Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 06:42:50

Αποστολέας Θέμα: Υπολογίζοντας το κέρδος του φαρμακοποιού  (Αναγνώστηκε 37452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 08:55:25
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

farmakopoios


αγαπητέ διακομιστά στον ύπνο σας βλέπετε φαρμακοποιούς; εγώ προσωπικά ασχολούμε με τα δικά μου προβλήματα άρα να υποθέσω ότι είτε εσείς δεν έχετε είτε είναι αμελητέα να το πω...Για το ποσοτό κέρδους μας τώρα επειδή εγω σπούδασα φαρμακοποιός και όχι οικονομολόγος θα σας πω ότι για τζίρο ετήσιο 500000 μπήκαν στον τραπεζικό μου λογαριασμό 60000 ΠΡΟ ΕΦΟΡΙΑΣ! πλήρωσα εφορία 36000( δεν θα προσθέσω το 55% προκαταβολή αφού θα μου αφαιρεθεί την επόμενη χρονιά 19000 που μάλλον θα έπρεπε να το προσθέσω). κάντε τα μαθηματικά και πείτε μου και εμένα αν έβγαλα τίποτα τη συγκεκριμένη χρονια! γιατί όταν πηγαίνω στο σ/μ ή βάζω βανζίνη στο αυτοκίνητό μου δεν μπορώ να δείξω τα τιμολόγια που μου τα οφείλει το κράτος, εκεί θέλουν cash! show me the money!

14 Σεπτεμβρίου 2012, 09:32:41
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
αγαπητέ διακομιστά στον ύπνο σας βλέπετε φαρμακοποιούς;

Εαν εχετε καταλαβει βρισκεστε σε ενα φορουμ πρωτοβαθμιας φροντιδας υγειας και σαφεστατα το φαρμακα και κατ'επεκτασιν οι φαρμακοποιοι αποτελουν κομματι αυτης.Σε μια ιδιαιτερη οικονομικη συγκυρια η προκλητικη πολιτικη του φαρμακου και "η τακτοποιηση" των οφειλων πρωτιστως στους φαρμακοποιους ,πιστεψτε με κανουν πολλους απο εμας που καθημερινα δινουμε μαχες και παιρνουμε ευθυνες να δυσανασχετουμε καπως.
Αναγνωριστε μας επισης το γεγονος πως μεσα απο αυτο το φορουμ συχνα εχουμε στιλιτευσει ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ!Και εχουμε μιλησει με πολυ σκληρη γλωσσα για επιορκους συναδελφους (αν δε βαριεστε απλα ριξτε μια ματια)
Αν εσεις βγαλατε περισυ 24.000 ευρω καθαρα ή βρισκεστε σε λάθος περιοχη ή οι δουλειες σας δεν πανε καλα.Γιατι τυγχανει να ξερουμε και εμεις συναδελφους σας και δη φιλους που ξεκινησαμε τις καριερες μας σχεδον ταυτοχρονα και εχουν μια οικονομικη ανεση που αμφιβαλω αν σαν ιατρος του ΕΣΥ θα πετυχω ποτε.Δε το λεω με ζηλεια ή φθονο γιατι απλουστατα εκανα τις επιλογες μου οπως και πολλοι άλλοι και ενδεχομενως θα μου πειτε ας προσεχα και τωρα πληρωνω τα όνειρα μου , τις φιλοδοξιες μου ή τη ματαιοδοξια μου.Μπορειτε να πιστευτε ό,τι θελετε αλλα το θεμα μας τελικα ειναι πως αποτελειτε ενα κλαδο που διαχρονικα ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ -και συχνα χωρις επιστημονικη σταση- ένα αγαθο με πολυ υψηλα ποσοστα κερδους.Και σε μια περιοδο που οι μισθοι ΟΛΩΝ εχουν κατακρημνιστει και επικεινται περαιτερω μειωσεις στα ειδικα μισθολογια που μας αγγιζουν εσεις-που τοσα χρονια απλοχερα σας ταιζαν και δε μιλουσατε-τωρα λειτουργειτε τελειως συντεχνιακα και εκβιαζετε με ενα ΑΓΑΘΟ που το επισημο κρατος για καταπτυστους μικροκομματικους λογους σας εμπιστευτηκε.Νομιζω η πιεση του Υπουργειου πηγαζει ακριβως απο αυτη την πραγματικοτητα:ότι δηλ εν γνωση τους τοσα χρονια σας εδιναν απλοχερα κερδη  και τωρα που σας ζητανε να βαλετε πλατη εσεις αντιδρατε.Νομιζω τους εχετε απογοητευσει ή τσαντισει...

Προσωπικα θεωρω αδιανοητο ενα ΑΓΑΘΟ να μην ειναι ΑΜΕΣΑ και ΕΥΚΟΛΑ προσβασιμο στον πολιτη αλλα να γινεται ΟΠΛΟ και ΜΕΣΟ ΠΙΕΣΗΣ στα χερια συντεχνιων.
Οπως θεωρω αδιανοητο τοσα χρονια να βγαζατε καθαρο κερδος που ξεπερνουσε το 25-30%.Μιλαμε παντα για  ΑΓΑΘΟ.Ουτε στα τροφιμα ουτε στα καυσιμα δεν υπηρχαν τετοια ποσοστα.Δειξτε τουλαχιστον καποια ειλικρινεια και παραδεχθειτε το

Το φαρμακο ειναι ΑΓΑΘΟ ,αμεσα συνδεδεμενο με την υγεια και δεν μπορει να υποκειται σε μπακαλιστικους νομους της αγορας.Κοινωνικη ευαισθησια του κρατους σημαινει ΟΧΙ παιχνιδια και απειλες με το φαρμακο,ουτε μπακαλιστικη διανομη του αλλά ελευθερη προσβαση σε αυτο.Οπως το συστημα υγειας εχει τον ιδιωτικο τομεα αλλα και το ΕΣΥ-δημοσιο, κατα τη γνωμη μου,θα επρεπε να υπηρχαν και δημοσια φαρμακεια ή τουλαχιστον περισσοτερο απελευθερωμενη προσβαση στο φαρμακο.Γιατι οταν δινεις ενα αγαθο στα χερια ΟΛΙΓΩΝ αυτοματα μετατρεπεις τους ΟΛΙΓΟΥΣ σε ΑΝΑΓΚΑΙΟΥΣ που γινονται τελικα ΡΥΘΜΙΣΤΕΣ.Ειναι μια μορφη ΕΞΟΥΣΙΑΣ που μπορει να επηρεασει ακομη και πολιτικα δρωμενα

Αδιανοητο και Απαραδεκτο!
+

14 Σεπτεμβρίου 2012, 09:50:36
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
για τζίρο ετήσιο 500000 μπήκαν στον τραπεζικό μου λογαριασμό 60000 ΠΡΟ ΕΦΟΡΙΑΣ!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν εσεις βγαλατε περισυ 24.000 ευρω καθαρα

Με μεσοσταθμική συμμετοχή ασφαλισμένου 10%, το cash που αφήσανε οι ασφαλισμένοι στον φμφ προκειμένου για φάρμακα αξίας 500Κ, είναι 50Κ. Τα οποία, προστιθέμενα στα 24Κ ανεβάζουν το νετ μπαγιόκο στα 74Κ ετησίως, συν τα χρωστούμενα που βρίσκονται καθ΄οδόν. Ποσά καθόλου άσχημα για ένα κράτος που αμοίβει πλέον έναν εκπαιδευτικό (πτυχιούχο ΑΕΙ) με 7Κ ετησίως.

Δεν επικροτώ το να χρωστά χρήματα ο ΕΟΠΥΥ στους φμφ. Αυτό όμως που ζητώ (πλέον: απαιτώ) από τον ΕΟΠΥΥ, είναι να πάψει να παρέχει στους φμφ τις συνθήκες εκείνες, οι οποίες τους επιτρέπουν να εγείρουν σε βάρος του απαιτήσεις για τόσο υψηλά (εξωφρενικά) αιτούμενα όπως τα 500Κ. Επιτέλους, ζουν και οι φμφ στην Ελλάδα και όχι στο Μονακό.

Απαιτώ από τον ΕΟΠΥΥ (όπου καταλήγουν και οι δυσβάσταχτες εισφορές μου για υγειονομική περίθαλψη), να εκμεταλλευτεί επιτέλους το μονοψώνιό του και να ψωνίζει τα φάρμακα πιο έξυπνα, προτάσσοντας τα συμφέροντα των ασφαλισμένων-χρηματοδοτών του έναντι αυτών των φμφ-πελατών του.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2012, 10:04:47 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 10:11:39
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με μεσοσταθμική συμμετοχή ασφαλισμένου 10%, το cash που αφήσανε οι ασφαλισμένοι στον φμφ προκειμένου για φάρμακα αξίας 500Κ, είναι 50Κ. Τα οποία, προστιθέμενα στα 24Κ ανεβάζουν το νετ μπαγιόκο στα 74Κ ετησίως, συν τα χρωστούμενα που βρίσκονται καθ΄οδόν. Ποσά καθόλου άσχημα για ένα κράτος που αμοίβει πλέον έναν εκπαιδευτικό (πτυχιούχο ΑΕΙ) με 7Κ ετησίως.

Άλλα αντί άλλων, δεν χρειάζεται καν σχόλιο...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν επικροτώ το να χρωστά χρήματα ο ΕΟΠΥΥ στους φμφ. Αυτό όμως που ζητώ (πλέον: απαιτώ) από τον ΕΟΠΥΥ, είναι να πάψει να παρέχει στους φμφ τις συνθήκες εκείνες, οι οποίες τους επιτρέπουν να εγείρουν σε βάρος του απαιτήσεις για τόσο υψηλά (εξωφρενικά) αιτούμενα όπως τα 500Κ. Επιτέλους, ζουν και οι φμφ στην Ελλάδα και όχι στο Μονακό.

Εγώ προτείνω να μπει πλαφόν στο αιτούμενο κάθε φαρμακείου. Να μην ξεπερνάει π.χ. τις 200.000€ το χρόνο, ώστε να μην "ερεθίζει" τα χρηστά ήθη :)
Αλλά οι συνταγές να συνεχίσουν να γράφονται με αυτούς τους ρυθμούς. Φορτώστε φάρμακα τον κοσμάκη και έχει ο Θεός.
Στο φαρμακοποιό ο μουτζούρης.
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 10:39:00
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Το πνεύμα μερικών είναι: "τόσο καιρό ωφελήθηκαν οι φαρμακοποιοί, τώρα να βάλουν πλάτη". Και η απάντηση είναι: Τι σημαίνει να βάλουν πλάτη;

Αν μπορούν, να βάλουν όπως το έχουν κάνει στο πρόσφατο παρελθόν. Αν δεν μπορούν; Αν τρέχουν οι υποχρεώσεις; Αν δεν υπάρχει ρευστό; Στο όνομα ενός παρελθόντος και μερικών που κονόμησαν χοντρά, να βάλουν πλάτη όλοι οι υπόλοιποι; Και αν χαθεί αυτή η στήριξη, αν τα χρέη μείνουν χρέη, τι θα πείτε τότε;
Έγραψαν μερικοί "δεν χάνεις τα λεφτά σου από το κράτος". Και χιλιάδες ομολογιούχοι τα έχασαν σε μια μέρα !

Εσείς νομίζετε ότι τα φαρμακεία δεν θέλουν να δουλέψουν; Δεν πλήττονται από τις κινητοποιήσεις τους;
Γνωρίζετε ότι ο βερεσές πάει σύννεφο, ειδικά στις μέρες των κινητοποιήσεων;

Καθόμαστε και αναλωνόμαστε σε αντιπαραθέσεις όταν μπορούν να γίνουν πολύ απλά πράγματα.
Ας πάει η πίστωση σε όλο το κύκλωμα φαρμάκου στις 90 μέρες. Έχει λυθεί το πρόβλημα με μιας, τέρμα οι κινητοποιήσεις. Που είναι η ηγεσία;
Ας έρθει ο ΕΟΠΥΥ να φτιάξει μια και μοναδική λίστα φαρμάκων, την οποία μάλιστα να ψωνίζει σε προνομιακή τιμή. Γιατί λέτε δεν το κάνει; Γιατί κάθε φορά που βγαίνει δελτίο τιμών, το παρασκήνιο είναι έντονο;
Ας φέρει ένα νέο τρόπο υπολογισμού του κέρδους του φαρμακείου πιο ταιριαστό στις δυνατότητές του. Ας φέρει κάτι στην τελική, ας το τιμήσει όμως. Εδώ rebate του δίνουν και δεν το παίρνει !!!
Ας βγουν οι άλλοι κλάδοι υγείας μπροστά να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο για αυτούς, όχι κάτι χειρότερο για τους άλλους στη λογική "γιατί εγώ και όχι αυτός".

Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 10:48:40
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ας πάει η πίστωση σε όλο το κύκλωμα φαρμάκου στις 90 μέρες. Έχει λυθεί το πρόβλημα με μιας, τέρμα οι κινητοποιήσεις. Που είναι η ηγεσία;
Ας έρθει ο ΕΟΠΥΥ να φτιάξει μια και μοναδική λίστα φαρμάκων, την οποία μάλιστα να ψωνίζει σε προνομιακή τιμή.
Ας φέρει ένα νέο τρόπο υπολογισμού του κέρδους του φαρμακείου πιο ταιριαστό στις δυνατότητές του. Ας φέρει κάτι στην τελική, ας το τιμήσει όμως. Εδώ rebate του δίνουν και δεν το παίρνει !!!

Σ΄αυτά συμφωνούμε!
Εμείς προσθέτουμε και τη δραστική ουσία.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 10:51:16
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

farmakopoios


όταν λέτε 24000 τι εννοείτε: εμένα η αφαίρεση μου βγάζει 14000. να αναφέρουμε ότι εγώ δεν κάνω κατ'οίκον επισκέψεις να παίρνω 100 ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ και επίσης οι ώρες δουλειάς μου ξεπερνούν τις 75 την εβδομάδα λόγω εφημεριών και διανυκτερεύσεων,οι γιατροί στο κέντρο υγείας της περιοχής έρχονται 9πρωί και φεύγουν 12 με διάλλειμα για καφέ και τσιγάρο! οπότε δεν έχω άλλο εισόδημα εκτός των χρημάτων που απαιτώ από το ταμείο για τα οποία κόβω τιμολόγιο. εσείς αλήθεια δεν έχετε φοροδιαφύγει ποτέ; τις κόβετε όλες τις αποδείξεις των ασθενών σας και αν ναι γιατί οι δαπάνες των γιατρών (και άλλων φυσικά επαγγελματιών) βρίσκονται σε ειδικό κωδικό στην φορολογική δήλωση; τώρα αν αυτά τα λεφτά(14000Ε) που τελικά παίρνεις ατο χέρι είναι τόσα πολλά τι να πω... για την ιστορία πάντως αν το κέρδος του φαρμακοποιού είναι τόσο μεγάλο πως κρίνετε το κέρδος στο φούρνο( γνωστός μου σε φούρνο είπε πως για κάθε τυρόπιτα που πουλάει βγάζει 3 200%κέρδος, τα ρούχα και παπούτσια αγοράζονται 1Ε και πωλούνται 25 με 30Ε στην καλύτερη, μην πούμε στα κοσμηματοπωλεία τι γίνεται!)

14 Σεπτεμβρίου 2012, 11:20:29
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ο οτινανισμός σε όλο το μεγαλείο του.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ότι εγώ δεν κάνω κατ'οίκον επισκέψεις να παίρνω 100 ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ

Ούτε εγώ, και ας τρέχω με το ασθενοφόρο να καλύπτω τις ανάγκες όποιου σήκωσε το ακουστικό του και σχημάτισε το 166.
(Δεν παραπονούμαι όμως γι' αυτό: είναι μέρος των καθηκόντων μου, τα οποία έχω αποδεχτεί και αναλάβει.)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οι γιατροί στο κέντρο υγείας της περιοχής έρχονται 9πρωί και φεύγουν 12 με διάλλειμα για καφέ και τσιγάρο!

Ποιό ΚΥ είναι αυτό; Όλα όσα ξέρω, εξυπηρετούν τόσους ασφαλισμένους και ανασφάλιστους ενώ στενάζουν από έλλειψη προσωπικού, που κυριολεκτικά δεν προλαβαίνεις να πάρεις ανάσα. Επίσης, αν δεν το ξέρετε, τα ΚΥ εξυπηρετούν και επείγοντα, διακομιδές, κ.α.
Μήπως οι συγκεκριμένοι ιατροί στους οποίους αναφέρεστε έχουν "παλιώσει" ή τα έχουν κάνει πλακάκια με τίποτε φμφ για "ειδικές" υπηρεσίες;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οπότε δεν έχω άλλο εισόδημα

Ούτε κι εγώ. Ούτε καν από καλλυντικά και παραφάρμακα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
αν το κέρδος του φαρμακοποιού είναι τόσο μεγάλο πως κρίνετε το κέρδος στο φούρνο( γνωστός μου σε φούρνο είπε πως για κάθε τυρόπιτα που πουλάει βγάζει 3 200%κέρδος, τα ρούχα και παπούτσια αγοράζονται 1Ε και πωλούνται 25 με 30Ε στην καλύτερη, μην πούμε στα κοσμηματοπωλεία τι γίνεται!)

Η τυρόπιτα για να αφήσει κέρδος 3200% πρέπει να κοστίζει 1 λεπτό και να πουλιέται 3 ευρώ και 20 λεπτά. Εκτός του ότι μια τυρόπιτα 140 gr είναι λίγο δύσκολο να κοστίζει 1 μόνο λεπτό όσο φόλα και να είναι, εδώ τα ποσά είναι μικρά, της τάξης των λίγων ευρώ και ο φούρναρης πρέπει να πουλάει χιλιάδες τυρόπιτες ημερησίως για να προσεγγίσει τα αιτούμενα ενός φμφ.
Επιπλέον, τα κοσμήματα δεν αποτελούν αγαθά πρώτης ανάγκης ενώ και τα παπούτσια αποτελούν είδος που ο ασφαλισμένος μπορεί να προγραμματίσει την αγορά τους σε περίοδο που ευκολύνεται, χωρίς να τίθεται σε κίνδυνο η υγεία του.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2012, 11:45:07 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 11:55:26
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

farmakopoios


όχι μιλάω για πραγματικά γεγονότα γιατί τρέχουμε να διορθώσουμε λάθη στις συνταγές και δεν τους βρίσκουμε. όχι μόνο επιμελητές αλλά και αγροτικοί και όχι μόνο κάποιες μέρες αλλά ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ άρα δεν είναι κάτι τυχαίο!

14 Σεπτεμβρίου 2012, 12:00:51
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

farmakopoios


με συγχωρείτε παραπάνω έγραψα για 1 που πουλάει αγοράζει 3 άρα 200%! Παραπλάνηση αλλά όχι σκόπιμη!

14 Σεπτεμβρίου 2012, 12:03:16
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
όχι μιλάω για πραγματικά γεγονότα γιατί τρέχουμε να διορθώσουμε λάθη στις συνταγές και δεν τους βρίσκουμε. όχι μόνο επιμελητές αλλά και αγροτικοί και όχι μόνο κάποιες μέρες αλλά ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ άρα δεν είναι κάτι τυχαίο!

Να ρωτήσω κάτι; Αν καταλαβαίνω καλά με βάση την ιδιότητα που δηλώνετε, είστε Νοσοκομειακός φαρμακοποιός και όχι φμφ;

Πολύ περίεργο μου φαίνεται να βρίσκεται ένα ΚΥ σε κατάσταση τόσο μεγάλης διάλυσης (καραχυμείο), όσο το περιγράφετε. Δεν υπάρχει Διευθυντής να επιληφθεί της κατάστασης; Σε όσα ΚΥ γνωρίζω από πρώτο χέρι τί γίνεται, και πιστέψτε με αυτά είναι δεκάδες, ξέρω ότι επικρατούν συνθήκες και σκηνές panic καθημερινά.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 12:49:45
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

farmakopoios


Όχι πλέον δουλεύω ως ελ. επαγ/τιας δεν έχω αλλάξει τα στοιχεία. αν όντως αυτό που μου περογράφετε ισχύει τότε οι γιατροί εδώ καταπατούν συστηματικά το ωράριο εργασίας τους και εφαρμόζουν ένα δικό τους εννοείτε αυθαίρετο. θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε ακριβώς ποιο είναι το καθημερινό ωράριο εκτός των εφημεριών; το θέμα εδώ είναι ότι ταλαιπωρείται πολύς κόσμος για τις αυθαιρεσίες μερικών! Λαυράκι που βγάλαμε και σήμερα!

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:06:42
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όχι πλέον δουλεύω ως ελ. επαγ/τιας δεν έχω αλλάξει τα στοιχεία. αν όντως αυτό που μου περογράφετε ισχύει τότε οι γιατροί εδώ καταπατούν συστηματικά το ωράριο εργασίας τους και εφαρμόζουν ένα δικό τους εννοείτε αυθαίρετο. θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε ακριβώς ποιο είναι το καθημερινό ωράριο εκτός των εφημεριών; το θέμα εδώ είναι ότι ταλαιπωρείται πολύς κόσμος για τις αυθαιρεσίες μερικών! Λαυράκι που βγάλαμε και σήμερα!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ωράριο δεν τελειώνει στις 12 αλλά τουλάστιχο 2 ώρες μετά.
Σαν πιο μετρήσιμο-αντικειμενικό στοιχείο, θα έλεγα ότι ένας ιατρός σε πρωινή τακτική λειτουργία μπορεί αν η ε-καφετιέρα δεν του βγάζει προβλήματα να εξυπηρετεί 25 ως 30 ασφαλισμένους, υπό την προϋπόθεση όμως να μη βλέπει και επείγοντα, να μη μπαίνει στο χειρουργικό και να μην ανεβαίνει στο ασθενοφόρο.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:08:25
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όχι πλέον δουλεύω ως ελ. επαγ/τιας δεν έχω αλλάξει τα στοιχεία. αν όντως αυτό που μου περογράφετε ισχύει τότε οι γιατροί εδώ καταπατούν συστηματικά το ωράριο εργασίας τους και εφαρμόζουν ένα δικό τους εννοείτε αυθαίρετο. θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε ακριβώς ποιο είναι το καθημερινό ωράριο εκτός των εφημεριών; το θέμα εδώ είναι ότι ταλαιπωρείται πολύς κόσμος για τις αυθαιρεσίες μερικών! Λαυράκι που βγάλαμε και σήμερα!
Το δικό σας ωράριο,ως επιστημονικά υπεύθυνου του φαρμακείου,που οφείλετε να είστε εκεί συνέχεια και όχι να αφήνετε το βοηθό να κάνει τη Federer-εια κίνηση από το ράφι και απλά να εισπράττει τα "τσιτσεπίνια",ενώ εσείς ρεμβάζετε σε κάποια παραλία καθώς και το αυθαίρετο συντεχνιακό "δεν ανοίγουμε Σάββατα",δε νομίζω να θίχθηκε......

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:15:58
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το δικό σας ωράριο,ως επιστημονικά υπεύθυνου του φαρμακείου,που οφείλετε να είστε εκεί συνέχεια και όχι να αφήνετε το βοηθό ... ενώ εσείς ρεμβάζετε σε κάποια παραλία

Ενίοτε μπορούν ταυτόχρονα να διοικούν και Δημόσιους Οργανισμούς όπως το ΙΚΑ (Άμπα), τον ΙΦΕΤ (Λούρυ), το ΕΚΕΒΥΛ (Κούβα), τον ΕΟΦ (Βάγιο) κ.α.
Ο δε γίγας Κούλης από τη Θεσσαλονίκη διοικούσε ένα δημόσιο οργανισμό (που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή) με έδρα την ...Κόρινθο!
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:18:25 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
15368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Μαΐου 2010, 14:17:11
από EzeΤΡΟΛ
7 Απαντήσεις
4451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουνίου 2016, 21:04:22
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
3 Απαντήσεις
36255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2021, 13:03:33
από Ορθοπαιδικός