Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 14:48:25

Ψηφοφορία

Πώς εξιολογείτε αδρά το μέτρο του πλαφόν στις συνταγές με βάση τον ατομικό μηνιαίο μέσο όρο;

Καλή σκέψη, καλή εφαρμογή
1 (1.7%)
Καλή σκέψη, κακή εφαρμογή
16 (26.7%)
Κακή σκέψη, καλή εφαρμογή
4 (6.7%)
Κακή σκέψη, κακή εφαρμογή
39 (65%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Η ψηφοφορία έληξε: 15 Φεβρουαρίου 2014, 15:54:23

Αποστολέας Θέμα: Η αξία των φαρμάκων του 2014 δεν πρέπει να υπερβαίνει το 80% του 2013.  (Αναγνώστηκε 177640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Ιανουαρίου 2014, 09:15:15
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Μόλις έκλεισα το πλαφόν μου.
Ανάρτησα την κάτωθι ανακοίνωση.
Πάω να πιώ καφέ εις υγείαν του Κοντου.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

16 Ιανουαρίου 2014, 09:17:04
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αντί να κόβει η ΗΔΙΚΑ την συνταγογραφία, πρέπει όταν βλέπει :
- σε γενικό ιατρό/παθολόγο που εργάζεται σε εξωτερικό ιατρείο/ΠΙ/κέντρο υγείας πάνω από χρόνο
- δεν είχε κάποια μακρόπνοη άδεια (μήνες με 0 συνταγές)
- το ετήσιο όριο του είναι κάτω από 20.000€
πρέπει να στέλνει άμεσα σήμα στο υπηρεσιακό συμβούλιο στο ΥΥΚΑ να εξετάσει την σκοπιμότητα ή την περιοδικότητα της θέσης του.

Εγώ εάν ήμουν εργοδότης αυτό θα ζήταγα..... Ο Άδωνις ζητά άλλα...   ;) :) ;) ;D
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

16 Ιανουαρίου 2014, 09:18:06
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μόλις έκλεισα το πλαφόν μου.
Ανάρτησα την κάτωθι ανακοίνωση.
Πάω να πιώ καφέ εις υγείαν του Κοντου.
Εσύ μάλλον εξασφάλισες ότι δεν θα γίνεις απόσπαση για εφημερίες αλλού....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

16 Ιανουαρίου 2014, 09:32:34
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΕΡ: Το νούμερο που βλέπουμε τι ποσοστό αφορά?
ΑΠ: Το νούμερο αφορά το 80% το οποιό δεν πρέπει να ξεπεράσετε. Το ποσό αυτό θα αλλάζει ανα τρίμηνο. Αν ξεπεράσετε το 80% τους πρώτους δύο μήνες, θα αφαιρεθεί από τον τρίτο μήνα. Το επόμενο τρίμηνο, θα υπάρξει αναπροσαρμογή του ποσού.

Τους ρώτησα βάση ποιάς περιόδου θα προσαρμόζεται το επόμενο τρίμηνο και μου είπαν ότι ισχύουν οι αριθμοί που βλέπω στα στοιχεία. Οι αριθμοί αυτοί είναι βάση των αντίστοιχων μηνών του 2013. Περιέργως είναι το ΙΔΙΟ ποσό για όλο 2014 που μάλλον αυτό είναι πολύ απίθανο. Πιο σίγουρο είναι ότι και αυτοί ψάχνονται ακόμα! Πάντως δεν υπολογίζει το προηγούμενο τρίμηνο με 80% όριο και έτσι δεν θα πάει λιγότερο στο επόμενο τρίμηνο.

16 Ιανουαρίου 2014, 09:44:16
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

george fagogenis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μόλις έκλεισα το πλαφόν μου.
Ανάρτησα την κάτωθι ανακοίνωση.
Πάω να πιώ καφέ εις υγείαν του Κοντου.

 ;D

16 Ιανουαρίου 2014, 10:26:57
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αντί να κόβει η ΗΔΙΚΑ την συνταγογραφία, πρέπει όταν βλέπει :
- σε γενικό ιατρό/παθολόγο που εργάζεται σε εξωτερικό ιατρείο/ΠΙ/κέντρο υγείας πάνω από χρόνο
- δεν είχε κάποια μακρόπνοη άδεια (μήνες με 0 συνταγές)
- το ετήσιο όριο του είναι κάτω από 20.000€
πρέπει να στέλνει άμεσα σήμα στο υπηρεσιακό συμβούλιο στο ΥΥΚΑ να εξετάσει την σκοπιμότητα ή την περιοδικότητα της θέσης του.

Εγώ εάν ήμουν εργοδότης αυτό θα ζήταγα..... Ο Άδωνις ζητά άλλα...   ;) :) ;) ;D

Μια και εντάσσομαι στην παραπάνω κατηγορία, θες να εξηγήσεις πώς προκύπτει το όριο των 20 χιλιάδων; Η αποδοτικότητα/αναγκαιότητα μετράται (μόνο) με το μηνιαίο κόστος αναγραφόμενων φαρμάκων;
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιανουαρίου 2014, 10:29:47 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Ιανουαρίου 2014, 10:48:35
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάω να πιώ καφέ εις υγείαν του Κοντου.

Εγώ θα φιλοδοξήσω να τραβήξω όλους τους ασφαλισμένους με "βαριές" συνταγές. Με 20 συνταγές με ΦΥΚ, κλείνω την μηνιαία παραγωγή συνταγών - καιρός είναι να παράξουν λίγες συνταγές και άλλοι, και όχι μόνο εγώ που έχω τρελαθεί να γράφω συνταγές.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

16 Ιανουαρίου 2014, 11:05:55
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Ευτυχώς που έχει αρχίσει να μετράει από σήμερα όσες εκτελούνται. Γιατί αν ήταν να μετρούσε από τα 400 άτομα που ευτυχώς τα συμπληρώσαμε την Παρασκευή, τότε... Θα ήμουν και εγώ για καφέ.

Ωστόσο. Αν δεν συμπληρωθεί το ποσό και σου έχει μείνει ένα ποσό πχ 1000 Ευρώ, αυτό άραγε θα μπαίνει στον επόμενο μήνα? Γιατί για το παραπάνω έχουμε τον τρίτο. Για τα λιγότερα? Στον τρίτο και αυτό?

16 Ιανουαρίου 2014, 11:06:12
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάω να πιώ καφέ εις υγείαν του Κοντου.

Εγώ θα φιλοδοξήσω να τραβήξω όλους τους ασφαλισμένους με "βαριές" συνταγές. Με 20 συνταγές με ΦΥΚ, κλείνω την μηνιαία παραγωγή συνταγών - καιρός είναι να παράξουν λίγες συνταγές και άλλοι, και όχι μόνο εγώ που έχω τρελαθεί να γράφω συνταγές.

Αν θέλεις, να σου στείλω μερικούς. Θα μου κάνεις μεγάλο καλό. Κερνάω κι όλας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Ιανουαρίου 2014, 11:08:22
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

md



16 Ιανουαρίου 2014, 11:10:19
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Πάντως ειναι δραματικό για ιδιώτη που ξεκίνησε περισυ και το ιατρείο του εχει εν τω μεταξύ πάρει μπρος...

16 Ιανουαρίου 2014, 11:12:57
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Που ακριβως φαινεται το οριο?

Κάνεις σύνδεση στο e-syntagografisi
Πατάς "Επίσκεψη"

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μπήκε.... κάτω από τα ποσοστά με εμπορική ονομασία.

16 Ιανουαρίου 2014, 11:27:14
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Μετράει απο χθες απόγευμα, που δεν δούλεψα παρά ένα ραντεβού. Έγραψα 2 inj VOLTEREN, 1 inj MUSCORIL, 1 tbl ZALDIAR kai 1 celestone. Μου βγάζει 14 € εκτέλεση. Άθροισμα λιανικής 20.8€ * 75% κάνει 15.6... άθροισμα ασφαλιστικής τιμής: 19€ * 75% = 14.25.
   Αν υπολόγισα σωστά μετράει τις ασφαλιστικές τιμές και μάλιστα μόνο ότι πληρώνει ο ΕΟΠΥΥΥΥς και όχι όλο το κόστος των φαρμάκων. Οι φαρμακοποιοί (οι κακοί...) και αν δώσουν πρωτότυπο δεν επηρεάζουν τη δαπάνη μας...
   Μετράει η εκτέλεση συνταγών. Στο τέλος του μήνα αν γράψεις συνταγή μπορεί να εκτελεστεί τον επόμενο. Οι δίμηνες μετράν όταν εκτελούνται (όλόκληρες). Για τις τρίμηνες όταν και αν εκτελεστούν (Φυσικά αν γράψεις τρίμηνη και στο μεταξύ τελειώσει το πλαφόν σου δεν ξέρω τι γίνεται. Το ίδιο είναι όταν είσαι στο όριο -στο τέλος του τριμήνου- και γράψεις 10 συνταγές μαζεμένες που θα περάσουν πολύ το πλαφόν....).
   Μην γκρινιάζουμε για την ΗΔΙΚΑ ή του ΕΟΠΥΥΥν. Το ΦΕΚ ήταν απόλυτα σαφές  (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) χωρίς ιδιαίτερα περιθώρια παρερμηνείας... Γκρίνιες στον υπουργό και βουλή...

16 Ιανουαρίου 2014, 11:38:53
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

george fagogenis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Που ακριβως φαινεται το οριο?

μπες στο σύστημα, πάτα την καρτέλα "επίσκεψη", στη σελίδα που θα σου φέρει (που είναι μοιρασμένη στα 4), πάνω αριστερά στο "στοιχεία ιατρού", η τελευταία γραμμή που προστέθηκε χτες το απόγευμα. Γράφει το όριο και την τρέχουσα δαπάνη.....

16 Ιανουαρίου 2014, 11:39:30
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για τις τρίμηνες όταν και αν εκτελεστούν (Φυσικά αν γράψεις τρίμηνη και στο μεταξύ τελειώσει το πλαφόν σου δεν ξέρω τι γίνεται. Το ίδιο είναι όταν είσαι στο όριο -στο τέλος του τριμήνου- και γράψεις 10 συνταγές μαζεμένες που θα περάσουν πολύ το πλαφόν....).
Προ του πάγκου του φμφ ο ασφαλισμένος (ειδικά αυτός που έκλεισε με κόπο ραντεβού ή μετακινήθηκε τριψήφιο αριθμό χιλιομέτρων) ενδέχεται να ακούει: "Λυπάμε, κύριε, ο γιατρός έκλεισε το πλαφόν του. Μη εκτελέσιμη η συνταγή.".
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά: όριο πλαφόν φάρμακα ΕΟΠΥΥ Ε.Ο.Π.Υ.Υ. 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2016, 18:04:45
από Argirios Argiriou
10 Απαντήσεις
8799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2017, 16:35:04
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
10456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Φεβρουαρίου 2013, 21:36:43
από Δ. Κουναλάκης
8 Απαντήσεις
5941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Απριλίου 2013, 11:30:05
από Denominator
1 Απαντήσεις
4334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2013, 12:29:54
από Ορθοπαιδικός