Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
6 Μαΐου 2024, 23:40:14

Αποστολέας Θέμα: Μαργαριτάρια "ειδικών".  (Αναγνώστηκε 10210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Μαΐου 2018, 07:52:01
Αναγνώστηκε 10210 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δημοσιεύω, μετά από άδειά του, ένα κείμενο του συμφορουμίστα κ. Δημήτρη Μιχάλη, που το δημοσίευσε στις 08/05/2018 στην ομάδα ΓΕΝΙΚΟΙ / ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ - Ελεύθερο Βήμα στο facebook:

Σημερινή ασθενής με ΧΑΠ.
Σε ερώτηση «το εμβόλιο του Πνευμονιοκόκκου πότε το έκανες?» η απάντηση είναι «Δεν το έκανα. Το πήρα πριν ένα χρόνο αλλά το έχω στο ψυγείο γιατί ο πνευμονολόγος μου, μου είπε “δε χρειάζεται να το κάνεις, δεν συμφωνώ εγώ με αυτά”. Δεν έχει λήξει όμως. Τι λές? Να το κάνω?».

Με τις απανωτές όμως σπιρομετρήσεις, μάλλον συμφωνεί !! Και με τα τριπλά σχήματα βεβαίως βεβαίως!!
Της είπα απλά να έρθει αύριο να το κάνει και να μην ξαναεπισκεφτεί τον συγκεκριμένο πνευμονολόγο.
Ας το καταλάβουν κάποιοι ότι το «κάθε τόπος και ζακόνι κάθε μαχαλάς και χούι» ισχύει για τα έθιμα και όχι για την κλινική πρακτική, για να μην πω κάτι βαρύτερο.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Μαΐου 2018, 08:00:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Και τα σχόλια διαφόρων συναδέλφων στο facebook στην παραπάνω ανάρτηση:

- Δυστυχώς, πολλά τα.... κρούσματα

- Στην περιοχη μου παντως, ειναι πολυ χαμηλο το ποσοστό εμβολιασμού με ΗPV εμβολιο, γιατι γυναικολογοι και παιδιατροι συμφωνουν οτι "τι θα το κανεις το κοριτσι σου; πουτ@ν@; (sic)

- Μάλιστα... Βλέπω έχουν επιστημονικά επιχειρήματα, όχι αστεία...

- "Δε συμφωνώ εγώ μ' αυτά! Συμφωνώ με τα άλλα!"
Με τους πνευμονολόγους έχω παρατηρήσει ότι ωρύονται όταν τους πάει ασθενής που έχει πάρει πρόσφατα από άλλο γιατρό κινολόνη αναπνευστικού ή κεφαλοσπορίνη 3ης γενιάς.
Ο λόγος; Γιατί δεν μπορούν να τα βάλουν εκείνοι!

- ο μάστορας δεν θέλει να αγοράσεις καινούργιο αυτοκίνητο ;).

- Παρόμοια περίπτωση είχα πριν λίγο σε γυναίκα με άσθμα. Ούτε γρίπης ούτε πνευμονιόκοκκου... Ούτε σπιρομετρηση... Την παρακολουθούν 2 πνευμονολόγοι, ιδιώτης και νοσοκομείου....

- Είναι Ειδικοί αφού.

- Αυτοι ξερουν...

- Μου κάνει εντύπωση πραγματικά... Γιατί ο Πνευμονολόγος να πει κάτι τέτοιο; Μήπως δεν κατάλαβε ή δεν μετέφερε σωστά ο ασφαλισμένος τα λόγια του Πνευμονολόγου;

- Κι όμως. Επειδή και εγώ προβληματίστηκα, του έκανα κανονική ανάκριση. Επέμενε ακριβώς σε αυτό. Απο ότι βλέπω όμως και η φίλη μας η ................αναφέρει παρόμοιο περιστατικό. Σίγουρα δεν είναι κανόνας, αλλά μάλλον κάποιοι ασκούν "προσωπική" ιατρική.

-  Όσον κι αν ακούγεται παράδοξο οι πνευμονολόγοι δεν είναι εκπαιδευμένοι ούτε ευαισθητοποιημένοι σχετικά με τους εμβολιασμούς όπως η πλειοψηφία των γιατρών συμπεριλαμβανομένων των γενικών γι αυτό άλλωστε έχουμε τα χαμηλότερα ποσοστά εμβολιασμού ενηλίκων στην Ευρώπη.... Ο εμβολιασμός τρομάζει τους γιατρούς όχι μόνο ως ιατρική πράξη- δεν ξέρουν πώς να τον κάνουν- αλλά και ως παραφιλολογία , το μεγαλύτερο πόλεμο στο εμβόλιο της γρίπης το 2009 τον έκαναν οι γιατροί στην Ελλάδα που προέτρεπαν τότε ασθενείς να μην εμβολιασθούν

- Υπάρχει και σχετική έρευνα με συμμετέχοντες από τα πέντε μεγαλύτερα νοσοκομεία της Αττικής, δημοσιεύθηκε το 2011.

- Σε εμας ειναι πολυ ευαισθητοποιημενοι οι φμφ, καθως αποκομιζουν υπερβολικο κερδος με καθε εμβολιο. Το ιδιο και για του τραχηλου.

- Στο Ελλάντα της μη υποχρεωτικής ετήσιας ή εστω 2ετούς αξιολόγησης, της μη υποχρεωτικής συνεχιζόμενης ιατρικής εκπαίδευσης και του υπέρμετρου ιατρικού ΥΠΕΡΕΓΩ, αρκετοί "ειδικοί" του καναπέ ασκούν και θα συνεχίσουν να ασκούν μπακαλοιατρικη του 19ου αιώνα...
Αλλά εδώ μας πειράζει εάν οι Γ.Ι. πρέπει να ασχολούνται ή οχι με την άνοια/την ΧΑΠ ή το άσθμα... στην εκπαίδευση/αξιολόγηση θα κολλήσουμε???
Καληνύχτα Ελλάντα...

- Εμείς έχουμε καρδιολόγο που αποθαρρυνει καρδιοπαθείς και διαβητικούς να κάνουν αντιγριππικό.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Μαΐου 2018, 13:17:34
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


   Διαφωνώ λίγο με το σκεπτικό. Όλοι κάνουν λάθη, έχω και εγώ πολλά και από ορθοπαιδικούς και από άλλες ειδικότητες (και ΓΙ βέβαια). Και σίγουρα κάποιοι άλλοι έχουν δει κάποια δικά μου... Δε φταίει ο πνευμονολόγος, ο ορθοπαιδικός, ο ΓΙ αλλά ο συγκεκριμένος πνευμονολόγςο που δεν κάνει εμβόλιο, ο συγκεκριμένος ορθοπαιδικός που από την πόρτα πρώτα λέει θέλεις χειρουργείο και μετά ρωτάει που πονάς, ο συγκεκριμένος ΓΙ που αντιγράφει-ξεπλένει ένα κατεβατό φάρμακα κλπ. Φταίνε τα άτομα με τα συμφέροντα τους όχι οι ειδικότητες...

14 Μαΐου 2018, 18:14:34
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Εδώ, στους "ειδικούς" βάζω ΚΑΙ τους Γενικούς Ιατρούς.

Η Γενική Ιατρική είναι ειδικότητα διάρκειας 4 ετών (και σύντομα θα γίνει 5 έτη ).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Μαΐου 2018, 19:01:13
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εδώ, στους "ειδικούς" βάζω ΚΑΙ τους Γενικούς Ιατρούς.

Η Γενική Ιατρική είναι ειδικότητα διάρκειας 4 ετών (και σύντομα θα γίνει 5 έτη ).
   Εννοείται αυτό, ποτέ δεν θα το σκεφτόμουν αλλιώς. Το "Γενικός" στον τίτλο μπερδεύει την κατάσταση.

15 Μαΐου 2018, 08:31:25
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πρόσφατα, μου ήρθε υπέρβαρη κοπέλα γύρω στα 45 της από Διαβητολόγο της Κεντρικής Μακεδονίας όπου ζούσε.

Έπαιρνε μόνο Onglyza και ήταν αρρύθμιστη. Σε ερώτησή μου αν είχε δοκιμάσει κανένα άλλο φάρμακο για τον Διαβήτή της μέχρι τώρα, μου είπε ότι όχι δεν είχε δοκιμάσει κανένα άλλο φάρμακο. Ο Διαβητολόγος της, της είχε δώσει από την αρχή Onglyza...

Διαβητολογία for ever  😀 ( υπόψιν η κοπέλα ήταν και μακροχρόνια άνεργη, με άσχημη οικονομική κατάσταση, και μέχρι εκείνη την ώρα ανασφάλιστη από πάνω, και είχε έρθει στην Καβάλα ως ωρομίσθια για λίγους μήνες. Σε εμένα βρέθηκε για να πάρει χαρτί ότι είναι υγιής για την Υπηρεσία της. Ελλάδα: Η χώρα του Υπαρκτού Σουρεαλισμού.)
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Μαΐου 2018, 08:35:52
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πρόσφατα, μου ήρθε υπέρβαρη κοπέλα γύρω στα 45 της από Διαβητολόγο της Κεντρικής Μακεδονίας όπου ζούσε.

Έπαιρνε μόνο Onglyza και ήταν αρρύθμιστη. Σε ερώτησή μου αν είχε δοκιμάσει κανένα άλλο φάρμακο για τον Διαβήτή της μέχρι τώρα, μου είπε ότι όχι δεν είχε δοκιμάσει κανένα άλλο φάρμακο. Ο Διαβητολόγος της, της είχε δώσει από την αρχή Onglyza...

Διαβητολογία for ever  😀 ( υπόψιν η κοπέλα ήταν και μακροχρόνια άνεργη, με άσχημη οικονομική κατάσταση, και μέχρι εκείνη την ώρα ανασφάλιστη από πάνω, και είχε έρθει στην Καβάλα ως ωρομίσθια για λίγους μήνες. Σε εμένα βρέθηκε για να πάρει χαρτί ότι είναι υγιής για την Υπηρεσία της. Ελλάδα: Η χώρα του Υπαρκτού Σουρεαλισμού.)

Το παραπάνω το δημοσίευσα πριν λίγες ημέρες στην ομάδα "Σύγχρονη Παθολογία" στο facebook και ιδού κάποιες απαντήσεις που πήρα:

- ΠΟΤΕ δεν παίρνουμε τοις μετρητοίς αυτά που εξιστορούν οι ασθενείς. Μπορει να της είχε δώσει μετφορμίνη και να κόπηκε βιαστικά, λόγω κάποια ελαφριάς ενόχλησης. Επίσης, η ευθύνη της τήρησης του χρονοδιαγράμματος της ιατρικής παρακολούθησης βαραίνει τον ασθενή και όχι τον συνάδελφο... Δε θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά αποτελεί μειονέκτημα ότι μας παρουσιάζεται πάντα η εκδοχή του ασθενούς

- ( Αργύρης Αργυρίου) Δεν είχε κανένα λόγο να μου πει η ασθενής ψέμματα. Αντίθετα ο "συνάδελφος" μπορεί να είχε τους λόγους του. Στην Ελλάδα ζούμε..

- Οι ασθενείς δεν λένε ψέμματα, αλλά παραλείπουν κάποια πράγματα που δεν θυμούνται ή που δεν τους έχουν εξηγηθεί καλά

- Πολυ σωστο

- Μου έχει τύχει άπειρες φορές να μου μεταφέρονται "περίεργες" αντιμετωπίσεις ασθενών και μετά από καιρό διαπιστώνω οτι πρόκειται για παρερμηνείες. Μάλιστα έχει τύχει να πάρω τηλέφωνο συνάδελφο, απλά από ενδιαφέρον (και όχι επικριτικά) και έχω βρεθεί εκτεθειμένος

- Σωστή παρατήρηση αφού πρέπει να παραδεχτούμε οτι πολλές φορές εχει πέσει ο καθε ένας απο εμάς θύμα "χαλασμένου τηλεφώνου" απο διαφόρους ασθενείς που άλλα τους λές και άλλα καταλαβαίνουν ή πράττουν...Πάντως εφόσον δεν κρίνουμε πρόσωπα αλλά την θεωρητική περίπτωση ορισμένων πρακτικών ως υπόθεση εργασίας, νομίζω οτι τα πράγματα είναι εντάξει..

- Αισθάνομαι την ανάγκη να συγχαρώ τον συνάδελφο παθολόγο κ. .... για την απάντηση του . Αλλά ακόμα κι αν ο ασθενής είναι αληθής και ειλικρινής σε αυτά που αναφέρει , " Ο αναμάρτητος υμών πρώτος τον λίθον βαλέτω.....".
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Μαΐου 2018, 08:36:50
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Και η απάντησή μου:

16 χρόνια στην Σουηδία δεν άκουσα εκεί ποτέ κάποιον συνάδελφο να μου πει "ξέρεις μην πιστεύεις αυτά που σου λένε οι ασθενείς". Ίσα ίσα που τονίζαν και ξανατονίζαν την αξία, του να παίρνεις προσεκτικό ιστορικό ξεκινώντας με το να αφήσεις τον ασθενή να μιλήσει εντελώς ελεύθερα για καναδυό λεπτά της ώρας.

Εδώ, έχοντας δει με τα μάτια μου "συναδέλφους" να κάνουν τα χίλια μύρια, μου έχει τύχει συχνά να ακούω σαν σχόλιο από άλλους Γιατρούς το "ξέρεις μην πιστεύεις ότι σου λένε οι ασθενείς".

Με το να βγάζουμε όμως τρελούς τους ασθενείς μας (και τον ίδιο τον εαυτό μας) και με το να συγχωρούμε σε “ειδικούς” λάθη που σε άλλες χώρες δεν θα τα συγχωρούσαν ούτε σε Φοιτητές Ιατρικής, δεν θα πάει μπροστά η Ιατρική σε αυτή την χώρα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Μαΐου 2018, 08:51:51
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
"Μην πιστεύεις τον ασθενή";!
Το ιστορικό της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, που πηγαίνει πλέον 6 1/2 χρόνια πίσω, δεν επιτρέπει και πολλά περιθώρια παρερμηνειών, ίσα - ίσα είναι πολύ αποκαλυπτικό πολλές φορές...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Μαΐου 2018, 13:06:40
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Μην πιστεύεις τον ασθενή";!
Το ιστορικό της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, που πηγαίνει πλέον 6 1/2 χρόνια πίσω, δεν επιτρέπει και πολλά περιθώρια παρερμηνειών, ίσα - ίσα είναι πολύ αποκαλυπτικό πολλές φορές...
   Λυπάμαι αλλά πίστεύω ότι οι Έλληνες ασθενείς λένε συνήθως ψέμματα ειδικά όταν πηγαίνουν σε 2ο γιατρό (λόγω ενοχής; ). Αντίθετα, θα συμφωνήσω, η Ηλ. Συνταγ. δε λέει. Πρόσφατο παράδειγμα σε ασθενή μου που είδα προ δεκαπενθημέρου με κάταγμα ώμου. Μου είπε ότι τυχαία συνάντησε συνάδερφο ορθοπαιδικό που την είχε εξετάσει προ ετών (10+) και τη θυμήθηκε (...) και της είπε καλύτερα να κάνει μαγν. τομογραφία. Την ίδια ώρα βλέπω συνταγογραφημένη τη μαγνητική. Πιθανώς ο συνάδερφος όταν πηγαίνει για καφέ να κουβαλάει και εκτυπωτή μαζί του (και φυσικά θα της έκοψε και απόδειξη στον καφέ αφού δεν είναι συμβεβλημένος...).
   Πολλά, πάρα πολλά ψέμματα. Και ναι, η Συνταγογράφηση είναι αποκαλυπτική σε περισσότερες φορές εναντίον των ασθενών (που όλο και κάτι κρύβουν απο τις προηγούμενες αγωγές) και όχι εναντίον των συναδέρφων.
   Μπορεί στη Σουηδία να είναι διαφορετικά.

16 Μαΐου 2018, 16:54:17
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δυστυχώς είναι πολυπαραγοντικό το φαινόμενο. Είναι η φύση της ιατρικής στην Ελλάδα που η φανφαρολογία είναι ξεχωριστή επιστήμη. Πετάνε 2-3 μεγαλόσχημες ατάκες και όταν τους ρωτήσει σοβαρά συνάδελφος τότε "έλα μωρέ, αυτόν πιστεύεις;"
Είναι και ο ασθενής που για να πάρει αυτό που θέλει μπορεί να τα πει όπως νομίζει ότι τον συμφέρει.
Εδώ πάνω η καταγραφή του περιστατικού που υπάρχει αφήνει λίγα περιθώρια, τα οποία πάντα υπάρχουν δυστυχώς.

16 Μαΐου 2018, 18:50:08
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επειδή έχω δουλέψει με ασθενείς 16 χρόνια στην Σουηδία και σχεδόν 12 στην Ελλάδα: Έχω μάθει να πιστεύω το ένστικτο μου για τους ασθενείς μου και στην Σουηδία και στην Ελλάδα. Και το ένστικτό μου σχεδόν πάντα μου λέει: Πίστεψέ τους (και στις δύο χώρες).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Μαΐου 2018, 22:55:28
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
ΠΟΤΕ δεν λένε οι ασθενείς αλήθεια, προσωπικά πάντα αμφιβάλλω, απ' την μικρή μου εμπειρία σπάνια λένε ακριβώς το ιστορικό τους, και ναι, σχεδόν ΠΑΝΤΑ ελέγχω την ηλεκτρονική συνταγογράφηση, για την ασφάλειά τους πρώτα απ΄όλα.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
26210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2010, 02:52:44
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
46534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
20328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2012, 23:43:29
από anastasios theodoridis
4 Απαντήσεις
15268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2014, 00:03:55
από Δ. Κουναλάκης
3 Απαντήσεις
14651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2014, 07:34:57
από GirousisN