Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
5 Δεκεμβρίου 2022, 17:56:39

Ψηφοφορία

Πώς θα χαρακηρίζατε τις νέου τύπου συβάσεις οικογενειακών ιατρών με τον ΕΟΠΥΥ;

Υποδειγματικές
Πολύ καλές
Μέτριες αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση
Ανεπαρκείς
Τραγικές

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ - Συμβάσεις  (Αναγνώστηκε 285798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Νοεμβρίου 2022, 11:41:46
Απάντηση #645
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος

Επικοινωνία λογισμικών που χρησιμοποιούμε ήδη στα ιατρεία μας με την κρατική πλατφόρμα φακέλου ασθενή.

Καιρός να αρχίσουμε την πίεση στις εταιρίες που παρέχουν προγράμματα διαχείρισης ιατρείου, να επικοινωνούν μεταξύ τους και με το κρατικό πρόγραμμα. Από την προσωπική μου κατανόηση του θέματος και χωρίς να έχω γνώσεις πληροφορικής, ο καθένας φτιάχνει το λογισμικό του αγνοώντας τους άλλους, ενώ θα μπορούσαν να συννενοηθούν να χρησιμοποιούν κάποιο πρωτόκολλο επικοινωνίας, όπως οι εργαστηριακοί έχουν το PACS. Όταν αποφάσισα να αλλάξω λογισμικό, δεν μπόρεσαν να αντιστοιχήσουν με ακρίβεια τα δεδομένα μου με τις παραμέτρους του νέου προγράμματος. Αν θέλω να μεταφέρω τα στοιχεία ασθενή μου που μετακόμισε ή άλλαξε ιατρό, θα πρέπει να τα αντιγράψω ή να τα εκτυπώσω. Αν πάλι τώρα θέλω να ανεβάσω τα δεδομένα της λίστας ασθενών μου στον κρατικό Α.Η.Φ.Υ., θα πρέπει να τα επανεισάγω με το χέρι, ακολουθώντας τη μορφή που επέλεξε η ΗΔΙΚΑ.

Όχι, να το κάνει η εταιρία λογισμικού και να πάρουν αυτοί το κονδύλι.

15 Νοεμβρίου 2022, 14:57:17
Απάντηση #646
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πέντε ευρώ ανά φάκελο (φαντάζομαι μεικτά)...
Και να φανταστεί κανείς ότι είναι η βελτιωμένη πρόταση, που προέκυψε έπειτα από πολλές αστοχίες.
Αν εννοεί 5 ευρώ ανά φάκελο (ναι, μεικτά, ΟΚ), ανά ασφαλισμένο και ανά μήνα κάτι γίνεται. Αστειεύομαι προφανώς...
Αλλά και στο υπουργείο αστειεύονται...

16 Νοεμβρίου 2022, 09:34:36
Απάντηση #647
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ο Φαρμακοποιός που εγγράφει κάποιον πολίτη (μέσα σε δυο λεπτά) σε Προσωπικό Ιατρό θα πληρώνεται 3 ευρώ και ο Ιατρός που θέλει μισή ώρα (και θα παίρνει και ευθύνη) για συμπληρώσει τον Ιατρικό Φάκελο του πολίτη θα πληρώνεται 5 ευρώ ...

« Τελευταία τροποποίηση: 16 Νοεμβρίου 2022, 09:52:50 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Νοεμβρίου 2022, 12:47:24
Απάντηση #648
Αποσυνδεδεμένος

Bagus

Ο Φαρμακοποιός που εγγράφει κάποιον πολίτη (μέσα σε δυο λεπτά) σε Προσωπικό Ιατρό θα πληρώνεται 3 ευρώ και ο Ιατρός που θέλει μισή ώρα (και θα παίρνει και ευθύνη) για συμπληρώσει τον Ιατρικό Φάκελο του πολίτη θα πληρώνεται 5 ευρώ ...

Για αυτο σε λιγο θα τους συμπληρωνει ο Θεμιστοκλεους βεβαιως βεβαιως.  ::)

2 Δεκεμβρίου 2022, 07:18:07
Απάντηση #649
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.