Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:36:34

Αποστολέας Θέμα: Προτιμότερο να μην απαντήσεις ένα τηλέφωνο όταν είσαι στρεσαρισμένος.  (Αναγνώστηκε 10467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Μαΐου 2018, 01:00:26
Αναγνώστηκε 10467 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Προτιμότερο να μην απαντήσεις ένα τηλέφωνο παρά να το απαντήσεις όταν είσαι στρεσαρισμένος.

Τις τελευταίες ημέρες μάλωσα (και μάλλον τους έχασα δια παντός) με δύο ασθενείς μου, οι οποίοι μου τηλεφώνησαν στο κινητό γύρω στις 21.00 (ώρα δηλαδή που βάζουμε τα παιδιά για ύπνο).

Έκανα το λάθος και απάντησα στο κινητό, ενώ ήμουν στρεσαρισμένος ότι θα ξεσηκώσω τα παιδιά αν μιλούσα στο τηλέφωνο.

Αποτέλεσμα: Στον ένα μίλησα απότομα και του είπα να με πάρει την άλλη μέρα τηλέφωνο (και την άλλη μέρα όταν είδα ότι δεν παίρνει και τον πήρα εγώ στο κινητό, μου το έκλεισε... )

Ο άλλος στον οποίο απάντησα, μου έκανε είναι αλήθεια και μια χαζοερώτηση, του είπα ότι θα του πάρω μετά από 5 λεπτά αλλά το ξέχασα και όταν το θυμήθηκα την επόμενη μέρα και τον πήρα τηλέφωνο στο κινητό απλά δεν απάντησε και μετά έστειλε sms με το σιβυλλικό "θα τα πούμε κάποια στιγμή..."

( Είναι και αυτό κάτι σημαντικό: Μην λες θα σε πάρω εγώ. Πες καλύτερα: Πάρε με σε παρακαλώ σε, π.χ., μισή ώρα.

Έτσι αν το θυμηθείς μπορεί να τον τηλεφωνήσεις εσύ πρώτος και να δείξεις ενδιαφέρον, αλλιώς σε περίπτωση που το ξεχάσεις ρίχνεις την ευθύνη πάνω του και έτσι δεν θα σε κατηγορήσει ότι τον έγραψες).

Κάτι άλλο σημαντικό είναι αυτούς που σου τηλεφωνούν συχνά, αξίζει να τους καταχωρίσεις στην μνήμη, του κινητού σου. Συνήθως αυτοί παίρνουν για ψύλλου πήδημα και έτσι δεν φοβάσαι μην χάσεις κάποιο σημαντικό τηλεφώνημα, και είναι πιο εύκολο να μην απαντήσεις την κλήση.

Τέλος ένα πλεονέκτημα όταν δεν απαντάς σε κάποιες κλήσεις είναι ότι φαίνονται στο κινητό ως αναπάντητες και έτσι το θυμάσαι πιο εύκολα να τους πάρεις πίσω σε εύθετο χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Μαΐου 2018, 08:04:11 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Μαΐου 2018, 02:51:44
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Όταν πρέπει οπωσδήποτε να απαντήσω σε ένα μήνυμα ή μέηλ, τα αφήνω πάντα αδιάβαστα, αλλιώς τα ξεχνάω

24 Μαΐου 2018, 08:10:10
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν πρέπει οπωσδήποτε να απαντήσω σε ένα μήνυμα ή μέηλ, τα αφήνω πάντα αδιάβαστα, αλλιώς τα ξεχνάω

Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Μαΐου 2018, 08:12:53
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Προσωπικά όταν είμαι φορτισμένος ή κουρασμένος, αφήνω αναπάντητη την κλήση και σε λίγα λεπτά καλώ εγώ. Συνήθως το μικρό αυτό χρονικό διάστημα είναι υπεραρκετό για να αποφευχθούν αντιδράσεις της στιγμής που θα έφερναν σε άβολη θέση και τους δύο συνομιλητές.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Μαΐου 2018, 08:17:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ακόμη μία εύστοχη απάντηση ενός συναδέλφου Ψυχίατρου στο αρχικό κείμενο αυτού του thread, το οποίο δημοσίευσα και στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook:

 Όρια, ευέλικτα μεν, αλλά όρια. Ο ασθενής δεν παύει να γίνεται "παιδί" όταν αισθάνεται άρρωστος και ως "παιδί" ενεργεί, με συνειδητή ή ασυνείδητη κατάλυση και υπέρβαση των ορίων του. Ως εκ τούτου, ο επαναπροσδιορισμός των ορίων είναι αναγκαίος και ενίοτε θεραπευτικός!
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Μαΐου 2018, 11:17:04
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δίκιο έχει αλλά στην πραγματικότητα της ελληνικής ιδιωτικής ιατρικής είναι δύσκολα τα όρια αν δεν είσαι ο μόνος σε ακτίνα πολλών χιλιομέτρων

24 Μαΐου 2018, 18:24:15
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δίκιο έχει αλλά στην πραγματικότητα της ελληνικής ιδιωτικής ιατρικής είναι δύσκολα τα όρια αν δεν είσαι ο μόνος σε ακτίνα πολλών χιλιομέτρων

Και όμως μέσα στην Ελληνική ιδιωτική Ιατρική δραστηριοποιούμαι χρόνια: Συμφέρει να μην είσαι υπερβολικά προσβάσιμος. Όχι βέβαια να φτάσεις και στο άλλο άκρο και να είσαι απρόσιτος...
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Μαΐου 2018, 20:53:16 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
27815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαΐου 2021, 08:39:48
από Argirios Argiriou
12 Απαντήσεις
9644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουλίου 2012, 23:07:37
από gnch
0 Απαντήσεις
2756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2014, 21:58:29
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Φεβρουαρίου 2015, 00:08:50
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαρτίου 2019, 07:53:41
από Argirios Argiriou