Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
11 Μαΐου 2024, 13:31:22

Αποστολέας Θέμα: Αρχισε η επιστρατευση των Γ.Ι. Παθολόγων και Παιδιάτρων  (Αναγνώστηκε 18970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Μαρτίου 2018, 22:16:56
Αναγνώστηκε 18970 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Αρχισε η επιστρατευση των Γ.Ι. Παθολόγων και Παιδιάτρων

Σήμερα παραλάβαμε στη μονάδα μας με υπογραφή παραλαβής την απαξιωτική εγκύκλιο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
που μετατρέπει τους γιατρούς της ΠΦΥ σε "φακελωτές - δακτυλογράφους" - ραντεβουδάκηδες και που οδηγεί σε μείωση των αποδοχών μας με την συνεπαγόμενης   κατάργηση των εφημεριών με  την εφαρμογή του ωραρίου σε βάρδιες. Μετατρέπονται σε σκληρούς "πορτιέρηδες" Σαφώς παράνομα και αντισυνταγματικά.

Υπενθυμίζω:

Νοσοκομειακοί: Μισθός + πλασματικές εφημερίες (εσωτερικές και 8ωρες γενικές) + 2ος μισθός από απογευματινά ιατρεία

Τέως ΙΚΑΤΖΗΔΕΣ: Μισθός μεγαλύτερος των ΕΣΥΤΩΝ + επιτροπές ΚΕΠΑ 200 ευρώ καθαρά εντός ωραρίου + 500 καθαρά εκτός έδρας με διαμονή - διατροφή πληρωμένες. Όλοι βγάζουν επίσης δεύτερο μισθό έως και 2000 καθαρά από επιτροπές.

Γιατροί ΕΣΥ-ΠΦΥ : μισθός ξερός + ενεργείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ εφημερίες με αποζημίωση της πλάκας + κάλυψη ΕΚΑΒ αμισθί. Κοινώς τον πο@λο και τώρα μείωση αποδοχών και υποβιβασμός σε δακτυλογράφους του ιατρικού φακέλου.

'Ημαστε μόνοι μας.  Δεν υπάρχει καμία συνδικαλιστική κάλυψη. Πάντα οι συνδικαλιστές δούλευαν για πάρτη τους. Το ίδιο και οι λαμογιο-επιστημονικές εταιρείες -

Μονόδρομος τα δικαστήρια. See you in court. You have been warned.






29 Μαρτίου 2018, 23:08:54
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
@Statinoula : Για δοκίμασε να βγεις στο ιδιωτικό επάγγελμα να δεις τι εστί βερύκοκκο...
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαρτίου 2018, 23:13:33 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Μαρτίου 2018, 23:56:55
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Μας δουλεύεις;

Κάθε τόσο προκηρύσσονται θέσεις αγροτικων (ουσιαστικά επιμελητών Β )Π.Ι. και Κ.Υ. Προκηρύχθηκαν θέσεις στις ΤΟΜΥ. Αφού κλαίγεσαι για το βερίκοκο γιατί δεν μπαίνεις εσυ στο δημόσιο να δεις τη γλύκα;

30 Μαρτίου 2018, 00:30:21
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

manospall


να σου απαντησω εγω.αν μου επιτρεπεις.μετα απο 22 ετη ελευθερος επαγγελματιας αποφασισα να παω στο δημοσιο.μετα απο 10 μηνες εφηγα τρεχοντας.προτιμω το καθημερινο αγγουρι του ιατρειου απο το τζαμπα του δημοσιου.αν και οποτε πεθανω θα μου αναψουν ενα κερι στο δημοσιο θα τρωω καταρες χωρις να εχω ευθυνη.το αποφασισα οταν ενα απογευμα σε συναντηση εργαζομενων με τον υποδ/τη της ΔΥΠΕ. ακουγα ολα τα προγραμματιζουμε.το καο ειναι οτι τα ιδια ελεγε εμαθα και περισυ και πριν 3 χρονια.οταν μιλησε για ανοιχτη πορτα 24 ωρες σε κεντρο υγειας με 2 γιατρους και μια νοσηλευτρια (αρκετες φορες ολοι απο το ασθενες φυλο) του ειπα δεν γινεται και μου απαντησε το τσουτσεκι οτι μηπως να σκεφτω να αλλαξω επαγγελμα.μου ερχοταν καλυτερα να αλλαξω εργοδοτη.στο χρονικο διαστημα που εζησα αναμεσα σε συναδελφους ειδα αξιολογοτατους  αλλα και σκουπιδια.σαν ελευθερος επαγγελματιας εχω δει το ιδιο αξιολογους αλλα σκουπιδια δεν ειδα.δεν σε αντεχει η ελευθερη αγορα.σε διωχνει σε σκοτωνει σε τσακιζει.και επειδη μιλησες για αγροτικα και κεντρα υγειας να εξετασουμε την ωρα προσελευσης σε αγροτικους και επιμελτες.στο ιατρειο αν καθυστερησω 5 λεπτα χαθηκα.δεν μπορω να κλεισω σχεδον ποτε.το τηλεφωνο ειναι ανοιχτο παντα ολες τις ωρες.οτι επιστημονικο νεο θελω να μαθω το πληρωνω απο την τσεπη μου και μονο.θα μπορουσα να σου γραφω σελιδες για το <<τι εστι βερυκοκο>> αυτη την δηθεν κρατικη υγεια την χαριζω και κατι ακομη που δεν ειναι για ολους αλλα τους πιο πολλους. κανουν πως δουλευουν κανουν πως τους πληρωνουν.ευχαριστω

30 Μαρτίου 2018, 00:52:40
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μας δουλεύεις;

Κάθε τόσο προκηρύσσονται θέσεις αγροτικων (ουσιαστικά επιμελητών Β )Π.Ι. και Κ.Υ. Προκηρύχθηκαν θέσεις στις ΤΟΜΥ. Αφού κλαίγεσαι για το βερίκοκο γιατί δεν μπαίνεις εσυ στο δημόσιο να δεις τη γλύκα;

Μετά από την εμπειρία 11 χρόνων ως ιδιώτης Ιατρός, εάν έμπαινα τώρα στο ΕΣΥ, ναι θα παραπονιόμουν για τις συνθήκες εργασίας αλλά δεν θα παραπονιόμουν γιατί ο μισθός είναι λίγος.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαρτίου 2018, 07:02:21 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Μαρτίου 2018, 08:36:45
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μας δουλεύεις;
Κάθε τόσο προκηρύσσονται θέσεις αγροτικων (ουσιαστικά επιμελητών Β )Π.Ι. και Κ.Υ. Προκηρύχθηκαν θέσεις στις ΤΟΜΥ. Αφού κλαίγεσαι για το βερίκοκο γιατί δεν μπαίνεις εσυ στο δημόσιο να δεις τη γλύκα;

Εσείς τελικά πού εργάζεστε ? Το profil σας λέει φαρμακευτικός αντιπρόσωπος ....

30 Μαρτίου 2018, 09:33:06
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
να σου απαντησω εγω.αν μου επιτρεπεις.μετα απο 22 ετη ελευθερος επαγγελματιας αποφασισα να παω στο δημοσιο.μετα απο 10 μηνες εφηγα τρεχοντας.προτιμω το καθημερινο αγγουρι του ιατρειου απο το τζαμπα του δημοσιου.αν και οποτε πεθανω θα μου αναψουν ενα κερι στο δημοσιο θα τρωω καταρες χωρις να εχω ευθυνη.το αποφασισα οταν ενα απογευμα σε συναντηση εργαζομενων με τον υποδ/τη της ΔΥΠΕ. ακουγα ολα τα προγραμματιζουμε.το καο ειναι οτι τα ιδια ελεγε εμαθα και περισυ και πριν 3 χρονια.οταν μιλησε για ανοιχτη πορτα 24 ωρες σε κεντρο υγειας με 2 γιατρους και μια νοσηλευτρια (αρκετες φορες ολοι απο το ασθενες φυλο) του ειπα δεν γινεται και μου απαντησε το τσουτσεκι οτι μηπως να σκεφτω να αλλαξω επαγγελμα.μου ερχοταν καλυτερα να αλλαξω εργοδοτη.στο χρονικο διαστημα που εζησα αναμεσα σε συναδελφους ειδα αξιολογοτατους  αλλα και σκουπιδια.σαν ελευθερος επαγγελματιας εχω δει το ιδιο αξιολογους αλλα σκουπιδια δεν ειδα.δεν σε αντεχει η ελευθερη αγορα.σε διωχνει σε σκοτωνει σε τσακιζει.και επειδη μιλησες για αγροτικα και κεντρα υγειας να εξετασουμε την ωρα προσελευσης σε αγροτικους και επιμελτες.στο ιατρειο αν καθυστερησω 5 λεπτα χαθηκα.δεν μπορω να κλεισω σχεδον ποτε.το τηλεφωνο ειναι ανοιχτο παντα ολες τις ωρες.οτι επιστημονικο νεο θελω να μαθω το πληρωνω απο την τσεπη μου και μονο.θα μπορουσα να σου γραφω σελιδες για το <<τι εστι βερυκοκο>> αυτη την δηθεν κρατικη υγεια την χαριζω και κατι ακομη που δεν ειναι για ολους αλλα τους πιο πολλους. κανουν πως δουλευουν κανουν πως τους πληρωνουν.ευχαριστω
Συνάδελφε σου δίνω προσωπικά πολλά δίκια.
Έχω δοκιμάσει και ιδιωτικό και ΕΣΥ και μέλος ΔΕΠ.
Εδώ και 7 χρόνια ιδιωτεύω.
Νομίζω ότι είναι πάνω-κάτω όπως τα περιγράφεις.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Μαρτίου 2018, 09:37:13
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μας δουλεύεις;
Κάθε τόσο προκηρύσσονται θέσεις αγροτικων (ουσιαστικά επιμελητών Β )Π.Ι. και Κ.Υ. Προκηρύχθηκαν θέσεις στις ΤΟΜΥ. Αφού κλαίγεσαι για το βερίκοκο γιατί δεν μπαίνεις εσυ στο δημόσιο να δεις τη γλύκα;

Εσείς τελικά πού εργάζεστε ? Το profil σας λέει φαρμακευτικός αντιπρόσωπος ....

@Statinoula
Μετά την παρέμβαση του συναδέλφου @GirousisN νομίζω ότι πρέπει να ξαναδείτε αυτό το σημείο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Μαρτίου 2018, 10:47:28
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

manospall


ειναι προφανες οτι η συναδελφος δεν ειναι φαρμακευτικος αντιπροσωπος και πιθανα εκ παραδρομης εχει γραφτει ετσι.απο τα γραπτα της (και κατα το παρελθον) πιθανα προκειται για συναδελφο γενικο -αγροτικο.δεν γραφει τιποτα μεμπτο εχει μια αποψη για τις συνθηκες των Κ.Υ.. ξεχνα να πει οτι ποτε μα ποτε δεν εχει παει και δεν εχει φυγει στο ωραριο της.ξεχνα να πει οτι συνηθως τον ογκο της λατζας στο κεντρο υγειας που εφημερευει τον κανει ο αγροτικος και η εφημερια ειναι σχεδον παντα παιχνιδακι.ολες τις διακομιδες δεν κανει αυτη αλλα ο υποχρεος υπαιθρου.επισης ξεχνα να πει οτι καθε περιεργο περιστατικο παει νοσοκομειο.αντιθετα στο ιατρειο η καρακλα που καθομαστε ειναι ηλεκτρικη και η κριση του ασθενους ειναι συνεχης.κριτης σου ειναι ο περιπτερας ο γειτων του ασθενους ο μπακαλης.δεν εχω τιποτα με τα επαγγελματα αλλα φανταζομαι οτι δεν εχουν την γνωση να πουν αν ειμαι καλος η κακος ιατρος.αντιθετα στο κ.υ. αυτο εχουμε αυτο θα παρεις.επισης ξεχνα οτι εγω καθε τελος μηνα τρεμω να ειμαι συνεπης στις οικονομικες και αλλες υποχρεωσεις μου ενω αυτη πολλα η λιγα θα τα δει στο λογαριασμο της.και αν κατα λαθος ειναι φαρμακευτικη αντιπρ. θα ηθελα να της πω οτι εξω γραφουμε το φαρμακο που πιστευουμε οτι θα κανει καλο στον ασθενη και οχι αυτο που θα μας παει στο πιο ενδιαφερον ταξιδι.στο ιδιωτικο ιατρειο αν σε βρει ενα προβλημα υγειας και δεν δουλεψεις κανα δυο μηνες τελειωσες κυριολεκτικα. στο κ.υ θα ξεσκισεις τις αδειες επι πληρωμη!!και με αυτα  ΣΤΟΠ .γιατι αν συνεχισω να γραφω θα γραφω δεκα ημερες απο οσα εχουν δει τα ματακια μου 30 χρονια ενεργος ιατρος.

30 Μαρτίου 2018, 13:02:40
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το θέμα δεν ξεκίνησε με σκοπό τη σύγκρουση ιδιωτών και εργαζομένων στο δημόσιο και θεωρώ ότι καταστράφηκε εν τη γενέσει του.

Ο/Η Statinoula (που θα προτιμούσα να αλλάξει την ιδιότητα αν είναι γιατρός) δεν έκανε καθόλου σύγκριση με ιδιώτες ιατρούς στο αρχικό post.

31 Μαρτίου 2018, 00:17:50
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Δεν έχω καταλάβει τι κακό έχει η ενεργοποίηση του οικογενειακού γιατρού για τα ΚΥ. Θα τους επιβάλλει άλλο ωράριο; Θα αλλάξει κάτι ουσιαστικό στην εργασία τους; 8ωρο δεν έχουν υποχρέωση έτσι ή αλλιώς; Αν το κάνουν σαν "οικογενειακοί" τι ακριβώς αλλάζει;

Μια μικρή διαφωνία έχω - αν και ιδιώτης - στο ότι τα σκουπίδα αποβάλλονται. Ξέρω πολλά σκουπίδια που βρίσκονται στην επιφάνεια. Μιλάμε όμως για σκουπίδια... σε σημείο να είσαι έτοιμος να δηλώσεις ότι δεν τους γνωρίζεις και ότι δεν έχεις σχέση μαζί τους αν και για πολύ κόσμο η σχέση με τα συγκεκριμένα σκουπίδια θα μπορούσε να αποτελεί ατού (γι'αυτό και επιπλέουν). Σκουπίδια και από ηθικής πλευράς αλλά και από ιατρικής. Ένα καλό ξεσκαρτάρισμα τουλάχιστον για το ιατρικό κομμάτι θα ήταν τακτικές εξετάσεις επάρκειας... Θα γελούσε ο κάθε πικραμένος.

31 Μαρτίου 2018, 10:36:07
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

manospall


αγαπητε pzr.αν κατα λαθος γινουν εξετασεις με σκοπο την συνεχη επομορφωση φοβαμαι οτι ουτε οι μισοι δεν θα περασουν.κατα βαση δεν κρινω   εγω την επιστημονικη  επαρκεια του καθενος.αν και ευκολα θα μπορουσα.αλλα δεν ειναι δουλεια μου. το ηθικο και επαγγελματικο κομματι ειναι αυτο που περνα στο μυαλο μου.παλαιοτερα με το δικατσα σε καθε περιπτωση γινοταν ενα καλο ξεσκαρτισμα.τωρα πας σε ενα τυχαιο μαγαζι ΙΔΙΩΤΙΚΟ (εχει σημασια οτι δεν ειναι κρατικο) και μετα 6 ετη εισαι γιατραρα.προφανως και στον ιδιωτικο τομεα εχει και σκουπιδια.επειδη μιλαμε για τα κακα που κανουν μεταξυ ικα  εσυ και αγροτικων /κ.υ.
και στα 3 υπαρχουν ψηχικα αναπηροι.οπως το γραφω ανθρωπο με πολλα ψυχολιγικα και υπαρξιακα προβληματα.ακου λοιπον να φρικαρεις
1.ιατρος παντρευτηκε και βρηκε τον ανδρα της να την απατα μετα 1 μηνα. 6 μηνες δεν πηγε στην δουλεια ...........αλλα το χρημα καθε μηνα υπηρχε στο λογαριασμο
2.ιατρος το περιφερειακο ιατρειο του το εχει κανει ιδιωτικο για τουριστες δεν ζητα λεφτα εχει ενα κουτι που ο καθεις βαζει τον οβολο του για το ιατρειο.(ειναι πολλα τα λεφτα αρη.........)
3.ιατρος εκδιδει βεβαιωσεις για καθε χρηση (αθλητισμο -οπλοκατοχης - στρωματος) σε ασθενης ακομη και εκτος νομου
4.ιατρος ελαβε το πτυχιο της σε ηλικια 41 ετων..λογικα εργαζεται απο τοτε.αλλα τυχαια και για κακη της τυχη καθε εβδομαδα επι 17 εχει πονοκεφαλους 1-2 φορες την εβδομαδα εχει πονοΚΕΦΑΛΟΥς.Ο ΜΙΣΘΟς πεφτει κανονικα
5 ιατρος οταν κανει εφημερια ειναι επι μονιμου βασης σε διπλανο φαρμακειο και .......(γραφει τα απομνημονευματα του)
6.περιφερειακο ιατρειο χωριου 110ο κατοικων δυο μονιμοι γιατροι.δηλαδη ο εξης κανενας .
7.ιατρος ανοιγει 12 το μεσημερι καθε ημερα,απαντηση δεν μπορω να ελθω το πρωι
8.ιατρος καθε ημερα 10 με 1 ειναι σε γνωστο καφε και κανεις δεν τον ενοχλει.
9.οικογενεια ιατρου ζει 300 χιλιομετρα μακρυα.και του αλλου που ειναι μαζι στην ηπειρωτικη ελλαδα.. η εργασια τους λοιπον γινεται ως εξης.3-4 ημερες ο καθενας και μετα εξαφανιζολ.αν και συνηθως ειναι εβδομαδα- εβδομαδα.
10.κορη διευθ.πηρε θεση περιφερειακου ιατρειου. 2 ημερες μετα ηλθε αποσπαση να παει στο νοσοκομειο του μπαμπα ουτε καν στον ιδιο νομο ουτε καν στον διπλανο
γιατι γκρινιαζουν στα κ.υ???
αν τωρα λοιπον γινει οικογενειακος ιατρος λογικα θα πρεπει να παει να δει τον ασθενη.ενω τωρα πετα ενα ειμαι σε ασθενη ηταν πειγον και καθαρισε
ας βρεθει ενας να μου πει οτι ολα αυτα μπορουν να γινουν σε νοσοκομειο.ισως μερικα περιστατικα ελαχιστοι σε αριθμο 100 γιατρων περιπου.σε ενα κεντρο υγειας αν οι 8 στους 10 . ειναι υπερβολικο.θα ερωτηθω και ποιος βγαζει την δουλεια??οι αγροτικοι!!!!!και ο θεος!!!
φανταζομαι κουρασα να γραφω αν και θα μπορουσα να γραφω ωρες.να χουμε ενα καλο σαβ/κ/ακο
 

31 Μαρτίου 2018, 10:46:13
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Είναι κοινωνική ανάγκη η αξιολόγηση.
Είδατε πόσο ωφέλησε το Taxibeat για ένα επουσιώδες θέμα σε σχέση με αυτό που κουβεντάζουμε...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Μαρτίου 2018, 11:45:07
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Κανείς δεν διαφωνεί με έναν σωστό θεσμό του οικογενειακού γιατρού. (Τώρα που σκέφτομαι, υπάρχουν αρκετοί που διαφωνούν και αντιδρούν για συντεχνιακούς λόγους)
Το θέμα είναι ότι πάνε να το εφαρμόσουν βιαστικά, σπασμωδικά και πρόχειρα. Δεν ξέρω αν είναι μνημονιακή υποχρέωση.

Αρχικά πάνε με τις ΤΟΜΥ που δεν (τους) βγαίνουν. Προσπαθούν να στήσουν 1-2 στα μεγάλα αστικά κέντρα για να μη χαθούν τα ΕΣΠΑ.
Μετά αποσπούν γιατρούς από ΚΥ και ΠΙ στις ΤΟΜΥ. Τι νόημα έχει η εγγραφή σε έναν οικογενειακό γιατρό που είναι αποσπασμένος στη δομή, έχει οργανική έδρα πολλά χιλιόμετρα μακρύτερα;
Ακόμη και οι 300 ΤΟΜΥ να γέμιζαν πλήρως μιλάμε για (4 γενικοί γιατροί + 1 παιδίατρος ανά ομάδα  βάζω 4x2250 + 1500 ο παιδίατρος=10500 άτομα) 300x10500 3.150.000 άτομα. Με ένα θεσμό που έχει εξασφαλίσει χρηματοδότηση για 2+2 χρόνια μέσω ΕΣΠΑ.
Ο υπόλοιπος πληθυσμός;

Συμβεβλημένοι γιατροί πιθανοί οικογενειακοί γιατροί. Με τις νέες προκηρύξεις, ελάχιστοι.

Μετά προσθέτουν στη λίστα των οικογενειακών γιατρών τους γιατρούς από ΚΥ και ΠΙ. Ενώ, όπως αναφέραμε, κάποιους απ' αυτούς τους έχουν αποσπάσει σε ΤΟΜΥ!
Στις ΤΟΜΥ έχει προβλεφθεί γραμματειακή υποστήριξη (και είναι οι θέσεις που γέμισαν παντού).
Στα ΚΥ (στα περισσότερα) και ΠΙ (σε όλα) δεν υπάρχει ή είναι ελάχιστη. Θα πρέπει ο γιατρός να κάνει τη δουλειά του ως γιατρός και παράλληλα να εγγράφει κόσμο χειρόγραφα, να λαμβάνει έγγραφα (φωτοτυπίες ταυτότητας και αποδεικτικό κατοικίας), να βγάζει φωτοτυπίες (αν έχει μηχάνημα), να αρχειοθετεί, να συμπληρώνει και να αποστέλλει τα ηλεκτρονικά αρχεία.
Σε πολλά ΚΥ και ΠΙ ο καλυπτόμενος πληθυσμός δεν αναλογεί στο μέγιστο 2250 ανά γιατρό αλλά είναι πολύ μικρότερος. Τι θα γίνει μ' αυτούς τους γιατρούς; Θα αναγκαστούν να "ψάξουν" πληθυσμό για εγγραφή και κάλυψη κεντρικότερα; Τι θα γίνει με τις μονάδες; Κάποιες θα συγχωνευθούν και κάποιες θα κλείσουν;

31 Μαρτίου 2018, 17:20:43
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Δελτίο τύπου ΠΟΣΕΥΠ ΕΟΠΥΥ - ΠΕΔΥ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΟΠΥΥ-ΠΕΔΥ (ΠΟΣΕΥΠΕΟΠΥΥ-ΠΕΔΥ)
ΕΔΡΑ: ΑΘΗΝΑ-ΑΝΕΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΑΡ.279-ΕΙΔ-2658
ΜΕΝΑΝΔΡΟΥ 34 Τ.Κ. 10431, ΤΗΛ. 2103845732, ΦΑΞ 2103845732
Ηλεκτρονική διεύθυνση Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος email: info@poseyppedy.gr

Αθήνα, 30-3-2018 - ΑΠ 529

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η εγκύκλιος Γ1α/Γ.Π.οι.22823 της 16/03/2018 του Αν. Γεν. Γραμματέα Στ. Βαρδαρού, σύμφωνα με την οποία, οι γιατροί Γενικής Ιατρικής, Παθολόγοι και Παιδίατροι, που υπηρετούν στα ΚΥ, εφεξής γίνονται Οικογενειακοί Γιατροί, θα έχει καταστροφικές συνέπειες στην λειτουργία των Κ.Υ.

Οι ήδη υπολειτουργούσες Μονάδες Υγείας με την αλλαγή αντικειμένου εργασίας των γιατρών Γεν. Ιατρικής, Παθολόγων και Παιδιάτρων που τις στελεχώνουν, θα απαξιωθούν ακόμα περισσότερο.

Επιπλέον τονίζουμε ότι δεν είναι νόμιμο να υποχρεώνονται οι γιατροί να αλλάζουν το αντικείμενο εργασίας τους χωρίς τη συναίνεσή τους.

Καλούμε το Υπουργείο Υγείας να αποσύρει την εγκύκλιο.

Η Ομοσπονδία δηλώνει την αντίθεσή της σε αυτές τια αυθαίρετες ενέργειες και θα προσφέρει πλήρη νομική κάλυψη στους συναδέλφους που τυχόν θα εξαναγκαστούν να εργαστούν σαν οικογενειακοί γιατροί στις ΤΟΜΥ.

Για την Εκτελεστική Γραμματεία
της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Γιατρών ΕΟΠΥΥ-ΠΕΔΥ (ΠΟΣΕΥΠΕΟΠΥΥ- ΠΕΔΥ)

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Π. ΨΥΧΑΡΗΣ Γ. ΜΠΑΚΟΥΛΑΣ

Λέξεις κλειδιά: Επιτέλους μια αντίδραση 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Σεπτεμβρίου 2011, 14:13:09
από eleftheriarad
20 Απαντήσεις
14143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Οκτωβρίου 2014, 06:48:38
από Harper
6 Απαντήσεις
11921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2017, 14:22:52
από fanisgp
0 Απαντήσεις
37222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Νοεμβρίου 2021, 06:37:34
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
12696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Δεκεμβρίου 2022, 14:39:57
από GirousisN