Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
12 Μαΐου 2024, 07:01:42

Αποστολέας Θέμα: Έντυπο επίσκεψης Ευρωπαίου ασφαλισμένου.  (Αναγνώστηκε 8951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Μαΐου 2009, 23:50:06
Αναγνώστηκε 8951 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Αυγούστου 2009, 19:44:55
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Μήπως ξέρει κανένας για το έντυπο ευρωπαίου ασφαλισμένου?
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

12 Αυγούστου 2009, 21:28:06
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

12 Αυγούστου 2009, 22:05:54
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Πότε συμληρώνεται. Σε επείγοντα περιστατικά? Σε τακτική συνταγογραφία ? Σε χορήγηση φαρμάκων κατά την παραμονή του αρρώστου στο θάλαμο βραχείας νοσηλείας? Μόνο από τα νοσοκομεία? Κρατείται στο Κέντρο υγείας? Δίνεται στον άρρωστο ωστε να δωθεί στο φαρμακείο μαζί με τη συνταγή? Προσκομίζεται στο ΙΚΑ από το φαρμακείο μαζί με τη συνταγή ή απο το κέντρο υγείας? Υπάρχουν διαφορετικές τακτικές από διάφορα κέντρα υγείας.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

13 Αυγούστου 2009, 19:49:29
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Επίσης εγώ έχω άλλη  μια ερώτηση στο φιλοθεάμων κοινό:
 Ποιο νούμερο γράφουμε στη συνταγή του ΙΚΑ για τους Ευρωπαίους ?

Αυτό κάτω αριστερά της κάρτας ή το δεύτερο της σειράς. Φυσιολογικό είναι να γράφουμε το τεράστιο νούμερο που βρίσκεται κάτω αριστερά αλλά δεν χωράει στα τετραγωνάκια της συνταγής.......
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

13 Αυγούστου 2009, 19:52:32
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως ξέρει κανένας για το έντυπο ευρωπαίου ασφαλισμένου?


Εγώ δεν χρησιμοποιώ το έγγραφο για τους Ευρωπαίους πολίτες μιας και δεν με ενημέρωσε ΠΟΤΕ κανείς ότι πρέπει να το συμπληρώνω.
Στο Κ.Υ  μας έχουν σταματήσει την χρήση του μετά απο ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες κατάργησής του !!!
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

14 Αυγούστου 2009, 19:22:01
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Αγνοια του νόμου δε δικαιολογείται. Μπορεί να μη σε ενημέρωσε κανένας , αλλά αυτο δε δικαιολογεί το γιατί δε φρόντισες εσύ να ενημερωθείς .
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

17 Αυγούστου 2009, 18:42:39
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πότε συμληρώνεται. Σε επείγοντα περιστατικά? Σε τακτική συνταγογραφία ? Σε χορήγηση φαρμάκων κατά την παραμονή του αρρώστου στο θάλαμο βραχείας νοσηλείας? Μόνο από τα νοσοκομεία? Κρατείται στο Κέντρο υγείας? Δίνεται στον άρρωστο ωστε να δωθεί στο φαρμακείο μαζί με τη συνταγή? Προσκομίζεται στο ΙΚΑ από το φαρμακείο μαζί με τη συνταγή ή απο το κέντρο υγείας? Υπάρχουν διαφορετικές τακτικές από διάφορα κέντρα υγείας.

Η αλήθεια είναι ότι αυτά με απασχόλησαν κάποια στιγμή και έκτοτε όποτε βλέπω τέτοια περίπτωση μου γυρνάνε τα άντερα, όχι για τον ασθενή, αλλά για το ΙΚΑ. Κατ' αρχήν, συνάδελφε, εάν δουλεύεις στο ΙΚΑ ή σε ΚΑΠΗ μπορείς να αναζητήσεις την σχετική εγκύκλιο στο ΙΚΑ ή εάν δουλεύεις στο ΕΣΥ, υπάρχει σίγουρα στο ΚΥ και στο νοσοκομείο. Την ξαναστείλανε αρχές του χρόνου εάν θυμάμαι ξανά.
Δεν θυμαμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί η κακοδαιμονία του ΙΚΑ υπάρχει και εδώ, θα γράψω ότι θυμάμαι:
α) Ανά μήνα, το ΚΥ στέλνει καταστάσεις στο ΙΚΑ
β) Ο "ευρωπαίος" ασφαλισμένος οφείλει να έχει μαζί του τα φάρμακα που θα χρειαστούν στην διαμονή του από την χρόνια αγωγή του. Συνεπώς, δικαιολογείται μόνο κάθε "εκτακτη" (άραγε όχι "επείγουσα";;) αγωγή και μόνο όση απαιτείται για όσο διάστημα θα παραμείνει εντός Ελλάδος.
γ) Τα κέντρα υγείας δεν κάνουν εισαγωγή-εξαγωγή ασθενή και έτσι δεν ξέρω τι γίνεται στη βραχεία νοσηλεία, και ω τι πρωτότυπο, ούτε στο ΙΚΑ ξέραν...
δ) Το συγκεκριμένο έντυπο φωτοτυπείται μαζί με την κάρτα και υποβάλλεται στο ΙΚΑ σε "μηνιαία πακέτα". Το πρωτότυπο πάει στο φαρμακείο και συνοδεύει την συνταγή του ΙΚΑ.
ε) Το ποιος αριθμός πάει που, εγώ γράφω ότι γράφει η κάρτα και ας πάνε τα βρούνε οι γραφιάδες, εγώ γερμανικά, πολωνέζικα, και άλλες γλώσσες της ΕΕ δεν ξέρω.

Ερωτήματα που είχα θέσει και δεν πήρα ποτέ απάντηση (τι πρωτότυπο!!!) ήταν:
α) Έλληνες του εξωτερικού που διαμένουν για 9 μήνες το χρόνο στην Ελλάδα, γράφουμε χρόνια φάρμακα;
β) Πως ξέρω τι φάρμακα έχουν ήδη γραφεί από άλλο συνάδελφο; Ότι ισχυριστεί ο ασθενής πχ για τις βενζοδιαζεπίνες που ζητάει; (ιδού πεδίο λαμπρό για όσους ενδιαφέρονται....)
γ) Τι ορίζεται σαν "έκτακτη" αγωγή; Περιλαμβάνει ας πούμε μια παράταση της παραμονής του; και εάν ναι, που το ξέρω εγώ;
δ) πως επιβεβαιώνω την γνησιότητα (από ποια χαρακτηριστικά) της κάρτας; Θα μπορούσα να σου φτιάξω τέτοιες κάρτες μούρλια....
ε) πως ξέρω κάποια περίεργα νοσήματα ότι τα έχει που απαιτούν ιδιαίτερη συμμετοχή (πχ 0%) όταν αυτό δεν είναι εμφανές από την κλινική εξέταση;

Τώρα, το που θα βρεις άκρη δεν το ξέρω. Έτσι, στην περίπτωση α και β τους παραπέμπω στα ιατρεία και τους ιατρούς του ΙΚΑ. Στην (γ), (δ) & (ε)  προσπαθώ να φανώ λογικός και ανθρώπινος στο μέτρο που δεν απειλούνται τα οπίσθια μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Αυγούστου 2009, 18:48:18 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

17 Αυγούστου 2009, 18:55:55
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
να σου προτείνω μόνο ένα λογαριασμό που ο διακομιστής θα τον φτάσει στα όρια του....

Σου εμφανίζομαι με μια κάρτα που μόλις έφτιαξα στο Μήτσο της γειτονιάς και μια γνωμάτευση από τον Δρ Παπαροχαουζεν που λέει ότι λαμβάνω ενέσεις humira ή embrel λόγω ρευματοειδούς αρθρίτιδος και σου δείχνω και ένα e-ticket εταιρίας captain Cook(τεχνοτροπίας Μήτσου και εκτύπωσης στον εκτυπωτή μου) που λέει ότι άλλαξα το εισιτήριο μου από 15/08/2009 σε 15/09/2009 και τώρα χρειάζομαι τα φάρμακα για τον επιπλέον μήνα. Θα μου τις γράψεις γιατρέ μου που κάνουν ένα 1500 ευρώπουλα το κουτί σαν ανοσορυθμιστικά; τι λένε οι φυλλοστόκες του ΙΚΑ;

Και εάν εγώ κάνω και μια τουρνέ σε 20-30 γιατρούς και πάρω από μια συνταγούλα, έκανα τζακποτ;

Και ποιος θα πληρώσει την απάτη;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

17 Αυγούστου 2009, 21:42:21
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ευχαριστώ πολύ , θα επικοινωνήσω μάλλον με κάποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
23987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2008, 17:34:27
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
19441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2008, 23:40:59
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Αυγούστου 2011, 01:36:55
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
18634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Νοεμβρίου 2020, 12:31:37
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Φεβρουαρίου 2021, 22:49:24
από Argirios Argiriou