογίζονται και μη ιατρικά δεδομένα στη λήψη της απόφασης, εκθέτοντάς του τις σκέψεις μας;



Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Αυγούστου 2012, 10:01:50
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχουν σαφείς ενδείξεις ότι το άγχος αυξάνει την καρδιακή συχνότητα,ελαττώνει την ανοσιακή απάντηση και
αυξάνει ορισμένους δείκτες φλεγμονής.
Υπάρχουν κάποια (λίγα) επιστημονικά δεδομένα που δείχνουν ότι το νοητικό stress μπορεί πράγματι
να αυξήσει της τιμές χοληστερόλης τουλάχιστον σε κάποιους πληθυσμούς και σε μικρό ως μέτριο βαθμό.
Οι διαφοροποιήσεις έχουν κυρίως σχέση με τον διαφορετικό τρόπο με τον οποίο ο κάθε άνθρωπος επηρεάζεται
απο στρεσσογόνες καταστάσεις.

Ωστόσο δεν νομίζω ότι το ερώτημα του κυρ.Μακρέα «πήγαινε τοσο μακριά»
Όταν διάβασα του medicus την άποψη και συγκεκριμένα:
Παράθεση
και καταθέτω, επιπλέον, και μία σκέψη και απορία. Εάν, εάν λέω, η γυναίκα βρίσκεται σε μία μη διαχειρίσιμη αγχώδη κατάσταση με τι διάθεση θα ασκηθεί και πώς μπορεί να πειθαρχήσει σε μία διαιτητική θεραπεία;
το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι άν πρόκειται για "μη διαχειρίσιμη αγχώδη κατάσταση"  τότε δεν νομίζω ότι η αντιμετώπιση
της ήπιας υπερλιπιδαιμίας θα αποτελούσε προτεραιότητα.

Σαφώς και το άγχος της έχει προτεραιότητα από την υπερλιπιδαιμία. Και δεν είναι μόνο το πρόβλημα μου η χοληστερίνη. Υπάρχει η υδρομηχανική που εξηγεί πολλά κλινικά φαινόμενα.
Εγώ το πήγα πολύ μακριά γιατί οι ερωτήσεις των ασθενών μας το πάνε μακριά: "Δηλαδή γιατρέ εγώ τώρα κινδυνεύω περισσότερο να πάθω κάτι λόγω του άγχους μου;"
Το κόλησα γιατί πρόσφατα οι στατίνες απόκτησαν "αντιφλεγνώδεις" ιδιότητες με ευεργετικές επιδράσεις στην μείωση των καρδιαγγειακών ακόμη και στην ελάχιστη δόση, ακόμη και όταν δεν "ρίξουν" την χοληστερίνη. Να υπενθυμίσω ότι υπάρχει και η ταπεινή ασπιρίνη με αντιφλεγμονώδεις δράσεις που δεν έχουν άλλα αγαπημένα αντιαιμοπεταλιακά.
Εσύ τι απαντάς στον ασθενή αυτό;

Συζήτηση κάνουμε.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Αυγούστου 2012, 16:01:59
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σαφώς και το άγχος της έχει προτεραιότητα από την υπερλιπιδαιμία. Και δεν είναι μόνο το πρόβλημα μου η χοληστερίνη. Υπάρχει η υδρομηχανική που εξηγεί πολλά κλινικά φαινόμενα.
Εγώ το πήγα πολύ μακριά γιατί οι ερωτήσεις των ασθενών μας το πάνε μακριά: "Δηλαδή γιατρέ εγώ τώρα κινδυνεύω περισσότερο να πάθω κάτι λόγω του άγχους μου;"
Το κόλησα γιατί πρόσφατα οι στατίνες απόκτησαν "αντιφλεγνώδεις" ιδιότητες με ευεργετικές επιδράσεις στην μείωση των καρδιαγγειακών ακόμη και στην ελάχιστη δόση, ακόμη και όταν δεν "ρίξουν" την χοληστερίνη. Να υπενθυμίσω ότι υπάρχει και η ταπεινή ασπιρίνη με αντιφλεγμονώδεις δράσεις που δεν έχουν άλλα αγαπημένα αντιαιμοπεταλιακά.
Εσύ τι απαντάς στον ασθενή αυτό;

Συζήτηση κάνουμε.

Οι ακριβείς μηχανισμοί  με τους οποίους το άγχος μπορεί να αυξήσει τα επίπεδα LDL δεν έχουν πλήρως διελευκανθεί.
Η βασική θεωρία στηρίζεται στην αύξηση των εκκρινόμενων «ορμονών του stress» την κορτιζόλη και της κατεχολαμίνες.
Η έκκριση κορτιζόλης αυξάνει τα επίπεδα γλυκόζης αίματος ωστε να χρησιμοποιηθεί  άμεσα για της ανάγκες αντιμετώπισης της
αρχέγονης κατάστασης του «fight or flight».Τα υψηλά επίπεδα γλυκόζης όμως δεν θα χρησιμοποιηθούν για καύσιμα
και σημαντικό μερος αυτών θα μετατραπεί τελικά σε λιπαρά οξέα και χοληστερόλη.
Επιπλέον έμφαση δίδεται και στην ψυχολογική αυτή  καθε αυτή επίδραση του άγχους ,που πολύ συχνά οδηγεί σε ακατάστατα γεύματα
χαμηλής διατροφικής αξίας πλούσιια σε κορεμένα λιπαρά καθώς και σε συνήθειες όπως το κάπνισμα και την υπερκατανάλωση αλκοόλ
που με την σειρά τους συμβάλλουν στην δυσλιπιδαιμία.

Οι λεγόμενες «πλειοτροπικές»δράσεις των στατινών είναι αρκετά καλά τεκμηριωμένες.Πράγματι εμφανίζουν και
σημαντικές αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες και αυτό σίγουρα δεν αποτελεί μόνο κομμάτι του marketing των φαρμακευτικών εταιριών.
Η περιγραφή του τρόπου με τον οποίο ασκούν την αντιφλεγμονώδη δράση ξεφεύγει αλλά γενικά αφορά την μείωση των κυττάρων
φλεγμονής στην αθηρωματική πλάκα με αναστολή της σύνθεσης των μορίων προσκόλλησης πάνω στα ενδοθηλιακά κύτταρα και
λευκοκύτταρα καθώς και την έκφραση των κυτοκινών που συμμετέχουν στην επιστράτευση των φλεγμονοδών κυττάρων.
Η καταστολή αυτή της φλεγμονώδους απάντησης είναι ανεξάρτητη απο την ικανότητα των στατινών να αναστέλλουν την HMG-CoA αναγωγάση,
απο την δράση τους δηλ. ως υπολιπιδαιμικά φάρμακα.
Με τον τρόπο αυτό μειώνουν τα επίπεδα δεικτών φλεγμονής όπως της C-RP που πλέον χρησιμοποιείται ως ο ισχυρότερος
προγνωστικός δείκτης καρδιαγγειακών επεισοδίων.
Πέρα απο της αντιφλεγμονώδεις δράσης των στατινών εμφανίζουν ακόμα αντιοξειδωτική και ανοσοτροποποιητική δράση που
οφείλονται κυρίως  στην αναστολή σύνθεσης των ισοπρενοειδών,τα οποία αποτελούν ενδιάμεσο στάδιο στον καταρράκτη
βιοσύνθεσης της χοληστερόλης και είναι απαραίτητα για της κυτταρικές διεργασίες 'ολων των κυττάρων.
Αυτή η μείωση των ισοπρενοειδών μπορεί να εξηγήσει επίσης την ευνοική επίδραση των στατινών σε νοσήματα των οποίων η
παθογένεια είναι άσχετη με της διαταραχές των λιπιδίων,όπως στην οστεοπόρωση,ορισμένα αυτοάνοσα νοσήματα,την
νόσο Alzheimer,την άνοια και την αύξηση κακοήθων όγκων.

Οι ευεργετικές δράσεις των στατινών είναι δεδομένες.Σίγουρα οι φαρμακευτικές εταιρίες «φουσκώνουν» υπέρμετρα
τα όποια επιστημονικά δεδομένα και «μειώνουν» δυσμενείς επιδράσεις και παρενέργειες απο την χρήση τους.
Στις ΗΠΑ ειδικά οι στατίνες εμφανίζονται ως φάρμακα θαυματουργά για πάσα νόσο.
Πρόσφατα έλαβα ένα email απο το medscape με θέμα «το κόστος της χορήγησης στατινών ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους
Αμερικανούς!»;Υπάρχουν φωνές στις ΗΠΑ (απο την «επιστημονική » κοινότητα! ) που έχουν προτείνει την χορήγηση στατινών
με την ύδρευση...μαζί με την χλωρίωση του νερού...!! ;D





Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

31 Αυγούστου 2012, 20:34:05
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

αλήθεια όταν έχουμε στρες έχουμε αύξηση της καρδιακής συχνότητας; Αυτό σημαίνει αύξηση της ταχύτητα ροής; Αυτό σημαίνει περισσότερη δυναμική ενέργεια; Αυτό τι επιδράσεις έχει από υδροδυναμικής άποψης; Σημαίνει αυξημένη βλάβη ενδοθηλίου; Αν ναι, έχει κλινική επίπτωση; Αν έχει, έχει μετρηθεί;

Είναι από τα άλυτα ερωτήματα που έχω...

Για αυτά υπάρχουν στοιχεία-απαντήσεις;
Μιλάω για μηχανικά φαινόμενα που δημιουργούν θρόμβους σε ένα "φλεγμονώδες" περιβάλλον.

Επίσης, τελικά τι απάντηση δίνεις στον ασθενή σου;
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Αυγούστου 2012, 20:40:04 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Σεπτεμβρίου 2012, 01:03:01
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

αλήθεια όταν έχουμε στρες έχουμε αύξηση της καρδιακής συχνότητας; Αυτό σημαίνει αύξηση της ταχύτητα ροής; Αυτό σημαίνει περισσότερη δυναμική ενέργεια; Αυτό τι επιδράσεις έχει από υδροδυναμικής άποψης; Σημαίνει αυξημένη βλάβη ενδοθηλίου; Αν ναι, έχει κλινική επίπτωση; Αν έχει, έχει μετρηθεί;

Είναι από τα άλυτα ερωτήματα που έχω...

Για αυτά υπάρχουν στοιχεία-απαντήσεις;
Μιλάω για μηχανικά φαινόμενα που δημιουργούν θρόμβους σε ένα "φλεγμονώδες" περιβάλλον.

Επίσης, τελικά τι απάντηση δίνεις στον ασθενή σου;

Αυτή καθε αυτή η αύξηση της καρδιακης συχνότητας και της ταχύτητας ροής αίματος αλίμονο να μπορούσε να
προκαλέσει απο μόνη της ενδοθηλιακή βλάβη.Τότε σε πάρα πολλές παθολογικές και φυσιολογικές καταστάσεις υπερδυναμικής
κυκλοφορίας όπως ο πυρετός,η εγκυμοσύνη,το άγχος,υπερθυρεοειδισμός κλπ θα υπήρχε σοβαρό πρόβλημα αγγειακού τραυματισμού.

Όταν όμως προυπάρχουν ενδοθηλιακές λειτουργικές και δομικές βλάβες με την μορφή των αθηρωματικών πλακών και την απώλεια της
φυσιολογικής αγγειοκινητικότητας,αυτές συντηρούναι και επιδεινώνονται απο την στροβιλώδη ροή στην περιοχή των βλαβών.
Η στροβιλώδης ροή μπορεί να οδηγήσει στην αύξηση της παραγωγής ορισμένων μορίων προσκόλλησης των λευκών αιμοσφαιρίων.
Η αυξημένη τοιχωματική τάση μπορεί επίσεις να προάγει την παραγωγή πρωτεογλυκανών απο τα αρτηριακά λεία μυικά κύτταρα.
Οι πρωτεογλυκάνες αυτές έχουν την δυνατότη να συνδέουν και να κατακρατούν σαν μαγνήτη σωματίδια λιποπρωτεινών,διευκολύνοντας
την οξείδωση τους και παράγοντας έτσι τη φλεγμονώδη απάντηση στα σημεία σχηματισμού αθηρωματικής πλάκας.
Οι στατίνες εδώ παίζουν σημαντικό προστατευτικό «πυροσβεστικό» ρόλο,καταστέλοντας τόσο τον σχηματισμό αυτών των μορίων προσκόλλησης
όσο και των πρωτεογλυκανών.
Εύχομαι να σε καλύπτει η απάντηση μου.Δεν θέλω να φαίνονται αυτά που γράφω υπερβολικά αναλυτικά και δυσνόητα ή σαν ανούσια επίδειξη
άσχετων γνώσεων προς αυτοπροβολή.Πραγματικά δεν θέλω να κάνω τέτοια εντύπωση ,όμως είναι και δύσκολο να απαντήσω με πιό απλό τρόπο.
Τώρα τί θα απαντούσα στην ασθενή σου ;
«Αν το άγχος σου σε κάνει να καπνίσεις 2 πακέτα τσιγάρα,να πίνεις αλκοοόλ,να μήν τρώς σωστά και σε ακατάστατο ωράριο....άν σε καθηλώνει στην
τηλεόραση με της ώρες να βλέπεις τουρκικα σήριαλ και δεν βγαίνεις έξω ....αν δεν παίρνεις με συνέπεια τα φάρμακα για την πίεση σου......αν...
ΝΑΙ Κινδυνεύεις να πάθεις σοβαρά προβλήματα λόγω άγχους !»


Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

Λέξεις κλειδιά: στατίνες στατίνη 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουνίου 2013, 16:07:28
από kdiwavvou
2 Απαντήσεις
11679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Μαΐου 2014, 13:10:25
από Δ. Κουναλάκης
1 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2014, 03:36:56
από kakalos
0 Απαντήσεις
3505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Φεβρουαρίου 2014, 09:25:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2015, 20:06:56
από Loumakis