Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 07:14:41

Αποστολέας Θέμα: Παραιτηση γιατρου ΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 33280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Απριλίου 2020, 22:02:17
Αναγνώστηκε 33280 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Αγαπητοι συνάδελφοι.
Μήπως μπορεί κανείς εξ ημών να με πληροφορήσει εάν μετά την αποδοχή παραίτησής μου από το ΕΣΥ (το σχετικό έγγραφο για τη λύση της υπαλληλικής μου σχέσης έχει ήδη αποσταλεί από το ΥΥΚΑ  στο ΚΥ όπου υπηρετώ) μπορώ άμεσα να σταματήσω να εργάζομαι ή θα πρέπει να περιμένω και την έκδοση του σχετικού ΦΕΚ;.  (Σκοπεύω να ιδιωτεύσω).
Ευχαριστώ

15 Απριλίου 2020, 19:37:20
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Ο ν. 1397/1983 στο άρθρο 36 ορίζει τα κάτωθι: η υπηρεσιακή σχέση των γιατρών Ε.Σ.Υ. λύνεται με το θάνατο, την έκπτωση, την αποδοχή παραίτησης ή τη απόλυσή τους.Έκπτωση γίνεται αυτοδίκαια σε περίπτωση αμετάκλητης καταδίκης του γιατρού για κακούργημα ή πλημμέλημα από αυτά που αναφέρονται στο άρθρο 27 του νόμου αυτού ή σε στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων. Η απώλεια της ελληνικής ιθαγένειας συνεπάγεται έκπτωση του γιατρού, αφού βεβαιωθεί από την αρμόδια αρχή. Η έκπτωση σε κάθε περίπτωση διαπιστώνεται με πράξη του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας.Οι γιατροί έχουν δικαίωμα υποβολής παραίτησης. Η παραίτηση υποβάλλεται γραπτά στον Υπουργό Υγείας και Πρόνοιας και η λύση της υπηρεσιακής σχέσης επέρχεται με την αποδοχή της παραίτησης. Αν παρέλθει άπρακτο διάστημα δύο μηνών η παραίτηση θεωρείται ότι έγινε αποδεκτή και λύνεται αυτοδίκαια η υπηρεσιακή σχέση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

15 Απριλίου 2020, 20:48:20
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Statinoula


Αγαπητέ συνάδελφε ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντηση.

Σε παλαιότερο σχετικό νήμα του forum Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  αφήνεται σαφώς να εννοηθεί  ότι με την αποδοχή της παραίτησης και τη λύση της υπαλληλικής σχέσης και της βεβαίωσης διαγραφής του γιατρού από το Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικου του Ελληνικού Δημοσίου, ο παραιτηθής ιατρός  μπορεί να σταματήσει να προσέρχεται στην εργασία του και να προχωρήσει στην δήλωση έναρξης ελεύθερου επαγγέλματος στην εφορία.

Παρά το γεγονός ότι η αίτηση παραίτησής μου έγινε δεκτή από το ΥΥΚΑ και το σχετικό έγγραφο  της λύσης της υπαλληλικής μου σχέσης έχει κοινοποιηθεί στην οικεία ΔΥΠΕ  από 10ημέρου,  ενημερώθηκα από την υπεύθυνη του Γραφείου Προσωπικού της ΔΥΠΕ  ότι οφείλω να προσέρχομαι κανονικά στην εργασία μου μέχρι όχι μόνο να δημοσιευτεί το σχετικό  ΦΕΚ αλλά και μέχρι αυτό να διαβιβαστεί με επίσημη αλληλογραφία από το Υπουργείο στην ΔΥΠΕ. Η διαδικασία αυτή μπορεί να διαρκέσει ακόμη και ένα μήνα. Έχω υποβάλλει παραίτηση από 28/2/2020, λόγω κορονοϊού χάνω 45 ημέρες οφειλόμενης κανονικής άδειας, και δεν θα μου ήταν ευχάριστο να "χάσω" και τον Μάιο χωρίς να μπορέσω να εργαστώ. Γι αυτό απηύθυνα  το ερώτημα στο forum μήπως κάποιος συνάδελφος που έχει παραιτηθεί σχετικά πρόσφατα θα μπορούσε να με διαφωτήσει στις λεπτομέρειες.

Πάντως και πάλι σ' ευχαριστώ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
11215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Αυγούστου 2012, 16:17:18
από XP
11 Απαντήσεις
21178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Νοεμβρίου 2018, 10:30:10
από Gatekeeper
10 Απαντήσεις
23592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2019, 01:29:39
από Όμηρος
0 Απαντήσεις
30703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2021, 19:14:42
από midirr7
0 Απαντήσεις
23928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2022, 13:58:55
από Argirios Argiriou